Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: omezení přístupu na internet  (Přečteno 7152 krát)

slamak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
omezení přístupu na internet
« kdy: 27 Ledna 2008, 20:36:41 »
Prosím o radu.
Jek omezím /zamezím/ přístupu na internet pro některé uživatele?
Připojen jsem přes WiFi /od provozovatele jsem dostal IP, DNS servery/.
Jedná se mi o zakázání připojení na NET pro děti, které mají  zřízeny své uživatelské účty.

Dík Mirek
« Poslední změna: 27 Ledna 2008, 20:40:56 od Anna Taliánová »

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: omezení přístupu na internet
« Odpověď #1 kdy: 28 Ledna 2008, 19:51:56 »
Co jim tak zakázat spouštění programů pro komunikaci s internetem? Tzn. prohlížeč, pošta, komunikátor,.... To by mohl být asi ten nejjemnější zásah do systému.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re: omezení přístupu na internet
« Odpověď #2 kdy: 28 Ledna 2008, 19:59:03 »
Ja sa v tom sice nevyznam ale nepomohlo by im v system-sprava-pouzivatelia a skupiny-uzivatel-vlastnosti-uzivatelske prava zakazat administrovat system a samozrejme pred tym zrusit nastavenia pripojenia na internet v ich uctoch?
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

slamak

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 19
Re: omezení přístupu na internet
« Odpověď #3 kdy: 28 Ledna 2008, 22:07:39 »
Rozumim.
Kde najdu soubory s programy, abych je mohl zakázat?
Jak zakážu spouštění pro konkrétní uživatele?

Nalezl jsem např. soubor  /usr/lib/firefox/firefox  _skript shellu, -rwxr-xr-x 1 root root   8625 2007-12-04 13:45 firefox

Když změním /zruším x pro ostatní, pak nelze spustit firefox  -hlásí nemohu spustit proces potomka.
Když změním u tohoto skriptu skupinu ve které jsem i když je pro ní povoleno spouštění, chová se to stejně.

Prosím, jak na to?
« Poslední změna: 28 Ledna 2008, 23:04:56 od Anna Taliánová »

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: omezení přístupu na internet
« Odpověď #4 kdy: 29 Ledna 2008, 16:14:49 »
Zkusil bych to na wiki

Kód: [Vybrat]
http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C3%A1va_soubor%C5%AF
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Re: omezení přístupu na internet
« Odpověď #5 kdy: 30 Ledna 2008, 09:21:16 »
Záleží, v jakém poměru je stroj využíván účty může/nesmí na internet. Pokud je tam cca 90% provozu NESMÍ, tak bych to viděl jako standardní nastavení vypnutí sítě. Ten, kdo chce síť používat bude mít k dispozici (přes práva) startér sítě.
Zakazovat jednotlivé programy je asi náročnější.
týmito úvahami som sa riadil aj ja, ale neprišiel som na praktické prevedenie...
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

LS

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3849
    • http://linux.euweb.cz
Re: omezení přístupu na internet
« Odpověď #6 kdy: 30 Ledna 2008, 09:52:53 »
To na co se ptate se jmenuje "content control" nebo "parental control". Bohuzel Ubuntu zadny takovy nastroj neobsahuje, lze ale doinstalovat program Dansgaurdian (neni zadarmo). Osobne to nepouzivam, prakticke zkusenosti s tim nemam.

kalfar

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 372
Re: omezení přístupu na internet
« Odpověď #7 kdy: 30 Ledna 2008, 10:48:25 »
Zakazovat jednotlivé programy je asi náročnější.

No nevím, stačilo by zakázat programy v nabídce Internet, v mém případě je to sedm souboru. To se mi nezdá jako náročné. Samozřejmostí je že uživatelé nebudou mít heslo správce.
Ubuntu jsem nainstaloval v úterý,ve středu jsem si přečetl tyhle stránky,čtvrtek byl dnem doinstalací programů a dnes jsmem se utvrdil,že tu Vistu jsem kupoval draze a zbytečně. >:(

dumi

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1152
Re: omezení přístupu na internet
« Odpověď #8 kdy: 30 Ledna 2008, 12:52:42 »
Zakazovat jednotlivé programy je asi náročnější.

No nevím, stačilo by zakázat programy v nabídce Internet, v mém případě je to sedm souboru. To se mi nezdá jako náročné. Samozřejmostí je že uživatelé nebudou mít heslo správce.
čo znamená zakázať? nijaké funkčné riešenie ma nenapadá.
AMD Sempron 2500+, GF 5200FX, 1,5GB RAM, Ubuntu 8.04

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.