Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Novinky: Školení nejen k OS Ubuntu pro širokou veřejnost, více informací zde.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Kaktus

Stran: [1] 2 3 ... 6
1
Potřeboval bych poradit - u prostředí LXDE (Lubuntu) mi zmizely původní ikony připojení k síti a stavu baterie a nyní ta mám jenom zelenou baterii a síť nikde. Lze nějak jednoduše vrátit původní ikony?

2
Internet a sítě / Thunderbird & elektronický podpis - tisk
« kdy: 09 Leden 2019, 21:04:06 »
Jak lze vytisknout emailovou zprávu z aplikace Thunderbird, opatřenou elektronickým podpisem (přijatou i odeslanou)? Prostý tisk zprávy funguje, ale vytiskne se tak, jako by nebyla elektronicky podepsána, což se mi nehodí - potřeboval bych vytisknout ještě alespoň položky certifikátu "Obecné jméno", "Organizace", "Sériové číslo", "Obecné jméno" vydavatele certifikátu a informaci, že se jedná o platný certifikát. Vše je samozřejmě čitelné po rozkliknutí "obálky", ale tisknout do zprávy to nejde... Také by se mi hodilo, kdyby existoval sloupec (příznak) podle kterého bych mohl automaticky vytřídit elektronicky podepsané zprávy - nyní to musím dělat manuálně přes "štítek".

3
Závada se odstraní standardní instalací ovladačů (nyní ke stažení na stránkách HP) a vytvořením symbolického linku:
Kód: [Vybrat]
cd /usr/lib/x86_64-linux-gnu/sane
sudo ln -s /opt/smfp-common/scanner/lib/libsane-smfp.so.1.0.1 /usr/lib/x86_64-linux-gnu/sane/libsane-smfp.so.1

Návod pochází z příspěvku uživatele kris z https://askubuntu.com/questions/969238/samsung-m2070w-scanner-no-longer-working-in-17-10 a lze použít na více modelů starších tiskáren Samsung. Problém se týká 64bitové distribuce.

4
Přidám pouze tip, co podobnou věc může způsobovat (proto jsem se ptal na výrobce):

https://www.linuxexpres.cz/hardware/skenery-epson-v-linuxu#post28667
Daný postup u mě vede k vytvoření "další" tiskárny, jenomže ani jedna nefunguje
ta správná je ten SAMSUNG ORION, na  16.04 zcela funkční.

Pobavila mě ovšem diskuse z odkazu, jak je 18.04 moderní systém a že za všechno můžou "korporáty". Zkušenost přitom říká, že podpora v Ubuntu již jednou funkčních věcí je čím dál tím horší (např. IrDa) a Canonical sám to táhne spíše směrem někam k Microsoftu. Viz. odrazování od instalace LTS verzí upgradem (skoro nic nefunguje) a doporučováním koupě nového HW (když starší "pouze" nelze zprovoznit). Stesky zapálených uhrovatých kóderů pak vyznívají poněkud komicky.

5
Tak jsem si s tím ještě hrál, a dosáhl jsem toho, že
Kód: [Vybrat]
scanimage -L po zapnutí počítače, nebo po prvním vysunutí/zasunutí USB kabelu tiskárny (před spuštěním programu xsane) dává odpověď
Citace
device `xerox_mfp:libusb:001:017' is a SAMSUNG ORION multi-function peripheral
Jakmile týž příkaz spustím za okamžik ihned znovu, už hlásí
Citace
No scanners were identified.
ale lsusb ho už vidí pořád. Vypadá to, že jakmile si nějaký (jakýkoliv) program na skenr "hrábne", zařízení zmizí (kromě lsusb). Tady to bude někde zakopané  ;D Jinak je to laserové multifunkční zařízení Samsung, které na jiném počítači po pouhém přepojení USB tak jak to je, ale s s 16.04, funguje.

6
Na 18.04 v programu XSANE nelze skenovat. Program se sice spustí, ale při pokusu o zahájení skenování po určité době oznámí "Spuštění skeneru selhalo Chyba během V/V zařízení". Ovladače tiskárny (ta tiskne perfektně) i skeneru jsou originální, na distribuci 16.04 skener stále s těmito ovladači funguje. Pokud XSANE spustím jako root, závada je stejná, čili ani
Kód: [Vybrat]
sudo chmod a+w nepomohl,
Kód: [Vybrat]
lsusb skener sice najde, ale
Kód: [Vybrat]
scanimage -L již ne (No scanners were identified.).
Kód: [Vybrat]
strace xsane dává výstup

Citace
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/001", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/002", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/004", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/005", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/006", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/008", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/021", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/001/022", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/002/001", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/002/002", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/bus/usb/002/003", O_RDWR) = -1 EACCES (Permission denied)
openat(AT_FDCWD, "/dev/port", O_RDWR|O_NOCTTY) = -1 EACCES (Permission denied)
jenomže skener je podle lsusb na Bus 001 Device 010, čili problém s oprávněními asi nebude. Napadá někoho ještě neco jiného?

Díky.

7
Podpora pro pracovní prostředí / Lubuntu & touchscreen
« kdy: 07 Říjen 2018, 16:11:12 »
Při používání standardního prostředí lubuntu-desktop je velice problematické používat stylus - nefungují "dvojkliky", nejdou vyvolat kontextová menu, nelze přesouvat okna, nejde psát text (klávesnice onboard například "nevydrží" psát s diakritikou). Funguje pouze jednoduché přepínání oken a posun pomocí postranní lišty. Nechci používat "gesta" prsty (upatlaný monitor). Existuje nějaký doplněk, který je určený pro ovládání lubuntu stylusem? Prostředí Lubuntu se mi jinak svou strohostí líbí...

8
Pomoc s instalací a aktualizací / překlep pcmanfm
« kdy: 09 Září 2018, 18:15:07 »
Potřeboval bych poradit s překlepem češtiny v programu "pcmanfm" dodávaného v Ubuntu. Při spuštění je tam nabídka "Násstroje" a já bych chtěl, aby tam bylo jenom "Nástroje". Mohu to nějak uživatelsky ovlivnit?

9
Tak já musím závislákovi "juwa2" nejprve poděkovat. Výše popsaným postupem se mi skutečně podařilo doinstalovat balík ze 14.04 na 16.04. Ovšem 16.04. za chvíli končí podpora a bude nutné se překulit na další LTS verzi. Zůstanou mi při aktualizaci "zamčené" verze? Totiž to uzamčení verze v Synapticu, zdá se, platí jenom pro Synaptic. Když použiji "apt", tak mi nabídne aktualizaci. Chci se tedy zeptat, zda ta verze jde zamknout nějak "víc", například přes oprávnění (aby to nikdo nemohl přepsat), případně jinak. Pak by mě zajímalo, jak moc zpětně jdou doinstalovat aplikace z předchozích verzí? Co vím, tak se například mění ty různé X11, Gnome a kdesi cosi, takže bych čekal, že moc daleko zpětně balík doinstalovat nepůjde?

10
Jak správně nainstalovat verzi software (deb) z 14.04 na 16.04, aby byly splněny závislosti? Potřebuji zachovat určitou konkrétní verzi programu, ale v 16.04 mi nabízí pouze novější (u které nejsou zachovány všechny funkcionality). Zkoušel jsem příkaz "sudo dpkg -i balíček.deb", který skončí s chybami (závislosti) a když je chci vyřešit přes "sudo apt-get -f install
" tak mi to nainstaluje nejnovější verzi, případně v Synapticu nabídne řešení problémového balíku jeho odstraněním...

11
Multimedia, foto, video, zvuk / ME-TV spuštění z terminálu
« kdy: 10 Březen 2018, 18:41:16 »
Ahoj,
potřeboval bych poradit, jak program ME-TV spustit z terminálu na celé obrazovce a bez zobrazeného EPG. To za účelem abych si mohl zařídit automatizované spuštění programu po spuštění počítače. Nyní se po spuštění zobrazí EPG lišta i obraz, ten je ale logicky zmenšený a musí se zmáčknout klávesa F. --help nic zajímavého nenapověděl, disable-epg nechá zobrazené čudlíky a nezobrazuje aktuální EPG a disable-epg-thread asi  nedělá nic, každopádně EPG je pořád zobrazeno.
Přepínače nápovědy:
  -h, --help                   Zobrazit přepínače nápovědy

Přepínače aplikace:
  -v, --verbose                Povolit podrobná hlášení
  -s, --safe-mode              Spustit v bezpečném režimu
  -m, --minimised              Spustit minimalizovaně v oznamovací oblasti
  --disable-epg-thread         Vypne EPG vlákno. Me TV přestane sbírat EPG události.
  --disable-epg                Zastaví renderování EPG tlačítek v UI.
  --no-screensaver-inhibit     Me TV nebude používat metody Inhibit/UnInhibit šetřiče obrazovky v GNOME.
  --devices                    Použít jen vyjmenovaná zařízení frontendu (např. --devices=/dev/dvb/adapter0/frontend0,/dev/dvb/adapter0/frontend1)
  --read-timeout               Jak dlouho čekat (v sekundách) na vypršení časového limitu pro čekání na data z demultiplexoru (výchozí: 5s)

12
Pomoc s hardwarem / přenos dat přes IrDa
« kdy: 25 Listopad 2017, 11:35:08 »
Mám USB adaptér:
Citace
ID 9710:7780 MosChip Semiconductor MCS7780 4Mbps Fast IrDA Adapter

podle různých návodů jsem se dostal do fáze:

Citace
sudo irdaping 0x000019ea
IrDA ping (0x000019ea on irda0): 32 bytes
32 bytes from 0x000019ea: irda_seq=0 time=542.72 ms.
32 bytes from 0x000019ea: irda_seq=1 time=542.50 ms.
32 bytes from 0x000019ea: irda_seq=3 time=542.46 ms.

aplikace itcp-tray mi však nechce nic "přijmout". Telefon normálně detekuje, ale jakmile na telefonu dám odeslat soubor (obrázek) tak přenos neproběhne. Ani například přes "ircp -r". Potřebuji si z telefonu vyndat několik obrázků a paměťovou kartu to nemá, takže jedině přes IrDa.

13
Při zobrazení položky panelu "sledování teploty" mi stále ukazuje teplotu 26°C. Ukazuje teplotu nějaké "thermal_zone0" Když spustím sledování teploty "sensosrs", kromě této zóny jsou tam další dvě, u kterých se teplota mění. Jak tedy zařídit, aby položka panelu sledování teploty ukazovala jednu z těchto zón? Prosté přepsání jejího názvu do pole "Senzor" nepomáhá. Asi bude třeba někde nějak změnit to "Automatické senzo umístění".

14
Pomoc s hardwarem / Re:pc pro UBUNTU do VESA
« kdy: 25 Únor 2017, 11:00:48 »
aky vykon asi potrebujes

V podstatě žádný konkrétní level výkonu nepotřebuji, ale šlo mi o to, aby to nemělo "výkon" jako IntelAtom. Prostě aktuálně běžný výkon stolního PC (čili videa/střih, gimp, web, video/lan server...) ale "krabice" vzadu na monitoru. Obávám se hlavně těch grafických karet, kde právě vidím zdroj nekompatibility...

15
Pomoc s hardwarem / pc pro UBUNTU do VESA
« kdy: 25 Únor 2017, 10:40:28 »
Ahoj,
může mi nějaký UBUNTU znalec doporučit počítač do VESA (tzn. vhodný pro instalaci zezadu LCD monitoru) který je kompatibilní s Ubuntu? Vyrábí to třeba Intel, HP, Zotac..., ale jde mi o to, zda je některý z konkrétních modelů již ozkoušený, anebo bych byl průkopník? Většinou mají totiž z výroby instalovány Win 10... Nemám zájem o počítač do USB portu, ale spíše o něco výkonějšího.

16
Díky za tip - určitý pokrok tam je - bez emulátoru program hlásí "open: No such file or directory" s emulátorem  "open: Connection refused", takže bych to viděl, že buď se musí ještě někde nastavit práva, nebo něco vykopnout. Ovšem co a jak, to nedám :-)

17
Multimedia, foto, video, zvuk / namapování audio výstupu v Lubuntu
« kdy: 18 Prosinec 2016, 12:33:36 »
Jaký je prosím audio výstup v Lubuntu ve formátu "/dev/něco"? Potřeboval bych zadat programu, kde má "poslouchat" zvuk. Program má defaultně nastaveno místo poslechu "/dev/dsp", jenomže ten asi nemám nastaven, případně nefunkční. Jak tedy zjistím, jakou cestu k "interface" mu mám zadat, případně mu nějak namapovat ten "/dev/dsp"? Díky

18
Při instalaci české lokalizace do Lubuntu 16.04 jsem zjistil chybné překlady - nejmarkantnější je to u překlepu v menu správce souborů PCmanFM "Násstroje", ale těch chyb je i v různých dalších menu a podmenu mnoho(člověk pak vůbec neví, co vlastně zaklikává). Je nějaká možnost, jak překlady opravit a případně i poladit pro ostatní?

19
Nainstaloval jsem čerstvě Lubuntu 16.06 a na panelu LXpanel se špatně zobrazuje stav nm-appletu - ačkoliv jsem připojen k internetu (důkazem budiž tento příspěvek :-) ) applet hlásí (resp. jeho stavová ikona), že jsem odpojen. Je nějaká aktuální metoda, jak to "fixnout"?  Je to sice problém pouze estetický, ale zlobí.

20
Multimedia, foto, video, zvuk / tip na GPS software pod Ubuntu
« kdy: 25 Říjen 2015, 16:27:04 »
Sháním tip na SW, který by uměl pod Ubuntu na GPS souřadnicích zobrazit jakýkoliv mapový podklad (skenované mapy-*.jpg,*.png, atd.). Konkrétně bych si třeba oskenoval mapu, označil několik bodů (zkalibroval mapu) se známými souřadnicemi a ono by mi to pak nad mapou ukazovalo, kde aktuálně jsem. Hlavně by to nemělo být příliš HW náročné. Kdyby něco takového existovalo, hodně by mi to pomohlo...

21
Taxem to s tím [VYŘEŠENO] nějak zakřikl - po základní aktualizaci systému a instalaci jazykových lokalizací jsem chtěl nainstalit wine a ono mi to, mezi jinými, chce odinstalovat i ten desktop-mate(viz. příloha). Mám ho nechat? Co se po tom stane? Aby mi tam pak zase nepřistálo Unity  :'(

22
co by tě ještě zajímalo?
V podstatě už to asi vyplynulo z Tvého příspěvku, ale pro jistotu - má to opravdu ty samé zdroje stahování a tedy Gimp se jmenuje Gimp, QLandkarteGT se jmenuje QLandkarteGT, OpenShot je Openshot, atd? Někdo výše psal, že se tam programy jmenují jinak(abych nemusel tápat). Ubuntu 10.04 bez bezpečnostní podpory nechci, právě mám zájem o něco moderního, ale se stejným vzhledem a možností instalovat nové aplikace pro 14.04. Jinak o Ubuntu MATE se píše, že je to "fork" GNOME 2, to jsem myslel, že znamená "pokračování". Jinak jsem si to už stáhl, ale na reinstalaci ze 14.04 Unity se chystám na příští víkend.

23
nevyhovovalo mi Unity a podivné náhrady. chvíli jsem používal Mint - dobrý. v lednu jsem přešel na UbuntuMATE založeném na 14.04. Jednu instalaci mám novou (náhrada za Mint) a druhou povyšovanou z Ubuntu 10.04 -12.04 -14.04. Plná spokojenost, repozitáře fungují, nenarazil jsem na potíž ani při dotazech zde na foru. stále to je Ubuntu :-)
Ahoj,
je to tedy skutečně tak, že ten MATE je prostě pokračováním GNOME 2, jak jsem někde četl a tedy na tom funguje GIMP, ale i jiné programy a applety, co fungovaly normálně na 10.04? Jde mi především o to, jestli MATE není jen náhražka, jako např. ten výše zmíněný mód v Unity, nebo plnohodnotný GNOME 2 - zkušenost uživatele (Tebe) je k nezaplacení :-)

24
Je, díky za rychlou odpověď - jde mi ale o to, zda skutečně budou fungovat i ty "staré" aplikace, nebo ten MATE jenom vypadá jako staré ubuntu a ve skutečnosti na něm nic nejde?

TIBOR: Tebou doporučené řešení se mi nelíbí, chybí tam položka systém a programy tam umístěné jsou rozházené v Aplikacích.

EDIT2: Tak jo, ten MATE zkusím - škoda že není ještě oficiální. Díky Šácha, Milzou.

25
Ahoj,
která ze současných "moderních" podporovaných LTS distribucí na bázi Ubuntu 14.04 nemá Unity ani Dash a prostředí vypadá jako verze 10.04 nebo 8.04? Našel jsem si třeba odnož Ubuntu GNOME, jenomže podle obrázků vypadá obdobně hnusně, jako Unity. Poradil by mi prosím někdo? 10.04 už skončila podpora, tak jsem myslel, že bych zkusil něco nového a dost jsem se zhrozil... Hlavně aby tam fungovaly ty pluginy do panelu typu netspeed, apod. Jsem běžný uživatel.

Stran: [1] 2 3 ... 6