Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: problém s instalací ubuntu na notebook Lenovo legion  (Přečteno 1865 krát)

Legion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Zdravím všechny, potřeboval bych prosím pomoct. Koupil jsem si nový notebook lenovo legion Y530 a nejdříve nainstaloval ubuntu verzi 16 a už při instalaci nefungoval touchpad a po instalaci nešla wifi a další, řešil jsem to proto se známým ten mě navedl, že už je novější ubuntu verze 18 a tak dále. Instaloval jsem verzi 18, poté i nejnovější 19, někdy se mi stalo, že se notebook sekl přímo při instalaci a musel jsem vypínat natvrdo a to několikrát, teď po instalaci verze 19 se instalace dokončila a když se zobrazilo okno pro dokončení instalace restartem, klikl jsem na restart a zas se sekl, vypnul jsem jej znovu natvrdo a zpustil znovu, poté jsem se přihlásil a zas se sekl, jen prázdná fialová obrazovka a dál nic, nevíte někdo co stím ?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:problém s instalací ubuntu na notebook Lenovo legion
« Odpověď #1 kdy: 19 Dubna 2019, 15:34:17 »
Zdravím všechny, potřeboval bych prosím pomoct. Koupil jsem si nový notebook lenovo legion Y530 a nejdříve nainstaloval ubuntu verzi 16 a už při instalaci nefungoval touchpad a po instalaci nešla wifi a další, řešil jsem to proto se známým ten mě navedl, že už je novější ubuntu verze 18 a tak dále. Instaloval jsem verzi 18, poté i nejnovější 19, někdy se mi stalo, že se notebook sekl přímo při instalaci a musel jsem vypínat natvrdo a to několikrát, teď po instalaci verze 19 se instalace dokončila a když se zobrazilo okno pro dokončení instalace restartem, klikl jsem na restart a zas se sekl, vypnul jsem jej znovu natvrdo a zpustil znovu, poté jsem se přihlásil a zas se sekl, jen prázdná fialová obrazovka a dál nic, nevíte někdo co stím ?

Nejprve vše vyzkoušet v live režimu. Vyzkoušet více dister. Které bude fungovat (ve které bude vše fungovat), to pak nainstalovat. Instalace distra ve kterém půlka věcí nefunguje nemá smysl.

Pověřit veškerý HW (např pomocí UBCD). Potíže se "seknutím" s tím mohou souviset. Instalovat na vadný HW nemá smysl....

Naučit se řádně instalovat - návodů je všude dost.

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:problém s instalací ubuntu na notebook Lenovo legion
« Odpověď #2 kdy: 19 Dubna 2019, 15:40:39 »
Předně by jste VŽDY měl vytvořit bootovací (nebo multiboot-ovací) flash-ku, na ni nainstalovat jeden až několik různých Linux(ů) a neinstalovat! vyzkoušet!

Teď je to už jedno, zřejmě jste si odmázl WIN. Přesto je stále rychlejší zkoušet různé verze Linuxů v live režimu. Až narazíte na bezproblémový, pak jej nainstalovat.

Je sice pravda, že i tak se může po instalaci stát, že něco nepofachčí jak má, ale s tím už si tady někdo poradí. Zatímco s výběrem určitého Linuxu pro určitý počítač si musíte obecně poradit sám. Není totiž moc pravděpodobné, že by zde někdo vlastnil obdobný, či zcela shodný počítač a mohl to vytestovat za Vás.

Takže nyní doporučuji:
1. Zkuste zopakovat instalace, které jste již zkusil a nefungovaly. Mohlo dojít k chybě při instalaci.
           (pozn. Jednou jsem přeinstalovával HP620 3x stejným Ubuntu, než to klaplo. prostě chyba v Matrixu)
2. Trocha inspirace: https://www.ubuntu.cz/ziskat-ubuntu/
           (pozn. Rozklikněte si všechny potřebné položky z MENU, ze druhého řádku.)

3. Pokud vám současné verze, ani ODNOŽE (na konci menu) nebudou fungovat, napište. Najdeme spolu další Linuxy.
4. Vždy věřte Juwovi2. Ví všechno. Když náhodou neví, doprogramuje to.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Legion

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 2
Re:problém s instalací ubuntu na notebook Lenovo legion
« Odpověď #3 kdy: 19 Dubna 2019, 15:56:19 »
Děkuju moc, vyzkouším

ikx

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 472
Re:problém s instalací ubuntu na notebook Lenovo legion
« Odpověď #4 kdy: 20 Dubna 2019, 21:42:39 »
...nuž lenovo je tačpadicky problematické...čo taká predpriprava BIOSu pred inštaláciou???...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:problém s instalací ubuntu na notebook Lenovo legion
« Odpověď #5 kdy: 24 Dubna 2019, 18:38:29 »
Díky ikx !
Díky Vám jsem si vzpomněl, že jsem měl kdysi také Lenovo.

Takže...
Kdysi jsem měl dvě identická Lenova IdeaPad ZX-něco. Koupená ve stejný den. Po 4 letech odešla se stejnou chybou a v tomtéž týdnu. Tímto považuji za prokázané, že Lenovo vkládá do svých výrobků kurvítka. Jeden stroj jel po celou dobu, druhý asi 3 hodiny týdně. Vzhledem ke statistickým premisám je to snad jasné.
Dokud ale jel, byl to tahoun. To zase jo.
Na tom vytíženějším stroji jsem svého času začínal s Linuxem Ubuntu. Byla to dvojinstalace. A zde se projevovala zásadní vlastnost stroje. Byla-li na WIN vypnutá WIFI, pak po restartu stroje do Ubuntu, byla vypnutá taky a nedala se zapnout. Pokud byla WIFI vypnuta v Ubuntu, pak se dala zapnout v Ubuntu a po restartu i ve WIN.
Naprostoo shodně se choval Tačud.

Tolik k Lenovo. Dnes bych si od nich nekoupil už nic. Ne kvůli výkonu, ten byl úžasný, ale kvůli obchodní strategii.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3538
Re:problém s instalací ubuntu na notebook Lenovo legion
« Odpověď #6 kdy: 24 Dubna 2019, 20:04:15 »
Vykon je dany procakem a grafikou. Lenovo jsou prvotridni klumpy - vzdy problematicke, velmi poruchove a brzy odchazejici. Me to nesmi do baraku, stejne jako tiskarny Canon - stejna letita zkusenost nejen ma ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:problém s instalací ubuntu na notebook Lenovo legion
« Odpověď #7 kdy: 24 Dubna 2019, 21:05:49 »
Canon je na samostatné vlákno. Používám HP = problematické, ale řešitelné.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.