Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Hardware => Notebooky a přenosné počítače => Téma založeno: hracher 02 Únor 2016, 23:26:49

Název: Lubuntu na HP Omnibook XE3 - pouze textový režim
Přispěvatel: hracher 02 Únor 2016, 23:26:49
Zdravím,

pokouším se rozjet Lubuntu na starém notebooku. Je to pouze na internet pro starší osobu, vím, že zde nebude nějaký extra výkon. Jenom chci upozornit, že jsem absolutní začátečník, co se týká linuxu, ale snažím se. Co jsem si hledal, tak s tímto notebookem bývají problémy skrz grafiku a ovladače? Nicméně se pokusím napsat co nejvíce důležitých informací. :)

Specifikace notebooku HP Omnibook XE3:
Procesor: Mobile Intel Pentium III-M 1066 MHz
RAM (MB): 256
HDD (GB): 30
Video: Intel 830M

Z důvodu slabé ram jsem si stáhl alternate verzi Lubuntu 12 a nainstaloval ji z flashky, zcela bez problémů. Tuto starší verzi jsem vybral, protože mi nynější alternate verze vyhazovaly chyby, tato jediná fungovala.
Ovšem po zapnutí byla obrazovka pouze černá, popřípadě problikla. V této době jsem taky zkusil připojit externí monitor a ten i ukazoval nějaký obraz, ale zaseklo se načítání, viz další krok. Pak jsem se dostal do textového režimu a upravil GRUB a přidal "nomodeset", poté už se začala objevovat načítací obrazovka Lubuntu, ale tam všechna akce skončila.

Když najedu do textového režimu, přihlásím se a přepnu se pomocí ALT+F7, tak vidím pouze blikání _ (dash). Napadlo mě, že zaktualizuji OS na poslední verzi, ale ani to nepomohlo. Poté jsem brouzdal po nejrůznějších forem linuxu, především anglických a zkoušel nejrůznější řešení - doinstalování ovladačů pro grafiky intel, nějaký xorg, mesa-utils, ani popravdě už nevím, co všechno.

Nic z toho nepomohlo, jediná změna je to, že nyní když se přepnu do grafického režimu pomocí ALT+F7, tak už se do textového nedokážu ani přepnout zpátky, což dříve šlo. A nyní se systém automaticky zapíná do textového režimu (s načítací obrazovkou grafického), což jsem dříve musel dělat přes GRUB manuálně.

Když jsem z počátku zkoušel instalovat normální verzi, tak mi Live mod fungoval, normálně po nějaké době najela plocha a fungovalo to. Čili by to ta grafika měla zvládat. Klidně celý systém reinstaluji, pokud jsem něco po*ral a začnu od začátku, pokud to bude třeba. :D

Děkuji za jakékoli návrhy a řešení, jenom bych to prosil trochu pro blbečka (včetně celých příkazů). :D. A omlouvám se, jestli jsem příspěvek vložil do špatné sekce.
Název: Re:Lubuntu na HP Omnibook XE3 - pouze textový režim
Přispěvatel: SAiMi 03 Únor 2016, 09:32:06
Ahoj,
na stroji podobných parametrů který slouží při cestách na dovolenou jsem použil Puppy Linux. Nevím zda není na tvůj NB tato tvá distribuce už moc.
Název: Re:Lubuntu na HP Omnibook XE3 - pouze textový režim
Přispěvatel: Jakub Vaněk 03 Únor 2016, 15:17:21
Na stejném typu notebooku (HP XE3 GC) jsem si dal Debian, ten tam funguje dobře (moje varianta má grafiku S3 Savage pro kterou není kloudný ovladač, zlatej intel), ten ale asi není pro úplné začátečníky.
Název: Re:Lubuntu na HP Omnibook XE3 - pouze textový režim
Přispěvatel: hracher 04 Únor 2016, 21:29:33
Tak nakonec jsem se uchýlil k Puppy Linuxu a po pár problémech jakžtakž běží. Asi jsem příliš lpěl na Lubuntu, ani nevím vlastně proč. :) Díky