Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení disku při instalaci Ubuntu 10.04  (Přečteno 2745 krát)

jules_s

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Rozdělení disku při instalaci Ubuntu 10.04
« kdy: 02 Května 2010, 22:44:49 »
Dobrý večer. Na starší počítač chce sestra nainstalovat nejnovější Ubuntu. Má 120 gigovej disk. Žádný nainstalovaný operační systém. Jak mám disk rozdělit alespoň na dvě až tři disky, kam do první zhruba 30 gigové nainstaluji Ubuntu a další dva bude používat pro data, jako filmy a mp3. Zkoušel jsem to přes Gparted i správu disků. Většinou mi to hodí nějakou chybu, kterou už nedohledám. A neudělá mi to ani první partition jako ext4. takže disk musím zase celej zformátovat a zkusit to znovu.
Nechci instalovat Ubuntu na celej 120 gigovej disk. Kam by pak zálohovala, třeba při změně operačního systému?

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
Re: Rozdělení disku při instalaci Ubuntu 10.04
« Odpověď #1 kdy: 02 Května 2010, 22:47:57 »
Jestli vám to dělá live cd, zkuste ho stáhnout znovu, může tam být nějaká bota. V opačném případě zkuste zachytit, jakou chybu vám to hlásí a hoďte ji sem;).
Have you tried turning it off and on again?

jules_s

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Rozdělení disku při instalaci Ubuntu 10.04
« Odpověď #2 kdy: 02 Května 2010, 23:35:12 »
Nejde to ani z liveCD Ubuntu 9.10.

Tady je log: GParted 0.4.5

Libparted 1.8.8.1.159-1e0e
Create Primary Partition #1 (ext4, 29.29 GiB) on /dev/sda  00:00:04    ( ERROR )
        
create empty partition  00:00:01    ( SUCCESS )
        
path: /dev/sda1
start: 63
end: 61432559
size: 61432497 (29.29 GiB)
set partition type on /dev/sda1  00:00:00    ( SUCCESS )
        
new partition type: ext4
create new ext4 file system  00:00:03    ( ERROR )
        
mkfs.ext4 -j -O extent -L "system" /dev/sda1
        
mke2fs 1.41.9 (22-Aug-2009)
Nemohu stat /dev/sda1 --- No such file or directory

Zařízení zřejmě neexistuje; zadali jste je správně?
libparted messages    ( INFO )
        
Error informing the kernel about modifications to partition /dev/sda1 -- Device or resource busy. This means Linux won't know about any changes you made to /dev/sda1 until you reboot -- so you shouldn't mount it or use it in any way before rebooting.
The kernel was unable to re-read the partition table on /dev/sda (Device or resource busy). This means Linux won't know anything about the modifications you made until you reboot. You should reboot your computer before doing anything with /dev/sda.
Error informing the kernel about modifications to partition /dev/sda1 -- Device or resource busy. This means Linux won't know about any changes you made to /dev/sda1 until you reboot -- so you shouldn't mount it or use it in any way before rebooting.
The kernel was unable to re-read the partition table on /dev/sda (Device or resource busy). This means Linux won't know anything about the modifications you made until you reboot. You should reboot your computer before doing anything with /dev/sda.

========================================
Create Primary Partition #2 (ntfs, 41.41 GiB) on /dev/sda

========================================
Create Primary Partition #3 (ntfs, 41.08 GiB) on /dev/sda

Jsem z toho docela zklamanej. Vidím poprvé kdy OS neumí rozdělit disk na víc samostatnejch částí. a pak ho na jednu nainstalovat. No nic zítra je taky den.
Třeba někde dělám chybu. Poraďte. První oddíl (30GB) jsem pojmenoval system a nastavil na primary partition a ext4. Druhý (44GB) na primary partition a ntfs a třetí stejně jako druhý.
Víc souborového systému ext jsem nenastavoval, při instalaci by to dělalo jen problémy.
Jak rozdělím disk na tři části na prvné z nich nainstaluju Ubuntu? Zajímavé, že v instalátoru tato možnost není, počítá se, že mám buď windowsy, nebo disk velkej kolem 20 giga, tak akorát pro Ubuntu. A když začnu dělit, tak akorát na adresáře s lomítkem, což není samostatná partition.

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Re: Rozdělení disku při instalaci Ubuntu 10.04
« Odpověď #3 kdy: 02 Května 2010, 23:40:56 »
Nevím proč, ale měl bys nejdřív vytvořit PRÁZDNÉ oddíly (neformátovat). Pak restart počítače. Potom teprve ty prázdné oddíly naformátovat.
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

jirihuf

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 894
Re: Rozdělení disku při instalaci Ubuntu 10.04
« Odpověď #4 kdy: 03 Května 2010, 05:46:23 »
Kam píšete název "system". Neházíte to namísto přípojného bodu?
Have you tried turning it off and on again?

jules_s

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 9
Re: Rozdělení disku při instalaci Ubuntu 10.04
« Odpověď #5 kdy: 03 Května 2010, 10:49:17 »
to arrange: díky. pomohlo to. Prostě to chce disk formátovat postupně po jednotlivých krocích

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.