Fórum Ubuntu CZ/SK

Ostatní => Tipy a triky pro Linux => Téma založeno: Abby 06 Června 2020, 18:32:30

Název: Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Abby 06 Června 2020, 18:32:30
Vzhledem k tomu, že už spoustu let se používá UEFI a internet je plný návodů na instalaci pro starý a dnes už nepoužívaný BIOS (MBR), tak jsem se rozhodla udělat návod, jak nainstalovat (nejen) Kubuntu Linux na UEFI (v různých distribucích je postup prakticky stejný, liší se jen vzhled použitého instalátoru). V tomto případě je použito Kubuntu 20.04 v režimu UEFI ve virtuálu (VMware).

Během instalace je vhodné být připojeni k internetu (kabel, wifi), dost věcí to usnadní. Tento návod s připojením k internetu počítá.

0. pokud máte více disků, určitě odpojte všechny kromě toho, na který chcete Linux instalovat, je to kvůli bezpečnosti dat na ostatních discích

1. nastavte si v UEFI režim "Pouze UEFI", tedy vypnout "Legacy", "CSM" a podobně to bývá pojmenované. UEFI má každý moderní PC/notebook cca od roku 2011, takže dnes už 99+% používaných a 100% dnes prodávaných počítačů. Pokud vám bude někdo tvrdit, že je lepší na moderním počítači použít režim Legacy, nevěřte mu, je zjevné že ona osoba dané problematice příliš nerozumí.
Vypněte Secure Boot, i když s ním dnešní distribuce umí pracovat tak není příliš vhodný ani pro Windows, kvůli kterým vznikl, není s ním možné použít např. nepodepsané ovladače.
(https://i.imgur.com/pTMoeR2.jpg)

2. vytvořte si ze staženého ISO souboru USB flashdisk v režimu UEFI (ve Windows např. Rufus, v Linuxu nebo macOS např. Etcher)

Rufus download - https://rufus.ie/cs_CZ.html
Etcher download - https://etcher.download/

3. vložte vytvořený USB flashdisk do volného USB portu, spusťte počítač a nabootujte z tohoto flashdisku (výběr z čeho bootovat se dělá klávesovou zkratkou, např. F11 (můj desktop s mobo MSI), F12 (Lenovo ThinkPad X220) případně jinak, vyhledejte si v manuálu, případně nastavte v UEFI pořadí bootování tak, aby první byl USB HDD

4. objeví se nabídka, ve většině případů stačí zvolit první možnost resp. chvíli počkat. Může se stát, že vám první nabídka nenaběhne, mě se to naposledy stalo poté, co jsem si pořídila Nvidia RTX (nebyly ovladače Nouveau), takže v tom případě zvolte "safe graphics"
(https://i.imgur.com/syVFaWn.png)

5. po chvíli se spustí instalátor
(https://i.imgur.com/AmJNDtx.png)
 
6. vyberte si svůj požadovaný jazyk a pokračujte
(https://i.imgur.com/Mgf5KZI.png)

7. následuje rozložení klávesnice
(https://i.imgur.com/jadb8il.png)

8. poté je obrazovka ohledně instalace, určitě dejte "Běžná instalace" a zaškrtněte "Nainstalovat aktualizace během instalace Kubuntu" a "Nainstalovat software třetích stran"
(https://i.imgur.com/GBayJB5.png)

9. následuje obrazovka rozdělení disku
(https://i.imgur.com/6b8LeWM.png)

10. vyberte si "Ruční"
(https://i.imgur.com/V7bBNcl.png)

11. a disk si rozdělte podle svých preferencí. Disk musí být ve formátu GPT!!! Důvod proč použít GPT je v tom, že GPT umožňuje použít oddíl větší než 2 TB a může být v zásadě neomezené množství oddílů na jednom disku. MBR může mít pouze 4 primární oddíly a pokud je jich potřeba víc, tak je potřeba rozšířený oddíl, ve kterém se vytváří další oddíly. Pokud máte nainstalované Windows v režimu Legacy a chcete dualboot, doporučuji celý disk naformátovat, převést na GPT, nainstalovat Windows znova (nebo obnovit ze zálohy) a poté nainstalovat Linux. Pokud je disk určený pouze pro Linux a není v GPT, použijte možnost "Nová tabulka oddílů"
(https://i.imgur.com/TdzmpQe.png)

12. V každém případě potřebujete oddíl EFI o velikosti 500 MB (minimálně 200 MB)
(https://i.imgur.com/6y6GUrc.png)

13. dále vytvořte oddíl / (root, sem se všechno instaluje), buď přes celý disk nebo pevně danou velikost, pokud chcete samostatný oddíl /home (má to své výhody pro případ reinstalace, když máte samotný oddíl /home, tak zůstanou zachovány vaše data, pokud máte jeden oddíl, tak o svá data přijdete - v obou případech ale je potřeba nezanedbávat zálohování). Můžete si také vytvořit oddíl swap, pokud chcete hibernovat musí mít velikost jako RAM. Tento návod s oddílem swap nepočítá, viz dále. Oddíl / je vhodné rozumně dimenzovat, já používám 60 GB a ještě nikdy jsem se nedostala do problémů s místem.
Jako souborový systém použijeme nejlépe btrfs (umí snapshoty a spoustu dalších užitečných věcí, snadno se vytváří zálohy v programu Time Shift a v případě potíží se snadno vrátíte zpátky k funkční verzi). Pokud nechcete použít samotný oddíl /home zvolte maximální velikost
Nastavte mount point /
(https://i.imgur.com/hoZIsMD.png)

14. (voliteně) vytvoříme oddíl /home o velikosti zbytku volného místa, použijeme souborový systém dle svých preferencí, já používám XFS. Nezapomeneme vybrat mount point /home
(https://i.imgur.com/czJULro.png)

15. takhle nějak vypadají připravené oddíly. Neměňte umístění zavaděče.
(https://i.imgur.com/XU2o8aV.png)

16. klepneme na "Instalovat nyní" a odsouhlasíme změny. Až dosud byly změny vratné.
(https://i.imgur.com/SAvixKO.png)

17. vybereme si oblast a časové pásmo
(https://i.imgur.com/xIrPAXX.png)

18. vytvoříme uživatele, zadáme heslo a pojmenujeme počítač
(https://i.imgur.com/tAfZL9g.png)
(https://i.imgur.com/zVPLVOH.png)

19. a instaluje se
(https://i.imgur.com/X89UoB5.png)

20. po dokončení instalace restartujeme počítač
(https://i.imgur.com/gpuRlnC.png)

21. vyjmeme instalační médium a stiskneme Enter
(https://i.imgur.com/lTSPTqq.png)

22. pak se objeví zavaděč (grub) vašeho nově nainstalovaného systému
(https://i.imgur.com/OY8O3Uu.png)

23. a po chvíli přihlašovací obrazovka
(https://i.imgur.com/4biKJOQ.png)

24. po přihlášení naběhne plocha
(https://i.imgur.com/dpc2zLs.png)

25. (volitelně) pokud používáte 4k rozlišení, bude všechno hrozně malinkaté, tak si zajděte do Nastavení/Nastavení zobrazení a změňte si měřítko/škálování (proto mám ráda KDE, ostatní prostředí škálování více či méně neumějí, Gnome umí 100,150 a 200, XFCE 100 a 200 a další prostředí jsou na tom podobně špatně, já používám 175, vyhovuje mi nejvíc)
(https://i.imgur.com/VE5oNPI.png)

26. (volitelně) po restartu naběhne plocha ve správné velikosti (tady není rozdíl vidět, ale ve skutečnosti na 4k monitoru je to rozdíl mezi možností nejde používat/jde používat)
(https://i.imgur.com/pJ9g4po.png)

27. nyní přichází čas nastavení swapu, pokud ho potřebujete (pokud chcete hibernovat, tak swap mít musíte, bez něj to nejde, velikost musí být stejná nebo větší jako je instalovaná RAM). Použití swapu je na uvážení, na desktopu s 32 GB RAM swap nepoužívám, na notebooku s 16 GB RAM mám nastaveno kvůli hibernaci 16 GB, zatím se z něj kromě hibernace nepoužil ani bit. U malého množství RAM (8 GB a méně) se swap vyplatí, čím méně RAM, tím větší swap, u 4 GB RAM bych osobně dala swap na dvojnásobek
zdroj: https://wiki.manjaro.org/index.php?title=Swap

Otevřete si Konsoli(Terminál) a zadejte následující příkazy:
Pokud máte formát disku btrfs tak jako první tyto, pokud máte jiný formát, tak následující přeskočte

Kód: [Vybrat]
sudo truncate -s 0 /swapfile
sudo chattr +C /swapfile
sudo btrfs property set /swapfile compression none

Všichni zadají následující, 4G nahraďte za vaši velikost

Kód: [Vybrat]
sudo fallocate -l 4G /swapfile
sudo mkswap /swapfile
sudo chmod u=rw,go= /swapfile
sudo swapon /swapfile
sudo bash -c "echo /swapfile none swap defaults 0 0 >> /etc/fstab"

Důvod proč použít swap v souboru a ne jako oddíl je v SSD. Čím novější SSD tím má menší možný počet zápisů a zapisování na stále stejné místo (oddíl swap) výrazně sníží jeho životnost zatímco soubor si interní logika SSD umístí tak, aby nedocházelo k opotřebování stále stejných buněk. Další výhoda je, že můžete snadno změnit jeho velikost či ho úplně zrušit, prostě se swapem bez problémů pracovat.

Důležité: když máte swapfile na btrfs tak nefunguje Time Shift a snapshoty na btrfs, je tedy nutné použít jiné umístění než na systémovém btrfs oddíle. Pokud máte samotný /home, dejte swapfile do něj (/home/swapfile). A když máte jeden velký oddíl btrfs, tak také dejte swapfile do /home, ale v Time Shift musíte nastavit vyloučení @home.
(https://i.imgur.com/8yiakEl.png)

28. nakonec systém aktualizujte, nastavte si podle sebe, nainstalujte si potřebné programy (určitě nezapomeňte na Time Shift a nastavit ho) a snad spokojeně užívejte. Doporučuji před jakýmkoliv zásahem do systému vytvořit v Time Shift ručně záznam (bod obnovy) a nastavit si automatické snapshoty.
(https://i.imgur.com/MUIpYAv.png)

29. Instalace Time Shift

Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/timeshift
sudo apt update
sudo apt install timeshift

Spustíte z "nabídky start"

30. pokud se stane, že vám po nějakém vašem experimentu, chybné aktualizaci nebo čemukoliv jinému Linux nenaběhne a třeba se ani neobjeví grub, není nutné hned instalovat načisto, ale použijete právě Time Shift.

1. spusťte live systém
2. nainstalujte Time Shift
Kód: [Vybrat]
sudo add-apt-repository ppa:teejee2008/timeshift
sudo apt update
sudo apt install timeshift
3. spusťte Time Shift, snapshoty by si měl najít sám
4. vyberte konkrétní snapshot "bez vady", dejte obnovit a poté restartujte (ne z flashdisku!), systém vám naběhne ve stavu jako byl při vytvoření snapshotu.

Doufám, že se najdou lidé, kterým tento návod pomůže. Já když jsem se setkala s Linuxem, tak jsem žádný takový návod neměla (všechno bylo pro BIOS/MBR a já už měla UEFI) a rady byly přepnout na MBR, což je samozřejmě nesmysl. Takže doufám, že začátečníkům tento návod usnadní začátky. Hodně štěstí a trpělivosti :)
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: TIBOR 06 Června 2020, 18:51:49
Pekne. V nastaveni UEFI by som este odporucil vypnut secureboot. Usetri to problemy s nefunkcnymi nepodpisanymi ovladacmi. Niekedy su treba pre wifi a GK. Ak je secureboot zapnuty tak sa nezavedu.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: juwa2 06 Června 2020, 19:50:39
Pekne. V nastaveni UEFI by som este odporucil vypnut secureboot. Usetri to problemy s nefunkcnymi nepodpisanymi ovladacmi. Niekedy su treba pre wifi a GK. Ak je secureboot zapnuty tak sa nezavedu.

Tak, tak.  A co teprve linux-image-unsigned (kernely).....
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Abby 06 Června 2020, 20:03:30
Pekne. V nastaveni UEFI by som este odporucil vypnut secureboot. Usetri to problemy s nefunkcnymi nepodpisanymi ovladacmi. Niekedy su treba pre wifi a GK. Ak je secureboot zapnuty tak sa nezavedu.

Hotovo :) I obrázky jsou zmenšené, něco málo je doplněno. Jestli máte další připomínky, sem s nimi :)
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: livan 30 Června 2020, 18:52:29
K postupu instalace v UEFI mám jednu připomínku. V UEFI režimu se zavaděč instaluje do sdax (ESP oddíl) a ne do sda (mbr). To znamená, že v daném příkladu se měl nainstalovat do sda1, teda do ESP (EFI) oddílu. Pokud se to nainstaluje do sda, taky to funguje ale jenom díky zpětné kompatibilitě, protože UEFI si kontroluje taky mbr. Normálně se do sda teda do mbr instaluje v Legacy (BIOS) režimu.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: juwa2 30 Června 2020, 21:34:19
K postupu instalace v UEFI mám jednu připomínku. V UEFI režimu se zavaděč instaluje do sdax (ESP oddíl) a ne do sda (mbr). To znamená, že v daném příkladu se měl nainstalovat do sda1, teda do ESP (EFI) oddílu. Pokud se to nainstaluje do sda, taky to funguje ale jenom díky zpětné kompatibilitě, protože UEFI si kontroluje taky mbr. Normálně se do sda teda do mbr instaluje v Legacy (BIOS) režimu.

Jak si může uefi kontrolovat mbr na gpt disku??
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Ventero 30 Června 2020, 22:14:19
To taky nechapu, nicmene take jsem mel za to, ze pri EFI se instaluje zavadec do prislusneho oddilu. Napada me jen, ze si to instalator sam vyhodnoti, ze je disk GPT a pri ponechane volbe do disku automaticky vyhleda a nastavi pro zavadec oddil EFI.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: livan 01 Července 2020, 09:38:36
Jak si může uefi kontrolovat mbr na gpt disku??
Kdysi jsme si potřebovali ujasnit, zda se má správně zavaděč instalovat do sda nebo do sdax (EFI partice) pri UEFI instalaci. Udělal jsem pokus, kdy jsem instaloval jednou do sda a podruhé do sda1 (kde byla EFI partice). Kupodivu fungovaly obě varianty i když správně by měl být zavaděč instalován do EFI partice. Z toho jsem usoudil, že je kontrolován i prostor, kam se nahrával mbr. Je možné, že je to jinak a instalátor si sám změní volbu na EFI partici.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: juwa2 01 Července 2020, 09:59:36
Asi to tak nějak bude.  Ovšem bylo by zajímavé co se stane při instalaci na nový (prázdný) disk kde ta efi partyšna vůbec není a zvolilo by se jako cíl pro zavaděč sda...
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: livan 01 Července 2020, 14:00:59
Asi to tak nějak bude.  Ovšem bylo by zajímavé co se stane při instalaci na nový (prázdný) disk kde ta efi partyšna vůbec není a zvolilo by se jako cíl pro zavaděč sda...
Pokud tam nebude EFI partišna, tak to při EFI instalaci dopadne špatně, nebude to mít odkud bootovat. Ta EFI (ESP) partišna je při EFI instalaci povinná.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Ventero 01 Července 2020, 14:14:06
Moc se mi to nezda. V pripade EFI je zavadec prislusny soubor s koncovkou .efi v oddilu fat32 k tomu vyhrazenem. Takze prukazne by bylo zkontrolovat, jestli pri takove instalaci, kde se zvoli sda, tento soubor v tom oddilu je ci nikoliv.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: livan 01 Července 2020, 14:47:53
Moc se mi to nezda. V pripade EFI je zavadec prislusny soubor s koncovkou .efi v oddilu fat32 k tomu vyhrazenem. Takze prukazne by bylo zkontrolovat, jestli pri takove instalaci, kde se zvoli sda, tento soubor v tom oddilu je ci nikoliv.
Však nic ti nebrání si to vyzkoušet a tím to potvrdit, nebo vyvrátit.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Ventero 01 Července 2020, 16:48:28
Až budu instalovat v EFI, tak to jistě vyzkoušet mohu. Ale jestli už o někdo takto má instalováno, tak je nejjednodušší se podívat, jestli tam ten soubor je nebo není. On totiž soubor zavaděče EFI je jiný kód, než ten co se zapisuje do prostoru MBR. A takto by se zjistilo, jestli UEFI opravdu prohledává toto místo a bere automaticky i legacy kód pro efiboot - což nedává ve světle přepínače na Legacy či CSM mnoho smyslu a také si myslím, že legacy bootloader kód nejspíše neumí pracovat s GPT a tedy by nedokázal předat štafetu - a nebo je instalátor inteligentní a stejně překopíruje soubor ~.efi do oddílu ESP.
Každopádně díky Abby za práci s uceleným návodem, neboť některé stroje nemají možnost přepnutí do CSM.

Citace
Pokud vám bude někdo tvrdit, že je lepší na moderním počítači použít režim Legacy, nevěřte mu, je zjevné že ona osoba dané problematice příliš nerozumí.
Nemohu s tím souhlasit ze dvou důvodů - zvláště při dualboot s Win10 mi několikrát nezbylo nic jiného, neboť byla blokována schopnost provozu wifi. A také se velmi záhy po nasazování EFI zjistilo, že je ještě choulostivější, co se týče bezpečnosti, což byl paradoxně hlavní důvod pro jeho vývoj a nasazení.
Vlastně pokud použiji SSD, tak osobně (pro mé praktické užití) nevidím jediný důvod - ve smyslu nějaké výhody, proč ho vůbec používat.
Ale třeba někdo na nějaký skutečný přínos poukáže a podívám se na danou problematiku v jiném světle.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: livan 01 Července 2020, 18:57:46
což nedává ve světle přepínače na Legacy či CSM mnoho smyslu a také si myslím, že legacy bootloader kód nejspíše neumí pracovat s GPT a tedy by nedokázal předat štafetu - a nebo je instalátor inteligentní a stejně překopíruje soubor ~.efi do oddílu ESP.
Každopádně díky Abby za práci s uceleným návodem, neboť některé stroje nemají možnost přepnutí do CSM.

Citace
Pokud vám bude někdo tvrdit, že je lepší na moderním počítači použít režim Legacy, nevěřte mu, je zjevné že ona osoba dané problematice příliš nerozumí.
Nemohu s tím souhlasit ze dvou důvodů - zvláště při dualboot s Win10 mi několikrát nezbylo nic jiného, neboť byla blokována schopnost provozu wifi. A také se velmi záhy po nasazování EFI zjistilo, že je ještě choulostivější, co se týče bezpečnosti, což byl paradoxně hlavní důvod pro jeho vývoj a nasazení.
Vlastně pokud použiji SSD, tak osobně (pro mé praktické užití) nevidím jediný důvod - ve smyslu nějaké výhody, proč ho vůbec používat.
Ale třeba někdo na nějaký skutečný přínos poukáže a podívám se na danou problematiku v jiném světle.
No tak právě v případě dualbootu s windows je výhoda použití UEFI instalace evidentní. Win10 v defaultu instaluje v UEFI režimu na GPT disk, proto je vhodné i linux nainstalovat v UEFI. Za druhé i pokud by nějakou náhodou byl win10 nainstalovaný v Legacy s diskem s msdos tabulkou, tak dost často zabere všechny čtyři primární partice a je vúbec problematické vytvořit další partice pro instalaci linuxu. Za třetí pokud použiju disk větší než 2GB, je lepší použít GPT tabulku rozdělení disku se kterým Legacy instalace neumí pracovat.
P.S. Instaloval jsem v UEFI hodně krát ale ještě se mi nestalo a ani jsem neslyšel, že by instalace v UEFI bránila použití wifi.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: juwa2 01 Července 2020, 19:17:46
Citace
Pokud vám bude někdo tvrdit, že je lepší na moderním počítači použít režim Legacy, nevěřte mu, je zjevné že ona osoba dané problematice příliš nerozumí.
Nemohu s tím souhlasit ze dvou důvodů - zvláště při dualboot s Win10 mi několikrát nezbylo nic jiného, neboť byla blokována schopnost provozu wifi. A také se velmi záhy po nasazování EFI zjistilo, že je ještě choulostivější, co se týče bezpečnosti, což byl paradoxně hlavní důvod pro jeho vývoj a nasazení.
Vlastně pokud použiji SSD, tak osobně (pro mé praktické užití) nevidím jediný důvod - ve smyslu nějaké výhody, proč ho vůbec používat.
Ale třeba někdo na nějaký skutečný přínos poukáže a podívám se na danou problematiku v jiném světle.

I já se připojuji a nemohu souhlasit. A to rozhodně nepokládám sebe ani uživatele Ventero za osoby "které dané problematice příliš nerozumí"... :-[ :-[
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: juwa2 01 Července 2020, 19:23:52
P.S. Instaloval jsem v UEFI hodně krát ale ještě se mi nestalo a ani jsem neslyšel, že by instalace v UEFI bránila použití wifi.

Jak vidno, i hodněkrát  může být často někomu  málo.  A zdaleka nejde jenom o wi-fi, na některé stroje nelze nainstalovat Ubuntu v tomto režimu vůbec (stačí pohledat na tomto fóru).
No a vytvořit na mbr disku extended partition + v ní další logické oddíly není nic světoborného, to snad uznáš.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: livan 01 Července 2020, 20:14:20
No a vytvořit na mbr disku extended partition + v ní další logické oddíly není nic světoborného, to snad uznáš.
Nečetl jsi pozorně. Pokud windows obsadí 4 primární partice na disku s msdos tabulkou rozdělení, další partici už nevytvoříš. Samozřejmě pokud mám obsazené jako primární jenom tři, múžu jednu zmenšit, vytvořiť štvrtou jako rozšířenou a v ní dalších až 11 particí. Avšak v GPT jich múže být primárních až 128 bez jakýchkoliv kejklú. Pokud v UEFI nejde instalovat Ubuntu, tak je to většinou dúsledek aktivního TPM čipu nebo neautorizování zavaděče v UEFI, pokud je tato funkce v UEFI implementovaná. Viď konec nasledujícího článku http://linuxos.sk/clanok/uefi-v-kocke-pre-bfu/ (http://linuxos.sk/clanok/uefi-v-kocke-pre-bfu/)
Název: zo Slovenska
Přispěvatel: regine 01 Července 2020, 20:21:48
Nevím, zda neuvádím zbytečně, možná znáte článek UEFI v kocke pre BFU:  http://linuxos.sk/clanok/uefi-v-kocke-pre-bfu/ (http://linuxos.sk/clanok/uefi-v-kocke-pre-bfu/)
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Ventero 01 Července 2020, 20:31:13
Souhlasim s tim, ze moznost pouziti vysokokapacitniho disku je vyhoda. Osobne zadny takovy nemam.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: juwa2 01 Července 2020, 21:35:26
Článek/problemaiku samozřejmě znám. Ale zatím mně nic pádně nepřesvědčilo o "tzv. výhodách uefi".
Disky (mbr) si vždy dělím zásadně dopředu před instalací čehokoli (ano, i W10 lze nainstalovat v legacy/mbr).
Systémové oddíly zásadně nešifruji.
P.S. Na těch max. 11 logických part. v extended oddíle jsi přišel jak?  Spíše/nebo zase někde jenom vyčetl nějaký nesmysl.... :-\
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: livan 01 Července 2020, 21:47:39
P.S. Na těch max. 11 logických part. v extended oddíle jsi přišel jak?  Spíše/nebo zase někde jenom vyčetl nějaký nesmysl.... :-\
Tak např. zde https://www.linuxquestions.org/questions/linux-newbie-8/max-number-of-logical-partition-754458/ což bylo první, když jsem zadal do vyhledávače "Max number of logical Partition". Teda 4 primární a 11 logických, což je dohromady 15.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: juwa2 01 Července 2020, 22:22:50
P.S. Na těch max. 11 logických part. v extended oddíle jsi přišel jak?  Spíše/nebo zase někde jenom vyčetl nějaký nesmysl.... :-\
Tak např. zde https://www.linuxquestions.org/questions/linux-newbie-8/max-number-of-logical-partition-754458/ což bylo první, když jsem zadal do vyhledávače "Max number of logical Partition". Teda 4 primární a 11 logických, což je dohromady 15.

No ale správně je celkem 64 (3 primary,1 Extended, 60 Logical =64).  Což je pro naprostou většinu případů dostatečné....
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Ventero 01 Července 2020, 22:48:34
Zkusim se podivat, jestli je opravdu nemozne vyuzit 2TB disk via MBR - jestli neexistuje nejaka obezlicka ...
Mimo toho take nemohu prijit na zadnou presvedcivou vyhodnost EFI.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: juwa2 01 Července 2020, 23:17:28
Zkusim se podivat, jestli je opravdu nemozne vyuzit 2TB disk via MBR - jestli neexistuje nejaka obezlicka ...
Mimo toho take nemohu prijit na zadnou presvedcivou vyhodnost EFI.

MBR zvládne max 2TB oddíly, to je fakt...
Řešením je větší disk rozdělit po 2TB.  Nebo existuje "obezlička" Acronisu zvaná "Rozšířená kapacita".

Nicméně takto velké disky se stejně používají pouze na data (není potřeba z nich bootovat), takže klidně mohou být GPT i pod Legacy.
S GPT datovými disky umí nativně pracovat už W7 a daší OS.

Navíc bych chtěl vidět "blázna" který používá 2TB++ SSD na systém+data dohromady..... :-\

Takže další důvod proč není nutné používat uefi (nehledě k tomu, že starší PC ho stejně tak jako tak nemají)..... ;)
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: livan 02 Července 2020, 08:48:30
Zkusim se podivat, jestli je opravdu nemozne vyuzit 2TB disk via MBR - jestli neexistuje nejaka obezlicka ...
Mimo toho take nemohu prijit na zadnou presvedcivou vyhodnost EFI.

MBR zvládne max 2TB oddíly, to je fakt...
Řešením je větší disk rozdělit po 2TB.  Nebo existuje "obezlička" Acronisu zvaná "Rozšířená kapacita".

Nicméně takto velké disky se stejně používají pouze na data (není potřeba z nich bootovat), takže klidně mohou být GPT i pod Legacy.
S GPT datovými disky umí nativně pracovat už W7 a daší OS.

Navíc bych chtěl vidět "blázna" který používá 2TB++ SSD na systém+data dohromady..... :-\

Takže další důvod proč není nutné používat uefi (nehledě k tomu, že starší PC ho stejně tak jako tak nemají)..... ;)
Tak tady bych to viděl spíš jak otázku evoluce. Tak jak v Linuxu se začal prosazovat systemd i když skalní linuxáci zuří, že co je to za blob, že to jde proti filozofii linuxu a podobně, tak je to i s UEFI. To že všechny počítače přecházejí na UEFI je prostě fakt, který je nutné brát do úvahy a neustále si hrát na nějakou kompatibilitu s BIOSem, kterou čím dál tím více výrobci omezují a je spoustu ntb, kde se už ani Legacy nedá nastavit. Je proto nutné se naučit zvládat instalaci v UEFI režimu, brát to jako normu a nepoužívat rúzné obezličky ve formě rozšířených oddílú a podobně. Časem se kapacity diskú budou zvětšovat a nebudu přece rozkouskovávat disk na x 2TB oddílú.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Ventero 02 Července 2020, 20:53:21
Nemusí to být přirozená evoluce - mám takovou teorii:
Tak jako kdysi, když se rozhodovalo jaký systém se použije na videokazety a později na ultrakapacitní optická média, tak to vlastně byl pornoprůmysl, který určil, že vítězným standardem se stalo VHS a nikoliv Betamax či Video2000 a později Blue-ray a nikoliv HDDVD.
No a možná je to i tento případ - třeba pornobrandže rozhodla, že když OS najede rychleji s přednačtenými drivery, tak se dá rychleji pustit porno.
Tomu by nasvědčovalo i to, že samotné UEFI je pěkně perverzní prasárna bez pořádného standardu, kdy si to každý výrobce dělá po svém - jako příklad můžeme uvést třeba poslední dobou často probíraný Acer :D
A třeba i za systemd stojí nějaké porno :D
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: livan 03 Července 2020, 09:47:56
Tomu by nasvědčovalo i to, že samotné UEFI je pěkně perverzní prasárna bez pořádného standardu, kdy si to každý výrobce dělá po svém - jako příklad můžeme uvést třeba poslední dobou často probíraný Acer :D
No když to posoudíme nestranně, tak ono i ty BIOSy nebyly nejak moc unifikované a bylo jich několik druhú a každý ntb či pc to měl jinak. Navíc BIOSy byly pokud se nepletu 16 bitové na dnes už 64 bitových mašinách, takže nějakou inovaci to chtělo. A to U v tom UEFI znamená "unifikovaný", čiže pokus o nějakou standartizaci tam je i když zatím nic moc. Snad časem se to zlepší.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Ventero 03 Července 2020, 11:28:19
To je pravda,ale jen do jisté míry a nikoliv v takovém rozsahu, jako je to dnes v EFI - na hodně starých deskách - někdy na přelomu k Pentium 4 - šlo bootovat z USB, jen pokud médium bylo naformátováno na fat16, takže si člověk musel stáhnout speciální utilitu od HP, protože nic běžného s tímto formátem již nepočítalo.
A pak si taky pamatuji, že několik sérií všech modelů MB Asus v době Core 2 duo mělo potíže bootovat winloader z určitým způsobem připravených flashek a že několik modelových řad HP zase zamrzal BIOS pokud bylo USB médium vybaveno jakýmkoliv zavaděčem na bázi GRUB. Ale v těchto případech se spíše jednalo o bug ve FW, protože standard byl už jednotný a jasný - vždy se načítala konkrétní sekvence z konkrétního umístění - z MBR. Až na těchto několik výjimek s tím nebyly žádné problémy, zatímco při EFI jich je jako poslanců hrajících si s mobilem nebo tabletem při jednání parlamentu.
Jinak mám pocit, že za koncepcí EFI dost stojí Microsoft, tím že ho podpořil , odsouhlasil a přijal, který si dodnes nebyl za několik desetiletí ucelit a sjednotit svoje vlastní standardy v případě formátů dokumentů. Ale naděje umírá poslední, tak snad se to zlepší.
Také mi něco říká, že se už v tomto případě projevila ta nemoc toho pseudozlepšování za každou cenu, protože zásadní problémy s BIOS byly omezení ohledně 16bit, jak jsi zmínil a pouhý 1MB adresovatelného místa. Z mého selského pohledu tedy stačilo jen změnit toto a nikoliv celou zaváděcí koncepci s přidáním hromady feature, jejichž přínos je přinejmenším dosti diskutabilní a často bohužel dělajících neplechu.
Nicméně tu koncepci EFI nepovažuji v základě za špatnou - jen za spatlanou - což je bohužel dnešní mor v myšlení lidí napříč celým spektrem lidských činností ...
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Abby 03 Července 2020, 13:06:35
Navíc bych chtěl vidět "blázna" který používá 2TB++ SSD na systém+data dohromady..... :-\

Takže další důvod proč není nutné používat uefi (nehledě k tomu, že starší PC ho stejně tak jako tak nemají)..... ;)

Mám 2 TB SSD (nedávno jsem ho měnila za původní 1 TB) a fakt jsem ho nedělila, je na něm systém + programy + spousta dat, není nutné mít v počítači více disků. Navíc díky své kapacitě je rychlejší než stejný ale menší SSD a také se opotřebovává výrazně pomaleji. Počítám že za pár let budu mít jako jediný disk 4 TB+ SSD a samozřejmě opět vcelku, dělit disky na jednotlivé partitions je nesmysl (kromě těch, které jsou potřeba, což je v Linuxu vlastně jen EFI a /, případně /home a ve Windows si to instalátor rozdělí sám. Mimochodem Mac má tři partitions, EFI, pro data a systém a recovery a fakt není potřeba víc).

A co se týče těch starších PC, mám tu 9 let starý notebook, který má UEFI. Možná nějaká plečka s C2D a starší nemá UEFI (nicméně sousedka má cosi z roku 2008 s C2D a také tam má UEFI), ale to zase nemá smysl používat, protože to nestačí ani na e-maily a internet.
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Ventero 30 Července 2020, 21:23:48
Něco k tématu, co bylo okrajově zmíněno, že bezpečnost EFI  je horší, než legacy koncept:
https://www.svethardware.cz/chyba-boothole-ohrozuje-miliardy-zarizeni-se-secure-boot/52721
Citace
Právě UEFI Secure Boot má za úkol postarat se o zabezpečení počítače zrovna v době, kdy systém bootuje (zamezuje zavádění neověřených ovladačů bez digitálního podpisu), takže případná chyba v tomto systému může být velice nebezpečná a hlavně dalekosáhlá, neboť se netýká jen vybraného operačního systému, ale všemožných verzí Windows, Linuxu či potažmo jiných. V rámci FreeBSD se o podpoře Secure Boot přinejmenším uvažovalo.
Podrobnosti v odkazovaném článku ...
Název: Re:Instalace Kubuntu na UEFI
Přispěvatel: Abby 03 Srpna 2020, 23:41:58
Nic není dokonalé. Ale stejně je lepší používat UEFI než zastaralý legacy. Mimochodem já mám secure boot vypnutý i na počítači, kde mám pouze Windows a to proto, že některé ovladače s ním nefungují, například Radeon RAMdisk a moje stará (nicméně stále plně funkční a tiskne prakticky zadarmo) tiskárna HP LaserJet 1200. S Linuxem a secure boot jsem měla ještě mnohem víc problémů, většina distribucí s ním prostě neumí a ty co umí (např. OpenSUSE, Manjaro) tak se stejně z neznámých důvodů rozbíjejí. Secure boot je podle mě lepší vypnout.