Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: zkopirovani kompletniho nastaveni / zmena uzivatelskeho jmena a home adresare  (Přečteno 1914 krát)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Zdravim

Mam zajimavy problem. Nainstaloval jsem pro uzivatele XXX Linux Mint 8 na jednom pocitaci, pekne vsechno vymazlil, nastavil v Gnome ... a myslel si jak jsem chytry kdyz si udelam zalohu pomoci programu remastersys.
Tak jsem pomoci remastersys nainstaloval vytvorenou "zalohu" na pocitac c. 2, nastaveni mam krasne prevzate ALE ... uzivatelske jmeno zustalo xxx a stejnak i nazev home-adresare.

Zkusil jsem se prihlasit jako root a sel do nastaveni uzivatelskych uctu, jenze zde nemuzu zmenit uzivatelske jmeno. Tak jsem si opet myslel jak jsem hrozne chytrej , udelal jsem si uzivatele YYY, zkopiroval kompletni obsah /home/XXX do /home/YYY, smazal /home/XXX , odhlasil se , prihlasil se jako YYY ....

... no a nenabehne mi ani Gnome, nejdriv to napise neco ve smyslu error updating ICE authority a posleze jeste jednu chboyou hlasku a tim to skonci. Kurzor a pozadi.

Zatim jsem spravne reseni daneho problemu nenasel a tusim ze to asi uplne tak jednoduche nebude.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Nepochopil jsem přesně tvůj popis, ale třeba ti pomůže
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=42884.0
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

Firzen

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1287
    • Beroot
Takhle to nejde, protože vlastníkem těch souborů je stále uživatel YYY. Zkusil bych to jinak:
Pod rootem či z live CD(raději to CD) si zazálohuj soubory /etc/shadow a /etc/passwd, a otevři si je v editoru

v souboru /etc/shadow najdi řádek s uživatelským jménem XXX, například:
firzen:$6$YX9m/A0p$hrlxRBfcIv.Xm.GKJF232FCAE1kZBz9ZO95XfiMD7ejVTtaePpOvYVc8jA2d5wvSwCnKb3Yn7Akh9FomLCL/G.:14586:0:99999:7:::
a XXX změň na YYY, tedy v tomto případě firzen na mravenec

dále pak v souboru /etc/passwd najdi opět řádek s jménem XXX, třeba:
firzen:x:1000:1000:Ondra Bockschneider,,,:/home/firzen:/bin/bash
a ten tedy uprav na: mravenec:x:1000:1000:Ondra Bockschneider,,,:/home/mravenec:/bin/bash

Nakonec z liveCD(radši) přejmenuj /home/XXX na /home/YYY.
Pokud to nebude fungovat, obnov soubory a /home/YYY vrať na /home/XXX

PS: Upozorňuju, že je to neskutečná prasečina a není to vhodné pro začátečníky.
AMD Phenom II X6 1100T@3,3GHz, Gigabyte GeForce GT 430 1GiB, 8GiB RAM, 1TiB SATA3 HDD, Nokia N900
OS: Debian 6.0 Squeeze, Maemo 5
Citace
Prosintě ty jsi takový zkušený vývojář - co mám dělat, když nevím, jako něco udělat? :D

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
No zkusim to jeste trochu dovysvetlit :

Remastersys udela pri pouziti funkce "backup" kompletni zalohu systemu vcetne vsech nastaveni. Udela se z toho live CD z ktereho jde system nabootovat/nainstalovat. ALE : i kdyz se v instalatoru zada nove uzivatelske jmeno/heslo tak po instalaci je tam uzivatelske jmeno/heslo z puvodniho systemu (v kterem byla zaloha vytvorena) Coz je sice logicke ale nedoslo mi to.

No takze mam moznost bud vsechno nastavovat znova a nebo zit jako uzivatel XXX ...
Dekuju moc za tipy, podivam se na ty linky. Ted mi teprv dochazi v cem je problem. Jednak vlastnictvi souboru a za druhe pak je docela mozne ze v nejakem konfiguraku je nastavena cesta /home/XXX/.... a pokud ten adresar nebude existovat ...
Mozna bude inteligentnejsi vytvorit noveho uzivatele a zkouset kopirovat jen urcite konfiguracni soubory. Otazka je jestli je tohle mensi zlo nez znovu ladit Gnome .
« Poslední změna: 21 Února 2010, 18:36:59 od karlitos »
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Takze mam vicemene vysvetleni PROC doslo k cemu doslo :
Citace
Some notes about the backup option
 
You can log into the livecd/dvd with any valid user that was on the system on the hard drive but it is recommended to log into the first one created during the initial installation as that is the user that can sudo.  When you come to install this back to a hard drive, the user setup portion of Ubiquity (the install program) is just a placeholder other than the system name.  The username and password set here will not be used but must be created in order to continue with the installation.  Part of the reason for this is that your users are already created so you don't need to create them again but more importantly because user setup is an integral part of the install program and cannot be removed or bypassed easily.  If you were using proprietary video drivers like the nvidia ones or ati ones, you will need to reinstall them.  The Ubuntu livecd scripts prevent these from running properly but reinstalling them after installation will make them work again.

A "mozna" mam i reseni - pomoci aplikace gconftool
Kód: [Vybrat]
init 1 -> root   Drop to root shell
Kód: [Vybrat]
su UZIVATELSKEJMENO
gconftool-2 --dump / > /home/UZIVATELSKEJMENO/gconf-backup.xml.dump
A pro novy ucet :
Kód: [Vybrat]
gconftool-2 --load=gconf-backup.xml.dump
Dam vedet jaky je vysledek, podarilo se mi ale v Ubiquity omylem zformatovat moji datovou partition a ted u me pracuje TestDisk.
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6531
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Neviem ci spravne chapem ale nepomohol by v tomto pripade prikaz chown?
http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/unixove-nastroje-5-opravneni-chmod-chown-chgrp#chown
Premenovat ten adresar na noveho uzivatela a zmenit vlastnictvo suborov na jeho prava a jeho skupinu?
Kód: [Vybrat]
sudo chown -R nove_meno:nova_skupina /cesta_k_novemu_adresaru
P.s zasa zle citam, ved toto sa radi hned v prvej rade od arrange.
« Poslední změna: 21 Února 2010, 21:45:46 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 24.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Zdravim

Tak se mi podarilo zachranit moje data a mohl jsem se venovat zase tomuhle tematu.
Predevsim: OOOOOooooo velky GURU arrange , dekuji mnohokrat, zda se ze to opravdu funguje.  ;D Udelel jsem to jak to bylo v odkazu na tom anglickem foru. Udelal jsem i druhy profil, kde jsme zkousel kopirovani nastaveni pomoci gconftool a taky programu yourgnome : http://code.google.com/p/yourgnome/ - zda se ale ze co se stability tyce je oboji stejna prasarna, ale prvni metoda je mnohem rychlejsi. Stejne jsem navic musel prekopirovat nektere soubory z home rucne

Mel bych jen nasledujici dotaz : Kdyz jsem se prihlasil pomoci metody podle arrange - chtelo to po me zadani hesla ke klicence - ale to heslo bylo heslo uzivatele jehoz profil jsek kopiroval. Kde se da toto zmenit ?

Diky jeste jendou a doufam ze uvedene postupy tady nekomu dalsimu pomuzou. Treba ten program yourgnome neni marny , ale je to takove na pul cesty ...
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Myslíš tady toto? (místo prázdného hesla dáš nové)
http://wiki.ubuntu.cz/Kl%C3%AD%C4%8Denka
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Jojo dekuju , ja uz jsem to mezitim obevil - akorat jak jsem psal ten prispevek tak jsem to tam nejdriv pripsal a pak az hledal. No uvidime jak se cely postup osvedci - kazdopadne jsem ted alespon ziskal trochu prehled kde je jaky konfigurak. Takze nakonec to vypada ze remastersys + tenhle figl a mam vystarano. Ted jeste porovnat seznamy nainstalovanych baliku ve starem  a novem systemu a jsme konecne doma (tyden prace v kyblu)
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

karlitos

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1057
  • Bioinformatics - solutions in-silico
    • homepage
Tak se zda ze je vse vyreseno. Mel bych jen jeste jednu pripominku k tomu navodu
Citace
Kód: [Vybrat]
sudo cp -rT /home/original/ /home/copycat/
sudo chown -R copycat:copycat /home/copycat/
Depending on your initial setting of the original you may have some references to that user in the profile; check that
Kód: [Vybrat]
sudo grep -lIR '\/home\/original' /home/copycat 2> /dev/nullIf you see any files that contain a reference to /home/original, change the reference manually to /home/copycat or run

Kód: [Vybrat]
sudo -i
grep -lIR '\/home\/original' /home/copycat 2> /dev/null | while read F; do sed -i 's:\/home\/original:\/home\/copycat:
Ten povel nehleda retezec /home/original nebo original ale cokoliv co original obsahuje. Treba originality, XXXoriginalYYY atd. ...
U me se puvodni uzivatel jmenoval ang (neboli Angela) - no a tak mi to naslo i slova jako : language, manage .... Mozna by bylo lepsi to upravit aby to hledalo jen vyraz o shodne delce.

Jinak jeste jednou diky - K
Lenovo ThinkCentre A61 912073G
Athlon X2 5000+ 4GB RAM Nvidia Geforce 9500GT
Linux Mint 9 Isadora , Win7 64Bit

arrange

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4031
  • "jdu s hlavou vztyčenou..."
Tak to se rád přiučím - můžeš to trochu rozvést? Mně to funguje, jak má
Kód: [Vybrat]
arrange@lean:~$ echo originality | grep -lIR '\/home\/original'
arrange@lean:~$ echo originality | grep '\/home\/original'
arrange@lean:~$ echo /home/original/.xchat/logs | grep '\/home\/original'
/home/original/.xchat/logs
Dokonce to mám zbytečně složité, stačilo grep -lIR /home/original.

Jediný problém, co by mohl nastat, by byl v případě dvou uživatelů, kteří začínají na stejná písmena
/home/ang
/home/angelika
http://www.openstreetmap.org - mapy celého světa "wiki style"

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.