Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Klonování disku - dualboot (Windows + Linux)  (Přečteno 3066 krát)

Petr777

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Klonování disku - dualboot (Windows + Linux)
« kdy: 29 Ledna 2022, 14:47:52 »
Pro zálohu a klonovaní používám nástroj Clonezilla a jsem s ním velice spokojen. Problém však nastává, když chci naklonovat disk s dualbootem (Windows 10 + instalace Lubuntu vedle Win). Po zálohovní celého disku a následné obnově (na jiný disk) se sice načte boot menu, ale spustit lze pouze linuxový systém, Windows se uz nenančte. Má někdo zkušenosti s klonováním disku obsahující multiboot na jiný disk ? Nevím jestli mám zvolit jiný způsob zálohy nebo postačí případná úprava zavaděče.
Mockrát děkuji za odpovědi  ;)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4940
Re:Klonování disku - dualboot (Windows + Linux)
« Odpověď #1 kdy: 29 Ledna 2022, 15:08:06 »
To jako Windows už není v grub menu?? Nebo je, ale nespustí se?

Dualboot běžně Clonezillou zálohuji naprosto bez problému.
Tvoje potíže budou zřejmě způsbeny nějakou (tvojí) chybou při záloze nebo obnově.

Místo zálohy/obnovy  klonuj přímo disk >> disk
Vyzkoušej Rescuezillu (je to nejen prosté GUI ke Clonezille, ale též obsahuje spoustu užitečných funkcí pro "blbuvzdornost".... ;)
Stažení https://github.com/rescuezilla/rescuezilla/releases/tag/2.3.1
« Poslední změna: 29 Ledna 2022, 15:13:51 od juwa2 »

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3553
Re:Klonování disku - dualboot (Windows + Linux)
« Odpověď #2 kdy: 29 Ledna 2022, 21:02:33 »
S novejsimi buildy W10 je toto znamy problem. Bezne nastroje selhavaji a jedina aplikace, ktera to umela, co vim naposledy, je Makrium nebo Macrium.
Ale kdyz uz to takhle mas v dualboot, tak udelej z instalacky Win opravu zavedeni systemu a pak udelej z Live opravu Grub2.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4940
Re:Klonování disku - dualboot (Windows + Linux)
« Odpověď #3 kdy: 29 Ledna 2022, 22:19:16 »
S novejsimi buildy W10 je toto znamy problem. Bezne nastroje selhavaji a jedina aplikace, ktera to umela, co vim naposledy, je Makrium nebo Macrium.
Ale kdyz uz to takhle mas v dualboot, tak udelej z instalacky Win opravu zavedeni systemu a pak udelej z Live opravu Grub2.

Klon sektor by sektor  určitého disku musí fungovat naprosto stejně jako originál. Ale ten on neudělal - zálohoval (cosi) a pak obnovil (cosi kamsi)...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3553
Re:Klonování disku - dualboot (Windows + Linux)
« Odpověď #4 kdy: 30 Ledna 2022, 19:40:49 »
Ano - sektor po sektoru - to funguje, ale to malokoho napadne. Bezny uzivatel proste zvoli nejakou rychlou predvolenou moznost. Nikdo nepocital, ze MS vymysli nejakou dalsi debilitu a nepomuze ani zachovani UUID. Dodnes vlastne  nevim, v cem to vezi ty nefunkcni klony W10 ..
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4940
Re:Klonování disku - dualboot (Windows + Linux)
« Odpověď #5 kdy: 31 Ledna 2022, 10:08:33 »
Klonování disků má ale jednu obrovskou výhodu: Pokud se nezdaří (= naklonovaný OS nebootuje atd.) lze ho (se změněným nastavením) libovolněkrát opakovat až je dosaženo zdárného výsledku.  :)

Petr777

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Klonování disku - dualboot (Windows + Linux)
« Odpověď #6 kdy: 06 Února 2022, 22:22:12 »
Děkuji za odpovědi  ;)

Nechtěl jsem dělat klon (disk to disk), ale klasickou zalohu, kterou můžu kdykoliv obnovit. Jinak v Grub menu se zobrazil Windows, ale už nešel načíst.

Nakonec jsem Clonezillu donutil ke kýženému výsledku. Provedl jsem zálohu celého disku, ale zmenšil jsem oba oddily s OS (Win, Lubuntu), aby bylo možné případně obnovit i na menší disk, poté jsem vložil nový disk (větší než původní) a naformátoval na ntfs pomocí GParted live. Dále už standartní postup, obnova disku, pouze s jedinou změnou a to přidáním parametru -icds v expertním modu.

Zkoušel jsem i Rescuezillu a tam to fungovalo na první dobrou. Problem s dualbootem byl odstraněn od verze 2.1.1 viz zde: https://github.com/rescuezilla/rescuezilla/issues/155

Během experimentů jsem našel zajimavý nástroj, který dokáže vytvořit live multiboot z USB media. Stačí jen nainstalovat, například na flash disk a pak už jen kopírujete celé ISO soubory v libovolném množství. Více zde: https://www.ventoy.net/en/index.html
nebo https://ubunlog.com/cs/ventoy-crea-un-live-usb-para-ejecutar-imagenes-iso/


Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3553
Re:Klonování disku - dualboot (Windows + Linux)
« Odpověď #7 kdy: 06 Února 2022, 23:37:21 »
Ventoy je známý, ale pracuje jen s ISO obrazy, což není spolehlivá metoda - některé stroje to neudrží a také mám informace o tom, že dokáže poškodit souborový systém.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Petr777

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Klonování disku - dualboot (Windows + Linux)
« Odpověď #8 kdy: 07 Února 2022, 09:55:37 »
Ventoy jsem zkoušel jak na instalaci systemu (Lubuntu, AntiX), tak i pro obnovu s ISO soubory Clonezilly, Rescuezilly a Gparted live. Vše na jednom mediu a naprosto bez problému. Nevim, možná jsi měl starší verzi, aktualizace a opravy vychazeji pravidelně každý měsíc.

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3553
Re:Klonování disku - dualboot (Windows + Linux)
« Odpověď #9 kdy: 07 Února 2022, 11:26:06 »
Nejde v pripade preruseni instalace  o aplikaci samotnou nejspise - jde o FW urcitych stroju, kdy se proste odpoji kountnute iso a boot systemu konci na initrd - nelze najit a tedy zavest dalsi subory.
Incormaci o moznem poskozeni FS mam od profesionalniho testera.
Delam si flashky pro  boot sam rucne a podle svych predstav - je to spolehlivejsi a pomho mi to orientovat se vice v teto oblasti - v praxi si dokazi nabootovat temer cokoliv odkudkoliv.
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.