Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: PHP soubory  (Přečteno 2213 krát)

Kos112567

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
PHP soubory
« kdy: 20 Června 2015, 17:31:20 »
Ahoj,

nainstaloval jsem si Sublime Text k úpravě .php souborů. Rád bych si tu samotnou stránku prohlédl skrz prohlížeč u mě na lokálu. Jak to udělat?

Díky

Savalas

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 409
Re:PHP soubory
« Odpověď #1 kdy: 20 Června 2015, 17:57:08 »
Tohle sem pred spousty let resil na winu, proste sem musel nainstalit php server, a to sem jeste ani nemel internet, ale slo to.
Kubuntu 18.04/AMD RYZEN 5 3600, Asus PRIME X370-PRO, ASUS DUAL GeForce RTX2060S O8G EVO, RAM Kingston 2x16GB DDR4 2666MHz CL16, 2xWD Caviar Blue 1TB+Seagate BarraCuda 2TB/LVM mirror, Samsung 970 EVO PLUS 250GB, Seasonic M12II-620 Evo, Evolveo Sigma T2, DVD-R/+R Asus DRW-24D5MT, APC Back-UPS ES 700, Eizo EV2450

Myrmica

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1701
    • MYRMICA
Re:PHP soubory
« Odpověď #2 kdy: 20 Června 2015, 20:28:10 »
Třeba ti pomůže tohle: Installing Yii2 framework on Ubuntu 14.04
Já v tom nedělal, ale kdesi jsem slyšel že vtom někdo dělal :D
Stolní strojek: OS– UBUNTU 16.04 x86_64, MB ASUS P8 Z68-V/GEN3, Intel® Core™ i5-3470 CPU @ 3.20GHz × 4 , 16GiB DDR3, GeForce GTX 670...
Notebook: ASUS U53Jc OS– UBUNTU 16.04 x86_64, Windows 7, Processor – Intel Core i5-460M (2,53 GHz), Graphics – switchable NVIDIA GeForce 310M and Intel GMA HD

oldazatloukal

  • Host
Re:PHP soubory
« Odpověď #3 kdy: 21 Června 2015, 11:23:14 »
Zkuste
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install lamp-server^

Kos112567

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:PHP soubory
« Odpověď #4 kdy: 26 Června 2015, 11:39:12 »
Díky za odpovědi. No já prostě hledám něco jako je XAMPP, ale na ubuntu :)

LAMP jsem nainstaloval, jak ho můžu začít obsluhovat?

Martin Šácha

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • ******
  • Příspěvků: 5153
Re:PHP soubory
« Odpověď #5 kdy: 26 Června 2015, 13:14:21 »
Díky za odpovědi. No já prostě hledám něco jako je XAMPP, ale na ubuntu :)

LAMP jsem nainstaloval, jak ho můžu začít obsluhovat?

Otevri prohlizec a zadej google.com, tam je rozcestnik na prehledny manual, wiki pro zacatecniky i pokrocile navody.
Mint MATE 64bit / DuckDuckGo.com
Programátoři považují WYSIWYG za špatné u kódu i u žen. Programátor chce "dostat to, co žádá“ – kód tajemný, neodpouštějící, nebezpečný.

xerno

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 66
    • Autodíly-online
Re:PHP soubory
« Odpověď #6 kdy: 26 Června 2015, 23:48:27 »
Ono stačí velice snadno googlit ... http://wiki.ubuntu.cz/servery/apache_s_mysql_a_php
Ale dotaz chápu, také jsem před lety přecházel z Windlí (ze Zendu) na Linux, je to jiné... Lamp-server není balík, ale úloha. Dávám přednost instalaci samostatně, funguje to dobře.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install apache2 php5 mysql-server
sudo chmod -R 0777 /var/www
ln -s /var/www/html ~/public_html

Pak stáhnout třeba Adminer, ten vložit do public_html a v prohlížeči otevřít http://localhost/adminer[verze].php.

Obsluhujeme přes terminál a konfigurační soubory, jako všude jinde :).
Apache: /etc/apache2/apache2.conf (na RHEL-like /etc/httpd/conf/httpd.conf)
PHP z prohlížeče: /etc/php5/apache2/php.ini
PHP z terminálu: /etc/php5/cli/php.ini
MySQL: /etc/mysql/my.cnf (na RHEL-like povětšinou /etc/my.cnf)

Konfiguráky editujeme kvůli právům přes roota za použití editoru, doporučuji nano pro terminál nebo pohodlnější gedit s GUI.
Kód: [Vybrat]
sudo gedit /etc/konfigurák
Po editaci PHP nebo Apache konfiguráku je třeba restartovat daemona:
Kód: [Vybrat]
sudo service apache2 restart (na RHELu pochopitelně service httpd restart)Po editaci my.cnf service mysql nebo mysqld v závislosti na OS a také na balíčku (například MySQL vs. MariaDB).
Kde jsou logy a další věci pro konkrétní případy je dobré googlovat nebo hledat v dokumentacích. Pro Linux stejně jako pro Windows existuje i řada ladících nástrojů, například MySQL Workbench (dostupný normálně v repozitářích).

Další ovládání je již klasické z příkazové řádky.
Spuštění php scriptu: php /cesta/soubor.php
Kontrola syntaxe: php -l /cesta/soubor.php
atd... zkuste php --help
Konzola MySQL: mysql -uUŽIVATEL -pHESLO
Dump databáze: mysqldump -u -p [databáze] [tabulky] > /cesta/soubor.sql
Nahrání dumpu: mysql -u -p databáze < /cesta/soubor.sql

Díky tomu, že jste na Linuxu, máte spousty výhod, které jinde nejsou. Například bezprecedentní jednoduchost komprimovaných výstupů.
GZip dump: mysqldump -u -p databáze | gzip -> /cesta/soubor.sql.gz
Import z GZipu: gunzip < /cesta/soubor.sql.gz | mysql -u -p databáze

Také máte úžasnou možnost správy serveru. Už žádný Putty a podobné šílenosti. Od teď čisté SSH ...
Kód: [Vybrat]
ssh uzivatel@123.123.123.123
Jako IDE doporučuju NetBeany, skutečně osvobozují ;D. Pak už není cesty zpět 8).
Také doporučuji přejít na MariaDB, je to budoucnost a přejít teď znamená vyhnout se problémům, verze 5.5 je téměř identická jako MySQL. Po opuštění této verze už nebude snadné přenášet binárky, o jiném API ani nemluvím. Trocha inspirace: Wikipedia Adopts MariaDB a motivace: významní uživatelé.
Já úspěšně migroval na produkčním serveru s CentOS a i u sebe doma na Ubuntu. Velikost databází cca. 80Gb.

Užitečné odkazy:
Čím je Adminer lepší než phpMyAdmin
10 důvodů proč přejít na MariaDB
Proč přejít na PHP 5.5
Používání SSH
Nejlepší důvody pro používání NetBeanů
« Poslední změna: 27 Června 2015, 19:44:03 od xerno »
Lenovo IdeaPad Z710: Intel Quad-Core i7-4700MQ Haswell (6M cache, 3.40 GHz, 8 threads), 12GB DDR3 1600MHz, 256GB SSD, 8GB+1TB SSHD, nVidia GeForce GT 745M 2GB + Intel HD Graphics 4600. OS: Ubuntu 16.04 x86_64.
GitHub, Launchpad

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.