Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: zapnutí nesvobodných ovladačů  (Přečteno 5446 krát)

luboš

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 104
zapnutí nesvobodných ovladačů
« kdy: 03 Března 2011, 11:49:30 »
Ahoj obrátil se na mě kamarád,kterému jsem nainstaloval ubuntu 10.04 a po čase zjistil že mu nejdou videa přes web prohlížeče roztáhnout na full screen.Já mu to tam instnul s ovladači pro ubuntu a na tohle jsem se nepodíval.(jinak mu vše perfektně funguje) Předpokládám,že problém je v grafice takže jsem mu poradil systém-správa-nesvobodné ovladače a pak je povolit(grafiku má  ATI  tak 3 roky starou)jenže po najetí do nesvobodných ovladačů se mu ukáže prázdná obrazovka systém si žádné nenajde. Čím to může být?Nemusí být nastavené nějak zdroje?,předpokládám že si ty ovladače systém  aut. stáhne z netu? nebo kde je chyba?Prostě nejde povolit nesvobodné ovladače protože okno s nesvobodnýmí ovladači je prázdné.Díky za každou radu

Nebo neexistuje nějaký příkaz pro terminál jak je povolit?

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: zapnutí nesvobodných ovladačů
« Odpověď #1 kdy: 03 Března 2011, 11:55:06 »
Nepíšeš přesně o jakou kartu ATI jde, ale před instalací nesvobodných ovladačů ATI v 10.04 bych se podíval napřed sem:

http://wiki.ubuntu.cz/Instalace%20nesvobodn%C3%BDch%20ovlada%C4%8D%C5%AF%20ATI%20%28fglrx%29
Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

luboš

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 104
Re: zapnutí nesvobodných ovladačů
« Odpověď #2 kdy: 03 Března 2011, 12:13:58 »
no já přesně nevím o jakou atinu jde,prosím tě nevíš příkaz jak by se to dalo zjistit?,takže pokud to dobře chápu tak ubuntu přes správce nesvobodných ovladaču vlastně nenašlo žádný ovladač pro tutu atinu proto tam vypsaný ovladač chyběl je to tak?

luboš

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 104
Re: zapnutí nesvobodných ovladačů
« Odpověď #3 kdy: 03 Března 2011, 12:18:24 »
no dokud nezjistím o jakou atinu jde tak mi s tím nepomůžeš, takže díky za pomoc a já se ozvu jak o té grafice budu mít informace,  tu instalaci jsem dělal před pár měsíci.jo a ten příkaz si najdu. ahoj

jenda93

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 653
  • software engineer
Re: zapnutí nesvobodných ovladačů
« Odpověď #4 kdy: 03 Března 2011, 12:30:02 »
Přehledný výstup má příkaz:

Kód: [Vybrat]
hwinfo --short

ale pochopitelně musí být nainstalovaný balíček hwinfo. GK bývá uvedena hned nahoře za klávesnicí a myší.

Další možnost je např:

Kód: [Vybrat]
lspci

Hlavním úkolem vývojářů je chválit nový software

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re:zapnutí nesvobodných ovladačů
« Odpověď #5 kdy: 24 Ledna 2013, 23:02:58 »
Nevim, jestli muzu sem, ale zkusim to.

Instaloval jsem ve virtual PC Xubuntu (12.10.) a pri instalaci mi byla nabidnuta moznost nainstalovat kodeky pro MP3, flash a dalsi. Ja jsem to povolil a po nainstalovani to bez problemu jelo.
Ted jsem na normalni pc nainstaloval Xubuntu 12.04 z Alternate CD, protoze u "normalniho" instalatoru jsem se nemohl pri instalaci domluvit s grafickou kartou. Kazdopadne ted tam flash player nemam. Nasel jsem na webu navody na instalaci flash playeru, coz by asi nebyl takovy problem, ale chci se zeptat, jestli ta volba, ktera to udelala "za mne" jde aktivovat i dodatecne.

Nevim, jestli flash a MP3 patri do kategorie nesvobodnych ovladavu, jestli ne, tak se omlouvam, jestli jo, tak to sem snad patri.

Diky
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

Rover623

Re:zapnutí nesvobodných ovladačů
« Odpověď #6 kdy: 25 Ledna 2013, 02:54:24 »
Udělej
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install xubuntu-restricted-extras

panet

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 147
Re:zapnutí nesvobodných ovladačů
« Odpověď #7 kdy: 25 Ledna 2013, 16:25:50 »
Diky, funguje (i kdyz teda kvuli odsouhlaseni EULA jsem musel googlovat :-) http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1963638 - to je dilo).
Jsem pravda zklaman s vykonem prehrani, pohrabu se po forum jestli neco najdu, ale video z Youtube se neseka jenom "na" 240 a i to zpusobuje ytizeni CPU 100%, P4/2GHz by si s takovym videem snad poradit mela lip.
Jsem Linuxovy pozorovatel, prilezitostny uzivatel.

Rover623

Re:zapnutí nesvobodných ovladačů
« Odpověď #8 kdy: 25 Ledna 2013, 22:50:25 »
S integrovanou grafikou těžko nebo ti chybí nesvobodné ovladače

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.