Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Instalace, aktualizace a spouštění => Téma založeno: mexxy21 10 Února 2016, 19:53:58

Název: UEFI instalace - rada
Přispěvatel: mexxy21 10 Února 2016, 19:53:58
Zdravím, chtěl jsem si nainstalovat novou distribuci (konkrétně ElementaryOS) z USB. Na usb jsem to nainstaloval, ale při bootování z flashky mi to napsalo Missing operating system (Xubuntu mi to nabootovalo). Zjistil jsem, že když zapnu v BIOSu UEFI, tak mi to už nabootuje a tak jsem to nainstaloval. Nevadí, že teď mi systém najíždí pomocí UEFI a ne normálně? A proč mi to nechce nabootovat z flashky s vypnutým UEFI?
Díky za rady

EDIT: ještě doplním, že při první instalaci ElementaryOS se mi na konci instalace objevila hláška, že instalace selhala, protože nelze nainstalovat grub...tak sem instalaci hned spustil znovu a už to bylo ok
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: juwa2 10 Února 2016, 20:38:34
Citace
A proč mi to nechce nabootovat z flashky s vypnutým UEFI?
Protože máš flešku připravenou jako bootovací pro UEFI. Pokud ji připravíš jako bootovací pro MBR, bude bootovat s vypnutým UEFI.
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: mexxy21 10 Února 2016, 21:49:12
Aha diky moc. A jak to mam nainstalovat s MBR? Ten program se me nepta, jestli to chci tak nebo tak :/ Delam to pomoci Tvurce spousteciho disku, ale ani Unetbootin se me na to neptal.
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: juwa2 10 Února 2016, 22:13:03
https://rufus.akeo.ie/
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: mexxy21 11 Února 2016, 17:26:39
Díky, ale program Rufus mi nefunguje. Když chci vytvořit disk, chce to stáhnout nějaký dodatečný soubory, ale pak to napíše, že se nepodařilo připojit k serveru :/ Neznáte prosím nějaký jiný program?

edit: tak už sem to vyřešil, jde to udělat pomocí aplikace Disky, která je dostupná v centrumu softwaru :)
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: Ventero 11 Února 2016, 21:05:52
A jak? Nevěděl jsem, že tahle aplikace umí dělat instalační flešky ...
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: juwa2 13 Února 2016, 15:34:20
Rufus je aplikace pro Windows, tudíž si musíš flešku připravit na PC s Windows...
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: Jakub Vaněk 13 Února 2016, 15:39:38
Trochu se bojím toho překladu. Kouknu se na to (https://github.com/pbatard/rufus (https://github.com/pbatard/rufus)).
https://rufus.akeo.ie/pics/rufus_en.png
https://rufus.akeo.ie/pics/rufus_cs.png
EDIT: Mají tam jen starý screenshot. (https://github.com/pbatard/rufus/blob/master/res/localization/rufus.loc#L3237)
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: mexxy21 16 Února 2016, 10:19:57
Pomocí té aplkace Disky se dá obraz vytvořit tak, že se v aplikaci klikne na možnosti a zvolí se Obnovit obraz disku.
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: Ventero 16 Února 2016, 15:35:46
Jsem natvrdlý, a tak pořád nechápu, co to má společného s tvorbou instalačního USB média?
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: kiflik 16 Února 2016, 17:03:16
Jsem natvrdlý, a tak pořád nechápu, co to má společného s tvorbou instalačního USB média?

úplně stejně jako ve "Tvůrce spouštěcího disku"

- klikneš na připojenou flešku v usb
- dáš možnost Obnovit obraz disku
- vybereš soubor (img, iso) a dáš vytvořit obnovu
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: jmp 16 Února 2016, 17:19:31
o.O tak to je hodně kreativní využití tohoto nástroje...

ostatní používají dd
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: Ventero 16 Února 2016, 21:25:39
Tak to je hodně fikaný. Mě by to ani nenapadlo už jen proto, že bych nepředpokládal, že to vytvoří na té flashce bootsector.

No a protože mám o nástrojích na tvorbu instalačních flešek ne úplně skvělé přesvědčení, tak si ty flešky dělám sám. Rozbalím na flashku ISO, picnu tam G4D a vytvořím bootmenu dle vzoru z původního cfg souboru v ISO. Je to docela pracné (hlavně ten převod konfigurace a syntaxe parametrů - i když to je taky otázka cviku), ale naprosto a bez výhrad spolehlivé ...
Název: Re:UEFI instalace - rada
Přispěvatel: navsteva 18 Února 2016, 09:22:01
o.O tak to je hodně kreativní využití tohoto nástroje...

ostatní používají dd

Taky používám gnome-disks-utility či jak se to jmenuje, přesně tak jak je popsáno, na některé obrazy to ale nefunguje OK. Interně to asi využívá to používá právě to dd, akorát je to klikací. Pamatuje si to složku s ISO soubory, takže je to pohodlné.