Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pracovní prostředí "vzhůru nohama"  (Přečteno 2152 krát)

weckho

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Pracovní prostředí "vzhůru nohama"
« kdy: 14 Února 2011, 18:39:23 »
Ahoj,

mám v počítači dva operační systémy, Windows 7 a Ubuntu 10.10. Dnes jsem pracoval ve Windows, při restartu (abych mohl najet opět do Ubuntu) Win. nainstaloval nějaké aktualizace (9 balíčků). Po najetí do Ubuntu mám pracovní prostředí "vzhůru nohama". Respektive téměř... Vrchní lišta je kde má být, ale ikony na ní jsou naopak a texty jsou napsány zrcadlově, to samé spodní lišta a stejně tak plocha. Když otevřu nějaké okno, je také vzhůru nohama a texty jsou zrcadlově, ale zvláštní je, že když jej chci například zavřít, musím kliknou do pravého horního rohu, přesto, že "křížek" se zobrazuje vlevo dole.. Tzn. ovládací prvky jakoby měly stále svou pozici, jen se zobrazovaly jinde.

Jo ještě důležitá věc - při najíždění je vše OK, i přihlašovací okno je OK, jakmile však zadám přihlašovací údaje a "odentruju to", šup a celý screen je naopak.

Nevím, jestli to nějak souvisí s tou aktualizací Win., píšu to sem spíš pro info. Ve fóru jsem hledal a našel jsem pouze problémy s obráceným obrazem videa nebo webkamery..

Zkusil jsem počítač spustit v recovery mode s opravou poškozených balíků. Nevím, jestli to něco opravilo nebo ne, každopádně to nepomohlo. Jinak bez grafického prostředí to jede úplně normálně, bude to asi jen nějaká chyba v.. gtk? Ani nevím, jestli se tomu tak říká :)

Díky za každou radu.

macu

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1215
Re: Pracovní prostředí "vzhůru nohama"
« Odpověď #1 kdy: 14 Února 2011, 18:55:57 »
zkoušel jsi v Systém - Předvolby - Monitory změnit otočení?
PC: Intel i5-6600K, 16 GB DDR4 RAM, Intel 530HD, ASUS Z170 Pro Gaming, , 2TB Toshiba HDD Sata III DT01ACA200, Ubuntu 23.10 64bit, Gnome Shell 3.45
Ntb: Toshiba L850-U12 - Intel i3 , 8 GB DDR3 RAM, Ubuntu 22.10 64bit, Gnome Shell 3.43

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: Pracovní prostředí "vzhůru nohama"
« Odpověď #2 kdy: 14 Února 2011, 18:57:09 »
Mal si ten pc uz vypnuty? Ja som maval problem s wifi kde mi nesla wifi karta po restarte z win.. Musel som ntb vypnut aby sa karta resetla.
Pripadne chod do win. a skus vypnut na gr. karte funkcie ktore nepodporuje ubuntu.
Pripadne by som skusil preinstalovat ovladace gr. karty.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

weckho

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Pracovní prostředí "vzhůru nohama"
« Odpověď #3 kdy: 14 Února 2011, 19:44:03 »
TIBOR: Ano, počítač byl mezitím vypnut.. dokonce několikrát  :'(

macu: Zkusil bych to, ale bohužel tam nejsem schopný najet.. ono se to může zdát jednoduché, ale jak je to celé otočené + zrcadlově + ovládací prvky jsou na druhé straně screenu, než jsou vykresleny, tak je to prostě nemožné.. Povede se mi maximálně otevřít jednotlivé ikony z vrchní lišty, víc nic   :'(

V příloze posílám fotku s otevřeným terminálem. Bohužel mi do něj nejde ani psát.. Červenou tečkou jsem vyznačil místo, na které je potřeba kliknout, aby se zavřel. To jen pro lepší představu toho, jak moc komplexní to zrcadlení je :)



[attachment deleted by admin]

jAster_BA

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4165
  • FEI STU stole my soul, don't have time anymore :/
Re: Pracovní prostředí "vzhůru nohama"
« Odpověď #4 kdy: 14 Února 2011, 19:51:19 »
Si snáď z nás robíš srandu? Otoč si monitor a máš po probléme  :D ale nie teraz vážne. ALT+F2
Kód: [Vybrat]
gnome-display-properties
Mám doma všelijaké staré haraburdy ale najviac ma *censored*tie novšie s grafikou ATI/AMD... registered as user #520570

Linuxové počítadlo Automatická kompilácia jadra

jmp

  • Host
Re: Pracovní prostředí "vzhůru nohama"
« Odpověď #5 kdy: 14 Února 2011, 19:58:19 »
v terminalu zkusit:
 xrandr -o inverted
nebo
 xrandr -o normal

weckho

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Pracovní prostředí "vzhůru nohama"
« Odpověď #6 kdy: 14 Února 2011, 20:05:50 »
jAster_BA: Díky za tip, v nastavení je "Otočení: Běžné", takže to bude něčím jiným..  :'( Není možné to grafické prostředí nějak přeinstalovat, nebo tak něco? :)

jmp: Když to pomocí příkazu invertuju, tak se to celé otočí ještě víc, než to je - tzn. horní lišta se mi hodí dolů a spodní nahoru. Na druhou stranu ale mám alespoň normálně texty, akorát že jsou pozpátku.. ale je to čitelnější, než když jsou úplně naopak.. Každopádně tímto to také není, problém bude ještě jinde..

[attachment deleted by admin]

jmp

  • Host
Re: Pracovní prostředí "vzhůru nohama"
« Odpověď #7 kdy: 14 Února 2011, 20:16:52 »
tak jeste
 xrandr -x
nebo
 xrandr -y

weckho

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Pracovní prostředí "vzhůru nohama"
« Odpověď #8 kdy: 14 Února 2011, 20:52:08 »
Bohužel, každý další příkaz xrandru to ještě zhorší... musím asi vážně přeinstalovat to grafické prostředí, v recovery módu to snad přes terminál nebude problém. Poradí mi někdo jak na to? Díky.

EDIT: Příkaz už jsem našel (sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop). Mohu při tom reinstallu přijít o data?
« Poslední změna: 14 Února 2011, 20:54:04 od weckho »

daysleeper

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1206

weckho

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 36
Re: Pracovní prostředí "vzhůru nohama"
« Odpověď #10 kdy: 14 Února 2011, 21:14:33 »
Joooooooo! Supr, pomohl tento návod: http://arkienet.com/blog/2010/04/ubuntu-10-04-upgrade-results-in-upside-down-fonts/
V Synapticu jsem odinstaloval všechny nvidia drivers a už to jede..

Díky moc, daysleepere a také děkuji všem ostatním, kteří měli snahu se mnou problém řešit.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.