Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Software => Příkazový řádek a programování pro GNU/Linux => Téma založeno: Pavel Půlpán 10 Července 2008, 10:47:54

Název: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 10 Července 2008, 10:47:54
Zdarec mrkvani.

Spousta z Vás určo má svoje webovky. Někdo si napíše CMSko sám, někdo zvolí hotový řešení ala Drupal, Joomla, WordPress. Já si zrovna tímto procházím a i když už běžím na Drupalu, nedá se říct že by mi plně vyhovoval. Joomlu a WordPress jsem odpískal hned ze začátku. Tímto spotem nechci rozpoutat žádné vášnivé debaty A vs B vs zbytek.

Jen bych rád, kdyby se někdo podělil, kdyby měl zkušenosti a jaké s něčím jednoduše jiným (Xaraya, Xoops, etc.).
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Smix 10 Července 2008, 11:06:22
Mě připadne nejlepší a nejvhodnější naprogramovat si vlastní řešení, protože je napsané namíru ... Bohužel to zabere (pokud to budeš dělat kvalitně a přemýšlet i na to, že to v budoucnu budeš rozšiřovat) hoooodně času a tak je opravdu mnohem snažší a jednodušší sáhnout po hotovém balíku - nejlépe opravdu Drupal vs. Joomla a případně se podívat po nějakých pluginech a modech ...

Nevím co jsi odsoudil na Joomle, ale s Drupalem jsou více než rovnocenní. Nedávno jsem je testoval oba, ale nevybral jsem si jako finální řešení ani jeden.

Přestože na 95% věcí se dají použít oba CMS stejně vhodně, tak pro mé potřeby news/bugtracker/download/knowledge base/fórum bohatě vystačilo phpBB3 + pár modů ...

Zajímavým řešením (např. pro mě) může být např. phpBB3 + nějaká portálová modifikace či bridge k CMS ...

Ale to se dá těžko říct, když nepíšeš, co bys s tím chtěl převážně dělat ...
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 10 Července 2008, 11:19:09
Vlastní CMSko dělám, ale vždycky se mi povede celý vývoj rozšířt do takových mezí, že potom krátím a krátím, až to vykrátím úplně. :D

Navíc, když se člověk podívá na web, zjistí že už je na světe tolik redakčních systémů, tak proč tvořit další. Je to skoro jak s tučňáčíma distrama. ;)

Pojmem odpískal jsem nemyslel, že jsem Joomlu nebo WordPress zavrhl, ale jednoduše se mi s nimi nepracuje až tak dobře. Nemám moc v oblibě oddělené administrační rozhraní. Zejména proto padla volba na Drupal. 8)
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: SonnY 12 Července 2008, 04:54:46
Jednoznacne Drupal je najlepsi dostupny CMS. Tu nie je co riesit. Nehovorim ze Joomla je zla, ale proste na Drupal nikdy mat nebude.

Este mi povedz co ti v nom nevyhovuje?
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 12 Července 2008, 12:09:19
Nevyhovuje mi to, jak jsem línej dopsat si vlastní moduly... :D
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Thomas123 15 Července 2008, 07:35:06
Zkus český SunLight CMS - sunlight-cms.net

Mě na něm běží pár webů, je jednoduchý, ale autor je na odvezení do bohnic.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 15 Července 2008, 18:51:38
Zkus český SunLight CMS - sunlight-cms.net
Na něj jsem už taky narazil, nicméně nezkoušel jsem. Spíš si pohrávám teď s myšlenkou nasazení a testuju Xoops či nedávno z něj vycházejícího Impress. Celkem robustní RS, mohlo by to třeba vyhovovat.

...ale autor je na odvezení do bohnic...
Proč myslíš?
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: vystrcil.martin 03 Října 2008, 17:48:06
Zkus nově vyvíjenej K:CMS, je dobrej.
www stránky: http://kcms.matl-soft.cz/
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 04 Října 2008, 00:27:41
Stejnak se vždycky vrátim k Drupalu... i když mě na něm *censored* spousta věcí. Tak nevím, třeba dneska mi pod ruku skočilo Xoops 2.3.x a je to taky kvalitní kousek, ale bych musel i kvůli debilnímu article managementu hledat modul?!
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: vystrcil.martin 04 Října 2008, 08:13:53
Ale opravdu zkus ten K:CMS, co ti bude chybět tak napíšeš autorovi a v další verzi se to s největší pravděpodobností objeví  ;)
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Martin Kiklhorn 10 Října 2008, 17:00:58
Já jsem hledal zase něco jednoduchého a zvolil jsem Textpattern. Prostě jsem to hodil na web, neupravoval, neskinoval a ono to nějak funguje. Otázka na 10 minut, jen pro pipni bylo potřeba upravený .htaccess pro mod-rewrite (chtěl jsem hezké odkazy).
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: emil54 12 Října 2008, 19:39:58
Osobne preferuju vlastni reseni. Duvodu je hned nekolik:
1. Nerad si poustim na serveru kod, o kterym moc nevim, co vlastne a hlavne jak to dela - u nekterejch redakcaku uz to nevi ani jejich autori :)
2. Prevazna vetsina RS je zbytecne prekomplikovana nesmyslnejma statistikama, komentarena, anketama a podobnejma neuzitecnejma ficurama - prijde mi to, jako kdybych jel pro rohliky do supermarketu s Tatrou s vlekem.
3. U vetsiny RS jsem si vsiml, ze jedinej zpusob, jak nakladat s daty, je MySQL - u Joomly jsem na jedny strance napocital na jeden klik 17 dotazu na DB (pri zapnutym cacheovani u "jenom" 8) - nedovedu si predstavit, jakej bych musel mit HW, aby neco takovyho utocil treba na domene, kde je denne zobrazeno 2,5 mil. dokumentu.
4. HTML kod prevazny vetsiny redakcaku je aspon z hlediska validity a SEO naprosto katastrofa. Systemy naprosto kaslou na pouzivani semantickejch tagu, h1 - h6 bud vubec, nebo naprosto bez kousku logiky atdatd. - nedavno jsem pro jednu zakaznici upravoval Joomlu a kdybych byl vedel, co to bude obnaset, urcite bych se do toho nepustil - za stejnej cas bych z vlastnich modulu poskladal daleko sviznejsi a k systemu setrnejsi aplikaci, aniz bych se musel stresovat.

Vono je to vcelku logicky, protoze moduly do techhle open projektu pise a prebastluje kdo ma diru do zadku a asi malokterej projekt ma na dostatecny urovni nejakou smysluplnou koordinaci.
Ani nechci tvrdit, ze bych tyhle veci nejak zavrhoval - naopak, myslim si, ze to je docela fajn reseni pro zacatecnika s webikem s par pristupama za den, kterej si s tim pohraje a neco se na tom i nauci. Rozhodne to ale neni zalezitost pro komercni vyuziti, obvzlast pokud by na tom mel bejt nejakej vetsi provoz. Pro provozovatele hostingu jsou to vetsinou nocni mury  :D

Mozna uz se u nekterejch RS situace trochu zlepsila - tyhle moje zkusenosti jsou zhruba rok stary. Taky je mozny, ze jsem na nekterej skutecne dobrej open RS nemel stesti narazit, prestoze existuje.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 16 Listopadu 2008, 20:21:50
Tak trochu obnovím diskuzi na toto téma. 8)

Též mám rád řešení na míru, nicméně mám takovou suprovou vlastnost, díky které mi žádnej vlastnoruční kód nepřipadá dobrej. Furt bych se v něčem vrtal, opravoval, přepisoval. Takhle to prostě naleju a používám. A propó, poslední dobou mě opět tíží myšlenka, že bych si nějaký to CMSko zasejc zkusil udělat sám. :D

K MySQL, tam si téměř nevybereš, většina levnějších hostingů na něm jede. Kdyby se dalo vybrat, raději sáhnu po Postgresu... :-X
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Petr Merlin Vaněček 16 Listopadu 2008, 20:53:47
Pavel:
Tak to by jsi mne hochu docela zajímal :)
Nabízím pracovní čas kdykoliv to bude možné (tj. víkendy, svátky atp.) + výdělek veškerý žádný.
Odměnou ti budiž nehynoucí sláva.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Martin Kiklhorn 16 Listopadu 2008, 22:25:53
K MySQL, tam si téměř nevybereš, většina levnějších hostingů na něm jede. Kdyby se dalo vybrat, raději sáhnu po Postgresu... :-X
Pipni nabízí MySQL, PostgreSQL a FireBird. Rozhodně ale nedoporučuji free hosting, s profi jsem celkem spokojený - za ty peníze.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 17 Listopadu 2008, 09:26:27
Weby hostuju na Klenot.cz, nemůžu nic než doporučit. Za minimální cenu opravdu skvělé služby, vše se řeší v osobní rovině, navíc velice rychle.

Nicméně nejlepší hosting je vlastní hosting, kde si člověk prostě vše udělá podle sebe. Kdo si ho dnes ale může dovolit?
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: dumi 21 Listopadu 2008, 09:24:22
hehe, včera som si na localhoste spustil svoj prvý RS. vôbec sa do týchto vecí nevyznám, ale aby som odpovedal na tvoju pôvodnú otázku, tak som použil PHP-Fusion. máte niekto skúsenosti?
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: dumi 21 Listopadu 2008, 10:58:49
ci pana, aká vec: tu sa dá priamo si vyskúšať mrte CMS na testovacej stránke: http://opensourcecms.com/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=3&id=68&Itemid=1

fijúú
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 21 Listopadu 2008, 11:13:39
Sice pěkné, i když možnosti těchto demoinstalací jsou někdy omezené... prostě se to chce podívat spíše pod povrch.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Spock lone wolf 21 Listopadu 2008, 12:05:53
Vlastní server je super věc, taky o něm nějakou dobu uvažuju, ale vážně budu jedině když tam budu mít nějaký projekt co se i sám zaplatí. Případně že se podělím o stroj se známým který má podobné potřeby. Takže zatím hostuju u vshostingu, na čemž mi vyhovuje hlavně to, že je v čechách a zároveň mám v jednom prostoru až 10 různých webů na svch doménách.

No a co se týká redakčních systémů... já jsem línej zkoumat co a jak by se v tom dalo přizpůsobit, nerad dělám kompromisy, takže mi přijde vždycky pohodlnější napsat si vlastní řešení na míru :)
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Vigo 21 Listopadu 2008, 22:13:57
A co phpRS? http://www.supersvet.cz/phprs/ (http://www.supersvet.cz/phprs/) . Koukám na 1245 registrovaných uživatelů s neregistrovanýma jich bude ještě mnohem více....
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Libor Šedivý 22 Listopadu 2008, 00:15:16
Reaguji na původní dotaz, diskuzi jsem nečetl:

Já osobně na většině projektů používám Joomlu, přijde mi kvalitně zpracovaná, má spoustu výhod. Taky nechci založit flame, ale Drupal mi zrovna extra nevyhovoval (subjektivní pohled, chápu jiné názory). Ono v Joomle se dá vytvořit krásná prezentace, hlavně když jí potřebuji rychle. Blbé je asi ovládání, je to takové zamotané, ale když do toho člověk pronikne, dají se s tím dělat divy. Také jsem zkoušel United-Nuke, ale ten CMS mě neohromil, měl jsem v něm hrozně svázané ruce. Bohužel jsem s Joomlou měl nějaké problémy při upgrade. Nakonec jsem dospěl k tomu, že si vyvíjím vlastní redakční systém a v brzké době ho budu nasazovat do nových projektů, zatím je to ale v plenkách. Osobně ten systém bude zaměřen na jednoduchost použití i pro laiky, ale i flexibilitu. Nechci tu propagovat však svůj produkt, nicméně si myslím, že věci jako galerie, podpora více jazyků a s tím spojená snadná lokalizace, či podpora šablon by měla být v každém CMS. Toť věc názoru. Takže poslední dobou tedy dávám přednost vlastnímu řešení, výhoda je to, že když nastane problém, většinou vím, kde je problém a rychle ho odstraním, navíc znám strukturu, takže mohu snadno vytvářet šablony, upravovat vzhled atd., nevýhodou je časová náročnost vývoje.

A co se týče hostingu, mám rád Profitux, ta firma mi přijde jako solidní, výpadky tam nejsou skoro žádné a mají rychlou podporu. S freehostingy jsem nadobro skončil.

A ještě tedy reakce na další diskuzi:

Navíc, když se člověk podívá na web, zjistí že už je na světe tolik redakčních systémů, tak proč tvořit další. Je to skoro jak s tučňáčíma distrama. ;)

Ano, redakčních systémů je hodně, také se s tím potýkám. Ale mám důvod - různé roboty, spamery. Jakmile narazí na známější systém, hned návalově začnou přidávat příspěvky a pokud nemáme alespon captcha, tak je to nemilé. Když bude mnoho RS, tak jim to nepůjde tak lehce. A já jsem pro variabilitu. Další důvody jsem nastínil výše. Pak je tu ještě otázka komerčního nasazení. S mým produktem nejsou problémy s licencemi atd. Prostě si vše vyrobím či použiji produkty, které toto nasazení dovolí. Pokud budu mít finanční úspěch, jistě autorům něco přispěju. A tak by to mělo vždy fungovat.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 22 Listopadu 2008, 11:08:21
nicméně si myslím, že věci jako galerie, podpora více jazyků a s tím spojená snadná lokalizace, či podpora šablon by měla být v každém CMS

Mluvíš mi z duše... je hezké, že je třeba možné o tyto funkce CMSka rozšířit pomocí thirdparty modulů, ale co není přímo v projektu většinou není ono.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Libor Šedivý 23 Listopadu 2008, 22:24:25
Tyhle věci většinou zákazník chce, člověk to pak hledá po netu, mám stejný názor jak ty. Fórum už mi přijde zbytečné, ale třeba návštěvní kniha, tu bych taky dal do základu...
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: emil54 25 Listopadu 2008, 08:14:06
Nicméně nejlepší hosting je vlastní hosting, kde si člověk prostě vše udělá podle sebe. Kdo si ho dnes ale může dovolit?
Kdyz uz se tu plka o hostingu  :):
Neni to zas az tak financne nedostupna vec - mam svou masinu uz par let a s vyjimkou prvnich par mesicu, kdy jsem na ni mel temer vyhradne svoje zalezitosti, si na sebe sama v pohode vydela. Pokud delas projekty pro zakazniky, neni nic snazsiho, nez je presvedcit, aby hostovali u tebe, byt treba i trochu draz, ale s garanci minimalnich vypadku a plny funkcnosti 24/365, sviznosti (na masine nevrci 3000 domen, ale jenom par dobre optimalizovanejch projektu, ktery server ani ve spickach vyrazne nezapoti).  Kdyz pak zakaznikovi ukazes:
Kód: [Vybrat]
Kernel Version  2.6.15-23-server (SMP)
Distro Name Ubuntu 6.06.2 LTS
Uptime 550 days 6 hours 38 minutes
tak vetsinou nema argument proti.

Na zadny hostiongu ti neudelaji podminky, jaky by sis v kontextu konkretnihoé projektu predstavoval, takze vzdy musis jit na nejakej kompromis - na svym serveru si proste prostredi upravis.
Na vlastnim se ti nestane, ze nejakej doveda treba zapne bez varovani globalne gz_handler, aby pak par neosetrenejch stranek (k ohromnymu nadseni zakaznika) vypadalo jako logr z cinskyho caje. Na tvym hostingu ti taky nikdo bez varovani ze dne na den nenahodi jinou verzi OS a s tim spojenou odlisnou verzi vsech serverovejch aplikaci, na svym se nemusis doprosovat o navyseni limitu na cokoli, nastaveni cehokoli.... a tak bych mohl pokracovat donekonecna.

Osobne musim pouze konstatovat, ze nez bych sel dneska se svou praci nekam na hosting, tak to radsi zabalim a pujdu pestovat jahody nebo popijet s homelessakama na nadrazi lahvace  ;D
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Libor Šedivý 25 Listopadu 2008, 12:52:41
No, já bych placený hosting tak nehanil. Já jsem se svým hosterem spokojen. Každou změnu předem oznámí.

Jo a když už jsme u vlastního serveru. Máš ho někde v nějaké "server farmě" na páteřní síti? Nebo u sebe? Ale v tom případě bych pochyboval, že máš tak dobré připojení, které tu zátěž snese. Jaké jsou zhruba výdaje? Já trochu o vlastním serveru do budoucna totiž uvažuju.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Tomáš Jančík 25 Listopadu 2008, 13:20:40
No, já bych placený hosting tak nehanil. Já jsem se svým hosterem spokojen. Každou změnu předem oznámí.

Jo a když už jsme u vlastního serveru. Máš ho někde v nějaké "server farmě" na páteřní síti? Nebo u sebe? Ale v tom případě bych pochyboval, že máš tak dobré připojení, které tu zátěž snese. Jaké jsou zhruba výdaje? Já trochu o vlastním serveru do budoucna totiž uvažuju.

mám stejný dotaz...
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: emil54 25 Listopadu 2008, 13:55:49
No, já bych placený hosting tak nehanil. Já jsem se svým hosterem spokojen. Každou změnu předem oznámí.

Jo a když už jsme u vlastního serveru. Máš ho někde v nějaké "server farmě" na páteřní síti? Nebo u sebe? Ale v tom případě bych pochyboval, že máš tak dobré připojení, které tu zátěž snese. Jaké jsou zhruba výdaje? Já trochu o vlastním serveru do budoucna totiž uvažuju.
No, ja uz to delam vic jak  10 let a s hosterama jsem si uzil svoje. Samozrejme, ze se najdou slusny firmy se zodpovednym a vstricnym pristupem, ale ja uz proste nemam na to, nekoho takovyho hledat, tim spis, ze mi vlastni reseni vyjde v konecnym vysledku levnejc, i kdyz s tim je trochu starosti navic. A ve finale muze bejt hoster sebeslusnejsi a sebespolehlivejsi, staci jeden dva blbci, ktery si ladi svoje php pasqily primo na serveru - a vsichni ostatni maji razem po zizalkach - zeptej se kluku Simonku z Pipni, jakej je to med honit pak takovyho blba, kdyz ti na masine bezi tisice webu.

Provoz vlastniho mne stoji neco pres  2 tisice mesicne za serverovnu (podle IP hadam, ze mi moje plecka lezi mozna ve stejnym regalu jako skatule se zdejsim forem ;) ), jednou za tri roky postavim novej comp (momentalne je tam Intel(R) Celeron(R) CPU 2.66GHz - chystam rychlejsi masinu) a odvezu ho do Prahy. Takze kdyz to vezmes do kalkulacky s tim, ze opravdu kvalitni hosting te vyjde v zavislosti na potrebach minimalne na kilo/mesic, neni co resit.

Jinak doma mam server taky a docela slusne pristupnej - mam z protekce od providera lajnu 10/5 Mbit/s, takze by to v klidu utahlo - jsem si s tou myslenkou chvili pohraval. Jenomze tu je semtam vypadek, ponevadz to ke me lita vzduchem, obcas nekdo v ulici vyhodi pojistky az na trafacce atd. A porizovat kvuli tomu centralu a drahej zalozni zdroj a bejt u toho uvazanej jak pes u boudy a nemoct jet ani na dovolenou, to je taky na prd. Takze ho mam spis na ladeni novejch projektu a jako datovej.

Zaver: pokud mas ve sprave aspon 10 - 15 cizich webu, vrele doporucuju  :)
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Petr Merlin Vaněček 25 Listopadu 2008, 19:22:12
Stačí se pozeptat :)
Aktuálně mám k dispozici dva servery - jeden na 10/10 páteř, druhý na domácí lince 40/8, pokud někdo bude potřebovat, tak už nejeden ubunťák u mne má své kolečko :)

Jinak se kloním k názoru, že než někde zalevno cizí hosting u profláknuté společnosti, raději i na horší lince hosting svůj.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Libor Šedivý 29 Listopadu 2008, 00:15:08
Zatím mi jedou dva tři větší projekty, takže zatím to asi nemá cenu, ale do budoucna o tom budu uvažovat. Jinak kvalitní hosting se dá sehnat už za 75 Kč měs. a jsem s ním nadmíru spokojen. Hoster je na úrovni a pravidelně přidává nové servery, což je fajn věc.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Tomáš Jančík 29 Listopadu 2008, 00:26:11
Jinak kvalitní hosting se dá sehnat už za 75 Kč měs. a jsem s ním nadmíru spokojen. Hoster je na úrovni a pravidelně přidává nové servery, což je fajn věc.

máš na mysli ten jistý tropicky ovocný hosting co já?
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: ares952 09 Prosince 2008, 15:31:13
ja jsem na svym webu zprovoznil svuj redakcni system, zkousel jsem phpRS, joomla, drupal, unitednuke a jeste par dalsich a musim rict, ze cele ovladani je prilis komplikovany. Navic tim, ze jsme si udelal svuj system, tak si ho muzu libovolne upravovat, protoze se v nem vyznam, muzu optimalizovat, muzu si zavest captcha kde chci (nove misto captcha pouzivam javascript a je to mnohem ucinnejsi nez nejaka captcha).

A ohledne toho spamu: na spam boty nemusim mit proflakle reseni, ale i to moje stacilo na zaspamovani, ale jak rikam, staci par uprav a je vystarano.

Ja bych mozna uz do nevlastniho reseni nesel.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: romciiik 07 Února 2009, 20:30:44
predpokladam ze vacsia z vas co si spravila redakcny system, vyuzivala PHP.
zaujima ma, ze ci vyuzivate holi kod (vsetky instrukcie za sebou)/funkcie/OOP
ja pouzivam funkcionalne scriptovanie, ale ked si cumnem kod vacsiny OS aplikacii vacsinou su robene OOP.

ma nejaku realnu vyhodu naucit sa pouzivat OOP?
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: ares952 07 Února 2009, 21:30:49
Původní verzi redakčního systému jsem mastil jeden řádek za druhým, měl jsem jen nějaké globální proměnné pro názvy tabulek, pro linky do databáze apod.
Novou verzi mám hodně v OOP, zejména co se přístupu do databáze týká, vkládání tagů a správy session.
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Tomáš Jančík 07 Února 2009, 22:34:06
50/50
stejně jako ares řeším třeba přístup k db a další věci které vícekrát opakuji přes OOP, jinak klasicky skládám příkazy za sebe do nějakého logického celku
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 08 Února 2009, 10:58:15
OOP je vcelku kontroverzní záležitost. Někdo si bez něj nedokáže programování vůbec představit, někdo ho k smrti nesnáší. Když si vzpomenu, jak to do nás na vejšce cpali horem dolem, nesnášel jsem to! Jenže, když se na to podívám z odstupem času, jsem jenom rád, že to tak bylo. Kvalitně psaný OOP model je o mnoho srozumitelnější, přizpůsobitelný, atp... ale nic se nemá přehánět! :D
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Martin - ViPEr*CZ* 08 Února 2009, 11:15:12
Tady každej umí OOP  ;D To je půlka programů v ubuntu Vaše záležitosti ne  :'( ::)
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 08 Února 2009, 11:20:43
Neřek jsem, že ho umím. :D
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Teyras 09 Února 2009, 21:06:40
No, teď zrovna píšu redakční systém a řekl jsem si, že to tentokrát zkusím objektově... Ve zkratce, nesnáším to, ale práci to usnadní :D
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 11 Února 2009, 19:10:57
řekl jsem si, že to tentokrát zkusím objektově... Ve zkratce, nesnáším to

Co mi to jel připomíná? Jo, už vím, mě a PHP před asi dvěma lety. ;D
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Teyras 11 Února 2009, 21:51:48
řekl jsem si, že to tentokrát zkusím objektově... Ve zkratce, nesnáším to

Co mi to jel připomíná? Jo, už vím, mě a PHP před asi dvěma lety. ;D
Tak tak, historie se opakuje :D
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 12 Února 2009, 10:05:19
Vydrž Prťka, vydrž! :D
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: romciiik 15 Února 2009, 22:45:30
takze vyzera mi to tak, ze OOP vie kazdy seriozny koder, ..mal by som sa zoserioznit :)
este mi napadla otazka: pouzivate fyzicky rozne subory pre zobrazenie roznych casti systemu?
(praca s profilom - profil.php; registracia - registracia.php; atd.)
.. alebo vsetko robite vsetko v korenovom -> index.php rozdelene podmienkami na viac casti
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Pavel Půlpán 15 Února 2009, 23:01:35
Já mám radši include soubory a vše směrovat na index.php, ale je to každého věc... ;)
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: ufaak 15 Února 2009, 23:40:19
jj taky to resim takhle
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Teyras 16 Února 2009, 13:04:15
Já to držím odděleně... index, viewarticle, addarticle, viewprofile, viewimage atp
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: ares952 16 Února 2009, 20:52:31
mam to rozdelene ve vice souborech, ale ty includuju do index.php a rozdeleni resim pak jen v tomhle souboru (na to je dobry .htaccess)

v include souborech mam pak obvykle jen funkce ktere volam, nebo casti programu (napriklad main.php je hlavni sloupec, left.php je levy sloupec apod...)
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: romciiik 16 Února 2009, 21:45:43
mam to rozdelene ve vice souborech, ale ty includuju do index.php a rozdeleni resim pak jen v tomhle souboru (na to je dobry .htaccess)

v include souborech mam pak obvykle jen funkce ktere volam, nebo casti programu (napriklad main.php je hlavni sloupec, left.php je levy sloupec apod...)
na to je dobry .htaccess skus konkretizovat, asi som nepochopil (a mohlo by sa mi to zist)

napadlo mi ze mne osobne by asi vobec nevadilo zverejnit vlastne CMS pod GLP, keby som sa nebal ze v pripade pristupnosti zdrojakov sa mi do systemu lahko hocikto nabura. ako to riesia projekty ako joomla atd.?
PS: ehm, vacsinou ked nieco robim , tak to robim tak ze to objednavatel "potreboval uz vcera" a nakoniec je v tom taky dokonaly chaos ze by to nikto ani nechcel.. dokonca ziadne OOP.. no fuj
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: ares952 17 Února 2009, 06:27:21
zverejneni zdrojaku se taky obavam prave z duvodu odhaleni nejakych zneuzitelnych chyb :-)

.htaccess pouzivam na to, ze napriklad stranka http://www.lumidan.eu/article/70-instalace-gnu-linux-ubuntu-8-10/ se mi prepise do tvaru http://www.lumidan.eu/index.php?pg=article/70-instalace-gnu-linux-ubuntu-8-10/

takze mi vse staci osetrit jen v index.php
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: romciiik 17 Února 2009, 09:31:03
viem ze je to uz mimo povodnej temy.. ale, mozes sem dat daky .htaccess ktory tie "premeny" robi? nejake som skusal ale .. nie a nie fungovat.
1) .htaccess funguje iba na subory ktore su s nim v zložke/pre cely server/pre adresare a podadresare
2) mozem nastavit rozdelne spravanie na roznych subdomenach, ak vlozim do zloziek so subormi rozne .htaccess
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: Teyras 17 Února 2009, 11:01:16
No, s přístupností kódu to podle mýho názoru Joomla apod. řeší tak, že to maj
1) dobře ošetřený
2) nepřehledný že se na to většina běžnejch über 1337 haxörz vybodne
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: ares952 17 Února 2009, 22:26:48
viem ze je to uz mimo povodnej temy.. ale, mozes sem dat daky .htaccess ktory tie "premeny" robi? nejake som skusal ale .. nie a nie fungovat.
1) .htaccess funguje iba na subory ktore su s nim v zložke/pre cely server/pre adresare a podadresare
2) mozem nastavit rozdelne spravanie na roznych subdomenach, ak vlozim do zloziek so subormi rozne .htaccess

Kód: [Vybrat]
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^lumidan.eu
RewriteRule (.*) http://www.lumidan.eu/$1 [R=301,QSA,L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule (.*) index.php?pg=$1 [NC,QSA]

zaroven to upravi stranky na tvar www.lumidan.eu pokud nekdo zada jen lumidan.eu

ano htaccess muzes dokonce upravit i pro ruzne adresare na stejne domene
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: romciiik 19 Února 2009, 21:34:11
Kód: [Vybrat]
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^lumidan.eu
RewriteRule (.*) http://www.lumidan.eu/$1 [R=301,QSA,L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule (.*) index.php?pg=$1 [NC,QSA]

pls.. fakt sa mi to zda moc studia a malo casu na studovanie kompletnych moznosti htaccess ked potrebujem iba user friendly url..
co znamena
Kód: [Vybrat]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
Název: Re: Redakční systémy
Přispěvatel: ares952 19 Února 2009, 23:18:58
to znamena, ze pravidlo se nevykonava, pokud je to existujici adresar (-d) anebo soubor (-f)

takze pokud zadas adresu treba www.lumidan.eu/smiles a adresar/soubor smiles existuje, potom se neprepisuje stranka do vyse uvedeneho tvaru (v .htaccess v nize uvedenem tvaru)