Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Čím skenovat texty pro OCR?  (Přečteno 5635 krát)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Čím skenovat texty pro OCR?
« kdy: 13 Března 2008, 08:41:17 »
Hledám skenovací software (ve starém OS jsem takový měl), který naskenuje náhled předlohy (například strany textu psaného strojem), udělá si histográmek a fikne ho automaticky na černobílou tak, aby bylo maximální rozlišení textu (například pro OCR, ale i pro čitelnost). Ve výsledku tak můžete skenovat jednu stranu černého textu na tmavomodrém papíře, druhou světlý průklepák ze světlešedým rozmazaným písmem, třetí normální, čtvrtou bílým písmem na čedé předloze a nic nenastavujete, vše je čitelné a můžete to poslat do OCR, vytisknout, mailem apod... Prostě u černobýlých skenů mi chybí funkce AUTO u nastavení prahu mezi bílou a černou... Opravdu to nikdo v GNU světě zatím nepotřeboval? Díky za jakékoli tipy, i komerční, nesvobodné, přes wine, vyžadující koupi spec. skeneru apod...

Až budete skenovat šanon dokumentů, každý na úplně jiném papíře, a strávíte s tím dva dni, budete vědět, o čem mluvím...

:-)
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Pavol XV

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 101
    • http://zaweli.yw.sk/
Re: Čím skenovat texty pro OCR?
« Odpověď #1 kdy: 13 Března 2008, 08:57:42 »
no neviem este som take nepotreboval skenovat s OCR ale v KOOKA aj v XSANE ide cez repozitare nainstalovat ocr vola sa to GOCR a ked si das v Synaptic vyhladat ocr je tam toho viac.
« Poslední změna: 13 Března 2008, 13:26:38 od Anna Taliánová »
\\_|_/ Pavol XV <O>   U804-64b (Ubuntu8.04-64bit)

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Čím skenovat texty pro OCR?
« Odpověď #2 kdy: 13 Března 2008, 11:22:17 »
no neviem estesom take nepotreboval skenovat s OCR ale v KOOKA aj v XSANE ide cez repozitare nainstalovat ocr vola sa to GOCR a ked si das v Synaptic vyhladat  ocr je tam toho viac.
Díky, ale já nehledám OCR...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

kkaarreell

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1072
Re: Čím skenovat texty pro OCR?
« Odpověď #3 kdy: 13 Března 2008, 22:02:28 »
Sice vam neporadim uplne, ale snad aspon nakopnu. :-)
Nejdriv by to chtelo rozchodit skenovani z prikazoveho radku (sane) a na ten prevod do cernobile zkuste treba program "convert" z kolekce programu ImageMagick.

Zkousel jsem prevest dvoubarevny obrazek (svetle cervene pozadi, tmave modry text) na cernobily a uspel jsem prikazem
Kód: [Vybrat]
convert -equalize -monochrome vstup.bmp vystup.bmp
Jen to chce jeste doladit rozliseni, aby byl vystup kvalitni.

compaq

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2471
  • Díky všem za rady a tipy.
Re: Čím skenovat texty pro OCR?
« Odpověď #4 kdy: 14 Března 2008, 08:18:11 »
Sice vam neporadim uplne, ale snad aspon nakopnu. :-)
Nejdriv by to chtelo rozchodit skenovani z prikazoveho radku (sane) a na ten prevod do cernobile zkuste treba program "convert" z kolekce programu ImageMagick.

Zkousel jsem prevest dvoubarevny obrazek (svetle cervene pozadi, tmave modry text) na cernobily a uspel jsem prikazem
Kód: [Vybrat]
convert -equalize -monochrome vstup.bmp vystup.bmp
Jen to chce jeste doladit rozliseni, aby byl vystup kvalitni.

Díky, ale stále mi z toho vypadla ta funkce, že se rachle naskenuje náhled, vytvoří se histogram, fikne se mezi vrcholky hor (mezi barvou písma a podložky) a potom se rychle naskenuje černobíle předloha, ne, že se naskenuje pomalu barevně a zkonvertuje se... Hledám metodu použitelnou automaticky pro desítky různých (různě světných a barevných) dokumentů...
Pokud vám vaše holka či manželka funguje jak má, neměňte jí za mladší, zaděláte si na problém. Stejně to dělejte i s Ubuntu.

Boris Filipovič

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 65
Re: Čím skenovat texty pro OCR?
« Odpověď #5 kdy: 23 Března 2008, 21:02:17 »
Zdravím,
možná vuescan - http://www.hamrick.com
Některá starší verze byla pro linux k osobnímu použití zdarma, jinak cena cca $40.

b.f.


 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.