Fórum Ubuntu CZ/SK

Komunita => Ubuntu ČR => Téma založeno: Michal Stanke 13 Srpen 2019, 18:46:30

Název: Havárie serveru yasha.ubuntu.cz
Přispěvatel: Michal Stanke 13 Srpen 2019, 18:46:30
Ahoj.

Možná jste zaznamenali včerejší výpadek v datacentru Tower (https://www.lupa.cz/aktuality/datacentrum-tower-na-zizkove-melo-vypadek-radiokomunikacim-neslo-napajeni/). Bohužel to postihlo i CZ.NIC a jejich server, kde běžel virtuální stroj yasha.ubuntu.cz. Co hůř, postihlo to hlavně disky, které se nedaří připojit a nevypadá to ani na žádnou možnost obnovy dat. Byl to starý hardware a už měl doslouženo. Yasha je tedy křemíkovém nebi.

Dobré zprávy
Díky přesunu ubuntu.cz, fóra, wiki i DNS serveru na jiný hosting někdy začátkem tohoto roku nejsou tyto nijak postiženy a jak vidno bez přestávky fungují.

Špatné zprávy
Pro nedostatek času jsem po přesunu výše uvedených aplikací nedokončil zbytek. Konkrétně na serveru fungovaly mailinglisty lists.ubuntu.cz, lists.l10n.cz a pak wiki.l10n.cz. Překladatelská wiki mne mrzí nejvíc, ale pro ni mám nějaké (byť ne zcela aktuální) zálohy. Pro mailinglisty bohužel zálohy nejsou a pokud se nějakým zázrakem disky znovu neroztočí, jedinou náhradou bude web.archive.org.

Další postup
V nejbližší době plánuji jmenovitě obeslat členy mailinglistů, které si pamatuji, a informovat je o stavu. Následně se pokusím o obnovu wiki.l10n.cz ze záloh a jako poslední nastavit přesměrování mailinglistů na web.archive.org. Nebude-li poptávka po náhradě novým mailinglistem, zůstane náhradou toto nebo jiné fórum.

Michal
Název: Re:Havárie serveru yasha.ubuntu.cz
Přispěvatel: Michal Stanke 14 Srpen 2019, 22:25:24
K dnešnímu večeru jsem subdoménu, kde běžely konference Ubuntu.cz, přesměroval na statickou stránku s informace, co se stalo atd. Najdete ji na https://lists.ubuntu.cz/. Pro Ubuntu.cz je tam vše vyřešeno, pro L10N.cz budou informace na https://www.l10n.cz/ a https://lists.l10n.cz/.