Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: SCP nebo SFTP jako sudo, ale ve vzdáleném PC, ne místně sudo.  (Přečteno 1123 krát)

LiborJelinek

Dobrý den,
předem se omlouvám, protože mě velmi pravděpodobně odkážete na Google nebo na thread zde, kde již toto někdo řešil a vyřešil. Ale i to mi pomůže.

O co mi jde. Mám na serveru Ubuntu (10.04 Server edition), mám Windows PC ze kterého se chci na tento server kopírovat soubory a naopak z něj jiné stahovat. Jednoduché jako facka, ale ne pokud se jedná o soubory/složky ke kterým má přístup jen root a to zrovna potřebuju úplně nějčastěji - měnit konfigy v /etc apod.

Potřebuju, aby scp (nebo sftp) k souborům přistupovalo jakoby "sudované", ale vzdáleně, nikoli z místního PC provést $ sudo scp něco někam... Nevím, jestli to říkám dostatečně srozumitelně :-(

Situace:
PC 1 (server): Ubuntu, SSH server. Účet franta :-), který může provést sudo a pak se dostane kamkoli.
PC 2 (klient): Windows, Cygwin, PuTTY, WinSCP. Z toho PC bych potřeboval nahrávat soubory do /etc a dalších systémových složek.

Problém: Jak spustit scp/sftp s mým účetem franta, aby se sudovalo až na PC 1 (server). Je to scp/sftp, nikoli živá SSH session, takže nemůžu až poté provést sudo příkaz.

Chtěl bych, aby $ scp mistni_soubor franta@server:/etc neskončilo permission denied. Kdyby šlo, aby scp použilo Frantovu možnost se privilegnout přes sudo, aby pak mohlo nahrát mistni_soubor do /etc na serveru....

Snad je to už teď trošku pochopitelné.

Děkuji za všechny rady.
Libor

RNA

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 630
Re: SCP nebo SFTP jako sudo, ale ve vzdáleném PC, ne místně sudo.
« Odpověď #1 kdy: 22 Února 2011, 12:43:43 »
Vytvořte si uživatele root a povolte mu vzdálený přístup.
I když, takhle bych to zrovna neřešil, když tak už to kopírování pod účtem franta do jeho home a pak to přestrkat na správná místa pomocí SSH a sudo.

LiborJelinek

Re: SCP nebo SFTP jako sudo, ale ve vzdáleném PC, ne místně sudo.
« Odpověď #2 kdy: 22 Února 2011, 13:11:39 »
Děkuju za rady. Nejjednoudšší je asi používat $home jako "překladiště". Je to sice zdlouhavé, ale nechce strávit dalších X hodin laborováním.

Ještě se zeptám na mírně off-topic (možna by mělo přijít do vlastního threadu): Je možné s NFS dostáhnout něčeho podobného jako ve světě Windows s \\hostname\c$, tj. jednoduše po síti dosáhnout na souborový systém vzdáleného serveru? Bylo by to naprosto nejjednoudšší - žádné scp, žádné dva loginy, ale jen to co už mám (běžné cp nebo rsync)... Díky.

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.