Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Pracovní prostředí => Téma založeno: singularis 25 Leden 2020, 12:20:21

Název: Druhé grafické sezení
Přispěvatel: singularis 25 Leden 2020, 12:20:21
Zdar,

chtěl/a bych si nakonfigurovat systém (Xubuntu 18.04), aby mi spouštěl dvě grafická sezení − jedno výchozí (vt7, DISPLAY=:0.0) a druhé na vt8 s DISPLAY=:1.0. Na obou X-serverech by se měl ukázat lightdm a umožnit přihlásit se na každé virtuální konzoli jako jiný uživatel s jiným okenním prostředím (na výchozím sezení budu chtít vždy Xfce a na druhém by to bylo zatím Xfce a později i KDE nebo MATE).

Zkoušel/a jsem nastavit lightdm podle tohoto návodu: https://askubuntu.com/questions/505120/how-to-enable-second-x-session-on-tty8-in-14-04 (https://askubuntu.com/questions/505120/how-to-enable-second-x-session-on-tty8-in-14-04), ale nefungovalo to. Myslím, že je potřeba nějak nastavit systemd, aby spouštěl dva X-servery, ale příliš dobře se v tom nevyznám.

Nevěděl by někdo z vás, jak na to? Stačilo by, kdyby ten postup fungoval i jen pro lightdm (ačkoliv by asi mělo jít i mít na jednom X-serveru lightdm a na druhém SDDM).
Název: Re:Druhé grafické sezení
Přispěvatel: jmp 25 Leden 2020, 14:17:00
nastavovat jsem to nazkoušel, ale myslím že hledáte "multiseat" https://wiki.ubuntu.com/Multiseat (https://wiki.ubuntu.com/Multiseat)
Název: Re:Druhé grafické sezení
Přispěvatel: singularis 25 Leden 2020, 14:41:30
nastavovat jsem to nazkoušel, ale myslím že hledáte "multiseat" https://wiki.ubuntu.com/Multiseat (https://wiki.ubuntu.com/Multiseat)

Ne, to není ono. Multiseat podle té stránky znamená, že se nový X-server napojí na jiná vstupní a výstupní zařízení, já chci X-servery přepínat pomocí VT, stejně jako se dají přepínat textové konzole.
Název: Re:Druhé grafické sezení
Přispěvatel: singularis 26 Leden 2020, 20:06:06
Tak jsem po dlouhém hledání objevil/a „dm-tool“ a podařilo se mi zprovoznit přepínání mezi dvěma současně přihlášenými uživateli, což je asi tak polovina toho, co chci. Ale ještě to má nedostatky:

Kromě toho se mi při experimentování podařilo ještě spustit prázdný X-server a druhý X-displej v okně prvního, ale ani jedna z těch věcí mi zatím nepřipadne moc praktická.

To, co hledám, se zřejmě jmenuje „user switching“ a asi nejblíž je tomu toto: https://askubuntu.com/questions/1199545/user-switching-suddenly-broken (https://askubuntu.com/questions/1199545/user-switching-suddenly-broken)

edit: První problém se mi podařilo vyřešit. Zjistil/a jsem, že když do souboru
Kód: [Vybrat]
/etc/X11/Xwrapper.config přidám řádek
Kód: [Vybrat]
needs_root_right=yes, mohu pak příkazem
Kód: [Vybrat]
startx -- vt8 :1 z textové konzole spustit přímo druhé grafické sezení a ještě mu říct, na kterém virtuálním terminálu se má objevit. A přepínání pak funguje bez hesla. Ale ještě musím přijít na to, jak mu říct, jakou user-session má spustit.