Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Obecná podpora => Téma založeno: libor007 06 Červen 2011, 11:26:34

Název: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
Přispěvatel: libor007 06 Červen 2011, 11:26:34
Ahoj, jaký fs doporučíte pro externí hdd? Budou na něm zálohy dat. Zaujal mne xfs, který má oproti ext4 menší nároky na prostor. U 320gb disku je po naformátování s xfs o 20gb víc místa. To není zanedbatelné. Zálohy dělám synchronizací přes grsync. Dočetl jsem se, že xfs při přerušení napájení při zápisu zapíše jen soubory s nulovou velikostí. Odhalil by to pak grsync a provedl nápravu v daném adresáři? Díky za postřehy...
Název: Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
Přispěvatel: RNA 06 Červen 2011, 11:31:54
S tím volným místem je to tak, že záleží kolik inodů má být reservováno. Takže podívejte se na další parametry pro formátování.
A chcete to mít přístupné i z Woken, nebo Vám stačí pouze z Linuxu?
Název: Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
Přispěvatel: libor007 06 Červen 2011, 12:19:36
Díky za odpověď. Stačí přístup v linuxu, čímž naštěstí nemusím lpět na ext2/3 a fat/ntfs kvůli woknům. Teoreticky nepotřebuju žurnál, ale pokud xfs používá hlavně ram pro žurnálování, je to teoreticky bezpečnější, než pouhé ext2.  A zároveň méně náročné na prostor HDD, než ext3,4. Mám např. nestabilní PC(teď letí z baráku) a zamrzl mi systém při zápisu dat (na xfs přes esata připojení). Takže po restartu jsem nevěděl, jestli je vše ok, nebo ne. Takže vlastně nevím, jak se v této situaci OS zachová. Můj laický předpoklad je, že případnou obecnou neintegritu XFS partišny by přímo OS nahlásil po připojení a grsync by při opětovné synchronizaci měl znovu přepsat soubory s nulovou délkou(díky volbě kontrolovat kontrolní součty souborů). Nebo se mýlím?
Název: Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
Přispěvatel: RNA 06 Červen 2011, 13:12:29
XFS jsem v praxi nezkoušel, nicméně pro přenosné médium bych zvolil EXT4, tedy pokud je přes esata. Jinak, pokud by bylo připojeno přes USB, možná by byl lepší fs s menší režií, tedy EXT2. Já používám na přenosném hdd (WD 240GB) EXT4 bez problémů. Připadá mi i podstatně rychlejší, než když tam před časem byl NTFS a připojeno k Woknům XP. Asi jsem Vám moc neporadil, ale myslím, že v tomto případě bude nejlepší vlastní zkušenost. BTW - zkuste při formátování snížit počet inode - nevím, kolik a jak toho zálohujete, ale pokud zálohujete do nějakých komprimovaných archivů, tak to rapidně snižuje počet fyzických souborů, tím byste ušetřil místo.
Název: Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
Přispěvatel: daysleeper 06 Červen 2011, 21:23:22
je mozne take zmensit misto pro vyhrazene bloky, i 0% by nemelo delat problem
http://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=40023.0

jinak rsync samozrejme jakoukoliv nesrovnalost mezi originalem a zrcadlem "opravi"
Název: Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
Přispěvatel: libor007 07 Červen 2011, 17:34:23
Pratele, diky za infos. Ten velky hdd je esata s usb2 a pak mam jeste 2,5" usb2. Na esata je nejrychlejsi ext4. S usb2 jsou rozdily samozrejme mnohem mensi. Protoze potrebuju co nejvic mista na disku k dispozici, volim xfs.
Název: Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
Přispěvatel: RNA 08 Červen 2011, 22:58:34
Dnes jsem zkoušel exFAT. Je to sice z dílny Micro$oftu, ale má výhodu, že chodí v Linuxu i ve Woknech, data jsou vzájemně kompatibilní, nejsou problémy ani s divoce diakritickými názvy souborů  Do Linuxu se musí doinstalovat podpora pro tento fs a na Win XP se mi jej nepodařilo rozchodit (jen ve Win7, i když Micro$oft tvrdí, že už je tam dávno patch). Podle Wiki by měl chodit i pod Mac OS.
Nechal jsem ho na jednom přenosném hdd (250GB), tak uvidím, jak se osvědčí,
Název: Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
Přispěvatel: libor007 08 Červen 2011, 23:45:33
zkoušel jsem měnit ty vyhrazené bloky.v konzoli je vše ok,ale nautilus i gparted ukazuje pořád stejně místa jak v původním nastavení.kde dělám chybu?
Název: Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
Přispěvatel: jmp 09 Červen 2011, 08:20:44
na Win XP se mi jej nepodařilo rozchodit (jen ve Win7, i když Micro$oft tvrdí, že už je tam dávno patch).

zkuste mrknout na http://support.microsoft.com/kb/955704/ (http://support.microsoft.com/kb/955704/)
Název: Re: Jaký filesystem pro usb-hdd+záloha s grsync
Přispěvatel: martin.bazant 20 Červenec 2011, 10:41:58
Dnes jsem zkoušel exFAT. Je to sice z dílny Micro$oftu, ale má výhodu, že chodí v Linuxu i ve Woknech, data jsou vzájemně kompatibilní, nejsou problémy ani s divoce diakritickými názvy souborů  Do Linuxu se musí doinstalovat podpora pro tento fs a na Win XP se mi jej nepodařilo rozchodit (jen ve Win7, i když Micro$oft tvrdí, že už je tam dávno patch). Podle Wiki by měl chodit i pod Mac OS.
Nechal jsem ho na jednom přenosném hdd (250GB), tak uvidím, jak se osvědčí,


Ahoj, chtěl bych se tě zeptat, jak se ti exFAT osvědčil. Taky přemýšlím, jaký FS nasadit - koupil jsem si 1TB ext. disk a potřebuju na něj nahrávat i soubory větší jak 4GB a zároveň ho potřebuju číst a zapisovat na něj jak v Linuxu, tak ve Windows.. Tak přemýšlím, jestli nasadit EXT3 (pod Win se na něj dá díky ovladačům taky zapisovat), nebo třeba ten exFAT..

Díky :-)

EDIT: budu rád, když mi odpoví i někdo jiný než jen RNA - jaký FS dát na externí harddisk (potřeby popsány výše + měl by zvládat rychlý zápis i čtení)