Fórum Ubuntu CZ/SK

Ostatní => Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS => Téma založeno: neveceral 10 Července 2007, 09:55:54

Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: neveceral 10 Července 2007, 09:55:54
Co si myslíte o Openmoko a FIC Neo 1973? Bude to revoluce či zůstane zapomenut? Koupíte si jej? Co si myslíte o myšlence nejen svobodného SW ale i HW konstrukce?

Osobně se mi velmi líbí, zvláště ta připravovaná verze i WiFi, do té možná půjdu. SW nevypadá špatně, HW také ne, za výhodu považuji normální nokia baterii. Jenom jsem zvědav na obecnou stabilitu a rychlost. Otázkou je podpora operátorů a případný servis.

Odkazy
http://www.openmoko.com/products-index.html
http://svatas.blog.root.cz/0707/shanim-novy-chytry-telefon
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Guest 10 Července 2007, 11:34:21
No já jdu do něj. Konečně Linuxí telefon, ve kterém vidím budoucnost
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: fritzek 10 Července 2007, 14:41:51
Ja do nej pujdu az ve finalni verzi, ktera by mela vyjit na podzim. Bude sice stat uz 450$, ale nevic bude mit dva akcelerometry a wifi. Pridame-li si k tomu GPS a bluetooth, ktere uz tam jsou, tak to bude spravna geekovska hracka. Osobne jsem nikdy nebyl nijak zvlast vysazeny na chytre telefony(pouzivam k plne spokojenosti Nokia 3100), ale Linux je Linux :) Nejvic se tesim, ze to bude konecne telefon, ve kterem se bude dat opravdu "pohrabat"
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Roman "Schmaker" Šmakal 10 Července 2007, 17:33:25
Už jsem na něj koukal dřív a dost se mi líbí... Ale ty hříšný peníze :( Budu muset zůstat u hloupých telefonů...
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Guest 10 Července 2007, 21:33:01
Peníze jsou hříšné ale je to předběžná cena. Já si myslím, že ještě půjde dolů. Ale jinak. Co se dá dělat. Holt šetřit. Jinak jsem měl namysli taky tu final verzi (developer nejsem).
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: XomboX 10 Července 2007, 21:57:44
Taky bych do nej sel. Moc se mi libi. Svobodna konkurence iPhone. Akorat cenove se teda zrovna moc nelisi :-(
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Guest 11 Července 2007, 08:58:55
To jo no (cena). Ale jak říká jedna reklama. Když ji (ho: Linux) miluješ, není co řešit. iPhone jsem měl hned v plánu koupit. Ale poté co jsem si přečetl o jeho kompatibiltě a jiné né moc pochvalné recenze, tak jsem se rozhodl že jej nechci. A ten Neo vypadá přesně jako to, co chci. OpenSourcový iPhone a vlajková loď OpenMoko platformy (ve kterou jak jsem napsal, věřím, že prorazí).
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: neveceral 11 Července 2007, 09:25:42
Mobilní linux mi dělá velkou radost, ale nějak nechápu vstup Ubuntu Mobile and Embedded Edition do mobilů? To chce konkurovat Openmoko a zase tříštit síly? Pokud si dobře pamatuji tak linuxového již existuje
Openmoko
Ubuntu Mobile and Embedded Edition
Trolltech a jeho Qtopia
GNOME Mobile & Embedded Initiative http://www.gnome.org/mobile/
Mobilinux Open Framwork http://www.mobilinux.com/
něco linuxového peče Palm - ACCESS Linux Platform
a sotva to bude vše :-/
 
Kromě stávajích Symbian, WM a klasického Palmu pak ještě alternativně působí SUN a jeho  JavaFX Mobile, SaVaJe (snad už koupil SUN), ALP(?) a iPhone.
 
Nic proti mám rád různorodosti, ale těch linuxových různorodostí je na mě přece jen příliš a ničemu to neprospívá. Spíš by se měli sjednotit proti roztříštěné konkurenci.

Nebo máte někdo podrobný přehled, jak je to s linuxem v telefonech, kdo s kým a proč?
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Guest 11 Července 2007, 09:34:09
Přesně tak. Je potřeba něco, co na sebe přetáhne aktivní vývoj "všech" (skorovšech). A mám pocit, že OpenMoko je nějak připravené používat i QTopii a GTK prostředí, ale technické detaily neznám (pochopil jsem to jen jako jiné GUI, asi jako když máte KDE aplikaci v Gnome). Kdyžtak mě opravte.
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Roman "Schmaker" Šmakal 11 Července 2007, 10:22:47
Tak to s tou cenou zase tak hrozné není, celkově verze Base vyjde asi na 10k vč. DPH a dopravného... Což je rozumná cena vzhledem k tomu, za kolik se dnes dají komunikátory běžně sehnat.... Nebýt DPH a dopravného (že by ho zkusila zařídit nějaká firma?), tak by jsme byly na úplně jiných částkách...
Dále také nevidím jediný důvod, pro nebrat development verzi, protože HW už se měnit nebude a SW se může jednoduše doinstalovat/updatovat...
Osobně bych do toho telefonku šel a už začínám šetřit... :)
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Guest 11 Července 2007, 11:25:19
"Dále také nevidím jediný důvod, pro nebrat development verzi," . Protože final verze bude mít lepší hardware.
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Roman "Schmaker" Šmakal 11 Července 2007, 14:41:31
Citace: ilfirin
"Dále také nevidím jediný důvod, pro nebrat development verzi," . Protože final verze bude mít lepší hardware.
Máte nějaký konkrétní odkaz, kde jste to zjistil?? Podle mě má být lepší HW v Advanced verzi...
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: neveceral 11 Července 2007, 15:07:39
to djSmaky
když se podíváte na odkazy v prvním příspěvku, tak v 2. odkazu najdete v čem bude v září lepší HW
Na září je chystáno vydání, které bude ještě vybavenější, přibude Wi-Fi (802.11 b/g), rychlejší procesor, grafický akcelerátor, 256 MB flash paměti a 2 akcelerometry (pro určování polohy telefonu). Je jasné, že tato verze bude dražší a to Base za 450 USD a Advanced za 600. Podle tiskové zprávy se i na příští rok připravují ještě další tři modely.
Stejně tak je tam odkaz na tu tiskovou zprávu http://lists.openmoko.org/pipermail/announce/2007-June/000013.html
a odkaz na http://wiki.openmoko.org/wiki/Category:Neo1973_Hardware
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Roman "Schmaker" Šmakal 11 Července 2007, 15:18:16
Už jsem to tam našel... a je to přesně tak, jak říkám... to není verze final, ale vylepšená verze....
Jinak mě překvapuje, že budou ještě zvyšovat cenu Neo Base o 150USD... To už jsou totiž vážně hříšný peníze :(
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: neveceral 12 Července 2007, 07:03:46
Bohužel to nejsou hříšné peníze, pokud si vezmete kolik stojí telefon s windows mobile 6, VGA, GPS a WiFi (http://www.mshop.cz/shop/detail.php?id=eten11&k=1072) tedy nějakých 12 600,- bez DPH. Ale je bez akcelerometrů a bez grafického akcelerátoru a s menší pamětí, navíc za SW do něj se musí platit, tak cena 450 USD, tedy nějakých 9-10 000,- Kč není vůbec vysoká.
Je to prostě o potřebách a prioritách. Tenhle telefon je buď pro hračičky, kterým o peníze moc nejde, nebo pro lidi, kteří potřebují pracovní telefon a počítač či ještě lépe celá síť jim jede v linuxu. Prostě taková kompletní náhrada za Outlook + MS Exchange server + WM telefon.
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Libor Šedivý 25 Července 2007, 12:00:54
Bude to mít fotoaparát? Fakt bez něj nedám ani ránu. A klasiku sebou běžně netahám :D
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Volis 25 Července 2007, 12:06:26
ja ho chci...
Název: Openmoko, co si myslíte?
Přispěvatel: Volis 14 Srpna 2007, 10:30:13
Konecna cena zakladu je necelejch 9500 za finalni verzi ktera vyjde v rijnu...