Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?  (Přečteno 22683 krát)

Buchar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #25 kdy: 24 Května 2007, 23:33:38 »
Dekuju vsem za pomoc. .... vite co je zajimave, ze vlastne nikde jsem v ceskych vodach internetu nenarazil na navod pro LAMY, jak zridit kavarensky PC na nejake distribuci Linuxu ... vsude je jen jak to nekde bezi, jak je to skvele na tucnakovi, ale nikde neni nic moc vysvetleno pro woknare jako jsem ja.


... jinak by bylo dobre, aby takovy pocitac bylo mozne velmi rychle obnovit treba z CD-ROMu .... mam na mysli obraz disku, pred tim nez na to nejaky uzivatel vlezl.

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #26 kdy: 25 Května 2007, 00:15:58 »
Zrovna jsem si uvědomil, že to ani zdaleka taková brnkačka nebude. Jestli chci uživateli povolit přístup k  výměnným médiím a možnost spouštět nějaký jednoduchý textový editor (třeba leafpad), bude třeba mu zakázat zápis do spousty konfiguračních souborů a adresářů začínajících tečkou - nejlépe změnou jejich vlastníka na roota. Jinak si snadno povypíná všechna omezení a jsme tam, kde jsme byli.

To už se bohužel nějakým archívem s konfiguráky předat nedá, musel bych tu explicitně vyjmenovat, o jaké se jedná. Budou to hlavně věci z .gconf (možná celý) a .gnome2.

Nevím, jestli pak třeba nebudou některé aplikace odmítat naběhnout nebo padat, když zjistí, že si ani nezapíší do vlastních souborů s nastavením. :(

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #27 kdy: 25 Května 2007, 08:33:50 »
Citace: Buchar
... jinak by bylo dobre, aby takovy pocitac bylo mozne velmi rychle obnovit treba z CD-ROMu .... mam na mysli obraz disku, pred tim nez na to nejaky uzivatel vlezl.
Jde to. http://wiki.ubuntu.cz/Z%C3%A1loha_a_obnova_syst%C3%A9mu

Krtko

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 540
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #28 kdy: 25 Května 2007, 14:28:41 »
tak ono su aj nejake hotove riesenia typu server <=> klient (napr. outkafe), ale myslim, ze pre 2 pocitace sa to neoplati riesit.

Buchar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #29 kdy: 30 Května 2007, 17:55:40 »
.. tak jak to bohuzel vidim, asi kavarna v Linuxech nebude tak jednoducha jako ve MS Windows. Kdyz to shrnu:

1. Zakazat aby neco uzivatel udelal v menu (zkratka aby nekdo neco nekde i nesmazal) .... tak to je v oknech jednoduche udelat.
2. Obraz disku a zalohovani PC je take jednouche ve WIN
3. Cena Linux zdarma .... ale jak se to veme pro me Woknare ..... casu jsem s tim stravil jiz furu, moc jsem nepokrocil ... totiz da se rici, ze jsem furt tam kde jsem byl a ve Windows je to o tom zda chci zaplatit asi 5 000,- Kc za sw (OS + kvalitni Twaek). Kdyz vemu ten cas s tim straveny, tak se mi opravu vyplati zapomenout na Linuxe a bohuzel to delat ve MS Windows.
4. Zhrnuto podtrzeno: delat jedno nebo dve kavarenske PCkca pro me (Linuxovou LAMU) je zcela po vsech strankach vyhodnejsi v woknech ... celkem se desim toho, kdyz je to problem rozjet pro Vas ostrilene Linuxove borce ... co by se asi delo, kdyz by se to i zprovoznilo a po case se vyskytl nejaky problem.

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #30 kdy: 30 Května 2007, 23:12:08 »
To je tezky. Vyhodnejsi udelat to na Windows je pro vas z toho duvodu, ze proste Linux nedokazete na urcite urovni administrovat. Kdyby slo jenom o Internet, tak treba ja jsem zkoumal ruzne parametry pri spousteni Opery a dostal jsem se do faze, kdy jsem nebyl sam schopen 1) prohlizec ukoncit a 2) udelat cokoliv jineho, nez surfovat na netu. S nainstalovanym Apachem/PHP by se daly napsat nejaky skripty (prihlasovani a odhlasovani uzivatele, mereni casu atd.) - vzhledem k tomu, ze s pomoci PHP je mozne spoustet programy/skripty (bash), tak by imho nemusel byt takovy problem ohlidat zamezeni pristupu k netu po urcity dobe, automaticky odhlaseni atd.
Co se tyce vaseho pozadavku na IM komunikator, tak tu je treba webovy multiprotokolovy Meebo...
Jenze chce to takove to know-how.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #31 kdy: 31 Května 2007, 00:50:12 »
Buchar: Ale ono to problém vůbec není, na to, aby se to toho nedostal běžný uživatel kavárenského počítače, vám opravdu bohatě stačí pessulus. To, co jsme tady hlavně řešili, bylo to, aby se do takového počítače nemohl nabourat člověk, který už má nějaké pokročilejší zkušenosti s linuxem.

Stejně tak někdo, kdo se velmi dobře vyzná ve Windows, by si jistě pošmákl na vámi zabezpečeném počítači s Windows. (To prosím neberte jako urážku, není lehké něco zabezpečit opravdu dokonale) :)

Pavelp

  • Host
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #32 kdy: 31 Května 2007, 11:47:37 »
Citace: donny
To je tezky. Vyhodnejsi udelat to na Windows je pro vas z toho duvodu, ze proste Linux nedokazete na urcite urovni administrovat. Kdyby slo jenom o Internet, tak treba ja jsem zkoumal ruzne parametry pri spousteni Opery a dostal jsem se do faze, kdy jsem nebyl sam schopen 1) prohlizec ukoncit a 2) udelat cokoliv jineho, nez surfovat na netu. S nainstalovanym Apachem/PHP by se daly napsat nejaky skripty (prihlasovani a odhlasovani uzivatele, mereni casu atd.) - vzhledem k tomu, ze s pomoci PHP je mozne spoustet programy/skripty (bash), tak by imho nemusel byt takovy problem ohlidat zamezeni pristupu k netu po urcity dobe, automaticky odhlaseni atd.
Co se tyce vaseho pozadavku na IM komunikator, tak tu je treba webovy multiprotokolovy Meebo...
Jenze chce to takove to know-how.
A protoze win na te urovni, kterou potrebuje, administrovat dokaze, zvoli win. Naklady na porizeni systemu se mu brzy vrati, pokud neni uplne na hlavu padly. ""... by se daly napsat skripy ... ""  - samy se jaxi nenapisou a on to neumi a nema duvod se to ucit. Atd, atp.

Walard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 278
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #33 kdy: 31 Května 2007, 13:53:55 »
Jednoduchá rada:Naistaluj si na tyto dva počítače xubuntu, menší systémové nároky. Ohledně omezení práv: nejprve si naistaluj startup-manager: http://web.telia.com/~u88005282/sum/index.html
Pomocí tohoto nástroje zabráníš zobrazení bootovacího menu a nastavíš, jaký kernel linuxu, chceš používát. V biosu je možné nastavit, aby nešlo změnit bootovací pořadí tj. hardisk, cdrom, disketa. Stejná zranitelnost je u windowsu.    

teď k samotnému systému:Pro uživatele kavárny založíš speciální učet: V menu systém - správa-uživatelé a zdroje: dáš přidat uživatele. V profilu dáš unpriviliged, v uživatelském rozhrání dáš pouze : používat modem, připojit se pomocí modemu na internet.

Uživatel kavárny tak nemůže nic smazat  ze systému a  proti změně panelu použij pessulus. Pak je to v pohodě :)

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #34 kdy: 31 Května 2007, 14:17:50 »
Pessulus v xubuntu bude bohužel nanic, Xubuntu používá jako desktop XFCE a pessulus je pro GNOME – přepíná nastavení gconfu.

Walard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 278
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #35 kdy: 31 Května 2007, 14:30:19 »
Nakonec jsem to vyřešil pro gnome. lze vytvořit uživatelský profil pomocí programu: sabayon   (system administration tool to manage GNOME desktop settings) a pak zamknout panely.  Nelze změnit pozadí plochy, ani panely, jedině co je povolené, je vytvoření zástupce z panelů. Funguje je to perfektně. :)

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #36 kdy: 31 Května 2007, 15:37:52 »
Walard: Díky! O Sabayonu jsem si myslel, že je to jedna z dalších distribucí: http://www.sabayonlinux.org. Hned to doma vyzkouším!

Škoda, kdyby byl pan Buchar trpělivější, tak by se řešení teď dozvěděl. Nejsme tu totiž (bohužel) všichni "ostřílení linuxoví borci" (jak píše) a GNU-vševědové, ale především uživatelé, kteří si snaží v mezích svých znalostí vzájemně pomoci.

Buchar

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 14
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #37 kdy: 31 Května 2007, 20:01:55 »
Panove ja to jeste zkusim, ale tlaci me cas. Vyzkousim to jeste znovu (tak dva, tri dny tomu dam). Jinak nechtel jsem se nikoho dotknout, ale zatim to bohuzel vidim jak jsem to napsal. Jinak to neznamema, ze jsem na Linux zanevrel. Porad me to laka, ale preci jen je velmi tezke opustit navyky oken a take ucit se hromadu prikazu atd. ... preci jen je to pro woknare dost tezke prejit ....

donny

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1861
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #38 kdy: 31 Května 2007, 20:34:36 »
Je to jako ucit se pracovat s novym programem. Chvilku trva, nez si navyknete na nove postupy a na novy system. Postupem casu vam to prijde vic a vic jasne. Nejde to samo, clovek si musi spoustu veci nastudovat, ale neni to nemozne. Pokud za tech par dni se k tomu dostanete, dejte vedet, jak to jde.
archlinux @ i7-6700/GTX1080 8G/32G DDR4/.5TB NVMe/WD RED 3TB | Raspbian 8 @ Raspberry Pi
Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better!

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #39 kdy: 31 Května 2007, 21:18:22 »
Citace: donny
Je to jako ucit se pracovat s novym programem. Chvilku trva, nez si navyknete na nove postupy a na novy system. Postupem casu vam to prijde vic a vic jasne. Nejde to samo, clovek si musi spoustu veci nastudovat, ale neni to nemozne. Pokud za tech par dni se k tomu dostanete, dejte vedet, jak to jde.
Přesně tak ... když byly jen Okna,tak se je taky nejdřív každý musel nejdřív naučit a a až pak je teprve mohl jakžtakž používat a díky monopolu jsou i v používání vepředu .... s linuxem je to stejné ... jen některým jedincům schází trpělivost  ... a tím nemyslím zrovna na "Buchara". ;)
Aj dont spíík ííngliš :)

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #40 kdy: 31 Května 2007, 22:28:25 »
Když se zapojím do tohohle trochu offtopicu:

Problém přejít je hlavně pro BFU, protože najednou jsou vícevíce (to je něco jako víceméně) postaveni před správu systému, který navíc vůbec neznají...

Já jsem na linux přecházel trochu jako "Windows geek" (Věděl jsem, co znamenají ty služby, uměl jsem v nich kdejakou blbost)
V linuxu jsem se ale stejně musel toho dost naučit...

Ale po půl roce používání jsem dosáhl myslím velmi solidní úrovně (třeba Marp by mohl povídat :) )

Ale je taky pravda, co říká Beetlejuice, Wokna jsou v používání napřed...
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #41 kdy: 31 Května 2007, 23:26:24 »
Je to prostě tak. Kluci neblbněte. Když si myslíte, že dáte pár kaček za plnohodnotný systém do net kavárny (Okna), tak to udělejte. My (linuxáci=ubunťáci) nepotřebujeme zakyslé a zahořklé linuxové začátečníky, kteří si nevědí s něčím rady, a raději použijí Windows. Prostě je dobré si na začátku říct co od toho chci, co tomu hodlám věnovat a do toho jdu. Za ty roky co jsem na linuxu, jsem si zvykl, že "některé" problémy musím řešit jinak, ale výsledek je vždy "křišťálově" čistý a příště už se tomu vyhnu a řeším problémy jiné. Pravdou je, že co používám Linux, tak problémy oken mi přijdou malicherné :) No nic ... musel jsem se vykecat :D
Aj dont spíík ííngliš :)

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #42 kdy: 01 Června 2007, 00:01:21 »
Beetljuice: Ale právě že linuxové začátečníky potřebujeme jak sůl, byť zpočátku třeba i trochu zakyslé a zahořklé. Potřebujeme je k tomu, aby se z "nás linuxáků" nestal druh na vyhynutí nebo pár kousků do rezervací (jako je tomu teď).

Potřebujeme je k tomu, aby pozitivní povědomí veřejnosti o linuxu stoupalo i bez nákladných WOW kampaní. No a oni zase potřebují nás, aby po pár pokusech neodešli s tím, že "linux nefunguje, jdu domů do Windows" a nevykládali to každému na potkání.

Vždyť k tomu to tu fórum je, a zrovna Ubuntu by přece mělo být „linux pro lidi“ a ne „linux pro linuxáky“ :)

Co se toho učení týče, není ani tak těžké se něco nového naučit, ale spíš odnaučit navyklé postupy, sám to znám až až…

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #43 kdy: 01 Června 2007, 00:05:27 »
To je taky pravda... Problémy Woken mi taky občas přijdou malicherné... Ale spousta mi jich přijde neřešitelných, nebo docela nepříjemně řešitelných... (a to mám několik Windows ve správě)
V Linuxu se snad nestalo, abych něco nevyřešil...

U mě je teda problému v Linuxu víc než ve Windows z dost jasného důvodu. V Linuxu se můžu mnohem víc rýpat uvnitř :)
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

Petr Merlin Vaněček

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5057
    • Lomítkáři
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #44 kdy: 01 Června 2007, 08:25:38 »
K te trose OT taky lehce prispeju - mam (bohuzel) ve sprave par windows serveru, dost dlouho jsem premyslel, co mi na tom vsem nejvice vadi, proc se mi jedoduchy wokenni (file, domain) server spravuje hure a obtizneji, nez daleko slozitejsi (rozumej vicero sluzeb) linuxovy server. Nemyslim si, ze co se kvalit tyce, je windows nekde daleko vzadu (vzdyt za jejich vyvojem stoji hromada lidi a jeste vetsi hromada penez), ale problem je to odladit. A na to clovek potrebuje hlavne poradne logovani, to, co je ve windows zoufale nedostacuje. V linuxu clovek navstivi /var/log a kdyz uz z logu neni schopen vycist prime reseni (u vetsiny slozitejsich chybovych hlasek je i receno, co by to mohlo byt - maybe ...), alespon ho to nakopne. U windows toto neni :( A nedejboze, kdyz se wokna rozhodnou stavkovat pri spusteni - bez toho grafickeho udelatka, co nad vsim visi clovek nepozna vubec nic :(

George.George: aby toto mohlo fungovat, jsou zapotrebi dve veci - 1) vyresit to na disku 2) dostat to na CD

ad1) se tu resi a zda se, ze uspesne
ad2) uz snad nebude takovy problem - instalace se provede pomoci chrootu do pripojeneho ISO souboru (akorat ted doufam, ze to jde :))
Stiskni CTRL + W ...
80% mozku tvoří kapalina ... u některých brzdová

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #45 kdy: 01 Června 2007, 09:03:04 »
To dratenik : Ono to bylo spíš takové ironické rýpnutí, někoho to nakopne a někoho odradí ... si to tak (mě) neber ;)
Aj dont spíík ííngliš :)

Jan Nekvasil

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 620
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #46 kdy: 01 Června 2007, 10:11:07 »
Beetljuice: V pohodě, neberu :), jen bych nerad abychom na nováčky kteří sem náhodou zabloudí působili jako nějací elitáři.

kotz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 68
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #47 kdy: 01 Června 2007, 14:37:13 »
Buchare: hoď se info, kde otvíráš tu kavárnu, myslím že pro spoustu Linuxáků to stojí za návštěvu.

Tady se strašně řeší jak zakázat uživateli aby si náhodou, nesmazal zástupce na ploše nebo si konfiguračním souboru omylem něco nepřepsal. Nejjednoduší bude, když si systém rozdělíš na dvě části. Systém (do kterýho nebude mít kavárník přístup) a prostor  pro uživatele kterej ať si kavárník klidně zformátuje. Ale po každým odhlášení se kompletně smaže a přepíše zálohou ze serveru.

Pozn: 256 MB RAM je málo, i na pouhý serfování.

Jinak do začátku bude lepší použít okna a secvičit si to doma. Nějakej čas to zabere, ale myslím že výsledek bude stát zato.
Howght

Beetljuice

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 838
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #48 kdy: 05 Června 2007, 22:31:02 »
Na něco jsem narazil i zde
Aj dont spíík ííngliš :)

Walard

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 278
Internetová kavárna v Ubuntu - jak na to?
« Odpověď #49 kdy: 06 Června 2007, 15:14:55 »
Je to zajímavé. Stačí udělat na ploše malý panel s prohlížečem internetu např. firefox, internetovým chatem např. pidgin, dále open office - na psaní, ikonku na koš a odhlašení... Pak  lze upravit plochu, motiv a ikonky grafického prostředí ubuntu. Potom zamkneš plochu, panel, kde máš ikonky. Zakážeš přístup na příkazovou řádku:terminal, dále zakážeš uživateli spravovat systémové prostředky např. úprava kofiguračních souborů, mazání sytémových souborů pozn. může mazat uživatel kavárny ty soubory, které pouze vytvořil.  :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.