Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Nefunkční dualboot wxp/xubuntu  (Přečteno 1129 krát)

tom-a-hawk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Nefunkční dualboot wxp/xubuntu
« kdy: 11 Března 2014, 21:55:01 »
Zdravím, potřebuji poradit.
Mám nainstalovány Wxp a přes ně Xubuntu. Protože nefungoval dual boot od začátku čisté instalace, nahrál jsem zavaděč z Xubuntu jako soubor velikosti 512 B, dal jej na partišn s XP
a nechal spoutět v boot.ini. Vše fungovalo asi dva měsíce, nyní nabíhají jen XP, pokud přepnu na Xubuntu, opakují se ihned restarty. Nepomohla ani kopie zálohovaného zavaděče Xubuntu. Součástí Xubuntu je již spousta aktualizací, instalovat a aktualizovat znovu se mi nechce. Je nějaká rada? Reinstalace bez ztráty dat, nebo něco jiného?

janek-m

  • Host
Re:Nefunkční dualboot wxp/xubuntu
« Odpověď #1 kdy: 12 Března 2014, 08:01:49 »
Citace
Mám nainstalovány Wxp a přes ně Xubuntu
Ako tomu rozumieť? - je tým myslený klasický dualboot (nainštalované Xubuntu vedľa Win XP) alebo inštalácia Xubuntu do Win XP cez WUBI??
Citace
Protože nefungoval dual boot od začátku čisté instalace, nahrál jsem zavaděč z Xubuntu jako soubor velikosti 512 B, dal jej na partišn s XP a nechal spoutět v boot.ini.
hmm, zaujímavý postup. Takto som to ešte nepraktizoval
Ako vyzerá výstup z terminálu: (výpisy v tomto prípade postnúť cez Live systém)
Kód: [Vybrat]
sudo fdisk -l 
sudo parted -l

tom-a-hawk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Nefunkční dualboot wxp/xubuntu
« Odpověď #2 kdy: 12 Března 2014, 08:43:14 »
Měl to být klasický dualboot...tedy Xubuntu vedle Wxp...bohužel nabíhal jen Wxp. Proto jsem vytáhl ten zavaděč Xubuntu jako bin soubor - jak popisuji v prvním dotazu. Tím jsem dosáhl klasického dualboot. Celé je to ještě vylepšeno, že mi nefunguje na pedmětném ntb - Compaq Armada 110 interní CD. Instalaci jsem realizoval na půjčeném DVD loni v prosinci. Takže momentálně gparted live nespustím. Je jasné, že budu zase muset půjčit tu DVD mechaniku. Nicméně disk je rozdělen zhruba takto  WXP NTFS
         DATA NTFS
         XUBUNTU EXT2 nebo 3?
         DATA XUBUNTU EXT2 nebo 3?
         SWAP                                     Prozatím jen tohle k problému.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nefunkční dualboot wxp/xubuntu
« Odpověď #3 kdy: 12 Března 2014, 09:34:58 »
co bootovací flash disk?

tom-a-hawk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Nefunkční dualboot wxp/xubuntu
« Odpověď #4 kdy: 12 Března 2014, 11:04:10 »
Compaq Armada 110 je stará mašina jejíž BIOS neumožňuje bootování přes USB. Tím padá boot z Flash i ext. CD/DVD. Jde mi hlavně o to, jak bezbolestně napravit problem. Interní DVD bych zase někde sehnal - třeba stačí jen z live zkopírovat něco, nebo něco zeditovat.

janek-m

  • Host
Re:Nefunkční dualboot wxp/xubuntu
« Odpověď #5 kdy: 12 Března 2014, 11:13:45 »
Napadá ma preinštalovať GRUB cez Live CD. Mohlo by to pomôcť.

tom-a-hawk

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 4
Re:Nefunkční dualboot wxp/xubuntu
« Odpověď #6 kdy: 12 Března 2014, 11:32:00 »
Asi ta přeinstalace GRUB by stála za to. Ten soubor 512 B je jakoby MBR, respektive první část GRUBU.
Její chybu jsm vyloučil záložním souborem. Avšak dále existují 1,5 dále 2 část Grubu a ta by možná mohla být vadná. Bohužel neznám přesný postup opravy pro Xubuntu. A asi je to dosti rizikové, jedna chyba a je to definitivně v ha...  Ale asi se do toho pustím, pokud bych zjistil přesný postup. Až tedy seženu tu DVD mech. Pokud ještě někdo neporadí něco jiného??? Zatím díky za ochotu poradit.

Cuore

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2534
Re:Nefunkční dualboot wxp/xubuntu
« Odpověď #7 kdy: 12 Března 2014, 11:56:33 »
xubuntu = ubuntu tedy postup bude stejný, ještě je možnost
http://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/Home/

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.