Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Rozdělení disku kvůli zálohování  (Přečteno 13358 krát)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Rozdělení disku kvůli zálohování
« kdy: 22 Dubna 2019, 08:27:31 »
Ahoj,

Ráda bych požádala o radu. Konkrétně řeším zálohování systémového oddílu pomocí Timeshift. V notebooku je pouze jeden HDD, takže se jedná o zálohování na stejný HDD.

Mám tu dvě varianty:

1. Jeden oddíl
- Zde řeším vytvoření jednoho oddílu (systémového) o velikosti 50GB. Na oddílu by byl systém, tak by na něj probíhalo i zálohování přes Timeshift.

2. Dva oddíly
- Zde řeším vytvoření systémového oddílu o velikosti 20GB se systémem. Následoval by druhý oddíl o velikosti 30GB na který by probíhalo pouze zálohování.

Otázkou je, která z variant by byla lepší? Byla by případně velikost 20GB dostačující na systém? Nerada bych za rok řešila zvětšování oddílu. :-)

Další otázkou je, zda při instalaci řešit LVM či ho vůbec neřešit. A pokud ano, zda je možné při ručním rozdělení disku tuto funkci nějak povolit?

Děkuji :-)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #1 kdy: 22 Dubna 2019, 08:59:24 »
Nepises ci mas /home zvlast alebo klasicky na sys particii. Ak je zvlast tak 20GB na sys staci. Ja mam momentalne 32GB sys zaplneny na 47%, home na inej particii disku.
Osobne by som odporucal zalohu min. na inu particiu disku kvoli poskodeniu suboroveho systemu, v tom pripade prides aj o zalohu. Uplne idealne by bolo na iny disk aj keby bol USB.

P.s Momentalne mam 5 zaloh o velkosti 1 602 044 súborov s velikosťou 33,3 GB. Tak si rozmysli ci ti 30GB bude stacit.
« Poslední změna: 22 Dubna 2019, 09:08:39 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #2 kdy: 22 Dubna 2019, 09:12:56 »
Home bude oddělený, tedy na samostatném oddílu disku. Tady řeším čistě systémový oddíl + oddíl na zálohu.

Takže nejlepší varianta by tedy byla 20GB systémový oddíl a k tomu 30GB pro zálohovací oddíl? Bude tedy těch 20GB na systém dostatečná velikost?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #3 kdy: 22 Dubna 2019, 09:29:02 »
Samozrejme zalezi co vsetko tam chces doinstalovat, tazko povedat ci bude stacit 20GB to si musis vyskusat. 30GB by uz stacilo, to zaplnis tazsie. :D Samozrejme pocitam s tym ze sa o system budes starat a pravidelne pred zalohou ho budes cistit.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #4 kdy: 22 Dubna 2019, 09:41:02 »
V samotném systému toho asi moc nebude. Zase tolik času na notebooku netrávím, takže nejspíše pár základních aplikací. Hry jdou do home oddílu.

Na čístění tolik času nemám a ani netuším jak na to. Zároveň nechci, aby to ubralo velké množství z disku kvůli filmům a podobně.
Předpokládám, že Timeshift umí při zaplnění disku smazat některé starší zálohy a nepotřebuji aby tam těch záloh bylo 30. :-)

A co tedy varianta 30GB systémový oddíl? A na zálohový by jsi doporučil kolik?

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #5 kdy: 22 Dubna 2019, 09:51:26 »
Co sa tyka cistenia tak tiez s tym nerobim ziadne kuzla ale iba
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get cleanzmaze stiahnute instalacne subory programov a aktualizacii. Tie je zbytocne zalohovat lebo su to docasne subory a casom sa zmazu aj same.
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get autoremovezkontroluje zavislosti a ak dajaky subor uz nema zavislost na inom tak ho odstrani.

Cosa tyka velkosti oddielu tak treba pocitat s tym ze pri prvej zalohe sa zalohuje plna obsadena velkost sys particie a potom k tomu budu pribudat nove nainstalovane/aktualizovane subory. Cize by som odporucil aspon 1.5/2 nasobok obsadeneho miesta na sys particii v pripade ze budu 2-3 body zalohy. Ci timeshift maze automaticky stasie zalohy pre uvolnenie miesta neviem, este som to nepotreboval a nezistoval.
Ja osobne mam 32GB na sys. a 211GB na zalohu s tym ze tam zalohujem aj /home pomocou backups.
« Poslední změna: 22 Dubna 2019, 10:18:00 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #6 kdy: 22 Dubna 2019, 09:57:23 »
Děkuji za radu k čistění. :-)

A velikosti oddílů by jsi mi doporučil tedy jaké? :-)

A na to jsem se ještě zapomněla zeptat. Při vytváření oddílu na zálohování určitě naformátovat na EXT4, ale jaký přípojný bod zvolit? :-)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #7 kdy: 22 Dubna 2019, 10:17:02 »
Velkost oddielov si urci podla velkosti disku(nepises aky disk mas), ak to chapem dobre tak este nemas nic nainstalovane a iba sa pripravujes. Cize kludne vyskusaj aj tych tvojich 20 sys a 30 zaloha, rychlo doinstaluj co chces pouzivat a sprav zalohu, podla toho uvidis ci ti to bude stacit. Potom v pripade ze to bude malo mozes vytvorit inu kombinaciu. Mne sa tazko pise presne cisla ked neviem co tam chces mat. Najlepsie je si to vyskusat, mozno aj viac krat a mat to presne podla tvojej potreby.

Co sa tyka formatu tak ext4 ako pises a pripojny bod si riesi priamo timeshift. V timeshift len zvolis oddiel kam ma ukladat zalohy.

Este doplnim ze pri spusteni timeshift si vytvori sam pripojny bod /media/root/label_oddielu a uklada zalohy do priecinku timeshift.
« Poslední změna: 22 Dubna 2019, 10:21:00 od TIBOR »
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #8 kdy: 22 Dubna 2019, 10:30:52 »
Disk je o velikosti 1TB. Bude systémový oddíl, zálohovací oddíl, SWAP 4GB a zbytek dostane Home.

Bude základní systém (Linux Mint 19.1 Cinnamon). Lutrix na hraní her (umístěné v oddílu Home), dále kancelářské programy, video přehrávač, program na převod filmů + úpravu meta názvů filmů.
Dále balíky pro práci s gitem (GitHub), textový editor již Linux má sám o sobě. Takže jak říkám, moc toho v systému asi nebude.

Spíše potřebuji co nejvíce místa věnovat home oddílu, kde budou všechna data (hry, filmy, fotografie,...).

Takže při vytváření oddílu pro zálohu v poli přípojného bodu nevybírat vůbec nic? :-)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #9 kdy: 22 Dubna 2019, 10:35:31 »
Takže při vytváření oddílu pro zálohu v poli přípojného bodu nevybírat vůbec nic? :-)
Ano nevyberat, ak pri instacii zvolis pripojny bod tak len systemu povies ze ho chces pripojit pri starte a on vytvori riadok v /etc/fstab. Ten mozes samozrejme vytvorit aj rucne po instalacii.
Ovsem oddiel pre zalohu nepotrebujes automaticky pripojit pri starte, ako som pisal timeshift si ho pripaja sam pri spusteni.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #10 kdy: 22 Dubna 2019, 10:37:19 »
Super, děkuji. Již vím, jak tedy oddíl vytvořit a teď už jenom velikosti. S tím co jsem psala máš tedy doporučení na velikost systémového a zálohovacího oddílu jaké? :-)

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #11 kdy: 22 Dubna 2019, 10:45:44 »
:D Kedze mas 1TB disk tak daj kludne 30GB sys a 60GB zalohu. Spolu so swap sa vojdes pod 10% disku. To nieje az tak vela a mas rezervu. Ako som pisal vyssie, vzdy sa to da zmenit.
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #12 kdy: 22 Dubna 2019, 10:48:59 »
Dobře, tak to zaokrouhlím na pěkných 10%. :-D

30GB systém, 65GB záloha a 5GB Swap? :-)

Dodatek: A nebo 30Gb systém, 60Gb záloha a 10Gb Swap (Ram paměť je 8Gb)?
« Poslední změna: 22 Dubna 2019, 10:51:11 od Kattnienika »

TIBOR

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 6529
  • Som uzivatel linuxovej distribucie, som linuxak?
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #13 kdy: 22 Dubna 2019, 10:58:50 »
To uz su detaily. Ja mam pri 8GB ram swap vypnuty a este som nemal problem. Ale vytvoreny je a mozem ho podla potreby zapnut. :D
HP Laptop 17-ca1xxx Ubuntu Mate 22.04 FF 64bit.
Asus X751LB-TY014H Ubuntu Mate 20.04.1 FF 64bit.
Linus, Lajnas, Línus, Luínus, Lajnus a je mi naozaj jedno, ako ľudia vyslovujú moje meno. Ale "Linux" je vždy "Linux". LINUS TORVALDS, tvorca Linuxového jadra.(V dokumente Revolution OS)

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #14 kdy: 22 Dubna 2019, 15:03:36 »
Udělej si systémový oddíl BTRFS. Pak můžeš Timeshift používat v tomto (oproti rsync daleko výhodnějším) režimu.
Pak je záloha mnohokrát efektivnější (místo, rychlost!).  "Zálohy" (subvolumes) se v tomto případě ukládají na ten samý oddíl, takže extra oddíl na zálohy řešit nemusíš. Pouze je dobré zvolit velikost syst. oddílu o něco větší (40 GB naprosto postačí).
« Poslední změna: 22 Dubna 2019, 15:06:36 od juwa2 »

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #15 kdy: 23 Dubna 2019, 08:08:45 »
Takže tedy vytvořit jenom jeden oddíl o dostatečné velikosti. Při rozdělování disku ho vytvořit úplně stejně jako jindy, tedy jako EXT4 a přípojný bod bude /?

Následně v Timeshift nevybírat Rsync, ale ten druhý režim?

Pak se bude tedy záloha ukládat na systémový oddíl. Pokud by ale byla prováděna čistá instalace systému (například aktualizace či úplná havárie systému) tak se zálohy smažou zároveň se systémem?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #16 kdy: 23 Dubna 2019, 12:26:49 »
Ano, jeden oddíl BTRFS příp. bod /

Ano, vybrat režim BTRFS.

Zálohy (snapshoty) se ukládají jako subvolumes (@) v rámci toho stejného oddílu viz obrázek.
Všimni si, že systémový oddíl /dev/sda6 má dva přípojné body (/ a /mnt/timeshift/....).
Ten první je stanoven při instalaci a ten druhý si vytvoří Timeshift sám pro svoje snapshoty.

Aktualizace ani havárie systému tě nezajímají - pokud systém nenaběhne, nabootuješ live, nainstaluješ Timeshift a obnovíš některou zálohu. Timeshift si ty zálohy (snapshoty = subvolumes) na tom oddíle najde sám.

V případě reinstalace je samozřejmě celý obsah oddílu zformátován/přepsán, zálohy jsou pryč.  Stejně tak při havárii celého disku.
Je proto dobré občas si udělat zálohu tohoto oddílu (např. na ext. disk) pomocí Clonezilla (z boot media). Tato záloha (oddílu BTRFS) pak samozřejmě obsahuje i všechny aktuální subvolumes (= snapshoty = zálohy = "body obnovy ") které jsou nedílnou součástí každého oddílu s filesystémem BTRFS.
« Poslední změna: 23 Dubna 2019, 23:37:49 od juwa2 »

Kattnienika

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 82
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #17 kdy: 23 Dubna 2019, 17:10:39 »
Super, děkuji za rady.

Ještě se zeptám, na datový oddíl (/home) je lepší použít EXT4 nebo taky BTRFS?

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #18 kdy: 23 Dubna 2019, 20:41:08 »
Super, děkuji za rady.

Ještě se zeptám, na datový oddíl (/home) je lepší použít EXT4 nebo taky BTRFS?

Já používám na /home klasicky ext4  a pomocí btrfs zálohuji pouze systémový oddíl (jak vidíš na obrázku výše (GParted).

Pokud bys i pro /home použila btrfs, pak by /home existovalo jako subvolume /@home  v rámci toho jediného BTRFS oddílu. Tj. při instalaci by ses o /home vůbec nestarala, byl by vytvořen automaticky. Musela bys ovšem velikost BTRFS oddílu radikálně navýšit = zvolit jako součet / a /home (jaké by byly v ext4). Na tomto jediném oddíle by pak byly subvolumes /@  /@home  + snapshoty.

V případě obnovy systému by se pak obnovila (zpět) i data na /home (např. co se mezitím stáhlo). Tato data lze sice nakopírovat zpět ze snapshotu aktuálního stavu (který se automaticky vytvoří před každou obnovou), ale to není příliš praktické. Proto doporučuji takto zálohovat pouze systémový oddíl /

P.S. Tento způsob zálohování je silně návykový.  ;) Oproti Timeshift - rsync je záloha (snapshot) vytvořena bleskově (cca 2s oproti 5 min. - rsync). Rovněž místa je zabráno podstatně méně (mezi jadnotlivými subvolumes jsou data sdílena - shared vs. unshared). Je to patrné z obrázků výše ( sloupce nesdílené či exclusive).
Tato operativnost je obrovskou výhodou. Před každou potenciálně problematickou "akcí" (třeba zkoušení nějakého SW) si vytvořiš (ručně - ondemand) snapshot. Pak se nemusíš bát experimentovat, protože v případě jakýchkoli potíží se lze snadno (jeden restart) vrátit zpět. Tím, že máš takto "krytá záda" se nemusíš bát se systémem různě experimentovat, naučit/vyzkoušet si spoustu věcí do kterých by sis"normálně" netroufla jít protože by ses obávala poškození systému.
Tato možnost snadného a rychlého návratu zpět tak poskytuje svobodu/volnost což kvituji s povděkem.  :)
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Komu by se výše uvedené líbilo, ale má svůj systém aktuálně nainstalovaný klasicky, tj. na oddíle ext4 tak existuje poměrně elegantní možnost (mám ji vyzkoušenou) jak převést systém z ext4 na BTRFS bez nutnosti reinstalace :o
Podrobnosti na dotaz.  ;)
« Poslední změna: 23 Dubna 2019, 23:38:55 od juwa2 »

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #19 kdy: 24 Dubna 2019, 17:58:44 »
Namísto SWAP oddílu používám program SWAPSPACE.
Doporučuji si o něm něco zjistit. Na základě vlastní zkušenosti a vlastního studia problému jsem SWAP oddíl zcela opustil. Organizace SWAP do klasického souboru, namísto samostatného oddílu mi přijde logičtější, dále umožňuje pružnou velikost SWAPu a myslím si, že se jedná o zvláště vhodné řešení v případě SSD. Popisuji ovšem pouze vlastní zkušenost. Nejsem odborník na SWAP-y, a už vůbec ne na organizaci partitions na SSD discích. Jen mi je jasné, že při přetečení RAM se SWAP nezapisuje na stále stejné místo disku, v případě použití programu, zatímco v případě vyhrazení oddílu k tomuto opakovanému přetížení části disku dochází. Mám na NTB RAM 6GB a SWAP mi občas vyleze i na 10GB (později se zase smrskne, pak znovu zvětší atd.). Samozřejmě že se s mým NTB nemazlím, je to stroj, tak maká nonstop a v zátěži.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #20 kdy: 24 Dubna 2019, 19:43:38 »
Taky si to myslim - nekde jsem zahledl navod, jak prepnout swap do souboru - je to jednoduche, ale uz si to nepamatuju ...
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #21 kdy: 24 Dubna 2019, 19:56:07 »

1)
Zcela zrušit diskový oddíl pro SWAP, čímž se zruší funkce SWAPU. Např. v programu GParted zrušit oddíl a roztáhnout tam jiný oddíl (zvětšit jiný oddíl).
Kód: [Vybrat]
2)
sudo apt install swapspace
3)
swapspace
Swapspace se nemusí spouštět, pokud se restartuje Ubuntu. Po restartu či klasickém spuštění je vidět v seznamu úloh = ověření správné funkčnosti. Vícenásobný běh/souběh programů SWAPSPACE mi nědělal problém = nepraly se, jen vytvořili každý svůj soubor. Takže se také na disku objeví nový soubor SWAPFILE (obvykle v root-u), v tragických případech i několik, ale to jsem jen kdesi četl, ještě nezažil. Asi to byl případ FAT32  ;D ;D ;D

PS: Nezkoušel jsem zrušit starý SWAP oddíl, když v něm něco bylo. Mohla by to být sranda.
« Poslední změna: 24 Dubna 2019, 19:58:10 od Gmisiycs »
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

Ventero

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 3544
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #22 kdy: 24 Dubna 2019, 20:08:12 »
Tak je jeste jiny zpusob - bohuzel linuxova fora maji opravdu tragicke vyhledavani. Toto obzvlaste  :-\
Zvuky jsou mantrami a myšlenky moudrostí, prostě proto, že se mohou objevovat ...

Gmisiycs

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 323
    • Helltracker
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #23 kdy: 24 Dubna 2019, 20:28:33 »
Jiné způsoby jsou. V programu SOFTWARE není k nalezení. Dá se stáhnout a nainstalovat DEB. Dá se to přes terminál viz výše, dá se to přes Debianní instalátor software (najít i nainstalovat).

Dá se to přes Synaptic:
dynamic swap space manager
homepage: http://pqxx.org/development/swapspace 
Small, stable system add-on that continuously and automatically adapts
available virtual memory space to your actual memory needs.  Claims disk space
for use as swap space when needed; frees it up for use by the filesystem when
not needed.

Jop... a SWAP oddíl není nezbytné rušit. Může dál fungovat jako SWAP a program SWAPSPACE pak slouží jako doplněk, kdy začne reagovat ve chvíli přetečení SWAP oddílu. Ztrácí se tak trochu logika, nicméně využitelnost to může mít. Bůh ví, a ten nikdy nic nepoví.
R.I.P. Trusty Tahr - nezapomenu...

juwa2

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 4935
Re:Rozdělení disku kvůli zálohování
« Odpověď #24 kdy: 24 Dubna 2019, 20:34:39 »
Oddíl swap lze před zrušením "vyprázdnit" do RAM:
Kód: [Vybrat]
sudo swapoff
Pro klasický HDD doporučuji swap oddíl zachovat. Protože při použití swap souboru je větší ztráta výkonu disku. Pokud je v PC více (fyzických) HDD, je vhodné dát swap oddíl na jiný disk než na kterém je systémový oddíl.
Windows používají obdobný soubor pagefile.sys a je to značná brzda, zvláště pokud není jeho velikost nastavena "napevno".

Pro SSD už je použití swap souboru výhodnější. Ale stále platí, že nejlepší je mít dostatek RAM.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Nicméně (platí pro oba případy), pokud je v PC dostatek RAM (aspoň 8GB), je využití jakéhokoli swapu pouze akademická otázka (swap se téměř nevyužívá). Je vhodné nastavit hodnotu swappiness na 10 (default je 60):
Kód: [Vybrat]
sudo bash -c "echo 'vm.swappiness=10' >> /etc/sysctl.conf"
sudo sysctl -p  (nebo restart)
« Poslední změna: 24 Dubna 2019, 20:55:40 od juwa2 »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.