Fórum Ubuntu CZ/SK

Ostatní => Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS => Téma založeno: ubuntuman 23 Dubna 2009, 16:23:52

Název: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: ubuntuman 23 Dubna 2009, 16:23:52
Ahoj, rád bych znal Vaše zkušenosti s updatem na nový systém z verze 8.Ubuntu Interpied 8.10, je vše korektní a v pohodě? Nebo je lepší systém "instalovat načisto". Nerad bych si přidělal "zbytečné problémy"...! any idea?
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: GdH 23 Dubna 2009, 16:38:25
Upgrade u mě proběhl bez problémů, ostatně jako vždy. Že mám nový systém jsem si po upgrade všiml jen podle toho, že mi netvork monitor ukazoval žlutě, místo modré  ;D  Zdá se mi, že nautilus je viditelně rychlejší, zvláště při prvním použití, novou notifikaci jsem musel ručně doplnit a znovu si v compizu nastavit hotkey pro terminál. Jinak to šlape bez zaváhání.
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: ares952 23 Dubna 2009, 17:00:19
mel jsem problem jako vzdy s proprietarnim ovladacem ati, musel jsem spustit ubuntu v recovery modu a znovu ho nainstalovat

tohle nema ati doreseny mno :-)

jinak vyskytl se problem mezi zidli a klavesnici: neaktualizoval jsem grub.lst takze jsem musel nabootovat do archlinuxu a zmenit to tam (anebo nabootovat starou verzi jadra)


edit: po aktualizaci nefungoval pidgin, vzdy se ukoncil, stacilo prejmenovat konfiguracni adresar z .purple na .purple-old a pak postupne prekopirovat prefs a accounts
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: xsauron 23 Dubna 2009, 17:32:45
Prosim poradte mi jak jste to vyresil. V 8.10 mi slo s ati vse. Dal jsem povysit a ted se objovi nacitaci prozek a pak jen rozmazana obrazovka.
Pres recovety jsem dal opravu grafiky a nic.
Pak jsem chtel upravit xorg.conf driver "vesa" a startx to take nepomaha.
Jak z prikazove radce v recovery odinstaluji ati ovladace a nahodim tam ty standartni.

Moc prosim o odpoved. Diky
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: ares952 23 Dubna 2009, 18:30:26
me stacilo v recovery modu spustit prikazovy radek (root) a znovu spustit instalator ovladacu. Pak jsem jen restartoval a slo to.

Je divny, ze nefunguje ani vesa driver, zkus jeste driver ati, radeon, nebo radeonhd.
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: xsauron 23 Dubna 2009, 18:37:16
Diky za pomoc.

Nakonec jsem to udelal pres ten recovery moot a root prikazovou radku.

Napsal jsem: sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx

Pak pak jsem normalne nabootoval a presnabidku system -> sprva -> ovladace hardweru doinstaloval ty same, jez se odinstaloval. Restartoval, pustil efekty a vse lita jako v 8.10. Zuzo

Nechapu co se stalo, ze se to u povysovani nenastavilo spravne samo. Trochu me to vysplouchlo, ale uplneho pc-zacatecnika to rozhodne dost vezme.

cauky a hezke chvilky na 9.04 Ubuntu
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: plav 24 Dubna 2009, 08:27:00
Tak já jako obvykle problém s grafickou kartou na notebooku - chipset ATI Radeon Xpress 200M - nenaběhli x-ka- rozsypaný čaj. Takže odinstalace fglrx v recovery módu jako kolega viz výše sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx, akorát že jsem již znovu nezprovoznil restricted driver - ve správci nesvobodných ovladačů se mi již nezobrazuje a když to nahraju přes sudo apt-get xorg-driver-fglrx - mám opět jako po instalaci rozsypaný čaj, takže jedu přes proprietární ovladač. Myslím,že na tento typ grafiky už asi nic lepšího nebude. Nicméně výkon grafiky je stejný jak v 8.04 a 8.10 a akcelerace evidentně funguje, stejně jako glx. nejlíp mi akcelerace fungovala v 7.10. Holt tento notebook není příliš linux friendly, ale za to si s ním člověk užije spoustu legrace za dlouhých bezesných nocí :-). Jinak všecno šlape, dokonce se mi v restricted drivers objevila možnost použít softmodem a taky se podstatně zlepšilo uspání na disk
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: mardon 24 Dubna 2009, 14:30:43
Updatovala jsem dvě PC jedno staré s nvidida grafikou bez problému, druhé domácí s geafikou ATI RADEON 4870taky bez problémů, akorát se mi v grubu po startu neobjevuje nové jádro 2.6.28.11 a to asi proto , že mám dualboot s winxp
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: Tomáš K. 24 Dubna 2009, 14:49:42
U mě to rozhodně bez problémů nebylo (klasický desktop, ne notebook):
* po upgradu mi přestala fungovat myš a klávesnice
  pomohla editace xorg.conf popsaná na http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1008840

* nefunguje pidgin
  Ani z repositářů, ani zkompilovaný. Po chvílii zkoušení jsem zjistil, že nefunguje akorát jabber, zřejmě totéž jako zde: http://www.nabble.com/-9038:-pidgin-crahs-with-jaunty-jackalope-td23217426.html.

* nefunguje akcelerované prostředí (zatím nevyřešeno, mám nvidii)
 /usr/lib/xorg/modules/libglx.so byl neplatný symlink - po jeho smazání vše jede.

Edit: když jsem se snažil zjistit, proč nefunguje pidgin, přestala mi fungovat síť, jediné, co mě napadá, že to mohlo způsobit je sudo apt-get autoremove, které jsem provedl (což je možná nesmysl, zdá se mi, že by to nemělo souviset, ale nic jiného mě nenapadá). Klikátka nefungovala (prý není balík gnome-network-admin). Po chvíli vzpomínání se mi podařila síť nastavit v konzoli - znamenalo to zadat statickou ip adresu, DNS server, route a nahodit adaptér eth1. Přitom jsem to kdysi nastavil při první instalaci ubuntu a od té doby jsem na to nešahal  a fungovalo bez problémů až to teď.
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: srrr 25 Dubna 2009, 23:47:58
Ja si asi pockam na originalku, kym mi pride domov
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: ares952 26 Dubna 2009, 07:40:32
u pidginu staci smazat nejakou konfiguraci (popsal jsem to zde: http://www.lumidan.eu/article/81-upgrade-ubuntu-8-10-na-9-04/)
Název: Re: sorry, přebotoval jsem na windows vista
Přispěvatel: jcxaver 26 Dubna 2009, 08:49:23
Už jsem sem napsal 24tého, ale pak jsem to smazal, abych se neukvapil.
Nakonec jsem 9.04 rozchodil, že chodí vše, podobně, jako pod 8.10
ALE:

dammed >:(
  

Na mém HW HP6710b,Intel 965GM, GMAX3100 bylo provedení přechodu z 8.10 na 9.04 cestou do pekel, která vyústila v zavržení Ubuntu. Ano, je to specifický HW, ale podobný má i Lenovo i další na spoustě notebooků.

 

Název: Re: sorry, přebotoval jsem na windows vista
Přispěvatel: Tadeáš Pařík 26 Dubna 2009, 10:36:24
Už jsem sem napsal 24tého, ale pak jsem to smazal, abych se neukvapil.
Nakonec jsem 9.04 rozchodil, že chodí vše, podobně, jako pod 8.10
ALE:
  • měl jsem a mám hlavně neskutečné potíže v ovladači grafiky Intel GMAX3100 http://notebook.cz/clanky/technologie/2007/intel-gma-x3100-gm965/ (http://notebook.cz/clanky/technologie/2007/intel-gma-x3100-gm965/) na Compaq 6710b, její akcelerace je  v 9.04 zakázána, nakonec jsem použil ty drivery co jsou v 9.04, na implantaci starých driverů zatím nemám vůbec náladu a chuť, jsem příliš otrávený, nejdřív jsem vůbec netušil která bije a zkoušel zde na fóru prosbu o pomoc, http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,34744.0.html (http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,34744.0.html) bezvýsledně, naštěstí jsem ponějaké chvíli zjistil, a pochopil proč, když jsem konečně použil jiné hledání -  podobnými problémy se to tu jen hemží, nevěděl jsem to, pod 8.10 jsem problémy necítil (i když jsem tam měl stejné jádro 26.27-11, které jsem pak zkoušel i pod 9.04).
  • zlobila (nefungovala) Leadtek Winfast DTV DONGLE GOLD
  • cairo dock i ve verzi 2.00 dělal psí kusy, dlouho jsem laboroval, než se na to dá trochu koukat, ale zůstavají osekané efekty
  • podělal se RDP client (až budu v Ubuntu napíšu přesně, který jsem tam měl, byl docela šikovný) nový systém používá jinou databázi, no to byla prkotina, použil jsem Tsclient
  • přešel jsem zpět na visty ale hlavně kvůli neskutečně pomalému firefoxu, poslední kapkou byla nekoukatelná videa z www.zive.cz , na vistách bez starostí, rychleji a v pohodě, po pomalém bootu

dammed >:(
  

Na mém HW HP6710b,Intel 965GM, GMAX3100 bylo provedení přechodu z 8.10 na 9.04 cestou do pekel, která vyústila v zavržení Ubuntu. Ano, je to specifický HW, ale podobný má i Lenovo i další na spoustě notebooků.

 





No jo no, to jsou ty rychlé přechody, pak se lidi nestačej divit a nevědí, co s tím maj dělat. Občas je lepší se nikam nehrnout a chvilinku vydržet.  :)
Název: Re: sorry, přebotoval jsem na windows vista
Přispěvatel: jcxaver 26 Dubna 2009, 11:02:34
No jo no, to jsou ty rychlé přechody, pak se lidi nestačej divit a nevědí, co s tím maj dělat. Občas je lepší se nikam nehrnout a chvilinku vydržet.  :)

absolut pravda, jenže já jsem byl docela nažhavenej  ;)
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: ubuntuman 26 Dubna 2009, 11:08:53
Pravdou je, že rozvaha se vyplácí. Především u notebooků "anomálních" konfigurací. Je ale škoda přijít o uživatele Ubuntu, je to systém, který nemá konkurenci. Visty a vůbec produkty Microsoft jsou předražený nesmysl. Ale samozřejmě každému podle jeho gusta .-) UBM
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: klimax 26 Dubna 2009, 17:49:06
Tak já jako obvykle problém s grafickou kartou na notebooku - chipset ATI Radeon Xpress 200M - nenaběhli x-ka- rozsypaný čaj. Takže odinstalace fglrx v recovery módu jako kolega viz výše sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx, akorát že jsem již znovu nezprovoznil restricted driver - ve správci nesvobodných ovladačů se mi již nezobrazuje a když to nahraju přes sudo apt-get xorg-driver-fglrx - mám opět jako po instalaci rozsypaný čaj, takže jedu přes proprietární ovladač. Myslím,že na tento typ grafiky už asi nic lepšího nebude. Nicméně výkon grafiky je stejný jak v 8.04 a 8.10 a akcelerace evidentně funguje, stejně jako glx. nejlíp mi akcelerace fungovala v 7.10. Holt tento notebook není příliš linux friendly, ale za to si s ním člověk užije spoustu legrace za dlouhých bezesných nocí :-). Jinak všecno šlape, dokonce se mi v restricted drivers objevila možnost použít softmodem a taky se podstatně zlepšilo uspání na disk

Já jsem zrovna měl uplně stejnej problém, protože jsu hloupej a hrál jsem si s tím a rozsypanej čaj jsem viděl taky. Mužu se zeptat, jestli jsi to nějak vyřešil? já jsem odinstaloval ten Xorg v recovery mode a Ubuntu mi najelo zas v poho, ale v Ovladačích hadrware už nemám driver na ATI. V 8.10 jsem ho tam měl a pohoda.
Jinak přechod proběhl vcelku v pohodě rychle, zlobila jen wifina, ale to už je spravený.
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: Michal "Tylnesh" Kohútek 26 Dubna 2009, 19:15:28
u pidginu staci smazat nejakou konfiguraci (popsal jsem to zde: http://www.lumidan.eu/article/81-upgrade-ubuntu-8-10-na-9-04/)
Mno, nefunguje aj X-Fire protokol, nie len Jabber...
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: matee 26 Dubna 2009, 20:40:31
vše v poho, jen to trvalo hrozně dlouho v noci z pátku an sobotu... cca 6 hodni, ten server byl nějakej přetíženej. tak sem spal a vždycky se vzbudil jen abych něco potvrdil, doceal sem koukal když sem to druhej den zapnul že vše běží, když sem odklikával skoro ze spaní :-))

jen mi zmizely rámy oken, vypnul jsem compiz a je to ok.
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: Myro 26 Dubna 2009, 21:16:07
Na mojom ntb. stále fachčí 8.04.2 a funguje všetko čo potrebujem. 9.04 som inštaloval len tak zo zvedavosti. Keď som videl kolko by to bolo práce upraviť a nastaviť všetky drobnosti radšej som sa na to vykašlal :-D . Asi počkám do dalšej LTS.
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: Martin Kiklhorn 27 Dubna 2009, 03:53:05
z 8.04 bez problémů → 8.10 → 9.04 na jeden zátah, tahal >3GB
HW: A8N-VM CSM, FX60, integrovaná GF 6150
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: zlomeksekundy 27 Dubna 2009, 17:13:05
U mě v poho, až na to, že mi zmizely OpenOffices3. Prostě se jen odinstalovaly a nenainstalovaly.
Takže jsem udělal čistou instalaci - a nemůžu si stěžovat.

Jen mi nejde připojit BT myš. Prý ubuntu neví PIN.  :-\
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: zacatecnik 27 Dubna 2009, 18:34:14
Upgrade u mě proběhl bez problémů, ostatně jako vždy. Že mám nový systém jsem si po upgrade všiml jen podle toho, že mi netvork monitor ukazoval žlutě, místo modré  ;D  Zdá se mi, že nautilus je viditelně rychlejší, zvláště při prvním použití, novou notifikaci jsem musel ručně doplnit a znovu si v compizu nastavit hotkey pro terminál. Jinak to šlape bez zaváhání.


no to se někdo má... já mam dost problémů:

instalace neproběhla, tento error mě potěšil návštěvou:
(http://sklad.obrazku.cz/t113058_error.png) (http://sklad.obrazku.cz/obr113058_error.png)
bug jsem ale nehlásil, přes google zdáse je to známá věc...

po instalaci jsem nenabootoval, protože se to seklo před přihlašovací obrazovkou na černém monitoru, pomohl restart
po naběhnutí jsem zjistil, že pár věcí nefunguje a to:
nejde applet na změnu frekvence CPU [VYŘEŠENO] (http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,34665.0.html)

dále mě po 10 zapnutí PC zahaldoval pouze jednou tento error, že nejde applet baterka:
(http://sklad.obrazku.cz/t113061_baterkaerror.png) (http://sklad.obrazku.cz/obr113061_baterkaerror.png)
(tedy restart pomohl)

V 8.04, které jsem nainstaloval na 120 GB disk (20GB Linux, 100 GB Winy čili dual boot) a v poho se dostával do NTFS přes Místa -> Médium 100GB i při upgrade na Ubuntu 8.10, ale jak jsem se přehoupl do 9.04 tak to házelo při kliku na Místa-> ...
tento error:
(http://sklad.obrazku.cz/t113063_errorNTFS.png) (http://sklad.obrazku.cz/obr113063_errorNTFS.png)
naštěstí pomohlo to co ten error psal: přidat záznam (resp. upravit stávající) do etc/fstab

snad už nic jiného nenajdu  :(

Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: qUAKER 27 Dubna 2009, 18:57:01
zacatecnik: to force do fstab je dost nebezpečný, odeber to, nainstaluj balíček ntfsprogs a pusť ntfsfix /dev/sda1 pod rootem. Ta chyba se zobrazila protože harddisk byl vypnut "natvrdo"
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: zacatecnik 27 Dubna 2009, 20:53:11
restartoval jsem několikrát a v poho, teď jsem z getdeb.net nainstalil nejnovější program hardinfo a v Ubuntu neslo spustit zadny program- hned se totiz ukoncil. Dal sem restart X-serveru a porad se to nechtelo prihlasit. Dal jsem tedy natvrdo restart (celkem az petkrat) a nemohu se prihlasit, resp. skoncim na cerne obrazovce  :( Zkusil bych to vickrat ale pokazdy jsem otravovan (?) testem disku: unclean shutdown, checking drives. (pisu z dual bootu- mam dva OS)

Ted du pryc, zkusim to jeste zitra. Myslite, ze se na tom podili ten -force? nebo je to tim balikem z getdeb ?  ???
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: pim 27 Dubna 2009, 21:15:07
zlomeksekundy: S mou modrozubou mysi si take nejak prestalo Ubuntu po upgrade rozumnet. Konkretne se to projevilo tak, ze pri parovani se ohlasil uspech, ale mysi to jaksi zapomnel Bluetooth aplet sdelit, tak cekala na pripojeni dal a dal... Mam dualboot, takze jsem to vyresil sparovanim ve Windowsech a po restartu uz to jde i v Ubuntu (stejna fyzicka adresa bluetooth adapteru pod Win i Lin).
Název: ATI Radeon 4670 + fglrx = smrtici kombinace pro zajice
Přispěvatel: vmlich 28 Dubna 2009, 08:07:09
nenaběhli x-ka- rozsypaný čaj. Takže odinstalace fglrx v recovery módu jako kolega viz výše sudo apt-get remove --purge xorg-driver-fglrx, akorát že jsem již znovu nezprovoznil restricted driver - ve správci nesvobodných ovladačů se mi již nezobrazuje a když to nahraju přes sudo apt-get xorg-driver-fglrx - mám opět jako po instalaci rozsypaný čaj, takže jedu přes proprietární ovladač.
To same, akorat se po odinstalaci nerozbehly X-ka, tak jsem zopakoval instalaci a ten rozsypany caj vypada uplne stejne.

K 'povyseni' jsem se rozhodl proto, ze pocitac je jako televize a uz mne nebavi kvuli kazdemu prepnuti na HD kanal na satelitu rebootovat do windows, kde H.264 dela karta, ale v ubuntu to nechce, i kdyz jsem nainstaloval nejnovejsi ovladac od ATI. 3D akcelerace podle vypisu funguje, ale nemam to podle ceho poznat, kdyz tam nemam zadnou hru. U popisu zmen JJ slibovali, ze ten jejich ovladac pro ATi uz 2D akceraci umi. Jenom nevim, jak ten 'jejich' ovladac dat misto fglrx od ATI.

Anebo ze by to byl ten, co zobrazuje rozsypany caj? BTW v tom stavu uz se neda ani prepnout do textove konzoly a neraguje ani zarovka NumLock, jeste, ze mam tlacitko Reset.
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: col_boggy 28 Dubna 2009, 16:32:21
Kubuntu 9.04: Nainstaloval jsem si ovladače pro ATI HD2400 přes "hardware drivers" - beží, a dokonce velice svižně. Až na to, že když zapnu "desktop effects", po pokusu cokoliv kdekoliv nastavit a uložit to mi začne plasma padat a zase se startovat až do konce mých nervů, kdy natvrdo restartuji PC. Ty efekty jsou podařené a hodí se na prezentaci, nevíte někdo, čím to je? 
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: klimax 28 Dubna 2009, 22:46:52
jsu fakt lama, ale co znamenají nebo znamená ty X-ka? :)  ::) :o
Název: Re: Jaunty Jackalope - jak se povedl update?
Přispěvatel: zacatecnik 29 Dubna 2009, 09:02:14
jsu fakt lama, ale co znamenají nebo znamená ty X-ka? :)  ::) :o


http://cs.wikipedia.org/wiki/X.Org (http://cs.wikipedia.org/wiki/X.Org)
Ctrl+Alt+Backspace je restart X-serveru (čili "odhlášení")...