Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: místo hry tma [vyřešeno]  (Přečteno 3327 krát)

YagoWalldezCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
místo hry tma [vyřešeno]
« kdy: 12 Ledna 2009, 17:27:51 »
Zdravím, mám problém a potřeboval bych radu někoho zkušenějšího ;)..když spustím některé hry, tak mi místo odreagování při hraní absolutně selže grafika a je po prd****. Monitor jen zčerná a napíše hlášku "VIDEO MODE NOT SUPPORTED" ..hra přitom běží (soudě podle zvuku)..poraďte prosím co s tím..
« Poslední změna: 15 Ledna 2009, 01:13:17 od kiklhorn »

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: místo hry tma
« Odpověď #1 kdy: 12 Ledna 2009, 17:32:12 »
Zase otazka na jasnovidca!
Teda: aku mas graficku kartu? nainstaloval si k nej ovladace?  kolko mas pamati   RAM? aku hru chces spustit?.....
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

YagoWalldezCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: místo hry tma
« Odpověď #2 kdy: 12 Ledna 2009, 17:44:15 »
jj..jsem pako, zapoměl jsem..

GeForce FX 5200 se 128 MB RAM; ovladač jsem samozřejmě nainstaloval; v PC mám 256 MR RAM ; hry třeba TREMULOUS, Extreme Tux Racer, Super Tux 2...

vím že je to stará mašinka, ale pro domácí užití stačí..

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: místo hry tma
« Odpověď #3 kdy: 12 Ledna 2009, 18:17:17 »
takze urcite bych tam strcil jeste jednu 256 RAM - pokud mas Ubuntu s Gnome, tak tech 256 stezi utahne system - ne to jeste hru! Pak je potreba doinstalovat nesvobodne ovladace k Nvidii - system - sprava - ovladace HW. Na FX 5200 by ti melo behat vsechno - sam sem ji mel.
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

YagoWalldezCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: místo hry tma
« Odpověď #4 kdy: 12 Ledna 2009, 21:09:11 »
Právě problém je v tom že tam ty ovladače mám..

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: místo hry tma
« Odpověď #5 kdy: 13 Ledna 2009, 08:45:37 »
Právě problém je v tom že tam ty ovladače mám..
tak je to urcite tou Ramkou - to je evidentni! Pokud mas Ubuntu 8.10 s Gnome, tak ani samotnemu systemu nestaci tech 256Mb.Podivej do system-sprava-sledovani systemu-zdroje...a tam uvidis kolik ti zere samotny system procesoru i pameti. Jenom pro zajimavost: me to tedka zere 270Mb a to nemam krome Firefoxu spustene nic...
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: místo hry tma
« Odpověď #6 kdy: 13 Ledna 2009, 09:24:24 »
Nechci moc prudit, ale ramkou to asi nebude (samozřejmě, že je to na gamesy poněkud málo) - ještě jsem neslyšel, aby nedostatek RAM způsobil nezobrazitelný video-mód na monitoru.

Problém bude právě v tom, jaký máš monitor (napiš alespoň základní parametry). Nejspíš při zobrazování přes opengl se navolí nějaká kombinace rozlišení a obnovovací frekvence, kterou monitor prostě nezvládne a tak se vypne. Místo pokusů s ramkou bych teda zkusil zadat do xorg.conf paramerty monitoru a rozlišení a frekvence, které zvládne (k dohledání na fóru či wiki).
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: místo hry tma
« Odpověď #7 kdy: 13 Ledna 2009, 11:35:51 »
Nechci moc prudit, ale ramkou to asi nebude (samozřejmě, že je to na gamesy poněkud málo) - ještě jsem neslyšel, aby nedostatek RAM způsobil nezobrazitelný video-mód na monitoru.

Problém bude právě v tom, jaký máš monitor (napiš alespoň základní parametry). Nejspíš při zobrazování přes opengl se navolí nějaká kombinace rozlišení a obnovovací frekvence, kterou monitor prostě nezvládne a tak se vypne. Místo pokusů s ramkou bych teda zkusil zadat do xorg.conf paramerty monitoru a rozlišení a frekvence, které zvládne (k dohledání na fóru či wiki).
tak ja nevim...podle mne se ta hra u 256Mb ani nerozjede, tak co by mel videt ??... Te Ramky ma zatracene malo, tak bych ji nejdrive navysil a pak (kdyz to nepojede) zavrtal do xorg.conf i upravil grafiku pres nvidia-settings
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

Evžen Šubrt

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2218
    • EuGenio's Lair
Re: místo hry tma
« Odpověď #8 kdy: 13 Ledna 2009, 11:57:50 »
...
tak ja nevim...podle mne se ta hra u 256Mb ani nerozjede, tak co by mel videt ??... Te Ramky ma zatracene malo, tak bych ji nejdrive navysil a pak (kdyz to nepojede) zavrtal do xorg.conf i upravil grafiku pres nvidia-settings
No, jak sám postižený píše, hra mu podle zvuku jede, pouze monitor zobrazí "Unsupported mode". Počítám, že se dostane takhle poslepu tak akorát do úvodního menu, které zase tolik paměti nepožaduje. Nechcí říct, že 256MB je dost (s 512 jede v pohodě). Co se týče nvidia-settings, nedávno se tu řešilo, že co do frekvence monitoru se jim taky nedá 100% věřit.
Athlon X2 6000+, MB ASUS M2R32-MVP, 6GB RAM, ATI Radeon HD7850 1GB, 1GB SSHD + 250GB HDD, Ubuntu 13.10 Saucy Salamander 64bit

hase

  • Závislák
  • ***
  • Příspěvků: 2934
    • www.palenka.org
Re: místo hry tma
« Odpověď #9 kdy: 13 Ledna 2009, 12:08:28 »
jasne ze to muze zpusobovat frekvence - jenze co by z toho mel, kdyby hru rozjel na 256 Mb? Sak by to neslo hrat.... Ja jen tak uvazuju, ze mu ta kapacita staci tak s bidou na ten zvuk - vic uz ne. Jako prvotni vidim teda RAM problem - pak se muze resit dal.
U Nvidia-settings nevim - me fungovali dobre. 
AMD 64.bit  6-core mb: M4A89PRO/USB3 , Nvidia GT 520

MacHala

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1104
  • Big Bro iz watching joo!
    • ZlejT
Re: místo hry tma
« Odpověď #10 kdy: 13 Ledna 2009, 13:25:20 »
imho je v tom ta ramka nevine - ja osobne bych se spis zkusil podivat do configu te hry jestli tam nejde zmenit rozliseni/frekvence

ale je pravda, ze s 256 ram si clovek moc nezahraje
Prislusnik ligy, za kreativni pouzivani interpunkcnich znamenek, carek, predevsim.
=======================================
Tweetuju jako http://twitter.com/zl8

sirkubador

  • Aktivní člen
  • *
  • Příspěvků: 270
    • http://minastir.ic.cz
Re: místo hry tma
« Odpověď #11 kdy: 13 Ledna 2009, 21:38:48 »
Ten problém jsem měl taky. Pokud hra běžela v okně, nestávalo se to. Zdůrazňuji, že ovladače karty byly nainstalovány správně a spousta 3d her běžela i ve fullscreenu. Pakliže není potřeba pídit se po příčině, doporučuji zeditovat příslušné konfiguráky, a donutit tak hru, aby v okně skutečně běžela. Je možné, že je to frekvencí atp., ale tohle mi zaručeně pomohlo.
"A simple, lightweight linux distribution" (64-bit)

Roman "Schmaker" Šmakal

  • Stálý člen
  • **
  • Příspěvků: 1205
Re: místo hry tma
« Odpověď #12 kdy: 13 Ledna 2009, 23:10:20 »
Alt + Enter -> nastavit korektní rozlišení -> Alt + Enter
Linux Gaming Clan leader
Konference na linuxclan@chat.linjab.net

YagoWalldezCZ

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 21
Re: místo hry tma
« Odpověď #13 kdy: 14 Ledna 2009, 17:44:50 »
Alt + Enter -> nastavit korektní rozlišení -> Alt + Enter

Díky to pomohlo..

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.