Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Obecná podpora => Téma založeno: jakewh 31 Květen 2013, 11:19:10

Název: mazání souborů z USB flash disku
Přispěvatel: jakewh 31 Květen 2013, 11:19:10
Mám dotaz ohledně mazání souborů z usb klíčenky. Pokud v smažu nějaký soubor na klíčence tak se přesune do skryté složky .trash na klíčence a ne do systémového koše. Čili pak dochází k tomu že po připojení se klíčenka jeví jako prázdná ale má plný skrytý koš tím pádem i menší kapacitu. Řešil jsem to vždy formátem klíčenky. Dá se nějak udělat aby to fungovalo jako na windows (smazané soubory se přesunují do systémového koše)?
Díky
Název: Re:mazání souborů z USB flash disku
Přispěvatel: Orisi 31 Květen 2013, 11:33:40
Naučil jsem se , při mazání flash klíčenky ihned vysypat koš.  Jakmile se koš nevysype hned , má klíčenka při následném zapojení menší velikost .
Název: Re:mazání souborů z USB flash disku
Přispěvatel: beer 31 Květen 2013, 11:34:32
Citace
Dá se nějak udělat aby to fungovalo jako na windows (smazané soubory se přesunují do systémového koše)?

Nechci se hádat, ale takto to nefunguje ani na windows. Při mazání na klíčence používej shift+delete. Tato zkratka funguje jak v linuxu, tak na windows a umožňuje smazat soubor bez přesunutí do koše. Pokud bys chtěl přesouvat v linuxu do svého koše, tak normálně použij příkaz mv /cesta/zdroj/soubor /cesta/ke/koši/
Název: Re:mazání souborů z USB flash disku
Přispěvatel: jakewh 31 Květen 2013, 11:40:39
Tak nevím jak to je ale když na windows smažu soubor klávesou DELETE a pak odpojím flashku, soubor není na flash ale je v systémovém koši. To co radíte funguje ale když začnu někomu koho chci předělat na Ubuntu vysvětlovat že musí mazat soubory z flashky tak a tak, skončí to u toho že řekne "to je v tom všechno tak složitý?Tak to tam dej radši znovu windows"
Název: Re:mazání souborů z USB flash disku
Přispěvatel: RNA 31 Květen 2013, 12:25:21
...Čili pak dochází k tomu že po připojení se klíčenka jeví....
Po připojení kam? K linuxu nebo k woknům? Linux rozpozná .Trash jako koš a správně s ním zachází, naproti tomu Wokna vidí složku .Trash jako normální adresář a nikoliv jako koš.
Ve Woknech je možné složku  .Trash normálně smazat a tím problém obejít.
V Linuxu stačí vysypat koš.
A metoda brute force: naformátujte flašku na ext4.  :)
Název: Re:mazání souborů z USB flash disku
Přispěvatel: Roman Vacho 31 Květen 2013, 13:53:05
Anebo pro KDE je grafická utilitka quick-usb-formatter, která je dostupná v menu pro odpojení.
Název: Re:mazání souborů z USB flash disku
Přispěvatel: Šuohob 31 Květen 2013, 13:58:35
nejde jednoduse nastavit tvuj oblibeny file manager, aby smazane soubory nedaval do kose, ale rovnou mazal?
Název: Re:mazání souborů z USB flash disku
Přispěvatel: beer 31 Květen 2013, 15:40:57
nejde jednoduse nastavit tvuj oblibeny file manager, aby smazane soubory nedaval do kose, ale rovnou mazal?

To je zřejmě řečnická otázka na tazatele. Odpovím, že to snad v naprosté většině file managerů lze. Osobně toto nedoporučuji. Koš se hodí, nezřídka se stává, že se smazání souboru lituje a hledají se cesty a nástroje na obnovu dat. Shift+Delete je zkratka, kterou by měl znát i uživatel windows.

Pokud se nepletu, tak ve windows je to jinak, než se tazatel domnívá, koš se tam dá konfigurovat pro každou jednotku nezávisle, tedy i pro flash disky. Na každé jednotce ve windows je možné určit, zdali se má soubor přesouvat do koše, nebo rovnou mazat. Toto nastavení se provádí přes konfiguraci Koše. Smazané soubory z flashdisku ve windows se nepřesouvají do žádného systémového koše ve windows, koš je vždy spojen s konkrétním oddílem, kde je uložený soubor. Pokud se tazatel spoléhá na to, že se ve windows soubor přesune při vymazání přes delete z flashky do koše na disku c nebo d, tak na to brzo doplatí. To je dle mého názoru nesmysl.