Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Creative Z a jiné bejkárny  (Přečteno 18468 krát)

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3555
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #100 kdy: 17 Listopadu 2023, 11:48:45 »
Abby, tohle není složité - jen si okopíruješ 2 konfiguráky a uděláš pár znaků změnu zápisu.
Jediné, co je na tom případně pracnější je systematický test, pokud Ramael netrefil to rozvržení kanálů a budeš to muset sama určit.

Jinak, jestli má integr. zvukovka též tolik kanálů a budou tam správně, tak osobně nejsem přesvědčen, že by ten rozdíl ve zvuku byl až tak strašně markantní, byť karty Creative patří ke špičce. Realtek za ty roky udělal dost velkou progresi a ve finiši je pro zvuk majoritně určující to, do čeho tu kartu připojíš - jestli do Geniusu, Yamahy nebo Marantz ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #101 kdy: 17 Listopadu 2023, 13:37:13 »
Jako jo, okopíruju a vložím. Ale nechápu, proč mi to změnila aktualizace bůhvíčeho, jediné co si pamatuju, že přišlo 27 aktualizací, nesleduji čeho konkrétně, protože aktualizace jsou věcí tvůrce OS, ale prostě tam zjevně bylo něco, co rozbilo nastavení zvuku. Přišla jsem na to náhodou, při sledování filmu.

Ten Realtek má dokonce podporu 7.1, takže v tomhle je lepší, i když moje repro jsou jenom 5.1. Žádný Marantz to není, ale žádný šunt taky ne, mám Logitech Z906 a se zvukovým projevem jsem spokojená. Měla jsem doma půjčené repro + receiver Yamaha za celkem cca 40k czk a i když to hrálo líp, tak ne o tolik, aby to zdůvodnilo cenový rozdíl. Jediná výhoda byla, že to šlo digitálně přes HDMI.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #102 kdy: 17 Listopadu 2023, 13:54:16 »
Tak jsem to upravila a teď mi hraje levá strana z centru a pravá strana ze subwooferu... Zkusila jsem nastavit jen 2.1 a opět, levý přední hraje z centeru, pravý přední ze subwooferu, subwoofer ze subwooferu. Když dám výstup jen stereo, tak  opět to samé, levý přední hraje z centeru a pravý přední ze subwooferu... Ve Windows to hraje správně, takže kabely pomotané nejsou.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #103 kdy: 17 Listopadu 2023, 17:18:12 »
Dnes těžký den a hlava mě moc nebere. Tak to uděláme trochu jinak. Pusť si nějaký mono zvuk. Spusť pavucontrol. Vyber ouško výstupní zařízení. A klikni na zámeček. tím si odemkneš ovládání hlasitosti jednotlivých kanálů. Všechny je ztlum a postupně po jednom přidej zvuk, napiš který to je podle aplikace (např Front Right) a který doopravdy hraje. Zase mu uber a vyber další. A napiš to v tom pořadí jak to má aplikace seřazené od shora dolu.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #104 kdy: 17 Listopadu 2023, 17:39:46 »
Přepisování aktualizacema je bohužel normální a zároveň logické. Ale máme jednoduchý mechanismus jak se proti tomu bránit. Všechna důležitá nastavení (vzory) jsou ve složce /usr/share/. Ty se můžou a také to dělají, měnit aktualizacemi. Kopírují se do systémové složky /etc/. Ty životně důležité (ne pro uživatele, ale pro systém) se můžou i tam změnit. Moc často se to nestává. A pak máme složku .config v domovském adresáři a ta je svatá. Na tu aktualizace nesahají. Takže aby se nestávali věci které se třeba stali Tobě, tak si tam uživatel uloží nastavení a přes to vlak nejede. Zůstane to tak dokud si to uživatel nemění (je jedno jestli texťákem nebo nějakou "apkou"). Systém funguje v tomto pořadí: načte nastavení ze složky /usr/share/, pak se koukne do složky /etc/ parametr odlišný od /etc/ přepíše hodnotou z etc. A pak se koukne na uživatelovo nastavení. A opět přepíše podle uživatele. Takže uživatelovo nastavení přebije jak system wide tak základní nastavení. Je svaté.
To znamená, co nemáš uloženo v ~/.config/ se může kdykoliv nějakou aktualizací přepsat a chovat jinak.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #105 kdy: 18 Listopadu 2023, 13:31:32 »
Dnes těžký den a hlava mě moc nebere. Tak to uděláme trochu jinak. Pusť si nějaký mono zvuk. Spusť pavucontrol. Vyber ouško výstupní zařízení. A klikni na zámeček. tím si odemkneš ovládání hlasitosti jednotlivých kanálů. Všechny je ztlum a postupně po jednom přidej zvuk, napiš který to je podle aplikace (např Front Right) a který doopravdy hraje. Zase mu uber a vyber další. A napiš to v tom pořadí jak to má aplikace seřazené od shora dolu.

Omlouvám se, ale úplně nevím, jak to myslíš.

Přepisování aktualizacema je bohužel normální a zároveň logické. Ale máme jednoduchý mechanismus jak se proti tomu bránit. Všechna důležitá nastavení (vzory) jsou ve složce /usr/share/. Ty se můžou a také to dělají, měnit aktualizacemi. Kopírují se do systémové složky /etc/. Ty životně důležité (ne pro uživatele, ale pro systém) se můžou i tam změnit. Moc často se to nestává. A pak máme složku .config v domovském adresáři a ta je svatá. Na tu aktualizace nesahají. Takže aby se nestávali věci které se třeba stali Tobě, tak si tam uživatel uloží nastavení a přes to vlak nejede. Zůstane to tak dokud si to uživatel nemění (je jedno jestli texťákem nebo nějakou "apkou"). Systém funguje v tomto pořadí: načte nastavení ze složky /usr/share/, pak se koukne do složky /etc/ parametr odlišný od /etc/ přepíše hodnotou z etc. A pak se koukne na uživatelovo nastavení. A opět přepíše podle uživatele. Takže uživatelovo nastavení přebije jak system wide tak základní nastavení. Je svaté.
To znamená, co nemáš uloženo v ~/.config/ se může kdykoliv nějakou aktualizací přepsat a chovat jinak.

To chápu, ale co nechápu, tak jak může aktualizace přepsat reproduktory na zvukové kartě... Proč se jedna věc nastavuje na několika různých místech, proč to nemůže být na jednom místě pro všechny?

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3555
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #106 kdy: 18 Listopadu 2023, 14:39:12 »
Jdi do ovladani zvuku pulseaudiopanel a tam se zorientujes.

Nemyslim, ze nby to neco prepsalo na zvukovce - zvukovy SW ma proste popletene adresy ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #107 kdy: 18 Listopadu 2023, 17:16:12 »
Šla jsem tam, ale pořád to nějak nechápu, mono zvuk přece hraje pořád jen z jednoho kanálu, ne?

No ale něco to poplést muselo, protože mi to fungovalo normálně.

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1771
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #108 kdy: 18 Listopadu 2023, 19:44:05 »
mono zvuk přece hraje pořád jen z jednoho kanálu, ne?

Fakt ne.

Mono zvuk hraje právě z tolika kanálů, do kolika je přiveden. Rozdíl mezi mono a prostorovým (stereo a výše) zvukem je pak v tom, že mono zvuk je ve všech kanálech zcela identický, kdežto prostorový se může lišit (a zpravidla liší) amplitudou a fází.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #109 kdy: 18 Listopadu 2023, 21:34:54 »
Já už jsem to konečně asi pochopila 😂 Nj, mrzne, nějak se mi zpomalily obvody 😂

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #110 kdy: 18 Listopadu 2023, 23:02:39 »
Takže teda než to začnu řešit, co doporučíte? Radši vyřešit problém na SB Z, protože SB Z je mnohem lepší nebo radši použít integrovanou ALC 1200, protože už je na takové úrovni, že nepoznám rozdíl? Nebo Logitech Z906, ač kvalitní, nejsou tak moc kvalitní, abych poznala rozdíl?

Je jasné, že na předchozí desce Realtek 887 byl odpad, to bylo slyšet na první poslech, ale s tím ALC 1200 si nejsem až tak moc jistá. Ale zase SB Z má některé fajn herní věci, jako třeba Scout Mode, které sice v Linuxu nevyužiju, ale koneckonců, v Linuxu se ani zatím pořádně hrát nedá...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6043
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #111 kdy: 19 Listopadu 2023, 09:08:22 »
Takže teda než to začnu řešit, co doporučíte? Radši vyřešit problém na SB Z, protože SB Z je mnohem lepší nebo radši použít integrovanou ALC 1200, protože už je na takové úrovni, že nepoznám rozdíl? Nebo Logitech Z906, ač kvalitní, nejsou tak moc kvalitní, abych poznala rozdíl?

Je jasné, že na předchozí desce Realtek 887 byl odpad, to bylo slyšet na první poslech, ale s tím ALC 1200 si nejsem až tak moc jistá. Ale zase SB Z má některé fajn herní věci, jako třeba Scout Mode, které sice v Linuxu nevyužiju, ale koneckonců, v Linuxu se ani zatím pořádně hrát nedá...
Zkus a uvidíš. Každý má jiný ucho. :-)
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #112 kdy: 19 Listopadu 2023, 13:49:02 »
Jasný, no tak dík 😂 Vzhledem k tomu, že prioritní je pro mě na PC hraní her, tak si nechám herní zvukovku 🙂 A snad se to v Linuxu podaří nějak vyřešit. Zatím na to nemám čas a hlavně musím najít nějaký mono zvuk...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3555
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #113 kdy: 19 Listopadu 2023, 14:01:21 »
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #114 kdy: 19 Listopadu 2023, 14:08:49 »
Díky 👍🏻

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #115 kdy: 13 Prosince 2023, 15:57:26 »
Teda musím říct, že už mě to fakt nebaví. Po další aktualizaci mi začal vyhazovat chybu MS Edge, že se nedokáže připojit na svůj repozitář a přišla další aktualizace a už to zase funguje. Ovšem zvuk mi nefunguje stále, takže nechám Linux na menším SSD, ten 1 TB, který jsem mu vyhradila, použiju pro Windows a občas vyzkouším, jestli se to spraví. Stejně mi v Linuxu nefungují zásadní věci, jako je správce hesel a přístup na cloud, tak to nechám plavat a budu občasně sledovat vývoj. Ale fakt nemám čas na řešení problémů, které jinde nejsou... Fakt by to chtělo silnou firmu, která by udělala komerční distribuci bez možností volby GUI a podobných blbostí, prostě jedna verze, ale funkční...

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6043
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #116 kdy: 13 Prosince 2023, 16:03:38 »
Pro zajímavost. Který správce hesel nejde?
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #117 kdy: 14 Prosince 2023, 14:38:41 »
Teda musím říct, že už mě to fakt nebaví. Po další aktualizaci mi začal vyhazovat chybu MS Edge, že se nedokáže připojit na svůj repozitář a přišla další aktualizace a už to zase funguje. Ovšem zvuk mi nefunguje stále, takže nechám Linux na menším SSD, ten 1 TB, který jsem mu vyhradila, použiju pro Windows a občas vyzkouším, jestli se to spraví. Stejně mi v Linuxu nefungují zásadní věci, jako je správce hesel a přístup na cloud, tak to nechám plavat a budu občasně sledovat vývoj. Ale fakt nemám čas na řešení problémů, které jinde nejsou... Fakt by to chtělo silnou firmu, která by udělala komerční distribuci bez možností volby GUI a podobných blbostí, prostě jedna verze, ale funkční...
Doopravdy se usmívám a žasnu nad Tvým příspěvkem. Na zvuk už asi ani odpovídat nebudu, páč jsi nebyla schopna ani odpovědět. Správci hesel normálně fungují. Myslíš připojení na icloud? Normálně funguje. Dokonce si to zprovoznila i moje manželka bez pomoci.
Neříkám, že je linux dokonalý. Avšak pokud si někdo nainstaluje minimum a čeká plnohodnotný chování, tak to je fakt šéfovina. Přirovnám to k vaření. Mistr nebo minimalista si koupí kvalitní nože a je schopen s nima udělat vše v kuchyni. Od klasického krájení, řezání, jemného nasekání, zkrátka vše. Nepotřebuje roboty, kráječe, mixéry ap. A někdo to vidí a pořídí si ty nože také. A pak se diví, že to nemá čudlík aby to udělalo pěkně tenoučké plátky. A jak to, že nejde tak jemně nasekat a podrtit jako z mixéru...
Pokud chceš minimalistické/lehké DE s totálně plnou funkčností, neobejde se to bez detailnějších znalostí adresářové struktury linuxu! Se signály je to alfa omega systému.
Silných distribucí je spousta. Je na každém co si vybere. A pokaždé se najde někdo, kdo by to chtěl trochu jinak. Placených distribucí je také dost. To bez GUI jsi se asi přepsala. Protože celou dobu o GUI usiluješ.
Je zajímavé, že mne to funguje normálně a nemám si na co stěžovat. Opět jedu na čistém waylandu. Dotyková obrazovka. Pero funguje i s přítlakama. Zvuk přes pipewire. VideoHW akcelerace. Screenshoty. Videocapture obrazovky. Vše OK. Instalace firefoxu. A ejhle on neumí gesta na ovládání přez obrazovku. Chyba linuxu? Ne! Protože chromium to zvládá bravurně. Mám rozepsaný už funkční program náhradu za conky ve waylandu. Líbí se mi to, funguje. Ještě chci dodělat aby to podporovalo i obrázky. Zkrátka nevymýšlím věci jako instalace widowsích věcí jako MS Edge, kde je tisíce možností nějaké chyby, ale chyba linuxu to s největší pravděpodobností nebude. A on ten linux funguje a funguje a funguje... A nejenom mě.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

JirkaZ

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1771
  • Dlouholetý uživatel Linuxu a open source obecně.
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #118 kdy: 14 Prosince 2023, 14:46:39 »
ramael: vůbec ji neřeš, dopadlo to přesně tak, jak jsem očekával. Jen jsem to čekal dříve...

Pokud někomu vadí svoboda a vzývá korporáty, tak je to fakt na léčebnu. I když mu zároveň většina dnešního stáda bude tleskat...

Howgh.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6043
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #119 kdy: 19 Prosince 2023, 11:40:48 »
Instalace firefoxu. A ejhle on neumí gesta na ovládání přez obrazovku.
V následující verzi 121, která se začla distribuovat dnes, má gesta a používá místo XWaylandu, Wayland.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

Abby

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1338
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #120 kdy: 19 Prosince 2023, 13:50:39 »
Pro zajímavost. Který správce hesel nejde?

Používám Klíčenku, je perfektně integrovaná do systému. Zkoušela jsem kdysi i jiné správce, začala jsem s Last Pass, ale jejich bezpečnostní excesy a zdražování mě poslalo jinam, pak jsem zkoušela taky Keepass (hrozný šunt, navíc se mi ani podle návodu nepodařilo rozběhnout synchronizaci), Bitwarden, Sticky Password (mám koupenou lifetime licenci) a ještě nějaké další, jejichž jména si nepamatuju, ale Klíčenka je prostě jednoduchá, funkční a dělá prostě to co má.

ramael: vůbec ji neřeš, dopadlo to přesně tak, jak jsem očekával. Jen jsem to čekal dříve...

Pokud někomu vadí svoboda a vzývá korporáty, tak je to fakt na léčebnu. I když mu zároveň většina dnešního stáda bude tleskat...

Howgh.

No ale snaha se cení, ne? Když jsem to vydržela déle, než jsi čekal, tak je to na ocenění, ne? 🙂 Jinak pokud někdo má čas řešit neustálé problémy, jeho věc, já na to čas nemám. Korporáty osobně nevzývám, co ale vzývám je jednoduchost, použitelnost, kvalita. A klidně si tu funkčnost a kvalitu zaplatím, když není jiná možnost.

Mimochodem s tím howgh je to dost trapné 🙂 😂 Ale chápu, jsou lidé, co si myslí, že mají patent na pravdu, je to s nimi těžké 🤷‍♀️

Teda musím říct, že už mě to fakt nebaví. Po další aktualizaci mi začal vyhazovat chybu MS Edge, že se nedokáže připojit na svůj repozitář a přišla další aktualizace a už to zase funguje. Ovšem zvuk mi nefunguje stále, takže nechám Linux na menším SSD, ten 1 TB, který jsem mu vyhradila, použiju pro Windows a občas vyzkouším, jestli se to spraví. Stejně mi v Linuxu nefungují zásadní věci, jako je správce hesel a přístup na cloud, tak to nechám plavat a budu občasně sledovat vývoj. Ale fakt nemám čas na řešení problémů, které jinde nejsou... Fakt by to chtělo silnou firmu, která by udělala komerční distribuci bez možností volby GUI a podobných blbostí, prostě jedna verze, ale funkční...
Doopravdy se usmívám a žasnu nad Tvým příspěvkem. Na zvuk už asi ani odpovídat nebudu, páč jsi nebyla schopna ani odpovědět. Správci hesel normálně fungují. Myslíš připojení na icloud? Normálně funguje. Dokonce si to zprovoznila i moje manželka bez pomoci.
Neříkám, že je linux dokonalý. Avšak pokud si někdo nainstaluje minimum a čeká plnohodnotný chování, tak to je fakt šéfovina. Přirovnám to k vaření. Mistr nebo minimalista si koupí kvalitní nože a je schopen s nima udělat vše v kuchyni. Od klasického krájení, řezání, jemného nasekání, zkrátka vše. Nepotřebuje roboty, kráječe, mixéry ap. A někdo to vidí a pořídí si ty nože také. A pak se diví, že to nemá čudlík aby to udělalo pěkně tenoučké plátky. A jak to, že nejde tak jemně nasekat a podrtit jako z mixéru...
Pokud chceš minimalistické/lehké DE s totálně plnou funkčností, neobejde se to bez detailnějších znalostí adresářové struktury linuxu! Se signály je to alfa omega systému.
Silných distribucí je spousta. Je na každém co si vybere. A pokaždé se najde někdo, kdo by to chtěl trochu jinak. Placených distribucí je také dost. To bez GUI jsi se asi přepsala. Protože celou dobu o GUI usiluješ.
Je zajímavé, že mne to funguje normálně a nemám si na co stěžovat. Opět jedu na čistém waylandu. Dotyková obrazovka. Pero funguje i s přítlakama. Zvuk přes pipewire. VideoHW akcelerace. Screenshoty. Videocapture obrazovky. Vše OK. Instalace firefoxu. A ejhle on neumí gesta na ovládání přez obrazovku. Chyba linuxu? Ne! Protože chromium to zvládá bravurně. Mám rozepsaný už funkční program náhradu za conky ve waylandu. Líbí se mi to, funguje. Ještě chci dodělat aby to podporovalo i obrázky. Zkrátka nevymýšlím věci jako instalace widowsích věcí jako MS Edge, kde je tisíce možností nějaké chyby, ale chyba linuxu to s největší pravděpodobností nebude. A on ten linux funguje a funguje a funguje... A nejenom mě.

Ono není dokonalého nic, ale fakt je ten, že aby mi aktualizace rozhodila kanály na zvukovce, to je prostě moc... A připojení na iCloud funguje jak? Hledala jsem to dost dlouho, vlastně se to počítá na roky a nenašla. To samé Apple Music. Tak nějak to funguje v MS Edge v aplikaci, ale nedokonale, chtělo by to normální přístup.
Jaké minimum jsem si nainstalovala? Původně jsem používala KDE, tam ale nefunguje spuštění Dolphinu s právy roota, nefunguje normální procházení sítí i když samba je správně nastavená a nefunguje přehrávání filmu ze sdíleného disku, řekne to chybu. Celkově je tam síť divná. A ano, používám samozřejmě smb, v celé síti a nejstarší povolené je smb2 (původně jen smb3, ale to v Linuxu nefungovalo vůbec). Přešla jsem kvůli tomu na XFCE a zjistila jsem, že tam toho nefunguje ještě mnohem víc, tak jsem se po nějaké době vrátila zase na KDE a z Manjaro zpátky na OpenSUSE v domnění, že když je to postavené na komerční distribuci, že to bude funkčnější, ale bohužel ne. S tím GUI jsi to nepochopil. Nemyslím "bez GUI", myslím "bez možnosti volby GUI", tedy že by tam bylo jen jedno pro všechny. Ona ta svoboda volby sebou nese spíše nevýhody, výhod je tam pomálu.
Jaké jsou placené distribuce? Klidně si distribuci zaplatím, pokud mi bude všechno fungovat "out of box" bez nutnosti cokoliv řešit, bez nutnosti procházet a editovat cfg soubory, bez nutnosti číst spousty howto abych udělala něco, co si jinde během minuty naklikám.
Conky, to je další věc, co jsem chtěla nastavit, ale nepovedlo se a když jsem zjistila, jak dlouhý je manuál a co všechno se tam musí ručně dělat, tak jsem to přestala řešit. Něco jako Aida64 by to chtělo, co si prostě naklikám co má zobrazovat a ono to zobrazuje. Jinak uznávám samozřejmě, že na server je Linux perfektní, ostatně už mám doma Raspberry Pi 4 a nastavuju si tam WeewX a Home Assistant (a na Surface monitoring pro FVE, ten bohužel je pouze pro Windows, takže mi poběží dva "servery"). Ale na použití pro mé účely to vhodné není, chybí ovladače běžného herního HW, chybí SW. Nevzdávám to, ale nebudu to řešit nijak aktivně. Chápu, že jsou lidé, kteří můžou používat Linux i pro běžné činnosti, ale zjišťuju, že cokoliv vymykajícího se "standardu" může být a lecky také je problém. Ostatně když si vzpomenu, když jsem řešila před několika lety tu samou zvukovku, tak mi na jiném fóru bylo řečeno, že nikdo 5.1 zvuk nepoužívá a tudíž to nikdo programovat nebude 🤷‍♀️ Na to nevím co říct.

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6043
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #121 kdy: 19 Prosince 2023, 14:40:03 »
Chápu tvůj pohled. Je to běžná věc, ke které dospěje spousta lidí. Ono se vyznat v té fragmentaci OSS je těžké.

Nevzpomeneš si, prosím, co bylo za problém s Bitwardenem? Právě hledám(málo aktivně) něco multiplatformního. A tohle jsem myslel, že bude můj favorit.

root Dolphin
Tam buď poměrně nově skáče dialog, anebo se musí doinstalovat balík kio-admin. Potom se v menu pod pr. tl. myši v Dolphinu objeví Otevřít jako správce.
V KDE 6 by to mělo být v základu.
« Poslední změna: 19 Prosince 2023, 14:57:43 od Roman Vacho »
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #122 kdy: 22 Prosince 2023, 16:20:37 »
Jsem v německu až do neděle. Takže mě to žena těžko ukáže a až budu s rodinou určitě to řešit nebudu. Každopádně jsem se jí už zeptal a odpověď byla nad míru technická jak bych od ní očekával. Prostě zapnu internet... A dál už neposlouchám. Internet je "zapnutý" automaticky při startu PC. Ona je totální technický antitalent. Jak ji znám, usoudil jsem že chodí přes webové rozhraní. Na apple.com je nápověda jak na https://www.icloud.com/ Dokonce umožňují vygenerování unikátního hesla na aplikaci. Takže by pro dobrého a motivovaného programátora neměl být problém něco napsat a integrovat to do systému.
Já osobně používám https://github.com/localsend/localsend Stránka projektu: https://localsend.org/ Dokonce to má plnou českou lokalizaci a je to multiplatformní. Takový lepší airdrop. Nemá to datovou režii, data nelítají přez půlsvěta. Líbí se mi to a tak jsem autora začal podporovat 5doláčema měsíčně. Aplikaci mě poradil @Michal "Tylnesh" Kohútek na https://t.me/UbuntuCZ
Poslední info od Tebe bylo že používáš Xfce. Nikdo nemá křišťálovou kouli a neví, že používáš jiné DE a měníš distribuce.
Popsal jsem ti jak to funguje aby ti to aktualizace nepřepsala. Odpověděla jsi, že to chápeš a dodatkem jsi to chápání popřela.
Víc v tom zkrátka udělat nemohu.

P.S. mojí ženě se po nějaké aktualizaci iphonu začali fotografie zase ukládat na icloud. Ačkoliv jsem ji to před tím zrušil. Ona hodně fotí a výpalné applu na větší icloud prostor fakt platit nebudu. Tak jsem to holt zase vypnul a basta.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

Roman Vacho

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6043
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #123 kdy: 23 Prosince 2023, 14:20:19 »
Telegram. Ten jsem nainstaloval a spouštěl se několik desítek vteřin a poté nefungovalo tlačítko pod tím polem, kde se zadává tel. číslo. Tím jsem skončil. :-)
Zdá se, že jediná cesta bude přes mobil.
Vyřešená vlákna je vhodné uzavřít "Topic Solved" dole pod vláknem.
Dlouhé výpisy prosím dávat při psaní příspěvku do bloku funkcí Vložit kód.
Děkujeme.

ramael

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 642
Re:Creative Z a jiné bejkárny
« Odpověď #124 kdy: 23 Prosince 2023, 14:41:46 »
Telegram. Ten jsem nainstaloval a spouštěl se několik desítek vteřin a poté nefungovalo tlačítko pod tím polem, kde se zadává tel. číslo. Tím jsem skončil. :-)
Zdá se, že jediná cesta bude přes mobil.
Já už ho mám dlouho na mobilu. Místo whatsappu. Ikdyž jsem si vloni whatsapp nainstaloval. Ta originál verze na PC mě moc nesedla. A tak na PC používám webové rozhraní. Dá se to nainstalovat jako webapp. T.z. jít na webové rozhraní a tam se nahoře na liště zobrazí ikonka na intalaci. Funguje to dobře. Telegram je vázán stejně jako whatsapp na telefonní číslo které se může měnit.
Lenovo: ThinkPad X380 Yoga
Joutůůůůb

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.