Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Internet a sítě => Téma založeno: Galaxi 17 Prosince 2011, 20:32:19

Název: Samba: připojení z Ubuntu
Přispěvatel: Galaxi 17 Prosince 2011, 20:32:19
Zdravím Vás:)
zdovolením se sem vetřu ze svým dotazem ohledně Samby. Vše jsem nakonfigoraval dobře. Sdílení funguje jak má zápis i mazání souborů i přihlašování. Dotaz je na vzdálenou zprávu jak se dostat na disk serveru.

Server mám např v Praze a Z Ostravy bych se rád pomocí win xp->připojení síťové jednotky rád připojil:) a byl na disku.

Budu zřejmě potřebovat ip-adresu když jsu na klasickém síťovém kabelu tak pomocí ifconfigu zjistím adresu pc a kam ji pak zadám?

Díky za pomoc
Název: Re:Samba: připojení z Ubuntu
Přispěvatel: Martin Kiklhorn 17 Prosince 2011, 21:36:04
v xp do adresy \\ip.adresa.serveru\nazev.share

předpokladem je, že server sedí na veřejné adrese, samba na ní poslouchá a není v cestě firewall který by komunikaci blokoval.

To ale
1) obecně není dobrý nápad vystavovat sambu do internetu kvůli slabému/žádnému zabezpečení tohoto protokolu.
Doporučím na server třeba openvpn a z počítače pak navázat tunel.
2) servery jsou ve spoustě případů za nějakým routerem/natem takže přesměrování portů



Název: Re:Samba: připojení z Ubuntu
Přispěvatel: Galaxi 18 Prosince 2011, 00:26:17
A je nějaká "bezpečný" graficky konfigurovatelný program, který se může "vystavit" internetu s určitou bezpečností? Když ne SAMBA?

Díky za odpověď
Název: Re:Samba: připojení z Ubuntu
Přispěvatel: Martin Kiklhorn 18 Prosince 2011, 20:12:27
Sambu klidně používejte, ale zabalte ji do tunelu.
Nebo místo samby nasaďte sftp, v grafických souborových správcích v Ubuntu jede, ale naprosto netuším jak se na něj bude tvářit Windows.