Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics  (Přečteno 5696 krát)

JRP

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« kdy: 15 Května 2008, 20:03:30 »
Ahoj,
používám HH, celkově mám Linux cca měsíc. Zatím se mi vše podařilo rozchodit podle návodů a fóra, bohužel jedna věc ke spokojenosti pořád schází:

Nevíte prosím někdo jak nastavit bluetooth headset (Plantronics 590 A Pulsar) tak aby se přez něj dala poslouchat hudba a případně i používat integrovaný mikrofon (např. pro volání přez Skype). Kdyby aspoň fungovaly na hudbu byl bych spokojen. Ve Windows XP fungovalo oboje. Aplikace Paired bluetooth device ukazuje spárovaná sluchátka, ale nevím jak do nich pustit nějaký zvuk.
Díky za pomoc.
« Poslední změna: 17 Května 2008, 13:18:59 od Anna Taliánová »

DrSilenec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
Re: Sprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #1 kdy: 15 Května 2008, 20:42:14 »
teoreticky pokud si vzpomínám dobře by to mohlo být nějakým ztlumením v zvukovém nastavení ... protože to musí jít přes nějaký speciální kanál.
Use Ubuntu, Slackware and BSDs ;)

cz7asm

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 111
Re: Sprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #2 kdy: 16 Května 2008, 20:40:07 »
Ja jsem svoje bluetooth sluchatka rozchodil podle teto Bluez wiki.. je to jen par kroku...tak minuta prace:

http://wiki.bluez.org/wiki/HOWTO/AudioDevices

Ovsem uz si vubec nepamatuju jak jsem rozchodil mikrofon... vim ze to byla taky malickost ale uz se tomu nemuzu dohledat... treba to ale nekde na te wiki najdes.....

JRP

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #3 kdy: 20 Května 2008, 22:43:22 »
Děkuju za link na tu stránku. Rozchodit se mi to ale nepodařilo. Už ten adresář ~/.asoundrc nemám k dispozici. To číslo bluetooth zařízení (jako 00:11:22:33:44:55) ale zjistím v konfiguračním modulu, který mám nainstalovaný - to by nebyl problém (Paired bluetooth device).
Navíc bych raději aby bylo možné potom v přehrávači nebo v nastavení zvuků nějak nastavit aby to šlo do bluetooth místo používání příkazů v terminálu. Nejsem skalní linuxák a radši bych používal nějaké grafické rozhraní. Abych něco vyzkoušel tak jsem použil příkaz pro přesměrování na bluetooth, který je na té stránce uveden pro rhytmbox, ale ve sluchátkách se neozvalo nic. Nemám moc odvahu zadávat další příkazy, abych si zvuk nepřehodil na nějakej jinej výstup a úplně to nepodělal...
Neměli by jste prosím nějaký další tip? Neexistuje nějaká aplikace, která by třeba spravovala bluetooth, která by se dala nějak intuitivněji ovládat?
« Poslední změna: 20 Května 2008, 23:41:37 od Anna Taliánová »

DrSilenec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #4 kdy: 26 Května 2008, 12:24:00 »
Po troše googlování, je vidět, že to je velmi problematická věc. zkuste prosím upřesnit přesně, jaký typ sluchátek máte.
Use Ubuntu, Slackware and BSDs ;)

JRP

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #5 kdy: 26 Května 2008, 18:44:15 »
Taky jsem si s tím ještě skoušel hrát přes návody které jsem našel na googlu. Bluez je jak jsem pochopil hlavní dodavatel aplikací pro bluetooth, ale jejich návody byly na mě moc komplikované. Potom jsem vyzkoušel postup co byl na anglické verzi wiki Ubuntu, ale bohužel to nebylo úspěšné. Díky tomuto jsem nainstaloval různé aplikace které jsou pro KDE. Co funguje je správce bluetooth (bluetooth applet) který dokáže najít bluetooth zařízení (v mém případě je to stereofonní headset Plantronics Pulsar 590 A), ale jakmile se snažím připojit objeví se chybové hlášení:

Nemohu zobrazit "obex://[00:03:89:7F:22:80]/".
Chyba: Host down
Vyberte prosím jiný prohlížeč a zkuste to znovu.


DrSilenec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #6 kdy: 26 Května 2008, 19:40:27 »
Teď  jsem hodně prohledal internet ohledně Vašeho problému. Zjistil jsem důležitou součást, pokud Vám nejde akorát zvuk(jsou jinak spárována) bude pravděpodobně v tom, že nemáte nainstalovaný alsa kernel driver, který tento přenos umožňuje.
Use Ubuntu, Slackware and BSDs ;)

JRP

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #7 kdy: 26 Května 2008, 20:46:03 »
Něco jsem o tom modulu četl, ale jak jsem viděl slovo kernel, moc jsem neměl odvahu pokračovat dál, ale ještě se skusím na to podívat, případně zjistit jak ho nainstalovat. Jinak děkuju za ochotu při pomoci vyřešit tento problém!

JRP

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #8 kdy: 26 Května 2008, 22:07:07 »
pokoušel jsem se teď nainstalovat podle jednoho wiki návodu alsa drivery. Stáhl jsem soubory - mají formát tar.bz2. Neporadil by jste mi prosím někdo jak je nainstalovat - nedaří se mi to:

sudo mkdir -p /usr/src/alsa
cd /usr/src/alsa
sudo cp ~/Instal .
(potud to funguje - dál už to hlásí že nezná ten soubor - hvězdičku jsem nahradil tak aby byl plý název, ale nic)
sudo tar xjf alsa-driver*.bz2
sudo tar xjf alsa-lib*.tar.bz2
sudo tar xjf alsa-utils*.tar.bz2

je to verze alsa 1.0.16

DrSilenec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #9 kdy: 27 Května 2008, 09:30:16 »
Máte nainstalované tyto balíčky?:libbluetooth1-dev, libasound2-dev, Pokud ano neměl by být problém tento příkaz: "modprobe snd_bt_sco", poté pokud se zavede tento modul, tak by mělo vše jít
Use Ubuntu, Slackware and BSDs ;)

JRP

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #10 kdy: 27 Května 2008, 16:29:30 »
Oba balíčky jsem nainstaloval, ale příkaz nefunguje. Terminál píše:

WARNING: Error inserting snd_hwdep (/lib/modules/2.6.24-17-generic/ubuntu/sound/alsa-driver/acore/snd-hwdep.ko): Operation not permitted
FATAL: Error inserting snd_bt_sco (/lib/modules/2.6.24-17-generic/ubuntu/snd-bt-sco.ko): Operation not permitted

když jsem před ten příkaz napsal sudo - zeptalo se to akorát na heslo a nic se nestalo. Pořád když se snažím sluchátka přpojit tak vyhodí že nemůže zobrazit Obex, tak jak už jsem psal dřív.

DrSilenec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #11 kdy: 27 Května 2008, 20:24:34 »
Momentálně nemám moc času, tudíž pokud Vám nědelá angličtina problémy koukněte zde: http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=602956 pokud dělá, tak počkejte prosím tak dva dny :-)
Use Ubuntu, Slackware and BSDs ;)

JRP

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #12 kdy: 28 Května 2008, 19:42:15 »
Děkuju DrSilenec za ten link - úplně jsem nepoužil ten sám, ale na této stránce je mnoho cenných diskusí o Bluetooth.

Něco k tomu chybovému hlášení Obexu jak jsem psal před čase - je to věc kterou lze asi v případě sluchátek ignorovat - slouží k přenosu souborů. Víc zde:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=764644&highlight=bluetooth

Zajímavý návod, relativně k pochopení i pro začátečníky je na této adrese:
http://ubuntuforums.org/showthread.php?p=4910397#post4910397

Jel jsem podle něho i já, myslím si že bluetooth sluchátka jsou dobře spárována, jediné co teď musím vymyslet je jak do nich pustit zvuk, což bude přes nějaké nastavení.

JRP

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #13 kdy: 28 Května 2008, 20:40:05 »
Ještě jedno upřesnění: sluchátka už jsou na 100% dobře spárována, jde do nich pustit zvuk. Doporučuju ten návod uvedený v předešlé zprávě co jsem posílal.

Zvuk se mi podařilo do sluchátek pustit z Rhytmboxu - po příkazu v terminálu, který je uveden v návodu od Bluez:

http://wiki.bluez.org/wiki/HOWTO/AudioDevices

Tento odkaz už tady byl na začátku, bohužel pro mě je napsán velice nesrozumitelně. U podporovaných přehrávačů jsou uvedeny příkazy do terminálu - v případě Rhytmboxu

pro zapnuti bluetooth:
gconftool -t string -s /system/gstreamer/0.10/default/musicaudiosink "alsasink device=bluetooth"

pro přesměrování spět na normální reproduktory:
gconftool -t string -s /system/gstreamer/0.10/default/musicaudiosink "autoaudiosink"

předpokládám že to půjde nastavit i jinak v nějakém nastavení zvuku -
neměl by jste někdo nějaký tip?

V tomto wiki bluez návodu jsou také jakési konfigurace i pro formát a2dp (kvalitní stereo přes bluetooth) který podporují i moje sluchátlka, zároveň mají i vestavěný mikrofon. Ve windows byly k dispozici 2 separátní nastavení - jedno pro a2dp kvalitní poslech hudby, druhé s mikrofonem např. pro volání přes skype.

Otázka je obdobná - nemáte někdo nějaký tip, kde a jak v nastavení zvuků nebo někde nastavit když budu chtít používat bluetooth sluchátka aby to šlo přez ně?

DrSilenec

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 70
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #14 kdy: 30 Května 2008, 08:31:21 »
Nz zač jsem rád, že to pomohlo, pokud jde v alse ten headset tak by mel jit i v skypu, doporučuju akorát si ověřit jestli jsou povolený vstupy do repráků, aby se nestalo to, že to nepůjde kvůli tomu. Poté by měl jít i ve skypu
Use Ubuntu, Slackware and BSDs ;)

JRP

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 10
Re: Zprovoznění bluetooth headsetu Plantronics
« Odpověď #15 kdy: 30 Května 2008, 16:11:09 »
Jen bych teda ještě zopakoval tu otázku kterou řeším aby nezanikal v tom fóru:

Jak nastavit aby šel zvuk do bluetooth headsetu?

Jde to příkazi v terminálu (uvedené výše) ale nevíte jak toho dosáhnout nějakým nastavením ve zvuku nebo někde... (Když sluchátka zapnu, automaticky se to na ně nepřepne - musel bych to někde udělat v nastavení, ale nevím kde) terminál se mi v tomto moc používaz nechce.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.