Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Obecná podpora => Téma založeno: Ellendway 13 Červen 2013, 23:16:32

Název: [Vyřešeno] Odinstalace Ubuntu 13.04
Přispěvatel: Ellendway 13 Červen 2013, 23:16:32
Zdravím,

leží mi na stole notebook od známého, který na něm má pouze Ubuntu 13.04. Rád by se systému chtěl zbavit, i když jsem se mu to snažil rozmluvit. Bohužel osobně nevím, jak odstranit kompletně Ubuntu tak, abychom dokázal nainstalovat Windows.

Postupoval jsem dle návodu na internetu - spustil systém přes USB klíč. Přes program GParted jsem odstranil oddíl, na kterém systém fungoval. Oddíl jsem zkusil naformátovat jak na FAT32, tak na NTFS. Bohužel ani při jednom formátu mi instalační DVD Windows nenašlo oddíl, na který mohu systém nainstalovat. Je potřeba v GParted nastavit ještě něco?

Jsem už pomalu, ale jistě zoufalý, protože jsem tuto instalaci, resp. přeinstalaci v životě nedělal a proto žádám na kolenou o pomoc vás, odborníků.

Děkuji za případné rady a tipy.

// Edit: A jak se tak dívám, dal jsem to do špatné sekce :(
Název: Re:Odinstalace Ubuntu 13.04
Přispěvatel: matlala 13 Červen 2013, 23:20:58
ono bude rychlejší když místo formátování a mazání pouze přes gparted vytvoříš novou tabulku oddílů standartě typu ms-dos, data tím fyzicky nesmařeš, jen smažeš a vytvoříš tabulku oddílů. Teda pokud tam nejsou nějaká data, která by chtěl zachránit. Jinak standartně odstranit oddíly ubuntu a ve windows instalátoru klasika.

No a co mu zkusit vnutit stabilnější 12.04, tj LTS? Taky na ní jedu.
Název: Re:Odinstalace Ubuntu 13.04
Přispěvatel: Ellendway 13 Červen 2013, 23:27:37
Předpokládám, že tyto oddíly neudělám v GParted, že? Přikládám dvě fotky (fotka 1 (http://wowfan.cz/ellendway/ub/IMG_1985.JPG), fotka 2 (http://wowfan.cz/ellendway/ub/IMG_1986.JPG)) oddílů, které v GParted mám (i když si nejsem jistý, zda pomohou). Jak jsem psal - v podstatě jsme ty oddíly již odstranil a vytvořil nové a to jak FAT32 a NTFS. Ani jeden nebyl nalezen v instalátoru Windows.

Uvažoval jsem, že mu pro test nainstaluji Linux přes Windows, ať si v tom hraje jakmile bude mít stabilní systém. Ono mu nemá cenu až tak moc rozmlouvat a domlouvat, protože je to trdohlavý býk :P
Název: Re:Odinstalace Ubuntu 13.04
Přispěvatel: Cuore 15 Červen 2013, 07:06:11
tabulku oddílů v GParted vytvoříš. Je to někde v záložce. Buď můžeš udělat MBR (msdos) nebo GPT. Jinak k té instalaci, já osobně bych vše zrušil, aby byl disk jako po koupi a oddíly ať si vytvoří windows instalátor sám.
Název: Re:Odinstalace Ubuntu 13.04
Přispěvatel: Ellendway 15 Červen 2013, 16:19:02
Takže hotovo... připadám si jako blb.

Dle všeho jsem dělal vše dobře, jen pro přeinstalaci systému Windows musí systém načíst prvně ovladače pevného disku. Takže stačilo nějakou tu hodinu Googlovat, číst v Němčině a přišel jsem na to :)

I přes to velice děkuji za zájem.