Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - GdH

Stran: [1] 2 3 ... 119
1
Tweak(vyladění)  Fonty  Měřítko 1,00 ;D ;D a je pryč

Čili stačilo kliknout na ten jediný aktivní přepínač v tom menu, kterého ses chtěl zbavit, za normálních okolností se toto menu v panelu zobrazuje pouze tehdy, pokud je nějaká položka z něj aktivní. Jinak jsou tyto volby v Nastavení systému pod přístupností (Universal Access).

2
Pracovní prostředí / Re:Gnome 3 a Gnome-Shell
« kdy: 22 Duben 2021, 12:20:33 »
Uživatelé Gnome Shell mohou otestovat nové rozšíření Custom Hot Corners - Extended, které jsem naládoval vším, co mě napadlo ;)
Umožní vám nastavit si nejen akce pro najetí myší do rohu monitoru, ale také do toho rohu můžete kliknout, nebo otočit kolečkem, přičemž na každé tlačítko / směr otočení si můžete nastavit různé akce. Navíc nejste omezeni pouze na rohy, ale můžete si tlakové, i klikací detektory roztáhnout podle potřeb horizontálně, i vertikálně.

Zásadní vlastnosti:
 • Podpora více monitorů, nastavení pro Monitor 1 se aplikují vždy na primární monitor
 • Každý roh může spouštět až 6 akcí - najetí ukazatele, 3 tlačítka myši, 2 směry kolečka
 • Výběr z více než 40 akcí, včetně spouštění příkazů (s možností naklikat si příkaz pro spuštění aplikace), navigace po pracovních plochách, přepínání mezi okny (všemi, aktuální plochy, i omezené na daný monitor), ovládání oken, inverze jasu okna, ovládání hlasitosti zvuku, zámku obrazovky, vypínání/uspávání systému, zoomu celé obrazovky, a dalších specialit. Pokud někomu bude něco chybět, ať se nestydí napsat.
 • Každý spouštěč lze "zamknout" klávesou Ctrl, bez jejíhož stisku se pak akce neprovede. To je užitečné hlavně pro najetí myší, tam to ale zrovna jediné nefunguje pod Waylandem, protože spouštěcí událost (oproti klikání) neobsahuje stav modifikátorů klávesnice a globálně se se to pod Waylandem číst nedá, alespoň zatím.
 • Nastavitelný "tlak", i velikost tlakových bariér, které reagují na najetí ukazatele myši. V poslední verzi (která na extensions.gnome.org zatím čeká na schválení a dostupná je na GitHubu) samostatně nastavitelná velikost horizontální a vertikální bariéry, ve výsledku si tedy můžete udělat místo rohu akční třeba celou stranu monitoru. Nebo obě přilehlé.
 • Aktivní části rohů, reagující na klikání a otáčení kolečkem, můžete expandovat (roztáhnout) na 7/8 strany monitoru, nebo na půlku, pokud je na roztažení nastaven i protější roh, a to samostatně vertikálně a/nebo horizontálně
 • Tlakové rohy mají i volitelnou netlakovou zálohu, pokud by bariéry nefungovaly, což se děje například ve virtuálních boxech.

Český překlad dodělám, až budu mít pocit, že ty stringy nebudu přepisovat.

3
A proč se neptáš rovnou na řešení svého problému, ale na něco, co je jen tvá domněnka? ISO obrazy jsou z principu read only a k tomu, aby se daly číst logicky není třeba práva na zápis. Nejsem si jist, čeho chceš vlastně dosáhnout, ale VBox má vlastní virtuální mechaniku, do které můžeš iso naklikat.

4
Obecná podpora / Re:Spouštěč nespouští
« kdy: 21 Březen 2021, 22:25:52 »
Uvítal bych, při poklepu pravou myší na spustitelný soubor, možnost "vytvořit souštěč v seznamu aplikaci."
To by problém být neměl, uživatelské skripty ještě Nautilus spouštět umí, dávají se do adresáře:
Kód: [Vybrat]
~/.local/share/nautilus/scripts/ ;)

Tady jsem ti jeden našel, ale nezkoušel jsem ho:
https://github.com/hngenc/create-launcher/blob/master/Create%20Launcher

5
Obecná podpora / Re:Spouštěč nespouští
« kdy: 19 Březen 2021, 00:26:57 »
Teda já nevím, co furt máte s těmi "spouštěči" v Ubuntu.... Jo, vlastně vím: ten bastl se jmenuje Gnome.
...
Kdo ze zarytých gnomáků KDE ještě nevyzkoušel, tomu to doporučuji... A nejde jen o ony zástupce...

Už jsem asi 5 let KDE nepoužíval, ale do té doby mě každá nová verze po počátečním nadšení tak rozladila retardovanými bugy a nedotaženostmi, že jsem se rád vracel ke Gnome, pak Unity a později opět ke Gnome. Ani se mi nechce to znovu zkoušet, Gnome si s Java Scriptem za běhu zalátám a celkem mi vyhovuje. Souhlasím ale s tím, že client side dekorace a extrémní zjednodušování aplikací za hranici retardace se mi moc nelíbí. Ale já většinou pendluju mezi webem, texťákem a dropdown terminálem, takže nejsem moc náročný a možnosti přepínání mezi okny a pracovními plochami mám celkem neomezené.

Spouštěče Nautilus už nějakou dobu (a rozhodně v Ubuntu 20.04) ignoruje jako spouštěče, bere je jako normální textové soubory, které maximálně nabídne ke spuštění jako skript, pokud mají nastavenou spustitelnost. Což je samozřejmě nesmyslné dělat, i když se tak ta aplikace může i spustit, někdy víckrát za sebou, když spouštěč obsahuje alternativní příkazy. Stejně tak nespouští binárky, jen sdělí, že pro otevírání knihoven nemáte nic vhodného nainstalováno a klasicky nabídne hledání aplikace, která to zvládne. Léta jsem nic takového nepotřeboval, takže jsem si to uvědomil až teď, když jsem se na to koukl.

6
Internet a sítě / Re:Archer T4U Plus
« kdy: 13 Březen 2021, 10:13:23 »
Citace
Oznámil: MurphyPaul kdy: Dnes v 08:41:47 a zanechal následující komentář:
Prosím o smazání. Chyby byla v chybném usb3 portu. Díky

Pokud svůj problém vyřešíš, ať už jakkoli, napiš to sem, označ jako vyřešené a nemusíš to hlásit moderátorům.

8
Pracovní prostředí / Re:Zobrazení souborů
« kdy: 03 Březen 2021, 09:07:46 »
Adresář /.thumbnails nemohu nalést a v tom /.cache/thumbnails  jsou jen fotky, které jsou velké. Žádný malý soubor tam uveden není.
C ~/.cache/thumbnails su priamo vygenerovane tie nahlady, ak ich zmazes tak sa budy generovat znova.

Pokud se nepodaří náhled vygenerovat při prvním pokusu, skončí to v ~/.cache/thumbnails/fail, takže jeho obsah je třeba smazat, aby to thumbnailer zkusil znovu.


9
Obecná podpora / Re:impress - ukončení prezentace
« kdy: 27 Únor 2021, 15:11:36 »
Co mě udivuje je to, že se nově spuštěná aplikace (v tomto případě VLC) nespustí jako obvykle navrchu - to je dle mě nestandardní chování a v tom bude zakopaný pes.
Tady lze zase zkusit pohledat terminálový parametr, který VLC spustí navrchu - ten bude nejspíše generální linuxový a nikoliv interní VLC.

To je naopak léta standard, přinejmenším v Ubuntu, začali s tím už s Unity na Compizu, na GS to pokračuje. Má to zamezit nechtěnému překrytí aktivního okna novým bez účasti uživatele. Hodit se to může ve chvíli, kdy zrovna píšeš text a zobrazí se dialog, zda chceš restartovat systém, načež ho nějaká klávesa nechtěně potvrdí, to se mi jednou stalo. Ovšem v 99% případů je to u mě naopak, takže to přenastavuju. V Compizu byla volba, v GS taková volba není a musí se použít rozšíření.
Co se týká ovlivnění toho, zda bude okno navrchu, dá se to přes správce oken, na X11 se dá použít příkaz wmctrl, na Waylandu už to takto jednoduše nejde.

10
Ubuntu Server / Re:TVHEadend
« kdy: 24 Únor 2021, 15:00:58 »
Už jsem tvheadend dlouho nepoužíval, ale za mých mladých let běžně fungoval pod vlastním uživatelem hts a měl vlastní home adresář s nastavením v /home/hts/.

11
Hardware / Re:Pomalý start Ubuntu 20.04.02, VYŘEŠENO
« kdy: 21 Únor 2021, 13:20:53 »
Skus sem dat vypis
Kód: [Vybrat]
systemd-analyzea
Kód: [Vybrat]
systemd-analyze blame

Díky TIBORe, toto je opravdu elegantnější diagnostika  :)

Kvido,  tohle bys zkusit měl, přinejmenším, až to zas zastávkuje.

12
Hardware / Re:Pomalý start Ubuntu 20.04.02
« kdy: 20 Únor 2021, 11:30:03 »
Ty si prostě vystačíš sám...

13
Hardware / Re:Pomalý start Ubuntu 20.04.02
« kdy: 20 Únor 2021, 10:43:05 »
Vždyť jsem to psal, je to jednorázová úprava pro ten konkrétní boot, aby bylo vidět, co se děje. Kernel vypisuje události na obrazovku a ty se podíváš, na čem se to zasekne. Pokud ti to na obrazovku nebude psát nic, je asi opravdu něco zásadního špatně, ale pokud nakonec systém naběhne, tak by to asi něco napsat mělo..

14
Hardware / Re:Pomalý start Ubuntu 20.04.02
« kdy: 19 Únor 2021, 17:20:32 »
Doporučuji pochopit, co jsem napsal, jinak se asi nikam nedostaneme.

15
Internet a sítě / Re:Wifi - zařízení není připraveno
« kdy: 19 Únor 2021, 16:10:24 »
Ono je to nejčastěji politikou výrobců, kteří moc často nedají k dispozici popis zařízení, takže se ovladače pro linux píší za pomoci reverzního inženýrství, do toho se pletou různé konfigurace sítí a kombinace protokolů, které se pak vzájemně brzdí, vypnutí jednoho zrychlí jiný, po zapnutí BT vypadne wifi, automaticky načtený modul funguje hůř, než jiný, který je třeba najít...

16
Hardware / Re:Pomalý start Ubuntu 20.04.02
« kdy: 19 Únor 2021, 15:32:28 »
Udělej to, co jsem psal a koukni se, na čem to stojí, to nebylo o tom, že to má zrychlit start. Pokud jsi editoval /etc/default/grub, změny se projeví až po sudo update-grub, ale to raději nedělej a vrať to do původního stavu, nepotřebuješ to tam mít trvale a nechceme navíc řešit nefunkční grub. Ty jen zatím potřebuješ zjistit příčinu, takže při bootu vymaž přesně ta dvě slova, aby se vypisovaly informace a nebyl přes ně obrázek a případně si vyfoť, na čem to stojí. Třeba to pomůže s identifikací problému ;)

17
Hardware / Re:Pomalý start Ubuntu 20.04.02
« kdy: 19 Únor 2021, 14:28:59 »
"Zbytkové oddíly" to zdržovat nebudou, pokud se je při bootu nesnažíš připojit z fstab. Pokud se to zasekává až za grubem:
 • restartuj systém
 • vlez do nabídky Grubu (mačkáním klávesy Shift)
 • po zobrazení nabídky stiskni klávesu "e"
 • na konci zobrazeného skriptu najdi slova "quiet spalsh", ty smaž
 • stiskni F10 pro boot
Tak se budou na obrazovku vypisovat informace o bootu a můžeš zjistit na čem se to zasekává. Je to změna pro aktuální boot, permanentně se to nastavuje v /etc/default/grub.

18
Internet a sítě / Re:Wifi - zařízení není připraveno
« kdy: 19 Únor 2021, 14:10:52 »
Nemohlo by to souviset s tímto problémem:
https://askubuntu.com/questions/645009/wi-fi-and-bluetooth-not-working-simultaneously
?

Jinak pomalý adaptér nebude politika, ale nekompatibilní kód ovladače.

19
O fóru / Re:Nový vzhled pro fórum
« kdy: 19 Únor 2021, 10:17:40 »
Neviem ako ostatnym, ale mne na uvodnej strane ubuntu.cz velmi chyba v hornej liste Forum, vyclenil by som ho z Komunity a podpory. Miesta je tam este dost a Forum tak bude na jeden klik.
Michalovia, snad som neziadal od vas tak komplikovanu zmenu, cochvila ubehnu 2 roky. Prakticky jedina vec, ktora ma na ubuntu.cz este taha /a stoji za to/, je forum.

Mně to tedy připadá OK, nevidím důvod tam fórum oddělovat. Pokud někdo chodí na fórum pravidelně nemá důvod lézt do něj z úvodní stránky, na které se toho moc neděje a navíc je na ni přímý odkaz z fóra..

Jen bych na té úvodní stránce prefereroval odkaz na LTS verzi, to je podle mě celkem zásadní.

20
Tipy a triky pro Linux / Re:CONKY - syntax highlight
« kdy: 19 Únor 2021, 01:32:16 »
Pro skriptování conkyrc se hodí syntax highlight víc, než pro cokoli jiného, takže jsem po letech oprášil tu, co jsem dělal pro gedit a nacpal ji na svůj GitHub (i s conkyrc a skripty, které používám), kam to umístit je v readme.
https://github.com/G-dH/conky-rc/tree/main/syntax_highlight_gedit
Pak jsem našel a updatenul pro Lua syntax highlight i pro Vim, který používám čím dál tím víc.
https://github.com/G-dH/conky-syntax.vim
Nepotřebujete k instalaci žádný plugin manager, stačí do adresáře ~/.vim nakopírovat oba adresáře stažené z gh (syntax a ftdetect)
Nakonec ještě pro Sublime Text, když už to sem dávám, ale tu jsem ještě netestoval:
https://github.com/oliverseal/Conky.tmLanguage

V příloze jak to vypadá v Geditu (Textovém editoru z Gnome)

21
Obecná podpora / Re:Instalace softwaru
« kdy: 19 Únor 2021, 00:39:00 »
ANSYS (simulační software)

Zkus se podívat sem:
https://www.cfd-online.com/Forums/ansys/199190-ansys-18-2-ubuntu-16-04-installation-guide.html
Jinak klasika: https://www.google.com/search?q=ANSYS+linux+installation&oq=ANSYS+linux+installation, osobní zkušenost s tímto SW nemám.

Jinak snažit se vkládat obrázek pomocí linku ve tvém fs fungovat nemůže. Můžeš kliknout pod vstupním polem pro zadávání textu příspěvku na Rozšířené možnosti a Připojit soubor (povolené velikosti).

22
Obecná podpora / Re:Instalace softwaru
« kdy: 18 Únor 2021, 22:35:15 »
Buď vítán, ale chtělo by to trochu rozvést. Co se snažíš instalovat?

23
Multimédia / PŘESUNUTO: wine, playonlinux
« kdy: 17 Únor 2021, 17:20:46 »

24
Obecná podpora / Re:Notebook se probouzí 5 minut
« kdy: 17 Únor 2021, 14:03:16 »
Uspáváš na disk, nebo do RAM? Koukal si do syslogu?
Kód: [Vybrat]
journalctl -exp 0..3

25
Obecná podpora / Re:FileZilla, nepřipojuje localhost
« kdy: 15 Únor 2021, 19:31:42 »
Teď musím na injekci korona. Budu tuý po 14 hod.
Zatím moc díky!!!

Vzhledem k té vakcinaci si říkám, jestli ta má předchozí poznámka nevyzněla hůř, než jsem zamýšlel  ;)

Stran: [1] 2 3 ... 119