Fórum Ubuntu CZ/SK
Ostatní => Archiv => Téma založeno: lachim 03 Července 2007, 20:30:56
-
Prosim o radu. Jsem zacatecnik.
Kdyz do mechaniky vlozim vypalene dvd, tak me vyskoci hlaska: "Nemohu pripojit svazek. Neplatna volba pri pokusu o pripojeni svazku." Dela to myslim jen u nekterych dvd. Zajimavy ale je, ze kdyz tohle dvd necham v mechanice a restartuju, tak se namountuje bez problemu, dokud jej zase nevyjmu z mechaniky a zase zpatky nezasunu. V menu System - Volby - Vymenna zarizeni a media ... jsem nic nemenil (myslim) a fstab bych mel mit taky v poradku. Pro jistotu tady je jeho vypis:
# /etc/fstab: static file system information.
#
# -- This file has been automaticly generated by ntfs-config --
#
#
proc /proc proc defaults 0 0
# Entry for /dev/hdb1 :
UUID=9b62149b-3f1c-4041-8b58-a1acf34d64ae / ext3 defaults,errors=remount-ro 0 1
# Entry for /dev/hdb5 :
UUID=2b0a7247-4ca3-4a22-b063-ffe1971bdd09 none swap sw 0 0
/dev/hda1 /media/win-c ntfs-3g defaults,locale=cs_CZ.UTF-8 0 0
/dev/hdd /media/cdrom0 udf,iso9660 user,noauto,iocharset=utf8 0 0
-
Po ty chybovy hlasce musim dat sudo umount /dev/hdd. Potom kdyz dam sudo mount /dev/hdd /media/cdrom - tak to funguje. Ale nechapu proc to nejde automaticky.
-
Nevi nekdo co s tim?
-
Zradu bych hledal v "udev" a ne v fstabu. Myslím, že o automount se stará udev, nebo se pletu?
Jakub
-
Trochu jsem si s tim jeste hral a funguje to, kdyz jsem misto posledniho radku napsal:
/dev/hdd /media/cdrom0 udf,iso9660 ro,user,noauto 0 0
Musi tam byt to "ro", a nesmi tam byt "iocharset=utf8", jinak to automaticky nemountuje. Nejde potom sice ceska diakritika u jmen adresaru, ale je to lepsi nez kdyz to nemountovalo vubec.
Asi bude chyba jeste nekde jinde. Co je to ten udev?
-
Me to taky blblo hned po instalaci, stale hlaska nelze pripojit svazek i kdyz jmenovku DVD ci CD nacetl, zjistil jsem ze se problem tyka pouze Combo mechaniky - pomohlo jedine dopsat do fstab v sekci options "ro" (pak to vypadalo nejak takhle
/dev/hdc /media/cdrom0 udf,iso9660,win1250 ro,user,noauto 0 0). Funkcni diakritika zda se souvisi podle toho, jak je nastaveno vypalovani ve vypalovacim programu (napr v Neru 5 kdyz neco vypalim pod Win, tak mi to nacte spravne znaky pouze pokud mam v fstab dopsane win1250 - logicke ze. Taky pozor na mezery pri editaci fstab, mezera je oddelovac.
-
Mně taky DVD blblo - nemohu připojit svazek... Podle vašich rad jsem do fstab připsal to ro, ale problém přetrvává. :( Co to znamená to ro? read-only? ;) Nemělo by tam být spíš rw (jako je u diskety FDD), když používám DVD-RW? :)