Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: Jak se správně ptát  (Přečteno 130341 krát)

Vojtěch Trefný

  • Příspěvků: 9307
  • Don Quijote
Jak se správně ptát
« kdy: 10 Prosince 2006, 19:42:43 »
Protože na fóru vzniká neustálý nepořádek v tématech, chtěli bychom vás požádat o dodržování několika jednoduchých pravidel:

Tento text, narozdíl od pravidel fóra, není závazný, ale dodržováním těchto jednoduchých rad pomůžete jak administrátorů a moderátorům fóra, tak ostatním uživatelům, tak sobě.

 1. Před položením dotazu použijte Vyhledávání. Mnoho problémů zde již bylo jednou (některé i vícekrát) vyřešeno. Zkuste si projít také naší Wikipedii, kde můžete najít mnoho zajímavých návodů. V Systém→O Ubuntu máte přímo ve svém počítači přehlednou nápovědu v češtině vhodnou i pro naprosté začátečníky. Můžete také využít emailové konference a konferenční místnosti na jabberu, hodně věcí se dá vyhledat i přes starý dobrý Google (nevíte jak? zajímavé tipy naleznete v tomto návodě).
 2. Nejčastější problémy jsou vyřešeny ve FAQ.
 3. Pokud vaše vlastní pokusy o řešení i vyhledávání selhalo, neváhejte a zeptejte se, pokud se budete držet níže uvedených rad, rádi vám pomůžeme.
 4. Máte-li více dotazů rozdělte je do více témat - pomůžete tím nejen dalším lidem, kteří budou řešení podobného problému hledat, ale hlavně lidem, kteří vám budou odpovídat → na více dotazů se těžko odpovídá a kvůli různému číslování a odrážkám jsou odpovědi velmi nepřehledné.
 5. Pečlivě zvolte sekci, kam svůj dotaz vložíte. Dávat do sekce "Oficiální oznámení" dotaz, co dělat, když neběhá amaroK, nemá smysl...
Nevkládejte stejný dotaz do více sekcí, takovéto dotazy budou bez milosti mazány.
 6. Nazývejte témata výstižně, ulehčíte tím vyhledávání a dotazu s dobrým názvem si všimne více lidí. Striktně se vyhněte názvům typu: "Pls help, začátečník, lama, poraďte prosím, dotaz ..." Předmět nepište velkými písmeny a nepoužívejte vykřičníky ani jiné znaky (smajlíky, hvězdičky atd.), otazník stačí jeden.
 7. Nepište velkými písmeny. Pište s diakritikou. Text si po sobě před odesláním ještě jednou přečtěte, abyste se vyhnuli překlepům a pravopisným chybám - text, který je kvůli překlepům špatně čitelný, málokdo dočte do konce.
 8. Popište svůj problém pokud možno co nejpřesněji, ale stručně a přehledně, pokud je váš dotaz delší, tak pro snažší orientaci v textu používejte odstavce.
Pokud si nejste jisti jak problém popsat "na odborné úrovni" nebojte se ho popsat vlastními slovy, odpovídající případně položí doplňující otázky.
 9. Napište, co jste zkoušel, podle jakých návodů jste postupoval atd.
10. Snažte se uvést co nejvíce relevantních informací (např. druh hardwaru, verzi programu apod.)
11. Sledujte svůj dotaz. Když vám někdo dá nějaký návod, jak problém řešit, napište jak to dopadlo! Nic tak neznechutí, jako když se snažíte a tazatel se ani nenamáhá to zkusit.
12. Nevkládejte do dotazů požadavek na soukromou odpověď přes email nebo IM, řešení je tu také pro další. Pokud sami přijdete na řešení, napište jej do diskuse - pomůžete tím dalším uživatelům se stejným problémem.
13. Pokud vám nikdo neodpoví ani po delší době, nezakládejte nový dotaz, ale do staršího vložte doplňující informace (pokud vás nic nenapadne, můžete vložit i frázi "Nikdo neví?" atd.).
14: Forum není určeno pro řešení domácích úkolů a testů. Nečekejte, že stači zkopírovat zadání a za pár dní si vyzvednout výsledek. Nezapomente, že váš učitel/cvičicí taky umí používat vyhledávač a pravděpodobně naše forum zná.

A nezapomeňte, v případě že se problém vyřeší, označit téma jako vyřešené, tím že upravíte původní příspěvek a za Předmět napíšete [vyřešeno] . Ušetří to čas jak moderátorům tak případným pomocníkům, kteří nemusí pročítat celé téma aby zjistili že už není s čím pomoci.
« Poslední změna: 30 Září 2014, 14:50:30 od Martin Šácha »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.