Fórum Ubuntu CZ/SK

Ubuntu pro osobní počítače => Instalace, aktualizace a spouštění => Téma založeno: anusmus 16 Září 2020, 13:16:58

Název: bootování os
Přispěvatel: anusmus 16 Září 2020, 13:16:58
Ahoj, jsem v prostředí Linux zcela neposkvrněný. O mém problému jsem našel témata jak v cz tak v eng fórech, ale postupy mi nikdy nepomohly. Nějakým způsobem (popsáno níže) jsem jej vyřešil, ale nejsem si jist, je-li to optimální řešení anebo správné.

Mám ntb Acer Aspire E15, i5 Intel, 8GB RAM, grafika integrovaná + nVidia 940m

Stáhl jsem Ubuntu 20.04 a vytvořil startovací boot flasku. Ubuntu se bez "chyb" nainstalovalo. Chtěl jsem používat Ubuntu v dual-bootu s windows 10. Ubuntu ale nebootovalo, vždy se spouštěly win. Po nějakých rozvahách jsem se rozhodl pro samostatnou instalaci Ubuntu v domění, že bootování bude jednoznačné. Bohužel po opět bezchybné instalaci mi vyskakovala grafická hláška NO BOOTABLE DEVICE.

Dle jednoho z návodů jsem zkoušel BOOT-REPAIR v obou formách použití (z Try Ubuntu přes terminál i z bootovací flashky). Obě skončily informací, že oprava se povedla, ale boot nefungoval stejně.

Jak jsem to vyřešil, ale z čeho si nejsem jist, že je tak správně:

Přidával a odebíral jsem v biosu ze složky EFI jednotlivé soubory a vzniklou jednotku dal na první místo v boot sekvenci:

složka Ubuntu
shimx64.efi   -   ubuntu nastartovalo bez problému
grubx64.efi   -   ubuntu nenastartovalo
mmx64.efi    -   spustil se nějaký MOK MANAGMENT

složka BOOT
bkpbootx64   -   ubuntu nastartovalo bez problému
grubx64        -   nastartuje, ale vypisuje při spouštění nějaké chyby
bootx64       -    spouštění se zacyklilo
fbx64          -    spouštění se zacyklilo
mmx64         -   spustil se nějaký MOK MANAGMENT

Skončil jsem tedy s tím, že jsem pro nabootování ponechal ten soubor bkpbootx64, kde se mi z laického pohledu jeví, že je vše ok, ale tento postup se mi nezdá příliš uživatelsky přívětivý a už vůbec nevím, je-li tak správný... aby mě nepřekvapilo něco v budoucnu.
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: TIBOR 16 Září 2020, 14:27:34
Ntb Acer maju problem s instalatorom ubuntu(asi aj inych linuxov). Tu je priblizny postup ako na to
https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=84208.0
Je to pre acer Aspire E14 s eMMC 32GB uloziskom, ale ten postup snad bude fungovat aj na ten tvoj(v buducnosti/preinstalacii) len treba zvolit vlastne cesty k disku.
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: Ventero 16 Září 2020, 14:28:59
Zkus to uvést do původního stavu po instalaci a udělat to takto, zda-li to bude fungovat:
Citace
6. Ve složce /media/efi/EFI vytvořit adresář "Linux" a kopírovat do něj vše z adresáře "ubuntu" a pak ještě soubor BOOTX64.efi z adresáře "BOOT", které se tam také nacházejí
- je to stěžejní bod z toho návodu a to by mělo být optimální řešení ...
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: ikx 16 Září 2020, 14:31:22
...vypni TPM modul v biose...nainstaluj win,ako druhe instaluj ubuntu,update grub,a šecky problémy mas vyriesene..............pri instalacii este vytvor MOK,podpis a importuj...je to k secure boot potrebne,ak nemas vypnute...koniec :o :o :o

poznamka-keby neslo,tak ti poskytnem cely navod na instalaciu na acer...krok po kroku...
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: Ventero 16 Září 2020, 14:40:55
Právě že některé modely Acer nebootují Linux, pokud není vytvořena složka s tímto jménem a do ní nakopírovány příslušné soubory.
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: ikx 16 Září 2020, 15:21:48
.ten navod bol vykuzleny k acer aspire 3...tam aj instalator sekol pri instalovani grubu...acer dost tvrdo odolal...bol aj v servise...pre zaujimavost-acer bol kupeny s linuxom,endless os... :o :o :o
KONIEC
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: anusmus 16 Září 2020, 17:23:24
Ntb Acer maju problem s instalatorom ubuntu(asi aj inych linuxov). Tu je priblizny postup ako na to
https://forum.ubuntu.cz/index.php?topic=84208.0
Je to pre acer Aspire E14 s eMMC 32GB uloziskom, ale ten postup snad bude fungovat aj na ten tvoj(v buducnosti/preinstalacii) len treba zvolit vlastne cesty k disku.
Postupuju dle odkazu. Zasekl jsem se ve vytvareni toho disku. Nastavil jsem to takhle

/dev/sda
volne misto 1MB   (udelalo se samo)
/dev/sda1   efi   98MB   (zadaval jsem 100MB)
/dev/sda2   ext4    /root       26847 MB
/dev/sda3   swap    8999MB (RAM mam 8GB)
volne misto   964257 MB

tady mi asi neco utika,

umisteni zavadece je psano do oddilu EFI tedy mmcblk0p1 - to tam nemam pokud to neni nazev disku, zkusil jsem dat do toho /dev/sda1 ale pise mi ze neni urcen korenovy souborovy system

zkusil jsem udelat /dev/sda4    fat32   se zbyvajici kapacitou a stejna hlaska, nevim jestli/jak  mam vytvorit tedy ten korenovy system?
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: Ventero 16 Září 2020, 17:36:31
Vsak uz Ti to fungovalo - ne? Tak stacil jen ten bod 6. zkusit.
Jeytli oddil efi je naformatovan na fat32 a ma label efi, tak by to melo byt cajk. Zavadec dat do sda1 a / (root) do oddilu s ext4 - nic dalsiho si nepamatuji.
Jedine snad jeste, ze se pouziva misto labelu EFI label ESP nekdy.
A vis co - zkus to spis s verzi 18.04 - kdo vi, co tam zase ty rychlokrejci v ty dvace pomrvili ...
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: TIBOR 16 Září 2020, 17:38:39
To mmcblk0p1 je 32GB disk v tom ntb z odkazu, u teba je to /dev/sda1 ktore pri instalacii oznacis ako FAT32 format, EFI oddiel. Dalej das sda2 ako ext4 a / oddiel(bez toho root, neviem ci to tam dal system alebo ty). Pozor na velkost toho / , ak nezvolis /home na tom volnom mieste bude tiez na tom /. Pri ubuntu 20.04 ak nezvolis swap mal by sa ti automaticky vytvorit ako subor v /.
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: anusmus 18 Září 2020, 12:09:47
Nechci z toho dělat seriál, ale že je to takový bez konce, napíšu nějaký progres. Co mi fungovalo a na čem jsem zas vyhořel, možná už je pak do jiné diskuze (odkažte mě kdyžtak prosím?), ale protože mám 1000 otázek (snažim se hledat, ale co problém, to  nějaké specifikum), tak nechci hned zamořit celý fóra.

Reinstalů jsem dělal hodně, "bod 6. z výše zmiňovaného postupu" se mi nejdřív přes příkazový řádek nedařil, ale:

jeden reinstal, který mi fungoval od začátku čisté defalutní instalace, až po startování bez jakývkoliv zásahů byl, že jsem v BIOSU/UEFI:
- vymazal záznamy Secure Boot
- vymazal hodnoty TPM
- vypnul Secure Boot
- přepnul do Legacy modu
pak provedl čistou instalaci a už se o nic nestaral. Co bylo po nainstalování trochu otravný, že probíhalo chvilkama BIOS načítání a před startem se spustilo GRUB GNU které čekalo 30s jestli chci Ubuntu nastartovat. Koukal jsem, že bych v nejhoršim zkrátil to čekací okno (oodkliknout jde hned, jen bych se rád vyhnul otázkám doma, proč to tam je). Popravdě jsem ještě v téhle instalaci nezkoušel ten "bod 6. z výše zmiňovaného postupu". Spíš jsem četl roztržku na root.cz, že Legacy je nějaká simulace starého BIOSu a že je to zastaralý a že pokud je UEFI k dispozici, mělo by být instalováno na něj.

další jsem tedy dělal takto (do včera jsem myslel, že mám vyhráno):
- mód UEFI
- čistá instalace
- zapnul Secure Boot
- v "BIOSu" přidal do záznamu Secure Boot jednotku ze složky EFI/BOOT/grubx64.efi (bez toho mi start pc skončí s obrázkem NO BOOTABLE DEVICE a to i zpětně po provedení bodu 6. níže - musí tam být..)
- po restaru se v BIOSU objeví přidaná jednotka, tu dám na začátek sekvence
- po restartu naběhne os v pořádku jen s pár nezaznamenatelnými informacemi probliklích při startu
- díky uživatelskému prostředí není problém udělat kýžený "bod 6.":
vytvořit složky /media/efi/EFI/Linux --- překopírovat do ní vše z adresáře "ubuntu" a pak ještě soubor BOOTX64.efi z adresáře "BOOT"
- po tomto jsem měl pocit, že mi startuje plnohodnotný systém (načítání stejné jak u voken, znak acer, ubuntu načítání, absolutně žádný probliklí řádek s nějakou systémovou informací, prostě start a v minutě systém.

Začal jsem si základně přizpůsobovat, testovat základní uživatelské funkce, prohlížeč.

Včera jsem měl pocit, že už je vše ok a začal si hrát s aplikacema. Přidal jsem si nějaké systémové informace, přehrávač a Steam. S radostí, že Steam podporuje polovinu mé knihovny jsem začal stahovat tyto tituly (ještě nic nezkoušeno). V ničem jsem neviděl žádný problém. Jen jsem si chtěl upravit ještě nutnost zadávání hesla po obnovení z hibernace a až tehdy jsem si všiml, že mi přestalo fungovat nastavení napájení, nastavení zobrazení a všeobecné nastavení systému (po instalaci Ubuntu to běželo, nastavoval jsem v tom), k tomu mi zmizeli některé systémové aplikace z menu, které jsem neodstraňoval a ve správci aplikací stále jsou a ani odebrat nejdou. Žádný restart/vypnutí nepomohl. Hledal jsem a v podstatě jsem skončil u tohodle postupu

https://ostechnix.com/how-to-fix-broken-ubuntu-os-without-reinstalling-it/ ,

kterým jsem chtěl dát ubuntu do původního stavu. Krom toho, že ikdyž proběhlo, tak to nepomohlo (nastavování čehokoliv mi nijak nešlo spustit) a ke všemu jsem se tím vrátil ke stavu před "bodem 6.", kde sice ubuntu nastartuje, ale zase s pár těma hláškama, přičemž soubory z Ubuntu/BOOT v adresáři /media/efi/EFI/Linux zůstaly.

Docházím k tomu, že budu dělat zase novou instalaci. Tak mám tyto otázky, mě-li by někdo nějaké tipy:

1. bohužel mě nenapadlo, že po každé přidané aplikaci musím zkontrolovat jak systém funguje. Je nějaká aplikace, která by po tom, až bych si systém v základu upravil k obrazu svému, která by takové nastavení uchovala a fungovala něco jako bod obnovení?

2. nevím sice jaká aplikace, ale snadno bych podezříval, že by to mohl být ten Steam, kde jsem mu bezhlavě ponechal vybrat, kam se budou tituly stahovat
          a) když přes správce aplikací Steam odeberu, odebere se zcela i se staženým obsahem anebo ten budu muset ještě dohledat a vymazat ručně?
          b) má nějaký smysl jít (nebylo jich tolik) po každé včera nainstalované aplikaci a tu odebrat

3. pokud bych chtěl ten Steam využívat, mám mu při nové instalaci os vytvořit samostatný oddíl na disku, resp. jde nějak oddělit, aby se přídavné aplikace instalovali do jiného oddílu než toho s tím systémem a při následných reinstalech jen ukázal, odkud si mají brát data

4. jeden z předchozích tipů od vás, byla i čistá instalace Ubuntu 18.04 Nebráním se pokusům, jen se obávám, abych na tom nebyl stejně jako teďkon, resp. píšete, že s ntb Acer takové problémy jsou četné + jsem našel hodně vláken i u Dell.
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: TIBOR 18 Září 2020, 14:54:05
V akom stave mas ten disk(iba ubuntu, ubuntu s win, ubuntu s dalsim ubuntu ...). Ak sa ti zobrazuje pri starte grub s cakanim 30s je to znamenie ze system pri instalacii nasiel dalsi OS a ponuka ti moznost jeho spustenia. Pokial mas nainstalovany iba jeden system toto by sa nemalo zobrazovat.

/media/efi/EFI/Linux - tu nemas mat nic nakopirovane, tuto cestu mas podla navodu vytvorit a do nej pripojit/moutnut ten oddiel EFI vytvoreny pri instalacii cim sa vytvori "odkaz" na ten oddiel a subory presuvane z tvojho pohladu do /media/efi/EFI/Linux sa v skutocnosti presuvaju na tento oddiel/cast disku. Po unmount-nuti alebo restarte budu data na oddieli/particii EFI a /media/efi/EFI/Linux bude prazdny kym do neho zasa nieco nemoutnes/nepripojis.
Vid. Ventero nizssie.

bod 1. Nie toto by sa nemalo stavat.

bod 2. Pokial si vytvoris /home na zvlast particii/oddieli tak sa ti pri preinstalacii nezmaze a vsetky tvoje data tam ostanu. Len ho musis pri preinstalacii znovu pripojit do toho oddielu aby system vedel ze tam uz je a nema vytvarat novy /home.

bod 3 Ja mam steam na inom disku ako /home a presmeroval som ho tam obycajnym odkazom. Chytit adresar, pretiahut, stlacit ALT ukaze sa otaznik, pustit adresar a z menu vybrat vytvorit sem odkaz.
Ovsem pri mazani steam ti to tiez zmaze vsetko pokial ten odkaz pred tym nezmazes.

bod 4 asi ano, musis si najst a nacvicit navod pre tvoj ntb a pri vybere dalsieho az ta chvila nastane vybrat znacku ktora je menej problemova. Tiez mam pre kazdu verziu ubuntu vytvoreny subor s navodmi pre rozbehanie urcitych veci aby som nemusel googlit pri kazdej preinstalacii.
Ja osobne preferujem ASUS ale v poslednej dobe maju dost nezmyselne a predrazene zostavy.

P.s Este si sa tusim pytal na zalohu. Njjednoduchsie je to asi s programom timeshift
https://linuxconfig.org/ubuntu-20-04-system-backup-and-restore
ale treba si dat pozor co zalohujes, timeshift ma predvolene zalohovat iba system bez /home (osobnych dat). Osobne data je najlepsie kopirovat/zalohovat zvlast.
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: Ventero 18 Září 2020, 15:09:22
Nene - ~/efi/Linux - nic nepripojovat - je to realna cesta pro realne kopirovani souboru.
Ale u tohoto modelu to vypada ze to neni nezbytne nutne. Pokud to funguje, tak jak je popsano, tak at jen v konfiguraci Grub2 upravit ten cas.
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: TIBOR 18 Září 2020, 17:56:23
Nene - ~/efi/Linux - nic nepripojovat - je to realna cesta pro realne kopirovani souboru.
Acer ma nastavene bootovanie z /media/efi/EFI/Linux ? To som prehliadol.
Název: Re:bootování os
Přispěvatel: Ventero 18 Září 2020, 20:43:31
Ne samozřejmě - /media/efi je volitelný mountpoint a /EFI/Linux je u některých modelů povinná složka k boot Linux na tom EFI (ESP) oddíle.
U některých modelových řad je to dané jediné umístění, z které FW akceptuje efigrubloader. Nepochopitelné, ale zdá se, že u novějších řad už od toho Acer upustil.

Teď už by mělo být po zmatku :)