Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - livan

Stran: [1] 2 3 4
1
Pracovní prostředí / Re:Sdílení programů wine
« kdy: 20 Ledna 2021, 11:41:19 »
Teda já bych Ti radil se o toto nepokoušet. Je to dost ošemetná věc a nestojí to za ty případné problémy s účetnictvím. Rozhodně nedoporučuju. A vúbec, co je to za nesmysl vést účetnictví na PC, kde máš několik distribucí. Na to si vyhraď nějaký dedikovaný PC.  Na účetnictví použij jeden PC s jednou stabilní distribucí (např. Debian) a na testování distribucí použij něco jiného.

2
Obecná podpora / Re:Rada při instalaci windows
« kdy: 27 Října 2020, 07:32:00 »
Pokud nemáš možnost vytvořiť USB pomocí mediacreationtool, máš jěště jednu možnost. Naistaluj na linuxový stroj program Etcher, stáhni iso s instalačkou windows a vytvoř USB pomocí Etcheru. Dá se instalovat jak pod windows, tak v linuxu. Nemám tento postup vyzkoušený ale mohl by fungovat. Za pokus nic nedáš.

3
Hardware / Re:Jaký notebook pro dual boot
« kdy: 26 Října 2020, 21:49:40 »
No, pokud použiješ vyhledávání na tomto fóru, zcela jistě narazíš na obsáhlou debatu na tohle téma (cca rok starou).
Matně si ale vzpomínám, že se jednalo o Acer a byl to opravdu (co se instalace Ubuntu týče) zlý sen....
Tak napríklad na této adrese https://linuxos.sk/forum/23596/ se nakonec úspěšně vyřešila instalace LM na Acer. Bylo však nutné tzv. autorizovat grub, aby bylo možno nastavit bootování do linuxu. Viď na konci toho odkazu.

4
Hardware / Re:Jaký notebook pro dual boot
« kdy: 26 Října 2020, 19:47:53 »
Jak není možné míchat? Sám to občas používám. Ubuntu mám na uefi a WinXP na legacy -mbr. Když chci nastartovat XP tak v biosu přepnu z uefi na legacy a naopak :)
No to musí být strašně pohodlné to stále přepínat. Není lepší mít nastaveno jenom jedno nastavení a oba dva OS nainstalovat stejně? Existují UEFI, kde je možné nastavit volby např. UEFI first nebo Legacy first, kde je možné mít rúzné instalace ale takové UEFI jsou spíše výjimkou než pravidlem.

5
Hardware / Re:Jaký notebook pro dual boot
« kdy: 26 Října 2020, 15:14:40 »
https://www.technimax.cz/notebook-dell-latitude-e5470-intel-core-i5-6300u-2-4-ghz-8-gb-ram-ddr4-128-gb-ssd-m-2-intel-hd-14-1920x1080-el-klic-windows-10-home
Tady vidím problém s malým SSD na dualboot. Jenom windows si vyžaduje minimálně 128 GB. Takže bych volil variantu s minimálně 240 GB SSD (v nabídce se dá zvolit 500 GB Kingston).

6
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Co dát na šrot?
« kdy: 23 Října 2020, 14:31:48 »
Dal jsem tam Lubuntu 18.04.5 a zatím jede (kromě wifi adaptéru)... :-(
Ale dík, zkusím tvůj tip.
U Těchto acerú se tam vyskytují často wifi adaptéry Broadcom. Drivery nebývají v instalačce přibaleny. Je nutné připojit na chvíli káblem a doinstalovat wifi adaptér. Potom už se wifi chytí a je možné kábel odpojit. Dej výpis inxi -F na zjištění výrobce adaptéru (zda je to ten Broadcom). Když budeš připojený káblem a máš Broadcom adaptér, mně pomohlo spustit v terminálu toto
Kód: [Vybrat]
sudo apt-get install firmware-b43-installer. Pokud máš ten samý, nebo podobný typ, pomúže to.

7
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Co dát na šrot?
« kdy: 22 Října 2020, 11:18:00 »
Aha, zajímavé... Faktem je, že ke Slaxu jsem čuchnul z rychlíku před více lety a tehdy jsem si nevšiml (nehledal?), že by tam byl apt a dpkg...
Tak ono v té době tam ani apt a dpkg nebylo. Tehdy to bylo založené na Slackware. Teď (pár let) je to založené na Debianu, proto ten apd a dpkg.

8
Protože potřebuješ odložit windows, což jde zase jenom na jiný disk, tak možná nejlepší by bylo púvodní disk vybrat, vložit jiný disk a něj instalovat Linux. Potom. když bude nutné vrátit windows, stačí dát zpátky ten disk s windowsem a je vystaráno.

9
Hardware / Re:oboustraný tisk
« kdy: 10 Srpna 2020, 12:43:01 »
Dobrý večer. Prosím pěkně pořídil jsem si tiskárnu aby mi šla s Ubuntu. HP 3789. Nadšení-malinkatá, multifunkční, ovladače jdou, ale...Oboustraný tisk mi to ani nenabídne okénko v nastavení a scanner sice možnost má oboustranně, bohužel scanuje pouze jednu stranu. Existuje možnost někde nějak něco poladit či instalovat? Mám Ubuntu 18.04 a driver HPLIP. Díky
Je vúbec k dispozici duplexní jednotka? Pokud má tlačit nebo scanovat oboustranně musí tam být něco, co tu stranu otočí. Někdy je ta duplexní jednotka už součástí, někdy třeba dokoupit.

10
To je sice hezké, že si uděláš složku na data, ale jde hlavně o to, že když z té flešky nabootuješ, zda se k těm datům dostaneš.
Protože to bývá docela problém.  Samozřejmě, pokud tu flešku normálně připojíš k běžícímu OS, tak se dostaneš ke všemu, to je jasné.
Máš pravdu, že z nabootované flešky se na tu složku nedostaneš ale pokud tu flešku použiješ jenom na přenos dat, tak potom ano a o to jde, využít zbytek kapacity té flešky. Čiže máš jako by dvě flešky v jednom. Bootovací s volitelnou persistencí a flešku na přenos dat.

11
Škoda, to je dost na prd.

Jinak mě se zobrazuje i ta druhá partition, musím odpojovat obě...
To je zvláštní, mně se zobrazuje jenom jedna a USB se hlásí jako ventoy viď příloha. A kde přesně se Ti zobrazuje?

12
Dá se u toho Ventoy nastavit, že na disku bude jedna samotná partition na data? A také aby ta zaváděcí partition, kde je Ventoy nainstalované byla skrytá?
To USB má dvě partice, první je viditelná exFat, kam se dají kopírovat i data. Stačí si tam udělat adresář s názvem např. Data. Druhá partice je Fat16 jako systémová EFI, ta se normálně nezobrazuje v souborovém manažéru. Je viditelná jenom v gparted nebo podobném programu. Další partici na data udělat nejde, nebude se v souborovém manažéru zobrazovat.

13
Tipy a triky pro Linux / Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« kdy: 03 Července 2020, 09:47:56 »
Tomu by nasvědčovalo i to, že samotné UEFI je pěkně perverzní prasárna bez pořádného standardu, kdy si to každý výrobce dělá po svém - jako příklad můžeme uvést třeba poslední dobou často probíraný Acer :D
No když to posoudíme nestranně, tak ono i ty BIOSy nebyly nejak moc unifikované a bylo jich několik druhú a každý ntb či pc to měl jinak. Navíc BIOSy byly pokud se nepletu 16 bitové na dnes už 64 bitových mašinách, takže nějakou inovaci to chtělo. A to U v tom UEFI znamená "unifikovaný", čiže pokus o nějakou standartizaci tam je i když zatím nic moc. Snad časem se to zlepší.

14
Tipy a triky pro Linux / Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« kdy: 02 Července 2020, 08:48:30 »
Zkusim se podivat, jestli je opravdu nemozne vyuzit 2TB disk via MBR - jestli neexistuje nejaka obezlicka ...
Mimo toho take nemohu prijit na zadnou presvedcivou vyhodnost EFI.

MBR zvládne max 2TB oddíly, to je fakt...
Řešením je větší disk rozdělit po 2TB.  Nebo existuje "obezlička" Acronisu zvaná "Rozšířená kapacita".

Nicméně takto velké disky se stejně používají pouze na data (není potřeba z nich bootovat), takže klidně mohou být GPT i pod Legacy.
S GPT datovými disky umí nativně pracovat už W7 a daší OS.

Navíc bych chtěl vidět "blázna" který používá 2TB++ SSD na systém+data dohromady..... :-\

Takže další důvod proč není nutné používat uefi (nehledě k tomu, že starší PC ho stejně tak jako tak nemají)..... ;)
Tak tady bych to viděl spíš jak otázku evoluce. Tak jak v Linuxu se začal prosazovat systemd i když skalní linuxáci zuří, že co je to za blob, že to jde proti filozofii linuxu a podobně, tak je to i s UEFI. To že všechny počítače přecházejí na UEFI je prostě fakt, který je nutné brát do úvahy a neustále si hrát na nějakou kompatibilitu s BIOSem, kterou čím dál tím více výrobci omezují a je spoustu ntb, kde se už ani Legacy nedá nastavit. Je proto nutné se naučit zvládat instalaci v UEFI režimu, brát to jako normu a nepoužívat rúzné obezličky ve formě rozšířených oddílú a podobně. Časem se kapacity diskú budou zvětšovat a nebudu přece rozkouskovávat disk na x 2TB oddílú.

15
Tipy a triky pro Linux / Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« kdy: 01 Července 2020, 21:47:39 »
P.S. Na těch max. 11 logických part. v extended oddíle jsi přišel jak?  Spíše/nebo zase někde jenom vyčetl nějaký nesmysl.... :-\
Tak např. zde https://www.linuxquestions.org/questions/linux-newbie-8/max-number-of-logical-partition-754458/ což bylo první, když jsem zadal do vyhledávače "Max number of logical Partition". Teda 4 primární a 11 logických, což je dohromady 15.

16
Tipy a triky pro Linux / Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« kdy: 01 Července 2020, 20:14:20 »
No a vytvořit na mbr disku extended partition + v ní další logické oddíly není nic světoborného, to snad uznáš.
Nečetl jsi pozorně. Pokud windows obsadí 4 primární partice na disku s msdos tabulkou rozdělení, další partici už nevytvoříš. Samozřejmě pokud mám obsazené jako primární jenom tři, múžu jednu zmenšit, vytvořiť štvrtou jako rozšířenou a v ní dalších až 11 particí. Avšak v GPT jich múže být primárních až 128 bez jakýchkoliv kejklú. Pokud v UEFI nejde instalovat Ubuntu, tak je to většinou dúsledek aktivního TPM čipu nebo neautorizování zavaděče v UEFI, pokud je tato funkce v UEFI implementovaná. Viď konec nasledujícího článku http://linuxos.sk/clanok/uefi-v-kocke-pre-bfu/

17
Tipy a triky pro Linux / Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« kdy: 01 Července 2020, 18:57:46 »
což nedává ve světle přepínače na Legacy či CSM mnoho smyslu a také si myslím, že legacy bootloader kód nejspíše neumí pracovat s GPT a tedy by nedokázal předat štafetu - a nebo je instalátor inteligentní a stejně překopíruje soubor ~.efi do oddílu ESP.
Každopádně díky Abby za práci s uceleným návodem, neboť některé stroje nemají možnost přepnutí do CSM.

Citace
Pokud vám bude někdo tvrdit, že je lepší na moderním počítači použít režim Legacy, nevěřte mu, je zjevné že ona osoba dané problematice příliš nerozumí.
Nemohu s tím souhlasit ze dvou důvodů - zvláště při dualboot s Win10 mi několikrát nezbylo nic jiného, neboť byla blokována schopnost provozu wifi. A také se velmi záhy po nasazování EFI zjistilo, že je ještě choulostivější, co se týče bezpečnosti, což byl paradoxně hlavní důvod pro jeho vývoj a nasazení.
Vlastně pokud použiji SSD, tak osobně (pro mé praktické užití) nevidím jediný důvod - ve smyslu nějaké výhody, proč ho vůbec používat.
Ale třeba někdo na nějaký skutečný přínos poukáže a podívám se na danou problematiku v jiném světle.
No tak právě v případě dualbootu s windows je výhoda použití UEFI instalace evidentní. Win10 v defaultu instaluje v UEFI režimu na GPT disk, proto je vhodné i linux nainstalovat v UEFI. Za druhé i pokud by nějakou náhodou byl win10 nainstalovaný v Legacy s diskem s msdos tabulkou, tak dost často zabere všechny čtyři primární partice a je vúbec problematické vytvořit další partice pro instalaci linuxu. Za třetí pokud použiju disk větší než 2GB, je lepší použít GPT tabulku rozdělení disku se kterým Legacy instalace neumí pracovat.
P.S. Instaloval jsem v UEFI hodně krát ale ještě se mi nestalo a ani jsem neslyšel, že by instalace v UEFI bránila použití wifi.

18
Tipy a triky pro Linux / Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« kdy: 01 Července 2020, 14:47:53 »
Moc se mi to nezda. V pripade EFI je zavadec prislusny soubor s koncovkou .efi v oddilu fat32 k tomu vyhrazenem. Takze prukazne by bylo zkontrolovat, jestli pri takove instalaci, kde se zvoli sda, tento soubor v tom oddilu je ci nikoliv.
Však nic ti nebrání si to vyzkoušet a tím to potvrdit, nebo vyvrátit.

19
Tipy a triky pro Linux / Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« kdy: 01 Července 2020, 14:00:59 »
Asi to tak nějak bude.  Ovšem bylo by zajímavé co se stane při instalaci na nový (prázdný) disk kde ta efi partyšna vůbec není a zvolilo by se jako cíl pro zavaděč sda...
Pokud tam nebude EFI partišna, tak to při EFI instalaci dopadne špatně, nebude to mít odkud bootovat. Ta EFI (ESP) partišna je při EFI instalaci povinná.

20
Tipy a triky pro Linux / Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« kdy: 01 Července 2020, 09:38:36 »
Jak si může uefi kontrolovat mbr na gpt disku??
Kdysi jsme si potřebovali ujasnit, zda se má správně zavaděč instalovat do sda nebo do sdax (EFI partice) pri UEFI instalaci. Udělal jsem pokus, kdy jsem instaloval jednou do sda a podruhé do sda1 (kde byla EFI partice). Kupodivu fungovaly obě varianty i když správně by měl být zavaděč instalován do EFI partice. Z toho jsem usoudil, že je kontrolován i prostor, kam se nahrával mbr. Je možné, že je to jinak a instalátor si sám změní volbu na EFI partici.

21
Tipy a triky pro Linux / Re:Instalace Kubuntu na UEFI
« kdy: 30 Června 2020, 18:52:29 »
K postupu instalace v UEFI mám jednu připomínku. V UEFI režimu se zavaděč instaluje do sdax (ESP oddíl) a ne do sda (mbr). To znamená, že v daném příkladu se měl nainstalovat do sda1, teda do ESP (EFI) oddílu. Pokud se to nainstaluje do sda, taky to funguje ale jenom díky zpětné kompatibilitě, protože UEFI si kontroluje taky mbr. Normálně se do sda teda do mbr instaluje v Legacy (BIOS) režimu.

22
Abby moc díky. Pomocí překladače jsem pochopil. Jenom mi není jasné k čemu slouží v rozbaleném adresáři soubor "CreatePersistentImg.sh"? V návodu taky píšou že se na flešce vytvoří dva oddíly a že ten první bude zformátovaný na exFAT. Jak si s tím poradí starší distribuce se starším jádrem když exFAT vůbec nezná?
Jak již bylo řečeno, daný soubor je script, který pomocí dodatečných parametrú vytvoří soubor persistence požadovaných vlastností. Kdo se na to necítí, múže si už hotový soubor s několika druhy souború persistencí stáhnout a rozbalit. Vybraný soubor presistence stačí jenom skopírovat na USB a pomocí javasriptu spřáhnout s konkrétní distribucí.

23
narazil jsem na https://www.ventoy.net/en/index.html a musím přiznat, že jednodušší přípravu instalačního média jsem zatím asi neviděl - třeba se to tu bude někomu hodit...
Myslím, že jednodušší je, hlavně pokud potřebuju i persistenci, použít MutliBootUSB. V programu Ventoy, pokud chci mít funkční persistenci, musím napsat javaskript a uložit ho na správné místo se správným názvem a ten to trošku komplikuje a ne každý BFU ho dokáže správne napsat. V MultiBootUSB se po zvolení iso souboru, který podporuje persistenci, objeví táhlo, kterým si nastavím velikost souboru persistence (max. 4 GB) a kliknu na tlačítko Install distro. Toť vše.

24
Jeste jsem se na to nepodival, ale pokud to pracuje tak, ze se mapuji cele ISO soubory a nacita se z loop, tak mam zkusenost, ze to na vsech PC nefunguje.
Ano presne tak. Vytvoril som jedno USB s tromi linuxovými distribúciami a na jednom ntb mi to normálne funguje, na druhom mi funguje iba jeden z troch.

25
Akce, srazy, setkání / Re:SR - Nitra
« kdy: 28 Ledna 2019, 09:46:12 »
Ahojte, chcel by som sa opýtať. Stále toto funguje? Presunulo sa toto vlákno niekde? Viem že som mal záujem ísť pred niekoľkými rokmi. Už som dospel, mám pomáličky 18 tak by som to mohol dotiahnuť aj do reality, nie? Ak teda nieje problém s ArchLinuxákmi ;)

S Arch linuxákmi problém nie je, ja tiež používam Arch Linux a Manjaro (Antergos), takže zapadneš.

Stran: [1] 2 3 4

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.