Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Tak asi budeme mít po dual bootu  (Přečteno 13820 krát)

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #75 kdy: 26 Června 2012, 17:53:16 »
Pokud tomu dobře rozumím, nemusíš mít widle a pak nepotřebuješ ani UEFI.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #76 kdy: 26 Června 2012, 20:56:48 »
jo, pokud se ti podari takovy komp bez uefi/certifikace widli vubec sehnat
co se tyce platformy ARM, tak tam bych hoodne pochyboval, kdyby se ti neco takoveho podarilo koupit
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #77 kdy: 26 Června 2012, 22:39:21 »
Koupím si PC bez systému, nebude tam ani UEFI.

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #78 kdy: 26 Června 2012, 23:57:33 »
vzhledem k tomu, jak to je dneska na trhu s nonOS notesama, jsem ochoten verit, ze notes s ARMem nebude bez OS k sehnani
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

kovalensue

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 67
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #79 kdy: 27 Června 2012, 01:14:41 »
Koupím si PC bez systému, nebude tam ani UEFI.

No tak jestli to pujde resit takhle tak je to na pohodu...ale co se tyce notesu tak to bude uz asi docela problem, jak rika kolega vyse....
Windows 7 Proffesional, Linux Mint 15 - Mate

If you don't like something, change it. If you can't change it, change your attitude.

phplus

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1426
  • MSI ATI Radeon 7860, NVIDIA GeForce GTX 650
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #80 kdy: 27 Června 2012, 08:17:03 »
Asi nebude zbytí než čekat ale nechce se mi věřit, že by výrobci hw pustili tento segment trhu, MS linux zjevně alespoň myslím nevadí, rovněž developeři dister budou mít zájem to řešit.

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #81 kdy: 27 Června 2012, 09:25:19 »
No, zas tak strašné to nebude. Nejspíš teda přijdeme o Grub2 (kvůli licenčním problémům, náhrada pravděpodobně efilinux loader), ale rozhodně to nějak půjde.
http://www.omgubuntu.co.uk/2012/06/canonical-clarify-ubuntu-secureboot-plans
« Poslední změna: 02 Července 2012, 11:25:11 od Evžen Šubrt »
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Martin Kiklhorn

  • Člen občanského sdružení Ubuntu ČR a placené komunitní podpory
  • Administrátor fóra
  • Závislák
  • ******
  • Příspěvků: 4807
  • グーグル!ご存知ですか?
    • HEJ
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #82 kdy: 28 Června 2012, 00:25:33 »
S Vistama se to nepovedlo, možná že s Windows 8 nezůstane jenom u pokusu o sebevraždu.
Chci si nainstalovat starší (<8) Windows, chci si udělat vlastní CD, chci si udělat ..., chci používat live utility. Jestli mám nějakou možnost "zabezpečení" obejít tak ztrácí smysl, jestli tu možnost nemám tak mne takový uzamčený HW nezajímá a nekupuji.

Před nástupem architektury PC byla spousta velmi hezkých a výkonnějších strojů. Jenže měly ohromnou chybu - nebyly otevřené. Pak nám IBM dalo otevřenou specifikaci, hw si mohl vyrábět kdo chtěl a většinou vše spolu fungovalo. OS si mohl vyvíjet kdo chtěl a také to fungovalo. A dnes by se to mělo uzavírat? Mělo by fungovat jenom co podepíše nějaká "autorita"?
Děkuji, nechci měnit svobodu za falešný pocit bezpečí.

Takže očekávám že se nám PC HW trh rozdělí na dvě části
- HW s nevypínatelným secureboot kde budou fungovat pouze Windows 8 a uživatelé se mohou utěšovat že MS s ohromným úsilím ve spolupráci s výrobci tohoto HW zalepil jednu díru v cedníku.
- HW kde bude fungovat vše ostatní.
Jediné co mi dělá těžkou hlavu je že některá distra na tuhle MS hru přistupují.
Jsou ve vašem dotazu OPRAVDU VŠECHNY vám dostupné informace o problému?
Linux user since 2007-10-11, Registered #456007
Virtual
| Distribuce
~/slozka znamená /home/"vase jmeno"/slozka
6521 69DE 0F34 FCBC FB1D  DE76 360E 52B2 F71A B8E8

Šuohob

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2171
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #83 kdy: 28 Června 2012, 14:12:21 »
Naprosto souhlasim
Bohuzel dnes je PC masovou zalezitosti, ne jen pro nekolik malo geeku jako pred 20 lety. A tak se da ocekavat, ze nabidka neuzamceneho hardwaru bude hodne sporadicka (vyjimkou asi bude serverovy a jinak specializovany hardware, tam to locknout nepujde).
Tak dlouho se vrzá s Acerem, až se displej utrhne.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2445
  • Díky všem za rady a tipy.
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #84 kdy: 28 Června 2012, 15:01:18 »
A tak se da ocekavat, ze nabidka neuzamceneho hardwaru bude hodne sporadicka

Já osobně nemusím mít širokou nabídku. Stejně jako u Applu mi stačí

malý NB
velký NB
malý PC
velký PC

a konec.

Když bude vše fungovat, tak na co tisíce typů notebooků... A když to bude hodně lidí požadovat, bude se toho hodně vyrábět a bude to ještě levnější, než vyvíjet a ladit mnoho typů.

Osobně mi vůbec nebude vadit, když stejný stroj bude mít soused i sousedka i zahradník. U Maců to tak je. Čtvrtina spolužáků dětí má MacBook Air a nevadí jim, že se neodlišují...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Rover623

Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #85 kdy: 28 Června 2012, 18:35:43 »
Zatím se pořád tohle omezení týká pouze ARMu na který stejně nepůjde plnohodnotný Windows, ale něco co se sice MS pokouší vydávat za Windows 8, ale všichni víme, že je to vlastně Windows RT a to jejich ohavné Metro tam bude jako jediné prostředí

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #86 kdy: 02 Července 2012, 11:29:34 »
Jediné co mi dělá těžkou hlavu je že některá distra na tuhle MS hru přistupují.
Sorry, ale myslím si, že jít proti tomuto (byť nesmírně debilnímu) trendu si Linux s podílem na trhu v řádu 1-3% prostě nemůže dovolit.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Martin - ViPEr*CZ*

Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #87 kdy: 02 Července 2012, 11:58:31 »
A tak se da ocekavat, ze nabidka neuzamceneho hardwaru bude hodne sporadicka

Já osobně nemusím mít širokou nabídku. Stejně jako u Applu mi stačí

malý NB
velký NB
malý PC
velký PC

a konec.

Když bude vše fungovat, tak na co tisíce typů notebooků... A když to bude hodně lidí požadovat, bude se toho hodně vyrábět a bude to ještě levnější, než vyvíjet a ladit mnoho typů.

Osobně mi vůbec nebude vadit, když stejný stroj bude mít soused i sousedka i zahradník. U Maců to tak je. Čtvrtina spolužáků dětí má MacBook Air a nevadí jim, že se neodlišují...
toto je typický monopol...obávám se, že tento model by nejspíše nefungoval
Open source is gold way... Mint 17.2, Debian 8.1 Jessie| Ubuntu Wiki (návody) | Google vyhledávač | Qt4 návody

jiri.podvolecky

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 72
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #88 kdy: 02 Července 2012, 13:45:01 »
Pamatuju, že jsem kydsi měl i bios s myším kurzorem a pak se vývoj zasekl na takovém tom klasickém textovém které mám dodnes. Stávající situace mi připadá jen nezodpovědnost firmy/firem, které toto vyvíjejí. Potenciál i starých standardů byl. Vzpomínám na utilitu na formátování disků přímo v Biosu. Na wiki jsem se dozvěděl, že existují i opensource projekty, třeba to urychlí vývoj.  ::)

Rover623

Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #89 kdy: 02 Července 2012, 17:37:21 »
Měl jsem staré HP s BIOSem od Pheonixu (na zakázku dělaný BIOS přímo pro HP), ten počítač už v té době zvládal disky s kapacitou 20GB a víc (většina tehdejších desek končila s podporou právě na maximálně 20GB), zvládnul 4GB RAM, přímo v BIOSU byla utilita na kontrolu pamětí, kontrolu disku, formát disku a položka pro možnost udělat flash přímo z BIOSu (jako to mají desky od nVidia pro AMD dnes). UEFI je pitomost, navíc je to z 90% přemalovaný BIOS a je do něj přidáno několik věcí, i když te secure boot si mohli odpustit.

Navíc většina rozumných systémů si "očekuje" stav zaváděcí stopy při startu a pokud něco nesedí, boot se zastaví. Celá tahle kravina je pouze na vrub MS jehož systémy to doteď neumí.

Mimochodem, vzpomínáte jak MS sliboval, že důležité soubory systému budou ve W7 plovoucí a na několika místech budou kopie aby nebylo možné je snadno napadnout, zkuste si smazat explorer.exe

sabraq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3411
  • Bootloader-není téma k hovoru,ani zbytný prostor
Re:Tak asi budeme mít po dual bootu
« Odpověď #90 kdy: 03 Července 2012, 00:25:00 »
No, doma jsme měli kdysi 486DX40 od UMC na základovce od UMC, která tehdy měla grafický BIOS od  AmiBiosu. Funkce už si fakt nepamatuju, ale v grafice a ovládatelné myší to bylo. Tehdy jsem měl za to, že je to standard. Hm, nebyl..
PP v kolečku - není licence,pouze upozornění na reklamu
"Dress code" - oblečení podle předpisu(ne kódované oblečení)
CC v kolečku - je licence,značí,že se někdo nesmírně snaží

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.