Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: automount NTFS, VFAT  (Přečteno 5088 krát)

egm

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
automount NTFS, VFAT
« kdy: 27 Června 2008, 11:50:40 »
AHOJ, nahodou jsem zkusil nainstalovat posledni open source Fedoru, vedle Ubuntu

a zjistil jsem,ze ve Fedore se mi po spusteni na plose automaticky objevi ostatni disky /s WinXP NTFS, a s VFAT/, kdezto v Ubuntu jsem musel jit do prohlizece a mountnout je kliknutim.  :-\

Hledal jsem vsude mozne, ale nikde jsem nenasel navod na to, jak toho v Ubuntu docilit, aby to tam bylo hned! /jako ve Fedore/
Nebo snad cim je to zpusobeno? Hrabal jsem se v Ubuntus fstab, ale to nic nepomohlo, jenom problemy s mountovanim.

Jak zaridit, aby disky byly na plose HNED, bez toho, abych musel kamkoliv cokoliv?

dikes moc
« Poslední změna: 30 Června 2008, 15:43:56 od Anna Taliánová »
amd64, 2.4 ghz, 1000 mgB Ram, 2 x 160 SATA hd, ATI 256 mg, Win XP Home, Ubuntu Hardy Heron

dekon

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 209
  • only BFU ...
Re: auto MOUNT nfts,vfat
« Odpověď #1 kdy: 27 Června 2008, 11:56:41 »
Si ty disky presun z nautiluse na plochu, ne ? ;)

cybgate

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 134
    • CybGate World
Re: auto MOUNT nfts,vfat
« Odpověď #2 kdy: 27 Června 2008, 12:01:46 »
Když ty disky namontuju do /media/nejaky_adresar tak jsou na ploše.
Taky řešení... :)

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: auto MOUNT nfts,vfat
« Odpověď #3 kdy: 27 Června 2008, 12:26:10 »
Automatický mount NTFS disků se vyřeší jednoduše jejich přidáním do fstab. Od vydání 8.04 se to tu řešilo nejméně 10x.
Zkuste to řešit např. takto: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=24757.msg183662#msg183662.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

egm

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re: auto MOUNT nfts,vfat
« Odpověď #4 kdy: 30 Června 2008, 11:22:25 »
Automatický mount NTFS disků se vyřeší jednoduše jejich přidáním do fstab. Od vydání 8.04 se to tu řešilo nejméně 10x.
Zkuste to řešit např. takto: http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=24757.msg183662#msg183662.

jak uvadim v prvnim prispevku, pridavat disky do fstab nic neresi, naopak vyskakuje error, ktery sem hodim navecer. Nepomaha to tam dat ani jako dev ani jako uuid. Spise to chce odbornika na Fedora Red Hat, aby nam rekl/a/, jakto, ze tam muzeme po startu systemu hned kliknout na ikonu NTFS disku a zacit s nim pracovat, aniz bychom otevirali jakykoliv pruzkumnik apod.
« Poslední změna: 30 Června 2008, 15:44:58 od Anna Taliánová »
amd64, 2.4 ghz, 1000 mgB Ram, 2 x 160 SATA hd, ATI 256 mg, Win XP Home, Ubuntu Hardy Heron

egm

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 5
Re: automount NTFS, VFAT
« Odpověď #5 kdy: 01 Července 2008, 19:51:51 »
 vážení kolegove, podařilo se to tak, že mi mountoval automaticky flash disk

- změnil jsem ve fstab řádek s tímto zařízením sdc na sdb1, což je muj hudební a obrázkový hd. Změnil jsem také adresář, do kterého linux mountuje a vytvořil jsem ten adresář v /media. Důležité také asi je, že systém souborů jsem nechal na auto.

Po restartu se muj disk HUDBA objevil na ploše. Moje nova tapeta se načetla a zobrazila místo Ubunťáckého plameňáka.


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
# /etc/fstab: static file system information.
#
# <file system> <mount point>   <type>  <options>       <dump>  <pass>
proc            /proc           proc    defaults        0       0
# /dev/sdb3
UUID=21b8a50e-2610-4bca-9c87-48bf074c0e65 /               ext2    relatime,errors=remount-ro 0       1
# /dev/sdb5
UUID=052c0894-594a-41b9-b0f2-dac5236dae42 none            swap    sw              0       0
/dev/scd0       /media/cdrom0   udf,iso9660 user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/sdb1        /media/HUDBA  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0
/dev/sdc        /media/floppy0  auto    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

co mi připadne krajně zajímavé, je že když do fstab přidám řádek s mým ntfs diskem, tedy tento:
/dev/sda1        /media/     ntfs    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0
nejen že se disk nenamoutuje na plochu, ale když ho chci ručně mountnout dostanu následující chybovou hlášku:
NEMOHU PŘIPOJIT SVAZEK
Unprivileged user can not mount ntfs block devices using the external FUSE library. Either mount the volume as root, or rebuild NTFS-3G with integrated FUSE support and make it setuid root.

- hláška se zobrazuje, i kdyz zadam mount do existujícího adresáře v /media, např. diskC. Tedy takto:
/dev/sda1        /media/diskC     ntfs    rw,user,noauto,exec,utf8 0       0

Problém se vyřeší až tím, že vyjmu řádek svazku z fstab. Pak mohu ručně disk namountovat.
« Poslední změna: 01 Července 2008, 20:05:21 od egm »
amd64, 2.4 ghz, 1000 mgB Ram, 2 x 160 SATA hd, ATI 256 mg, Win XP Home, Ubuntu Hardy Heron

kta

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 26
Re: automount NTFS, VFAT
« Odpověď #6 kdy: 24 Dubna 2009, 23:34:44 »
možná by to bylo dobré přidat do návodů při instalaci... Když si při instalu dáte manuální nastavení partitions (jiné jsem vlastně ani nikdy nedával, takže je to možná i ustatních), nabídne vám to u disku mount point. Tam jenom vyberete složku, kam se mountuje do filesystému a je po problému.

Jinak vyhodit si zástupce na plochu je blbost  :o ???... vytvořil jsem zástupce ve wizardu a po restartu a dvojkliku mi vyhodil klasickou hášku, že zástupce odkazuje na neexistující proces (pokud vytvořím zástupce na místo, pokud si tam dám proces na mount, tak stejně potřebuješ znát příkazy). A když ho přetáhneš z nautilu nebo z nabídky na liště, tak začne kopírovat (přetahováním pravým tlačítkem buď není nebo nevím jak jej uvést do chodu, aby mělo stejnou fci jako ve win).

truhlik

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 1626
Re: automount NTFS, VFAT
« Odpověď #7 kdy: 25 Dubna 2009, 11:21:12 »
co mi připadne krajně zajímavé, je že když do fstab přidám řádek s mým ntfs diskem, tedy tento:

Me to teda nepripada vubec zajimave. Je to naprosto korektni chovani. Zkus si neco precist v man mount, nebo kdekoliv jinde na netu o mountovani disku v linuxu a pochopis v cem je problem. Jo a jeste neco o sudo/root v ubuntu.
http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku
http://www.linuxsoft.cz/article.php?id_article=1351
http://www.root.cz/clanky/klonovani-obrazu-a-dva-monitory-v-linuxu
Citace: Otakar
Červi jsou moc milá zvířátka, zvláště když má jejich chovatel výhrady proti chování tučňáků

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.