Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Obecná podpora => Téma založeno: Vojtěch Trefný 12 Září 2007, 22:36:42

Název: Rozcestník - NEJDŮLEŽITĚJŠÍ NÁVODY NEJEN PRO ZAČÁTEČNÍKY
Přispěvatel: Vojtěch Trefný 12 Září 2007, 22:36:42
O Ubuntu

Co to vlastně je Ubuntu? (http://www.ubuntu.cz/produkty/cojeubuntu) - pár základních informací o tomto skvělém operačním systému.

Ubuntu pro stolní počítač (http://www.ubuntu.cz/produkty/cojeubuntu/desktop) - něco více o Ubuntu.

Získání Ubuntu (http://www.ubuntu.cz/ziskejte) - zde se dovíte o tom, kde Ubuntu stáhnout, a o jiných možnostech získání Ubuntu.

Root a sudo (http://wiki.ubuntu.cz/Root_sudo) - něco málo o administrátorském účtu a jeho specifickém používání v Ubuntu.


Obecné

FAQ (http://wiki.ubuntu.cz/FAQ) neboli Často kladené otázky - soubor nejčastějších otázek a odpovědí na ně.

Fórum - jak se správně ptát (http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=5279.0) - jak usnadnit život na fóru sobě i ostatním jeho uživatelům.

Linux není Windows (http://shadow.cz/static/lnw/LNW.htm) - povinná četba pro všechny linuxové začátečníky - přečtěte a pochopíte, proč je linux takový, jaký je


Instalace Ubuntu

Průvodce instalací (http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_instalac%C3%AD) - přehledný návod, který vás provede všemi úskalími instalace.

Wubi (http://wiki.ubuntu.cz/Wubi) - možnost snadné instalace Ubuntu "na zkoušku" přímo v prostředí MS Windows


První krůčky po instalaci

Poinstalační průvodce (http://wiki.ubuntu.cz/Pr%C5%AFvodce_po_instalaci) - přehledný návod, který shrnuje všechny věci, které běžný uživatel potřebuje nastavit po instalaci.


Aplikace

Instalace programů (http://wiki.ubuntu.cz/Instalace_program%C5%AF) - o specifické instalaci programů v Ubuntu.

Přidávání zdrojů (http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99id%C3%A1v%C3%A1n%C3%AD_zdroj%C5%AF) - přidávání zdrojů softwaru (tematicky navazuje na návod na instalaci programů).

Ekvivalenty (http://proc.linux.cz/ekvivalenty.html/) - tabulka ekvivalentů k programům z Windows (externí dokument).

Používání programů pro Windows (http://wiki.ubuntu.cz/Wine) - návod k programu Wine, který slouží k instalaci a spouštění aplikací určených původně pro Windows.

Hry (http://wiki.ubuntu.cz/Hry) - pro malé i velké hráče na ukrácení dlouhé chvíle (rozcestník).


Další důležité návody

Vyhrazené formáty (http://wiki.ubuntu.cz/Vyhrazen%C3%A9_form%C3%A1ty) - o multimediálních formátech, jejichž podpora nemůže být z licenčních důvodů obsažena v základní instalaci Ubuntu

Jak na Internet (http://wiki.ubuntu.cz/Jak_na_Internet) - máte problémy s připojením na internet? Tento návod vám je pomůže vyřešit.

Bluetooth (http://wiki.ubuntu.cz/Bluetooth) - nevíte, čím u bluetoothu máte v začít? Podrobný návod krok za krokem ukáže cestu správným směrem.

Grub (http://wiki.ubuntu.cz/GRUB) - téměř vše, co jste (ne)chtěli vědět o tomto zavaděči systému.

Příkazová řádka (http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99%C3%ADkazov%C3%A1_%C5%99%C3%A1dka) - ona tajemstvím zahalená Linuxová specialita, pro mnohé odpudivá, ale s těmito návody hračka (rozcestník).

Adresářová struktura (http://wiki.ubuntu.cz/Adres%C3%A1%C5%99ov%C3%A1_struktura) - aneb jak se ztratit v systému.

Odstranění Ubuntu (http://wiki.ubuntu.cz/Odstran%C4%9Bn%C3%AD_Ubuntu) - pokud jste se rozhodli, že Ubuntu pro vás přeci jen není, tento návod vám pomůže se jej úplně zbavit.


"Filosofické" debaty a články

Criticism FAQ (http://wiki.ubuntu.cz/Criticism_FAQ) - často kladené dotazy ke kritice Linuxu/Ubuntu.

Gnome/KDE/Xfce - co používat? (http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=2607.0) - nikdy nekončící debata o tom, které z těchto prostředí je lepší.