Fórum Ubuntu CZ/SK
Ostatní => Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS => Téma založeno: ftdolton 29 Září 2011, 17:17:05
-
Zdar,
potřebuju změřit objekt z GoogleMap - konkrétně rybník, jeho část. Nevím jak na to, exportovat obrázek a pak přes něj položit nějaký rastr? Prosím o poradu - nápady.
Díky, a ahoj
-
Nikoliv, třeba ti pomůže toto http://mapy.google.cz/support/bin/answer.py?hl=cs&answer=1628031 (http://mapy.google.cz/support/bin/answer.py?hl=cs&answer=1628031) :)
-
Díky,
je to sice nějaké "neohebné", naměřené metry ukazuje ve vysouvacím okně, nikoliv na aktuální ploše, ale pro základní účely vyhovuje.
S tím rastrem jsem přišel proto, že mi jde o přesnou (pokud možno) výměru toho rybníka - části, pro ocenění nákladů určité stavby. Teď ten čtyřúhelník trefuji ručně a od oka ...
Ještě jednou dík, ozubené kolo jsem předtím nepochopoval :-)
-
Rozloha by šla určitě najít zde http://nahlizenidokn.cuzk.cz/VyberKatastr.aspx . Co jsem se díval, rybníky tu jsou v okolí vyměřené.
-
Cus, ja jsem na podobne veci pouzival Google Earth, mereni je primo v tomto programu. Predpokladam, ze mapove podklady jsou stejne.
-
Pro Kamil Hanuš:
díky za tip, s katastrem docela pracuju, ale je tady jeden specifický problém - speciálně u rybníka - a to rozdíl mezi zákresem v kat. mapách a realitou. Baráky se nehýbou, silnice v podstatě jen málo, ale vodní toky a nádrže mění relativně často svou polohu.
Pro RapMan:
dík, ale GE jsem tak nějak nerozchodil. GoogleMap asi postačuje, pro moje účely.
Obecně:
myslel jsem, zda není nějaký sw, který by mi na (např.) exportovaný obrázek (fotku) z GM umožnil položit rastr = změřit to, příp. zakreslit návrh umístění objektu - hráze. Já se v tomhle opravdu nevyznám, počítadlo používám na internet, maily a dokumenty - toť vše, ani muzika, ani filmy ...
Budu bojovat, až se k tomu zase dostanu.
Díky všem za zájem!
-
Tak ještě jedna možnost...
já dostal plochu rybníku tak, že jsem si vytiskl ten rybník do pdf, pdf jsem "natáhl" do AutoCADu, v CADu jsem pdf zamknul, nástrojem "křivka" jsem objel obrys rybníku a ve vlastnostech jsem si přečetl plochu. :)
Jen je třeba pohlídat si měřítko ;D
-
Anebo stejně jako CAD použít nějaký GIS, třeba Quantum GIS (v repozitářích Ubuntu) – v něm Přidat rastrovou vrstvu (obrázek jpg, tif), nástrojem Výměra plochy obkreslit obrys a přepočíst podle měřítka.
Další možností by bylo nakreslit obrys v Google Maps, uložit ho jako soubor KML a ten otevřít v Gisu. Pak by už obrys měl být v souřadném systému, a jeho plocha tedy ve správných jednotkách.
-
Pro Kamil Hanuš:
díky za tip, s katastrem docela pracuju, ale je tady jeden specifický problém - speciálně u rybníka - a to rozdíl mezi zákresem v kat. mapách a realitou. Baráky se nehýbou, silnice v podstatě jen málo, ale vodní toky a nádrže mění relativně často svou polohu.
Pro RapMan:
dík, ale GE jsem tak nějak nerozchodil. GoogleMap asi postačuje, pro moje účely.
Obecně:
myslel jsem, zda není nějaký sw, který by mi na (např.) exportovaný obrázek (fotku) z GM umožnil položit rastr = změřit to, příp. zakreslit návrh umístění objektu - hráze. Já se v tomhle opravdu nevyznám, počítadlo používám na internet, maily a dokumenty - toť vše, ani muzika, ani filmy ...
Budu bojovat, až se k tomu zase dostanu.
Díky všem za zájem!
OT: Příště prosím bez háčku :)
-
Ahoj,
qgis aj autocad je trochu tazsia cesta, lebo obrazok by si potreboval dostat do skutocnych rozmerov. Preto skus pouzit CENIU http://geoportal.gov.cz/web/guest/map?openNode=Ortofotosn%C3%ADmky&keywordList=inspire (http://geoportal.gov.cz/web/guest/map?openNode=Ortofotosn%C3%ADmky&keywordList=inspire) kde si mozes podsvietit aj kataster a vidiet teda ze ci ten rybnik je naozaj iny na ortofote ako na katastralnej mape.
-
Ja vas fakt nechapu... ten Google Earth to ma integrovany v sobe - viz http://earth.google.com/support/bin/static.py?page=guide.cs&guide=22365&topic=23730&answer=148134
-
Pro Kamil Hanus:
Tak to se moc omlouvám, zase jsem byl zbytečně moc chytrej ...
Všechny doporučené postupy vyzkouším, díky za tipy, ale bude mi to chvilku trvat, jsem jaksi zavalen - dokonce prací!
-
Ja vas fakt nechapu... ten Google Earth to ma integrovany v sobe - viz http://earth.google.com/support/bin/static.py?page=guide.cs&guide=22365&topic=23730&answer=148134
Pisal ze GE tak nejak nerozchodil...
-
Tohle by melo fungovat - http://www.liberiangeek.net/2011/03/install-google-earth-ubuntu-11-04-natty-narwhal/