Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Je pro mne Linux opravdu to pravé?  (Přečteno 54280 krát)

FrantaB

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 190
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #75 kdy: 09 Ledna 2007, 09:46:04 »
Plně souhlasím, že by se mělo něco dělat. A možná by pomohlo kdyby za linux nebojoval každej jen sám, ale bojovala by za všechny tyto lidi něco co by mělo vyšší váhu ...právnická osoba - tedy sdružení. Ale to je jen můj názor a doufám, že mě za něj nikdo hned nesejme :D
Notebook HP ProBook 4530s, OS LINUX Ubuntu/Mint, Core i5, RAM 6GB, ATI Radeon HD 6400M

Marp

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2456
  • Moje práce není probudit ovce, ale shromáždit vlky
    • Marek Marp Pszczolka
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #76 kdy: 10 Ledna 2007, 00:13:54 »
Můj přechod z MS Windows na GNU/Linux – Ubuntu 6.10 EE

Tak jsem zcela a definitivně přešel z Windows na Linux. Po pár letech neustálého boje s padáním systému, restarty, viry, spywarem, nesvobodným softwarem a hlavně drahým softwarem, jsem se rozhodl, že budu využívat svobodný operační systém a svobodný software. Ne, že bych byl nějaký počítačový pirát, který se živí stahováním, crackováním a vypalováním filmů, hudby či programů, ale ruku na srdce, kdo nesáhl např. po nabízeném WinRaru nebo Total Commanderu zadarmo, respektive načerno cracknutém??? Samozřejmě, jsou i free varianty k těmto programům, které jsem uvedl, ale na druhou stranu nejsou tak dokonalé...Nikdo z vás nestáhl z internetu svou oblíbenou muziku, film či hru, aniž by musel za to platit stovky korun???

Vyzkoušet nějakou linuxovou distribuci mě už napadlo dříve, ale vždy na disku buď zůstal MS Windows nebo po vyzkoušení jsem MS Windows nainstaloval nanovo. Jak jsem procházel verzemi MS Windows – 95, 98, 2000 a XP, bylo vždy vidět nějaké zdokonalení a zpříjemnění uživatelských funkcí a uživatelského prostředí. Takto jsem si představoval i Linux, ale ouha, narazil jsem. nebylo to až tak triviální a jednoduché klikací prostředí...Ale co, chybami se člověk učí a poznávání nepoznaného mě láká!
Takže jsem vyzkoušel Fedoru Core, Knoopix, Slax, Mandrivu Linux až jsem poznal jednu z uživatelsky nejpřívětivějších distribucí – Ubuntu 6.10, vycházející z Debianu.
První krůčky byly nesmělé, nový systém jsem si oťukával, zkoušel, ale hlavní OS na mém notebooku byl stále MS Windows XP Professional. Ve zhruba dvou měsících, kdy jsem používal oba systémy, jsem Windows přeinstaloval 2x – jednou mi padl celý systém do tzv. „modré obrazovky smrti“ a nešel ani obnovit pomocí Recovery Console a jednou jsem musel přeinstalovat kvůli neodbytnému a nesmazatelnému spyware, který se napevno uhnízdil na harddisku. Ubuntu jsem přeinstaloval jen jednou, ale to pouze proto, že jsem při instalaci Windows zformátoval celý HDD – viz spyware.

Nyní už mám na svém notebooku jen Ubuntu a jsem spokojený – hlavním a pádným důvodem k vymazání MS Windows a úplnému přechodu k Ubuntu bylo zprovoznění internetu pomocí T-Mobile 4G, které jsem nemohl až do 5.1.2007 zprovoznit. S tímto mi velice pomohli linuxoví nadšenci, kteří se scházejí pravidelně každý první pátek v měsíci v restauraci U Pravdů. Nutno podotknout, že zprovoznění provedli zcela nezištně!
Vše, co chci nyní na mém notebooku udělat, udělám - texty, tabulky, návrhy webů, úpravy obrázků ap., poslechnu si svou oblíbenou rockovou hudbu, podívám se na svůj oblíbený film na DVD z půjčovny nebo od kamarádů, přečtu si poštu, prohlídnu si webové stránky.
Desktopové prostředí Gnome, které jsem si oblíbil a vyhovuje mi lépe než KDE, jsem si upravil a upravuji dle svého a nemusím na to mít placené programy třetích stran jako u Windows.
A ještě jedna věc mě „jaksi“ těší – třeba že já ve svém operačním systému si otevřu a upravím dokumenty MS Office, ale lidé, kteří mají OS Windows si mé dokumenty, vytvořené v OpenOffice.org ani neotevřou :) - v tomhle jsem o ten pomyslný krok před nimi...Jasně, je to trochu škodolibé, když vidím, jak mám otevřenou tabulku v .xls, uložím ji jako .ods a předám kolegovi, ať se trápí – samozřejmě, že mu hned dodám tu samou tabulku v .xls – tímto jim demonstruji open source!
Linux (a Ubuntu zejména!!!) mezi svými známými propaguji a rád jim ukazuji, jak to vlastně v „linuxu“ funguje, jak si mohou svůj desktop upravit, aniž by museli cokoliv doinstalovávat, jaká je správa softwaru atd.

*M*A*R*P*


Moje distribuce:
Ubuntu 6.10 EE s jádrem 2.6.17-10-generic

Moje oblíbené programy:
OpenOffice.org 2.0.1
Mozilla Firefox 2.0
Evolution
NVU 1.0
Gnome Commander
XMMS
VLC Player
GIMP Image Editor
gThumb
SuperTux
Frozen Bubble

Můj notebook:
Compaq Armada E500
CPU Intel Celeron Mobile 600MHz
RAM 384MB (256MB+128MB)
HDD Hitachi 40GB/5400rpm
DVD-ROM Toshiba
ATI Rage Mobility 16MB
Internetové připojení: T-Mobile 4G UMTS TDD - PCMCIA card 512kbps/128kbps
Marek *Marp* Pszczolka
--------------------------------------------
Lenovo IdeaPad 5, CPU: 8jádrový AMD Ryzen 7, 16GB RAM, GPU: AMD ATI Renoir, 512GB SSD + Debian GNU/Linux Bookworm/Sid - Kernel: 5.18

rivl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #77 kdy: 11 Ledna 2007, 19:27:15 »
Já jsem přešel na UBUNTU asi po měsíci používänï, Wokna jsem používal od verse 3.1. Počítám, že většina z vás se na to ani nepamatuje.
Jsem spokojen se SW pro práci. Nicméně záloha Nokia E61 je pro mě zatím neřešitelný problém. Zrovnak problém s domácí sítí.
Na Ubuntu se mě zejména líběj ty čtyři obrazovky dole vlevo :-) a přepínání mezi nima.
Nicméně uživatelská přívětivost SAMBY je pro lidi jako já při přechodu z Woken horká sprcha.

Patřím mezi uživatele, tudíž mě živí používání SW. Nepatřím mezi počítačové mágy, kteří chrlí "code" a vše jim šlape.

Přesto doporučuji UBUNTU    V Š E M     WOKNAŘUM

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #78 kdy: 11 Ledna 2007, 19:30:51 »
Citace: rivl
Já jsem přešel na UBUNTU asi po měsíci používänï, Wokna jsem používal od verse 3.1. Počítám, že většina z vás se na to ani nepamatuje.
Já jsem začínal na DOSu a to je mi teprve 19 a kus :-)

rivl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #79 kdy: 11 Ledna 2007, 19:37:01 »
No tak to jsi dobrý. Já jsem začal na 8bit poč. Sord M. Jo to byly časy. Data se tahala z upravenýho magneťáku. Ale to nic, to jenom trocha vzpomínek. Jenom bych trochu připoměl, že každý máme na stole větší výpočetní výkon, než na jakém se počítal let Apolla na měsíc. Ale pardon, to sem nepatří.

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #80 kdy: 13 Ledna 2007, 22:39:26 »
2 rivl ... jen tak mimochodem, ty čtyři obrazovky rozhodně nejsou nějaká specialita Ubuntu :-).... a nemusí být čtyři a vlevo :-)

V současnosti si myslím, že Ubuntu trochu zaspalo (uvidíme co 7.04) a openSUSE 10.2 má navrch.  Mě se v openSUSE líbí zejména YAST2. Také detekce monitoru a ACPI se na "problémových PC" chová lépe, doporučuji vám tuto distribuci také vyzkoušet.  

2 vojtech...  stále používám FreeDOS (podpora USB, NTFS, TCP/IP...) pro staré aplikace pro NC-čka

rivl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #81 kdy: 14 Ledna 2007, 10:51:48 »
Re: Jony
Ty obrazovky mě zaujaly : Mám Ubuntu 6.10 a jsou tym jenom dvě, ne jako v 6.06, kde byly čtyři.

Jak ty obrazovky přidat a jak se s nima dá čarovat ?

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #82 kdy: 14 Ledna 2007, 11:32:37 »
2 rivl

 ...standardně... pravé tlačítko myši (na těch 2 obrazovkách) volba nastavení, pokud by jsi je chtěl přesunout jinam, tak analogicky volba přesonout (myší táhneš a pak klikneš).
Jak se s nima dá čarovat?... tak to už záleží na tobě, jak to využiješ. Je třeba mít na zřeteli, že všechny běžící aplikace na všech "plochách/obrazovkách" zabírají paměť, tak to nepřežeň. Mimochodem spuštěná aplikace, kterou vidíš v liště lze přesunout na jinou pracovní plochu (P tlač. - přesunout na jinou pr. plochu)

... pokud si chceš toho upravit více, tak na "liště-panelu" pravě tlačítko a volba přidat na panel nebo nový panel

... některé věci jdou přesunout až po odemčení (např hodiny) -odškrtnout volbu uzamknout v panelu. Logicky pokud chceš tak si jiné věci můžeš uzamknout :-)

rivl

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 95
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #83 kdy: 14 Ledna 2007, 11:53:53 »
OK díky.
Mám problémy s CUPS. Nevíš jak kompletně CUPS přeinstalovat - mám na to založenej odkaz.

Zatím díky

M1cHo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #84 kdy: 21 Ledna 2007, 21:18:35 »
Ahoj, tak ozývam sa znovu,

Po prvé chcem poďakovať Vojtechovi za pdf, ktoré mi poslal, čo to som si prečítal..
Musím priznať, že mi skutočne veľmi pomohli.

Po dvoch týždňoch skúšania Ubuntu (predtým som žiaden linux nemal) musim prehlásiť, že hoci mám nejaké problémy, windows ma ani náhodou neťahá... ako som tu už povedal trochu skôr, hry nehrajem, takže nemám žiadnu motiváciu používať wns...

Neviem, kde sa mám zveriť so svojim problémom, tak ak vám to nebude vadiť, napíšem ho sem:

Skúšal som programovať v C resp. C++, napísal som si jeden jednoduchý programík v textovom editore, uložil ako priklad.c, skompiloval pomocou "cc priklad.c" a tu som narazil na chybu, ktorú si neviem vysvetliť...

Terminal, do ktorého som písal tieto príkazy(cc priklad.c), mi vypísal chybu:
"priklad.c:1:19: error: stdio.h: No such file or directory"

môj program:

#include
int main (void) {
  puts("Ahoj svet !");
  return 0;
}


Neviete mi poradiť, kde som spravil chybu??
gcc mám nainštalovaný a myslím, že textový editor stačí pre písanie c++ programov.

Ďakujem za odpovede ;-)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #85 kdy: 21 Ledna 2007, 21:48:06 »
Hm, to je divné, já osobně moc neprogramuji (ale poznám, že je ten program v pořádku), ale zkuste nějaké vývojové prostředí (Anjuta, KDevelop) - je to snažší a mělo by tam jet všechno v pořádku.

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #86 kdy: 21 Ledna 2007, 22:29:44 »
M1cHo: Zkusil bych
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install build-essential(je to metabalík obsahující základní balíky pro kompilaci)

Jony

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 500
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #87 kdy: 21 Ledna 2007, 23:07:57 »
Souhlas,
metabalíček "build-essential" mi také spoustu věcí zjednodušil-pomohl. Samozřejmě jde instalovat nejen z komandlajny, ale i přes Synaptic...

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #88 kdy: 21 Ledna 2007, 23:13:21 »
to jde, ale komandlajna je rychlejší a efektivnější (minimálně pro tuto operaci) :)
« Poslední změna: 17 Ledna 2008, 12:42:54 od Anna Taliánová »

Jakub Lucký

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3433
    • Jakub Lucký
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #89 kdy: 22 Ledna 2007, 08:53:35 »
Citace: xodut
to jde, ale komandlajna je rychleší a efektivnější (minimálně pro tuto operaci) :)
mě to teda přijde rychlejší i obecně... samozřejmě ne na všechno, ale třeba spustit video hluboko v souborovém systému mi trvá 1/4 doby (ať žije TAB :-))
FAQ-Často kladené otázky   Návody(wiki)     
Jakub@Life:~$ Ubuntu změnilo váš život, přejete si změny uložit?(Y/N)?
Děkujeme, že nekrmíte trolly Blogísek  :wq

M1cHo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #90 kdy: 22 Ledna 2007, 19:55:25 »
Ďakujem vám veľmi pekne za rady ;)
Pomohlo to, ten build-essential mi veľmi pomohol, ešte raz vďaka...
Vidím, že tu sú ľudia, ktorí sa do toho skutočne rozumejú.

Ale ešte jedna taká otázka: Ako sa kompiluje napr. pascal súbor "program.pas" ?
Mám si tiež niečo nainštalovať, alebo nato existuje nejaký príkaz ako "cc" v c++?

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #91 kdy: 22 Ledna 2007, 20:31:25 »
M1cHo:

spousta věcí se dá vyřešit hledáním. V Ubuntu existuje vynikající příkaz (a jinak samozřejmě google)
Kód: [Vybrat]
apt-cache search něcoV tomto případě tedy
Kód: [Vybrat]
apt-cache search pascal, kterej vypíše spoustu balíčků, mezi nima i gpc - The GNU Pascal compiler, což bude nejspíš to, co hledáš. Můj skromnej názor je ten, že pascal na linux nepatří. Máme tu lepší jazyky, jako je C, C++ a pokud chceš nějaký vyšší jazyk pro rychlejší vývoj tak doporučuju třeba python, javu, nebo i mono (C# + Gtk#, ...).

(programovat desktopové aplikace jde i pomocí PHP (http://gtk.php.net/), linux je extrémně variabilni :cool:)

M1cHo

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 15
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #92 kdy: 22 Ledna 2007, 20:37:22 »
Ďakujem, jj tiež zdieľam podobný názor, ale na pascale ešte vyrastám (mám len 17 rokov), pascal je myslím veľmi dobrý na naučenie sa základov a pochopenie programovania ako takého, ja sa zatiaľ len vyvíjam... môj hlavný dôvod na hľadanie pascala je to, že som sa prihlásil do jednej zaujímavej súťaže v pascale a nechcel som využívať wns, ale hľadal som niečo v linuxe, čo by splnalo moje predstavy...

Takže ďakujem za radu, príkaz apt-cache search som doteraz nepoznal a určite mi pomôže... dík ;-)

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #93 kdy: 22 Ledna 2007, 20:49:07 »
Příkaz "aptitude search něco" má o dost přehlednější výstup. A není třeba používat sudo. Proč taky, nic nemění. :)

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

Petr Odut

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 489
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #94 kdy: 22 Ledna 2007, 21:07:37 »
milhouse: no mě ten výpis připadá o dost hloupější, když chci přehlednej výpis, tak použiju synaptic :)

20jirka

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 1
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #95 kdy: 07 Března 2007, 02:38:59 »
Považuji za nesmyslné vytvářet tolik verzí linuxu ! Takto se uživatelům Linuxu bude Microsoft vysmívat celá léta protože každá verze má jen omezené množství ovladačů HW a ovladače nové nejdou do systému nainstalovat pro velkou rozdílnost instalací a to nepočítám to že ovladače po rozbalení archivů ve většině představují pouze nesmyslné hromady textových souborů a snaha o jejich spuštění v terminálu vyvolá pouze chybové hlášení.Pokus o přímé spuštění vyvolá pouze dialog čím spustit.Vyznám se velmi dobře v MS DOS a všech verzích Windows.Vzhledem k současnému vývoji politiky Microsoftu jsem se rozhodl hledat alternativní OS ale narazil jsem na problémy s ovladači.Vyzkoušel jsem 7 různých verzí Linuxu a po instalaci jsem se snažil pouze o připojení na internet přes USB Bluetooth GPRS Mobilního telefonu.Použil jsem vše co se dalo stahnout z internetu.Postupoval jsem krok za krokem podle různých popsaných postupů.Toto zkoušení mi zabralo asi kolem 20 dní a výsledek je nula.Pouze mám k dispozici hromadu nesmyslných textových souborů,nefungujících návodů a chybových instalací Bluetooth GPRS připojení.Pokud bylo prvotním ůmyslem stvořit pro každou kombinaci HW nový linux tak je vaše ůsilí nedostatečné protože nestíháte.OS který neumožnuje připojení na internet je k ničemu.Je škoda že je tomu tak protože jinak mě Linux překvapil svým grafickým prostředím a praktickým ovládáním které je přívětivé pro uživatele. Ale běda tomu kdo chce mít dobře vybavený a moderní počítač !!
Když jsem poprve spustil Ubuntu ultimate říkal jsem si konečně má Microsoft konkurenci tohle ho položí na kolena !! takový software bych si i koupil za rozumnou cenu a po třech dnech končím
s velikým zklamáním!!
A tak Tučňáci všech distribucí spojte se zapracujte na ovladačích aby se zjednodušilo jejich doinstalování a bylo možné rozšíření na počítače běžných uživatelů (ne každý si může dovolit zvát kvůli instalacím nového HW Linuxového profesionála za několik set Kč) a pak se teprve z Linuxu stane velmi vážná konkurence Microsoftu

Marcel 'Maky' Šuška

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1425
  • Kdo si hraje s Ubuntu, nezlobí.
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #96 kdy: 07 Března 2007, 06:08:36 »
Linuxových distribucí je plno proto, aby si člověk mohl vybrat. Na světě je taky plno automobilek a vybereš si svou značku, která ti vyhovuje.
   Nesmíš se hned rozčilovat. Ono je to s ovladačema trochu složitější. Prakticky si každá distribuce píše své ovladač, pak jsou tu omezení od výrobce, licence atd. Z další distrem ubuntu budou i ovladače a třeba ten tvůj tam zrovna bude.

Pavelp

  • Host
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #97 kdy: 07 Března 2007, 07:38:45 »
20jirka: Pláčete dobře, ale na špatným hrobě, chce se říci (dnes už s klasikem)
Je třeba si uvědomit, že Linux=jádro=Torvalds. To ostatní nad tím jsou distribuce a ty jsou horší či lepší. Bylo by na 100 stránek tu rozebírat co vše se tu ovlivňuje, co je špatně a co dobře. S ovladači třeba má problémy i MS a nezřídka sami výrobci HW. Základní nepochopení vidím ve větě "položit MS na kolena. O to tu přece vůbec nejde.

Milhouse

  • Moderátor
  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 5726
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #98 kdy: 07 Března 2007, 08:27:04 »
USB je v Linuxu obecný problém. Dodavatelé HW nedají k dispozici dokumentaci ani ovladače pro Linux. Pak se lidi snaží udělat ovladače přes reverzní inženýrství, což je prý dost náročné.
Takový text co jste psal sem, napište vašemu výrobci toho HW. Třeba si uvědomí, že není vše jen Win.
Jinak ovladače jsou v jádru(Linux=jádro=Torvalds) a zbytek je většinou GNU.
A různédistribuce používají ono jádro.

N. Á. V. O. D. Y.
 "...naše práce není vidět, ale je důležitá!"

penguin-nex555

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 28
Je pro mne Linux opravdu to pravé?
« Odpověď #99 kdy: 07 Března 2007, 10:24:06 »
Já si myslim že je potřeba nějak rázně zakročit  aby lidi vůbec věděli "co je linux" protože zkuste se zeptat nějakýho BFU kterej má doma kompa na to co je linux a von vám vodpoví že to nikdy neslyšel . nějakou  reklámku to chce...... no ale kde vzít cashe žejo ale já si myslim že vindofou$ wista je takovej uz dojezd protože mrwo$oft kráchne........ gates vyskočil z vlaku těsně předskálou protože věděl že mrkwáč brzy skončí .................  hele já "převádim lidi na linux už mám za rok co to dělám mam na svym kontě 36 lidí který byly zarytý vindofousáci a teď konvertujou vostatní na linux
amd64 sempron 3400+ 512mb DDRII GeForce6100
Ubuntu 7.04 FF 64bit

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.