Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Autor Téma: VYŘEŠENO - Černá obrazovka  (Přečteno 4259 krát)

Martinowitz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
VYŘEŠENO - Černá obrazovka
« kdy: 24 Října 2013, 22:42:47 »
Zdravím

a prosím o pomoc. Mám Lenovo G500, po zakoupení jsem na několikrát (pořád to padalo) instaloval Kubuntu 13.04, které pak do nedávna fungovalo. Až do doby, kdy jsem jeden večer začal hrát pod Wine Fallout 1 z DVD Fallout Classic Collection. Hra začala padat, tak jsem toho nechal. Druhý den se systém nastartoval s obrazovkou v rozlišení, které odpovídalo Fallout 1, nepodařilo se mi toho zbavit. Zrovna na mě blikla informace o možnosti upradu na Kubuntu 13.10, usoudil jsem, že by se to mohlo opravit i takhle. Systém se aktualizoval, potvrdil jsem restart ... a od té doby nefunguje nic. Ať mám instalační DVD nebo flash disk, ani se mi při bootu nenabídne možnost lite verze. Po úvodním logu Lenovo je obrazovka jen černá, při zaklapnutí a probuzení tam na milisekundu problikne nápis

dpm_run_callback(): pnp_bus_resume+0x0/0x70 returns -19
PM: Device 00:07 failed to resume: error -19

Potom je obrazovka opět černá. Po zběsilém mačkání všech možných kláves se rozběhla i obrazovka s mnoha hlášeními, fail je jen u řádků

Starting Reload cups, upon starting avahi-daemon to make sure remote queues are populated.

Prosím o jakoukoli radu (s výjimkou "Lenovo je na *censored*", ta už mi nepomůže). Díky.
« Poslední změna: 03 Listopadu 2013, 23:36:52 od Martinowitz »

janek-m

  • Host
Re:Černá obrazovka
« Odpověď #1 kdy: 24 Října 2013, 23:42:53 »
Zdá sa, že je to problém grafickej karty. Tu sa riešil podobný problém: http://askubuntu.com/questions/311399/ubuntu-13-04-boot-into-black-screen-even-after-installing-nvidia-drivers-fail - riešenie je uvedené na konci, ale v tomto prípade ide o hybridnú GK.



Martinowitz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:Černá obrazovka
« Odpověď #2 kdy: 25 Října 2013, 01:04:52 »
Díky za radu :-) Na tohle bych nikdy nepřišel. V BIOSU jsem nenašel vypnutí, Graphic Device umožňovalo jen volbu mezi Switchable Graphic (vedlo k černé obrazovce) a UMA Graphic. Hned po změně na UMA se načetl systém, probliklo tam správné rozlišení, ale pak se vrátilo k prehistorii z Falloutu :-D. Pokračovat v boji s rozlišením budu zítra, ještě jednou díky.

janek-m

  • Host
Re:Černá obrazovka
« Odpověď #3 kdy: 25 Října 2013, 08:27:07 »
A to rozlíšenie monitora sa nedá zmeniť v Systémovom nastavení? - Systémové nastavenia → Hardvér → Obrazovka a monitor.
Keďže ste povýšili systém cez Správcu aktualizácií (dosť nespoľahlivé riešenie), tak možno by stačilo preinštalovať ovládač grafickej karty - pozrite v dodatočných ovládačoch.
Ďalšími možnosťami sú - prejsť súbor  /etc/X11/xorg.conf a v ňom upraviť rozlíšenie monitora, alebo cez xrandr a podobný postup je aj TU.

Martinowitz

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 3
Re:VYŘEŠENO - Černá obrazovka
« Odpověď #4 kdy: 03 Listopadu 2013, 23:42:18 »
No ...  ;) V systémovém nastavení obrazovky a monitoru jsem jaksi přehlédl ikonku, kde se mění rozlišení. Takže po jejím "objevu" šlo hned všechno nastavit zpátky. Ještě jednou díky za radu s grafikou v Biosu, mějte se.

wastingdouglas

  • Návštěvník
  • Příspěvků: 35
Re:VYŘEŠENO - Černá obrazovka
« Odpověď #5 kdy: 11 Listopadu 2013, 16:29:53 »
Zdravim,nyni resim podobny problem,ktery se stal pouze  jednou,najednou se samovolne zmenilo rozliseni,ale nyni nejde dat na vyssi.otevrel jsem ten soubor v adresari /etc/X11/xorg.conf,ale tam je pouze tohle:

Section "Screen"
   Identifier   "Default Screen"
   DefaultDepth   24
EndSection

Section "Module"
   Load   "glx"
EndSection
Mam 24palcovy monitor a pouzivat priserny rozliseni 1280na1024 je neskutecny.nevidim spravce uloh,pripada mi jako bych mel17palcovy CRT monitor a ne LCD 24palcu.
muze mi nekdo poradit stylem,abych to pochopil,sice mam Linuxy uz pres 3roky,ale stale nektery veci nechapu,hlavne cachrovani na terminalu.diky za odpoved.
P.S.v systemovem nastaveni obrazovky je maximum prave 1280na1024
zacalo to Kubuntu 12.04,aktualizoval jsem na 12.10,nasledne na 13.04 a uz po prvnim upgradu nastaly problemy.
« Poslední změna: 11 Listopadu 2013, 16:31:43 od wastingdouglas »

 

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.