Fórum Ubuntu CZ/SK

Ostatní => Archiv => Téma založeno: __Karel__ 07 Srpna 2006, 21:28:28

Název: Kde je Midnight Commander nebo Krusader? [vyřešeno]
Přispěvatel: __Karel__ 07 Srpna 2006, 21:28:28
Zdravim,
tak jsem zrusil Slackware na svem pocitaci a nahodil si Kubuntu. Nechal jsem se zlakat textem na ubuntu.cz, ze Ubuntu obshahuje prakticky vse, na co si vzpomenu. Po nainstalovani jsem ale s hruzou zjistil, ze neco tak zakladniho jako Midnight Commander tu chybi. Tak jsem rekl, ze ho doinstaluji. Kouknu do Adepta a vidim, ze tam neni. Tak jsem si rikal, ze budou asi spatne nastavene zdroje. Zavital jsem tedy na stranku

https://help.ubuntu.com/kubuntu/desktopguide/cs/extra-repositories.html,

ktera udava postup, ktery v Adeptu nelze provest, protoze proste dana polozka ("Správa repozitářů v Adeptu") v menu proste neexistuje. Pravdepodobne se ma asi pouzit "Sprava zdroju", coz jsem pouzil, ale tam take neslo udelat nic z toho, co navod dale popisuje.

Touzil jsem po commanderu Krusader, ale problem je stejny jako s vyse uvedenym mc. A to je Krusader (dle meho nazoru) nejlepsi commander pod KDE, tudiz by v nabidce urcite nemel chybet.

Poradi mi nekdo, kde je chyba ? A pokud nikde chyba, pak je myslim dost zasadnim nedostatkem, ze distribuce nenabizi neco tak zakladniho jako mc. Uz to, ze neni dostupny hned po zakladni instalaci je temer sokujici.

Karel
Název: Kde je Midnight Commander nebo Krusader? [vyřešeno]
Přispěvatel: Jan Nekvasil 07 Srpna 2006, 21:36:11
Přidávání, odebírání a updatování aplikací v Kubuntu (https://help.ubuntu.com/kubuntu/desktopguide/C/add-applications.html)
Repozitáře v Adeptu (https://help.ubuntu.com/kubuntu/desktopguide/C/extra-repositories.html#id2583002)

EDIT: Teď koukám, že vypadám jako pěkný trouba. Kliknul jsem na váš link a nefungoval, nenapadlo mne si tedy pořádně přečíst jeho URL a trochu se zamyslet. Místo toho jsem hned poslal funkční v angličtině. :(
Dobře, zkusím to znovu a lépe. Zkuste mrknout do vašeho /etc/apt/sources.list (např. pomocí "sudo nano /etc/apt/sources.list") a odkomentovat řádek s repozitáři universe a multiverse. Pak by mělo stačit "sudo apt-get update && sudo apt-get install mc krusader".


EDIT2: Šokujících může být pro nově příchozího více věcí - chybí účet roota (resp. není nastaveno jeho heslo), chybí gcc a spol... Vše však lze snadno doinstalovat. Míra šoku též záleží na tom, odkud přicházíte. Uživatelé Windows např. můžou postrádat svoji navyklou adresářovou strukturu.
Název: Kde je Midnight Commander nebo Krusader? [vyřešeno]
Přispěvatel: Milhouse 07 Srpna 2006, 22:02:43
Ach jo. Slakwaristi... :)

sudo aptitude install mc
sudo aptitude install krusader

Doporucuju pouzit Automatix. Je tam novejsi verze Krusaderu z CVS i stabilno 1.70.1.
Název: Kde je Midnight Commander nebo Krusader? [vyřešeno]
Přispěvatel: __Karel__ 07 Srpna 2006, 22:19:00
Zda se, ze chyba byla nekde mezi klavesnici a zidli. Odkomentovane jsem to uz samozrejme mel, ale ty baliky jsem tam proste nemohl najit. A ted uz tam jsou. Ale diky za odpoved.
Název: Kde je Midnight Commander nebo Krusader? [vyřešeno]
Přispěvatel: Poborskiii 08 Srpna 2006, 13:49:42
Ono je nestačí jen odkomentovat, ale ten seznam balíčků stažený do počítače se potom musí aktualizovat, teprve pak se tam další balíčky objeví. V Adeptu je na to položka "Stáhnout aktualizace", což odpovídá tomu "sudo apt-get update".

Jinak "repozitory" se do češtiny překládá dvojím způsobem, buď jako "repozitář" nebo jako "zdroj". O to, co je lepší, se vedou spory, nicméně nováček z toho má akorát zmatek.