Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Pár dotazů  (Přečteno 2082 krát)

Accuphose

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Pár dotazů
« kdy: 15 Června 2008, 23:16:02 »
Omlouvám se pokud jsem jinde, nebo pokud se ptám na něco co už tu bylo mockrát.. S linuxem jsem neměl nikdy tu čest, dneska jsem ho instaloval. Měl bych pár dotazů:

1) Instaloval jsem Xubuntu 8.04 - Systém souborů jsem dal auto (160 GB PATA)
  a) nemám absolutně ponětí kam si systém co stahuje, ukládá, co je možno smazat a co v žádném případě nemazat, kolik je místa na disku a podobně
  b) pokud bych chtěl na jednom disku více distribucí linuxu je to možné a jak na to?
  c) nabídlo to automaticky ext3 a nastavilo na celý disk (na tom disku předtím nic nebylo ještě) Teď mi jde vysloveně o to, jestli nejsou vhodnější, třeba Reiser?

2) Prostředí mi přijde celkem fajn ale:
  a) ty ikony jsou humus, není něco lepšího
  b) horní menu je nad úrovní aplikací, dá se to skrýt?

3) Aplikace
  a) musím říct, že všechen software je freeware u mě na windowsu, proto mě zaskočilo, že defaultně jsou zvoleny nějaké neznámé programy VLC Player mi to našlo, Operu to ovšem nezná, to byl pro mě šok, nezbylo nic jiného, než vyhledat na Opera.com
  b) Opera běží, ale řekl bych pomaleji než Firefox(na windows je Opera svižná), ale hlavně verze 9.5 nemá korektní menu, místo ščřž jsou čtverečky v menu
  c) Na webu se mi zobrazuje obsah zřejmě jiným fontem a je to menší celkově, můžu to nějak ovlivnit?
  d) Vyhovuje mi dvojoknový manažer, něco na způsob Servant Salamanderu, případně  TC(komerční) Je nějakej free pod Linux?

4) Hardware
  a) všechno ok, jen u ATI jsem musel dát manuální stažen a to ještě píše, že na vlastní riziko....
  b) zvuk jde ok, ale je hodně potichu.. kde se to dá nastavit

Určitě pro vás to jsou hloupé dotazy, tak se nehněvejte. Píšu z windowsu, protože hesla mám tam a nepamatuju si je všechny. Jinak linux má lepší správu SW, vše si to stáhne a tak, i když nevím na kolik je co důležité, těch položrk se mi stáhlo třeba cca 110.  Díky za pomoc Accuphose
« Poslední změna: 15 Června 2008, 23:27:27 od Accuphose »

hoffmann

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 396
  • Linux user number: 480304
Re: Pár dotazů
« Odpověď #1 kdy: 15 Června 2008, 23:20:59 »
Na spoustu veci ktere chces vedet mas odpoved zde http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=13951.0 .
Debian Jessie | Kernel 3.16.0-4-amd64 | XFCE 4.10,
- notebook HP630 Intel Pentium Dual Core B960 2,2 GHz | 6 GB DDR3 1333 MHz | Intel HD Graphics | HDD Toshiba 320 GB 5400 RPM S-ATA | DVD+/-RW SuperMulti DL s LightScribe 
- is dead notebook Asus A9RP Celeron M440 1,86 GHz | grafika ATI Radeon Xpress 200m | HD 60 GB | pamet DDR II 1024 MB | DVDRAM GSA-T40N HL-DT-ST | Wi-Fi ASUS

hoffmann

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 396
  • Linux user number: 480304
Re: Pár dotazů
« Odpověď #2 kdy: 15 Června 2008, 23:24:39 »
Operu 9.27 si muzes nainstalovat pres Synaptic.
Debian Jessie | Kernel 3.16.0-4-amd64 | XFCE 4.10,
- notebook HP630 Intel Pentium Dual Core B960 2,2 GHz | 6 GB DDR3 1333 MHz | Intel HD Graphics | HDD Toshiba 320 GB 5400 RPM S-ATA | DVD+/-RW SuperMulti DL s LightScribe 
- is dead notebook Asus A9RP Celeron M440 1,86 GHz | grafika ATI Radeon Xpress 200m | HD 60 GB | pamet DDR II 1024 MB | DVDRAM GSA-T40N HL-DT-ST | Wi-Fi ASUS

Tomáš Jančík

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1179
    • TomášJančík.net
Re: Pár dotazů
« Odpověď #3 kdy: 15 Června 2008, 23:36:47 »
ad 1)
a) pokud nevite co mazete, nic nemazte... na vlastni dokumenty pak mate domovkej adresar (home), jinam se nezente bez znalosti
b) neni problem, je ale potreba rozdelit disk na vice partition. to je mozne provest i behem instalace vetsiny distribuci...
c) ext3 pouzivam celou dobu co jsem na linuxu a nestezuju si... reiser jsem nezkousel, tak nemuzu srovnavat...

ad2)
a) prostredi se da celkem dost upravit. xfce ma nejaky centrum nastaveni tusim... ja mam gnome, tak moc neporadim...

3)
a) v repozitarich je mnoho softwaru, ale nikdy tam nebude vsechen... osobne mne taky nepritomnost opery zarazi, ale ja stejne pouzivam firefox
b) opera je postavena na grafickych knihovnach QT, ale xfce (xubuntu) na GTK, proto se mohou obcas vyskytnou problemy... ale i ty se tu uz resily
c) zkuste doinstalovat xubuntu-restricted-extras - aspon v ubuntu jsou tam i nejake fonty, treba pomuze
d) treba gnome-commander, sice je delany pro gnome, ale je taky gtk, takze by nemel byt problem... jinak znam jeste krusader


Accuphose

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re: Pár dotazů
« Odpověď #4 kdy: 16 Června 2008, 01:40:24 »
k 1) Nikde jsem nečetl zda je možné v linuxu měnit oddíly při zapnutém systému na bootovacím disku. Předpokládám, že to nejde.

Jinak budu řešit hlavně tu Operu a hlasitost zvuku..   Ale potěší mě i další postřehy, ten rozcestník jsem pročetl víceméně. Předpokládám, že Windows nepřečte disky s ext3 že?

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Pár dotazů
« Odpověď #5 kdy: 16 Června 2008, 09:57:47 »
Předpokládám, že Windows nepřečte disky s ext3 že?
Defaultně nepřečte, ale přes google se dá najít driver, který windowsům ext2 a ext3 disky "zviditelní" (umožnujě čtení i zápis). http://www.fs-driver.org/

P.S: Nechápu, proč si stěžujete na vzhled xubuntu. Je to jako stěžovat si, že bagr není tak krásný, jako Mercedes. Tato odnož Uubntu je primárně zaměřena na hardwarovou nenáročnost a rychlos (opravdu ji spustíte i na strojích se 192MB paměti). Stačí však prohledat toto fórum, anglické fórum či net a najdete mnoho grafických témat a tipů, jak xubuntu "zkrášlit".
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Rincewind

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 649
  • Na fórum jsem nezanevřel, jenom nestíhám....
Re: Pár dotazů
« Odpověď #6 kdy: 16 Června 2008, 10:41:31 »
2) Prostředí mi přijde celkem fajn ale:
  a) ty ikony jsou humus, není něco lepšího

Nevím co máš za počítač, ale vzhledem k velikosti disku (160GB píšeš) to asi nebude úplné ořezávátko. Doporučil bych proto zauvažovat nad instalací gnome nebo kde, což jsou "plnohodnotnější" uživatelská prostředí než xfce, které je primárně přece jenom pro slabší stroje (a proto není tak hezké a nemá tolik klikátek na nastavení kdečeho).

Frejda62

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 335
  • Na Linuxu se stále učím.
Re: Pár dotazů
« Odpověď #7 kdy: 16 Června 2008, 10:59:59 »
na této stránce najdeš určitě to co se ti bude líbit......http://www.gnome-look.org     :)
frejda-desktop
Ubuntu 12.04
 i686 AMD Athlon(tm) 64 Processor 3000+ GeForce 9500 GT 1024 MB   RAM..2.G

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: Pár dotazů
« Odpověď #8 kdy: 16 Června 2008, 11:04:43 »
na této stránce najdeš určitě to co se ti bude líbit......http://www.gnome-look.org     :)
Vzhledem k tomu, že se jedná o Xfce, tak bych spíše doporučil http://www.xfce-look.org/  ;D ;D
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

Accuphose

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 16
Re: Pár dotazů
« Odpověď #9 kdy: 16 Června 2008, 12:23:47 »
Jen pár poznámek.. nelíbí se mi jen ikony na ploše, ostatní neřeším, v Gimpu bych si udělal lepší určitě. Xubuntu jsem vybral proto, že razím zásadu, že systém má brát jen tolik zdrojů kolik je potřeba, stačilo by mi i klidně něco menšího, kde nebude v základu tolik programů a podobně, ale bude to mít grafickej režim, přeci jen, nastavuju to právě přes ty udělátka.

Ale upřednostňuju modularitu, což linux takovej je, asi každá distribuce v jiné míře. Software upřednostňuju freeware.
Ale spíš bych potřeboval proadit s těmi věcmi, se kterými si nevím rady... Ano mohl bych znova spustit CD, abych si rozdělil disky, ale tím bych přišel i o stávající instalaci  Což tedy mi nevadí(na disku krom toho nic není), ale nechci to instalovat znova jen kvůli dělení disku.

Paradoxně bych rád využil toho, že o linuxu nic nevím a vyzkoušet víc distribucí, podle požadavků, abych pak mohl něco doporučit pro začátečníky, pokročilý už ví svoje a má svoje požadavky. Jinak mi instalování linuxu nepřišlo ani těžké, jen to neumělo najít DHCP, což ale po skončení instalace nějak samo vyřešilo (spojení přes USB)

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: Pár dotazů
« Odpověď #10 kdy: 16 Června 2008, 12:35:17 »
Systém jako takový nežere moc (viz grafické fluxbuntu funkční na 64MB RAM), ale vzhledem k tomu, že Linux docela dobře ovládá správu paměti, tak bych opravdu doporučil plnohodnotné prostředí - ušetří to spoustu času a problémů.

Pokud vám můžu něco doporučit, tak je to právě reinstalace s přerozdělením disku - když rozdělíte disk na /home a /, tak při dalších reinstalacích nepřijdete o uživatelská data a uživatelská nastavení.

Jako náhradu total commanderu většinou doporučují krusader, ale osobní zkušenosti nemám
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.