Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Instalace Ubuntu pres OpenSUSE 10.2  (Přečteno 4253 krát)

proky.hb

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Instalace Ubuntu pres OpenSUSE 10.2
« kdy: 19 Prosince 2007, 12:48:16 »
Zdravim,

mam takovy dotaz. Mam pocitac, kde mam disk rozdelen na log. jednotky. Na jedne mam OpenSuse 10.2 (ktere mi moc nefunguje, problemy s acpi, audio driverem, u live cd ubuntu vse v 100% stavu). Na druhe logicke jednotce mam Win XP. Chtel bych OpenSuse prebit instalaci Ubuntu, nicmene mam trosku strach, ze by se mohl vyskytnout problem se zavadecem.



Na obrazku je stav disku (disk 0) - 50 gb ntfs win xp, 25 a 20 gb opensuse (tam to je jeste rozdelene na data a system) + 1.5gb cehosi (?ze by zavadec)


Jak mam postupovat, abych odstranil suse, ziskal ubuntu a zaroven neprisel o win xp?


Diky za odpovedi  ;)

« Poslední změna: 19 Prosince 2007, 12:55:15 od proky.hb »

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Instalace Ubuntu pres OpenSUSE 10.2
« Odpověď #1 kdy: 19 Prosince 2007, 13:22:04 »
Záleží zda chceš zachovat data na disku (nevím zda 25 nebo 20GB).
Pokud ne udělal bych toto:
Při instalaci ubuntu bych smáznul jak 25,20 tak i těch 1,47GB a spojil je a poté rozdělil na 10GB / systém, 35,5 /home data, a 1GB swap.
Pokud chceš zachovat data, tak toto:
(V případě, že máš data na 25GB partition)
Naistaloval bych systém na 20GB / (je to zbytečně hodně), 1,47 swap a 25 neformátovat přidat pouze jako /home.

1,47GB zavaděč to asi nebude vypadá to na swap. Ubuntu ti také vytvoří zavaděč a přihodí i win po úpravě disku. (Samozřejmě můžeš si vytvořit vlastní oddíl pro zavaděč (je to ale zbytečný)

http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD
Doporučuji ruční rozdělení disku, ale musíš vědět co děláš - pokud si nejsi jistý raději se nejdříve zeptej (ale dá se - stačí jednou správně upravit disk a pak už není problém)

proky.hb

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Instalace Ubuntu pres OpenSUSE 10.2
« Odpověď #2 kdy: 19 Prosince 2007, 13:32:42 »
Data z linuxovych oddilu zachovat nepotrebuju. Jedna se mi spise o to, aby zustaly funkcni xp. Pred operaci si udelam zalohy, nicmene bych nerad preinstalovaval i to.

Takze myslis, ze se nemusim obavat odstranit oddily 1.5, 20 a 25 gb? xp zustanou na 100% funkcni?

diky za echo


luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Instalace Ubuntu pres OpenSUSE 10.2
« Odpověď #3 kdy: 19 Prosince 2007, 13:40:49 »
Pokud je to to C a disk G tak se nic nestane v případě, že je nebudeš nějak upravovat při instalaci - prostě těchto oddílů si při úpravách disku nevšímej a mělo by to projet hladce (ale ty zálohy budou dobré - nikdy nevíš).
Ještě doplním - když si už vytvoříš ty oddíli budeš mít v liště možnost format - tak hlavně aby jsi neměl format u těchto oddílů (ale něměl by být)

proky.hb

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Instalace Ubuntu pres OpenSUSE 10.2
« Odpověď #4 kdy: 19 Prosince 2007, 13:47:25 »
Dobre, zkusim ty oddily odstranit a napisu jak to dopadlo :-)


diky

proky.hb

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 51
Re: Instalace Ubuntu pres OpenSUSE 10.2
« Odpověď #5 kdy: 19 Prosince 2007, 21:22:32 »
tak to dopadlo, jak jsem cekal  :) :) Po odstraneni oddilu a restartovani jsem dostal hlasku:

Grub 1.5

error 22


nastesti zadna tragedie, po nabootovani z win cd a spusteni konzole staci spustit prikazy "fixmbr" a "fixboot", cimz se grub odstrani a vse se da do poradku

luisah

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3704
Re: Instalace Ubuntu pres OpenSUSE 10.2
« Odpověď #6 kdy: 20 Prosince 2007, 16:35:34 »
No tak aspoň tak, ale myslím že jsi zapoměl nastavit parametr boot k / (to jsem ti taky mohl napsat, že). Pak ti ubuntu nastaví mbr k / a nastaví i win do grubu. 
Jinak ať se ti ubuntu líbí. :)

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.