Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: konfigurace grubu  (Přečteno 3193 krát)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
konfigurace grubu
« kdy: 15 Prosince 2012, 12:45:22 »
Dobrý den. Po několika neúspěšných pokusech o změnu pořadí startu systémů - 12.4 a win xp - grub customizer - to je program, který doporučují na wiki, prosím někoho o radu, jak změnu pořadí provést v terminálu. Potřebuji prioritu windows. Po použití programu nelze systém vypnout, i když změna je provedena. Restart funguje normálně. Ještě prosím o radu, jak nastavím při určitých aplikacích (skype, amule) aby se spouštěly automaticky se startem systému. Prostě mi nějak v unity chybí správce spouštění a jiné možnosti nastavení. Za případné rady předem děkuji.     Ubuntu 12.4, 64bit     Na 32bit to dělá přesně to samé.
« Poslední změna: 06 Ledna 2013, 21:50:26 od pavelkys »

aloisam

  • Host
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #1 kdy: 15 Prosince 2012, 13:36:48 »
ahoj

s tím bootováním nevím, mám na pc jen jeden systém, ale pokud jde o skype, emule a další programy, tak ty se jednoduše přidají do "aplikací po spuštění". Ty bys měl v 12.04 mít v horním panelu pod ikonou "systému". (kde je i vypínání atd.) Popřípadě by se měly dát snadno vyhledat v dashi prostým napsáním "aplikace". (tohle mně bůhví proč nefunguje, ale zdá se že všem ostatním ano, pokud by jsi měl ale podobný problém, dá se to spustit i třetím způsobem, a to: alt+f2 → gnome-session-properties)

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #2 kdy: 15 Prosince 2012, 13:39:58 »
Děkuji za tu radu s aplikacemi, alespoň půlku problémů mám vyřešenu.

Rover623

Re:konfigurace grubu
« Odpověď #3 kdy: 15 Prosince 2012, 13:44:22 »
Tak nejdřív bych vzal to jednodušší, prakticky cokoli lze spustit po přihlášení v položce "Aplikace po spuštění". Zadáš název a příkaz který se provede. U aplikací je to o to jednodušší, že příkaz pro spuštění je obvykle pouze název programu malými písmeny. Takže pro Skype, napíšeš do kolonky příkaz, prostě jen "skype" (bez uvozovek).

Teď ta složitější část, změna pořadí v GRUBu, zadej
Kód: [Vybrat]
gksudo nautilus přejdi do /etc/grub.d tam najdeš soubor "30_os-prober" ten přejmenuj na "09_os-prober", zavři nautila. Kdyby se v terminálu nechtěl ukončit stiskni CTRL+C a pak zadej
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub
Po použití customizeru je někdy nutné příkaz
Kód: [Vybrat]
sudo update-grub provést také, aby se změna načetla.

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #4 kdy: 15 Prosince 2012, 14:36:14 »
Změna v grubu proběhla,ale systém se opět nedaří vypnout. Je to úplně stejné, jako když jsem stáhl grafickou verzi grub customizeru a nainstaloval. Náprava-přeinstalace grubu, ale pak je zase ubuntu první, ale pc lze vypnout. Zůstane obrazovka s nápisem ubuntu a tečkami, pc musím restartovat a vypnout přes Windows. Pomoc! Pamatuji se, že se totéž dělo i s 10.10, tak jsem couvnul zpět k 10.4 lucid, to byl poslední systém, kde mi to fungovalo. Ale chtěl bych rozchodit nové LTS......

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #5 kdy: 15 Prosince 2012, 14:59:32 »
Počítač se normálně vypíná až po přeinstalování grub2 na grub. Vrátit zpět změnu v souboru a aktualizování grubu2 nepomohlo. Teď jsem si téměř jist, že problém s vypínáním způsobuje grub. Někde na fóru jsem našel instalaci správce spouštění, ale ten neudělá změnu pořadí, i když zobrazuje, že by měly být první win. A po jeho použití systém opět nejde vypnout.

Rover623

Re:konfigurace grubu
« Odpověď #6 kdy: 15 Prosince 2012, 15:29:44 »
Jsou 2 možnosti, GRUB nainstalovaný do špatné oblasti nebo nesvobodný ovladač Ati

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #7 kdy: 15 Prosince 2012, 15:37:14 »
mám v pc 2 fyzické disky a grub je tu3ím nainstalován na tom co jsou windows. Tou grafikou to snad není, nevypínalo se to ani bez nesvobodného ovladače. Teď jsem zkoušel měnit grub za grub 2 a nevypíná se ani s jedním. Přiojde mi, že se vypne spíš náhodně....Myslím tím případ, že se to povedlo.

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #8 kdy: 15 Prosince 2012, 15:47:43 »
Při použití příkazu sudo shutdown -h je stejná reakce- při vypínání se zasekne obrazovka s logem a je konec. Musím restartovat.

Rover623

Re:konfigurace grubu
« Odpověď #9 kdy: 15 Prosince 2012, 19:37:52 »
Nemáš náhodou desku s EFI BIOSem

Případně zkus až se to zastaví stisknout ESC, to by mělo odstranit Plymouth a ukázat textový výpis vypnutí, tam by jsi měl vidět na čem to stojí

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #10 kdy: 17 Prosince 2012, 11:54:25 »
Řekl bych, že to stojí na přednastaveném čase, píšou tam nějaké 2 sec, a to je podle mne moc málo. Zaseknutí při vypnutí tomuto času odpovídá. Dá se to nějak nastavit? A výběr OS opravdu jen v nějakém programu-grub customizer, nebo i přímo, třeba v terminálu?

aloisam

  • Host
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #11 kdy: 17 Prosince 2012, 13:23:24 »
mně se zdá hlavně problematický, že ti to nejde pomocí grub-customizeru. Ale tak klidně můžeš zkusit nastavit čas "ručně" jestli to pomůže... Stačí editovat soubor /etc/default/grub a tam položku GRUB_TIMEOUT=(kolik vteřin chceš). Můžeš to udělat i v terminálu pomocí editoru nano, atp, ale já jsem to dělal normálně v geditu:

Kód: [Vybrat]
gksudo gedit /etc/default/grub
pak samozřejmě nezapomeň sudo update-grub... No a když už budeš v tom upravování, tak bys mohl zkusit i tohle, jestli ti to bude fungovat:

http://www.psychocats.net/ubuntu/bootmenu
« Poslední změna: 17 Prosince 2012, 13:26:53 od aloisam »

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #12 kdy: 22 Prosince 2012, 14:19:54 »
Zkusil jsem už všechny možnosti.... Po zjištění, že v 12.10 nelze nainstalovat skype, což je jeden z důvodů, proč máme pc,jsem se vrátil k 12.4, 64bit. Po přemazání původní verze v Gparted a zejména odstranění flag parametru ze sdb1 boot, což bylo zřejmě špatně je to oddíl kde jsou nainstalované windows, proběhla instalace v pořádku. Všechno funkční až do okamžiku, kdy jsem se pokusil konfigurovat grub. Po restartu sice startuje první win xp, ale ubuntu opět nevypíná. To samé se stane po instalaci nesvobodné grafiky ATI,(ale jinak nejde 3D akcelerace). Ještě jsem si všiml, když je smazané ubuntu,nevím jak rozšířit windows na druhý disk, kde ubuntu původně bylo nainstalováno. Zkoušel jsem nechat volné místo i naformátovat do NTFS, v obou případech nešel obnovit zavaděč Windows, ani jedním ze způsobů. V live ubuntu a Gparted to vypadá že je zavaděč grub nainstalován opět na sdb1, kde je win, vedle je prázdné místo cca 2MB. Disk s ubuntu sda je primární oddíl se systémem /, primární oddíl zformátovaný do NTFS-vidí oba systémy, swap 2GB a zbytek logický oddíl / home. Tento vypadá v pořádku. Při instalaci jsem umístil zavaděč na sdb, ale v běžícím systému ubuntu v Gparted je boot flag opět na sdb1. Poraďte prosím někdo, co s tím. Po konfiguraci grubu i když v geditu vše vrátím zpět, ubuntu stále nevypíná, chyba se neopraví. Přeji hezké Vánoce a kdyby někdo na něco přišel......

patapon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 222
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #13 kdy: 22 Prosince 2012, 17:49:39 »
myslim ze super-grub by mal vediet nastavit cas,kedy sa spusti system,nastavit prvy system vporadi atd,za vyskusanie nic nedate.
otvore terminal,a zadajte:

sudp apt-apt-add repository ppa:yannubuntu/boot-repair
sudo apt-get update
sudo apt-get install boot-repair
(po nainstalovani mozno bude treba restartovat pc)
potom chodte do Aplikacie>Systemove nastroje>Sprava> a otvorte boot-repair.
potom kliknite na Advanced Options a tam uz si mozete priority dat,kolko sec. ma trvat kym sa nacita OS sam atd.
P.S.-vie aj cely grub pekne resetnut,ja osobne som to pouzil uz ix krat,a nezklamal ma.
Ubuntu 18.04-64 Bit
Snivam otom,ze Linux bude mat plne podporavatelny Hardware,tak jako je tomu u Windowsu.

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #14 kdy: 24 Prosince 2012, 11:48:30 »
Zkusil jsem se zachovat dle všech rad, zatím žádný úspěch. Přikládám snímky obrazovky G parted, je-li vše ok. Ještě výpis geditu- konfigurace grubu. Obrazovku při vypnutí musím nafotit, ale vždy se nepodaří vyvolat stiskem Esc. Musím mačkat jedině před zaseknutím pc, pak již nelze ovládat. Jen tlačítkem restart. Pc si "odfoukne" a restartuje se. Výchozí systém je zvolen Windows, tato volba funkční, i normálně vypínají.



[příloha smazaná administrátorem]

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #15 kdy: 24 Prosince 2012, 22:10:52 »
Ještě posílám snímek obrazovky - při vypnutí před zaseknutím, vyvoláno stickem Esc. Doufám, že to bude k přečtení.

[příloha smazaná administrátorem]

pavelkys

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 170
Re:konfigurace grubu
« Odpověď #16 kdy: 06 Ledna 2013, 21:41:41 »
Dobrý den. Vypínání je stále nespolehlivé, někdy se vypne, někdy ne. Dnes se po vypnutí objevila hláška:              acpid: exiting     
Checking for running unattended-upgrades:                                                                                                                                           
speech-dispatcher disabled: edit /etc/default/speech-dispatcher

Netýká se to vypínání, případně jak to opravím?
« Poslední změna: 06 Ledna 2013, 21:47:17 od pavelkys »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.