Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Hardware => Téma založeno: Gmisiycs 25 Prosince 2019, 15:15:07

Název: Hardware Probe - Jak zjistím, zda je počítač kompatibilní s Linux (Ubuntu etc.)
Přispěvatel: Gmisiycs 25 Prosince 2019, 15:15:07
Obecně
Každou chvíli se vynoří dotaz, zda je ten či onen počítač schopen fungovat pod Linuxem a jeho distribucemi. Ptají se zkušení i nezkušení lidé, stále v tom není jasno a je více/méně nejisté, zda to někdy skončí. Mnohdy ani profíci nedokáží na dotaz o kompatibilitě různých OS odpovědět.

Jsem objevitelem Ameriky
Samozřejmě jsem brouzdal a hledal něco jiného. Narazil jsem při tom na program hw-probe. Vlastně nejde jen o program, ale o širší aktivitu linuxové komunity, jejíž součástí je právě zmiňovaný program hw-probe.

K věci
Lidé znalí věci zavírají kartu v prohlížeči. Pro ostatní popíši oč se jedná.
Existuje mnoho aktivit, které mají za cíl vytvářet databáze strojů (hardware i jednotlivých samostatných  komponent), s cílem ulehčit hledání Linux kompatibilních strojů ještě před jejich nákupem. Aktivity okolo hw-probe jsou jednou z nich.
Každý, kdo má spuštěný Linux na svém PC, NTB, mobilu, (tabletu?) může stáhnout a spustit tento program a zjistit, jestli je jeho stroj kompatibilní s distribucí Linuxu, na které je program spuštěn. Výsledky takového testu pak může anonymně umístit na net, jediným identifikátorem odesílajícího je SHA jeho MAC adresy, a to proto, aby se nedublovaly výsledky. Z každého stroje lze odeslat spoustu diagnostik pod různými distry, proto je nějaký identifikátor nutný. Tento mi přijde dostatečně bezpečný.
Takto tedy vzniká databáze strojů kompatibilních s linuxem. Výborná pomůcka i pro mne, až budu kupovat další stroj (nejspíš od uživatele Ventero (již jsme skoro domluveni)).

LIVE ?
FUNGUJE!
V Ubuntu 20 Focal Fosa, tedy v předdistribuční verzi se mi program z LIVE režimu spustit podařilo (LIVE režim je situace, kdy spustím systém z FLASH disku, nijak neovlivňuje počítač a jeho operační systémy, které jsou na něm nainstalovány - popsáno např. =live]tady (https://wiki.ubuntu.cz/p%C5%99echod_z_windows_na_ubuntu?s[))
V Ubuntu 18.04.3 šel také program spustit, a sice na stejném stroji, přičemž jsem další své PC a distra netestoval.
Vypadá to, že budoucí uživatel Linuxu si prostě může zajít do kamenného obchodu s LIVE distribucí na FLASHce a přímo si provést diagnostiku modelu sám. Je možné, že by se dokonce dalo oslovit internetového prodejce, aby takovýto test provedl on a Vám poslal výsledek ve formě linku. Nepřijde mi to jako nereálné řešení. Nemluvím teď o uřvané zelenině, ale majitel MALL(cz) mi osobně pomáhal při nákupu. Za zeptání nic nedáme a jsou i jiní prodejci, pokud ti s bombastickými kampaněmi nemají na jednotlivce čas.

Takže k praxi.
Zaskočím si na stránku: https://wiki.ubuntu.com/Hardware_probe (https://wiki.ubuntu.com/Hardware_probe)
 - Tady najdu v angličtině popis funkčnosti programu i cíle celé aktivity.
 - Tady najdu i způsob instalace a jak případně odeslat výsledky do centrální databáze na net.
Oficiálně se instalace dělá takto:
Kód: [Vybrat]
wget http://ftp.debian.org/debian/pool/main/h/hw-probe/hw-probe_1.4-1_all.deb
sudo apt install ./hw-probe_1.4-1_all.deb --no-install-recommends
... spuštění pak takto:
Kód: [Vybrat]
sudo hw-probe -all -upload... a výsledkem je toto:
Kód: [Vybrat]
    Probe for hardware ... Ok
    Reading logs ... Ok
    Uploaded to DB, Thank you!
    Probe URL: https://linux-hardware.org/?probe=18c77dc2da

Možná bychom právě tento program mohli globálně doporučovat zájemcům o stroje funkční pod Linuxem.
Jen bych ještě poznamenal, že jsem dotazoval prodejce BT-Computer v Orlové, jestli by mi takový test udělal před nákupem stroje, popř. jestli bych si jej mohl udělat sám a bylo mi odpovězeno na druhou otázku kladně a na první ve smyslu "že by to asi šlo" = evidentně s tím ještě nemají zkušenost, ale asi by to zkusili.
Název: Re:Hardware Probe - Jak zjistím, zda je počítač kompatibilní s Linux (Ubuntu etc.)
Přispěvatel: Gmisiycs 25 Prosince 2019, 15:15:27
Hned tady hodím příspěvek, jak akce probíhala u mne:
(pozn. chytřejší než já to nebudou dělat pod rootem, ale pouze přes sudo)
Kód: [Vybrat]
root@testpc:/home/gmisiycs# sudo apt-get install ./hw-probe_1.4-1_all.deb --no-install-recommends... načež mi vyjela hláška o navrhovaných a doporučovaných programech, takže jsem instalaci zastavil a upravil příkaz podle doporučení. POZOR! Tohle se bude určitě lišit počítač od počítače, takže mne slepě nekopírujte a čtěte, co se vám vypisuje na skle:
Kód: [Vybrat]
root@testpc:/home/gmisiycs# sudo apt install fancontrol read-edid i2c-tools gsmartcontrol smart-notifier cpuid edid-decode ethtool i2c-tools memtester sysstat vainfo vdpauinfo vulkan-utils && apt install ./hw-probe_1.4-1_all.deb --no-install-recommendsJak vidíte, nepoužil jsem původní apt-get, ale zkrátil jej na apt, což by mělo fungovat od verze Ubuntu 14.
Program jsem spustil nejdříve takto, abych viděl výstup:
Kód: [Vybrat]
hw-probe -all DESC... a vyletělo na mne přes 50 tisíc řádků, což jsem nečetl. Takže ještě jednou, podle oficiálního scénáře:
Kód: [Vybrat]
root@testpc:/home/gmisiycs# hw-probe -all -upload... a dostal jsem výsledek ve formě statusu a linku:
Kód: [Vybrat]
root@testpc:/home/gmisiycs# hw-probe -all -upload
Probe for hardware ... Ok
Reading logs ... Ok
Uploaded to DB, Thank you!

Probe URL: https://linux-hardware.org/?probe=832f6ef100
root@testpc:/home/gmisiycs#

LIVE pokusy jsem si bohužel nezkopíroval, ale bylo to totéž v bleděoranžovém.
Každopádně mám tady výsledný link https://linux-hardware.org/?probe=832f6ef100 (https://linux-hardware.org/?probe=832f6ef100)a zajímalo by mne (pokud se někomu bude chtít), co si myslíte o tomto NTB v souvislosti s Ubuntu 20. Mám vše správně nastavené, nebo by to šlo v některém ohledu lépe? Měl bych doinstalovat podporu něčeho, nebo něco zakázat?
Dále by mne zajímalo, co si myslíte o baterii staré 9 let, která stále vydrží 2.5 hodiny přehrávat video a co o 9 let starém HDD, jehož S.M.A.R.T. se zdá být ukraden z jiného stroje.

Díky za pozornost i reakce.
Název: jen k aku a HDD
Přispěvatel: regine 26 Prosince 2019, 14:24:52
K akumulátorům. Uvědomit si, že jde především o chemii. Jednak zkušenost z 2 letého působení v servisu s počítači a potom s používáním aku při hobby (osvětlení kola, čelovky na běžkách).
- aku odejde i nové a značkové během roku a pak jsou držáky, u kterých výdrž člověk nepředpokládá (levné čínské aku I-tec mi běží 10. rok), samozřejmě značkové ač jsou dražší se zaplatí, zpravidla i delší záruka při registraci
- málokdo si uvědomuje, že nechat promrznout zařízení s běžným aku například v automobilu sníží hodně životnost (jsou na to speciální akumulátory, ale násobně dražší)
- Aku je spotřebák. Když si kupuji starší auto prvotně měním olej, brzdovou kapalinu, nemrznoucí chladící směs a akumulátor (hmm - nevím jak u elektromobilů  ;) ).
HDD - téměř stejně jako u akumulátorů. Povrch ploten je chemie, mráz a otřesy nemají v lásce, vzhledem k současným cenám jde o spotřebák. Koupit nový HDD, vložit a starý HDD vrazit do krabičky za 200 Kč a jako externí USB HDD užívat na filmy a podobné nedůležité pokusy. Já je užívám jako duplicitní zálohy (roční záloha zálohy).