Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - uusi

Stran: [1] 2
1
Obecná podpora / Re:Základy při přechodu z Windows na Ubuntu
« kdy: 04 Leden 2018, 18:36:22 »
Pro ty kdo začínají poprvé s Ubuntu bych doporučil jako první krok nainstalovat si  Classic menu. Je škoda že tam není už v základu po instalaci. To je můj názor.Začátečník a nejen se  hned neorientuje a klasická nabídka start napomáhá se začít orientovat v systému.

2
Babička jak lusk  8)
Babička je zběhlá , ale mě se Minťík zamlouvá čím dál tím víc.Příjemné prostředí, ještě trochu rychlejší odezva než v Ubuntu 16.04 , možná sice občas zablbne , ztratí se ikona a tak , ale žádný problém, hned jde obnovit tedy v 17.03 . No nic , venku prší tak asi vytáhnu ze šplíku nějaký HDD s mých "nz" :)  a zkusím si  Mint 18 . Přítelkyně je v práci :) , tak mám spoustu volného času .Nemám žádný problém ani s Ubuntu a ani s Mintem .Sedmičky mám taky a používám je jak už jsem psal , mám tam programy které mi už dlouho sedí a neumím je ještě úplně nahradit.Řešení by možná bylo že bych už konečně měl doma zprovoznit nějaký nas tam mít data a každý systém používat na to k čemu mi nejvíce vyhovuje.Něco je fajn na internet , něco na muziku , něco na úpravu videa atd.Jenom si dobře promyslet zabezpečení , toť myslím je největší oříšek , protože když je něco připojeno k síti , tak to je to něco jako zamknuté auto na parkovišti bez dohledu. .... .

3
Používá vaše přítelkyně Linux? Je někdy reálná možnost rozšíření Linuxu "mezi lidi"?

Takže , přítelkyně tedy jede od toho srpna 2016 na ubuntu nyní již 16.04 , systém je pořád úplně stejný , svižný bez jakýchkoli změn k horšímu.Jediný můj zásah byl že jsem ji nedávno povolil / odkliknul aktualizace na které ona kašle a komentuje to slovy , "kdo ví co mi zase chtějí poslat za škodlivé brebery do mého noťásku" :) Ono totiž dokud měla w7 , tak vždycky za tři čtyři měsíce ji to jelo tak pomalu že už počítala drobné že potřebuje nutně nový počítač protože ten starý je už zastaralý a nechce vůbec jet. No a babičce (70) jsem dal teď pro změnu mint 17 a taky je nadšená .( zná i ubuntu a neměla s ním problém ) Byla nejvíce  zvyklá na wxp , později w7 a desítky jsem ji zkusil dát a jednak se ji sekal trochu  noťas i když ne slabý , 4gb ram procesor přesně nevím cca 4 roky starý dell. Minťík ji sedí , písmena jsme doladili perfektně protože už má horší zrak . Ovšem taky je pravda že to má na čtení si různě co ji baví , pošle emaily , fotky , koukne na nějaké to foto , nebo video s kamery , tak nějak uživatelsky . Občas ale taky něco udělá v LO a hezky to exportuje do pdf a rozešle kamarádkám :) No a já sám za sebe to nijak moc neřeším , všechno jede plus minus dobře , jde o programy a relativní pocit alespoň trošku bezpečnosti .

4
Bylo by dobré vytvořit seznam přenosných počítačů na kterých lze bez problémů instalovat a provozovat Ubuntu.
Sám mám odzkoušený HP6710b - bez problémů na něm jede Ubuntu 14.04 a 16.04 32 bit dále  HPElitebook 8440p mám na něm Ubuntu 16.04 zatím 32bit.

5
Sice je to měsíc staré téma , ale napíšu svůj názor.Deset tisíc není hodně na nový notebook. Osobně bych to řešil starším třeba HP Elitebook 8440p pokud stačí 14" display , má to core i5 , eSATAp , 4 USB , do express slotu se koupí karta za 300,- se dvěma USB 3.0 , display port .Cena od 4 tkč - 6 tkč podle štěstí. No a do něj třeba SSD 120 gb za 1000,- , má to vypalovačku místo které se dá strčit zase nějaký jiný disk ... . Dá se na něm stříhat video avchd v powerdirectoru ... . Má slabší grafickou kartu a index je 4,7 ve W7 , jde na něj Ubuntu 16.04  naprosto bez problémů dohledávání čehokoliv. potom je ještě verze ne "p" , ale "w" ta má lepší grafiku ale ta už topí ... . , to péčko má procesor na 35 stupních většinou jinak u velké zátěže 60.

6
26.8.2016 Zdravím , moje přítelkyně používá Ubuntu má tam sice ještě  15.04 , ale je naprosto spokojená.Loni jsem ji čistil noťas a zkusmo jsem ji na její HP nahodil 15.04 s tím že když ji to nebude vyhovovat tak že ji to přehodím. Je tak spokojená že ani nestojí o aktualizaci na 16.04 . Sama si zprovoznila wifi a funguje . Je pravda ale že má ntb na internet / čtení kravin / , fcb , tajně chodí občas na seznamku , fotky a video s kamery . Nic neupravuje , nic nedělá maximálně vytvoří nějaký ten dokument v LO a velmi se ji zalíbil xournal . O návratu k W nechce ani slyšet že ji to naprosto vyhovuje .Ono systém jako takový je dobrý ale schází mi např. programy hlavně okolo fotek a videa avchd.
Dodatek: 6.2.2017 Přítelkyně má stále Ubuntu povýšila bez přeinstalace na 16.04 a jede pořád jak se říká v pohodě.Nic nechce měnit.Moje Ubuntu je taky v pořádku.Já ale souběžně používám ještě w7 a wxp kvůli nějakým prg.

7
Sice je to už starší téma k řešení , ale já jsem instaloval jak 14.04 tak i 16.04 sice na notebooky HP Compaq 6710b bez jakýchkoliv problémů ( 6715 je stejná ). Normální instalace tedy ještě po drátě od routeru , potom nějaké automatické aktualizace a když jsem potřeboval někam s ntb odjet tak wifi byla vždy ok - funkční , ale zpočátku jsem v tom měl guláš vlastní vinou , ona ta wifi se musí nejprve na ntb zapnout ( po instalaci ) v horní dotykové liště se senzory ! Aktivace - zapnutí wifi se pozná i tím že symbol wifi v horní liště svítí modře a ještě i kontrolka na levé straně ve spodním dílu ntb. kde jsou i ostatní led indikátory hdd aj. rovněž modře  . Naopak jsem byl velmi příjemně překvapený rychlou a bezchybnou instalací a mimochodem v těchto dnech jsem instaloval 16.04 na HP Elitebook 8440p a rovněž super a rychlá instalace vše ihned funkční včetně wifi a např.FullHD video s mé kamery v 16.04 naprosto plynulé super přehrávání oproti W7 který jsem rovněž na jiný disk instaloval na ten Hp8440p a opravdu dlouze doloval ovladače ze stránek výrobce a co se týče toho videa s mé kamery, tak tragédie , škube se , trhá v porovnání s Ubuntu 16.04 nesrovnatelné.Nemít Ubuntu , tak bych ten noťas asi bral tak , že prostě FullHD video nepřehraje.Má to sice starý core i5m520 ale jen integrovanou intel HD grafiku.
No a abych jen nechválil , tak asi před hodinou jsem na 16.04 povolil aktualizaci os a firefoxu a po restartu mi to odebralo práva ke všem usb ext.uložištím, ext hdd . Abych přetáhl fotky které jsem si tam uložil musel jsem na to jít přes live cd na drát hodit 16.04 a usb disk .No další aktualizace to asi opraví , přidělit si práva se mi nepovedlo .Tedy ještě upřesním , číst s ext disku a kopírovat lze , ale nelze zapisovat a měnit na ext.uložišti. Kdyby to tak zůstalo tak by to bylo nemilé , ( vím že to tak nezůstane ) Ubuntu je mimo jiné i výborný servisní nástroj na W  ;D
Dodatek: Dnes 7.8. po zapnutí vše v pořádku. Na ext.disky lze zapisovat a měnit je.

8
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:instalace lubuntu 16.04
« kdy: 03 Červen 2016, 18:57:40 »
Ubuntu 16.04 na ntb běží. Je to sice lehce zpomalený, nicméně jede. Nejde mi však wifi síť.

Zdravím , mě na ntb   HP6710b jde vše , je fakt že po instalaci se nějak nechytal internet a nebo se zpožděním , potom jsem stáhl aktualizace a vše je v naprostém pořádku . Začal jsem před časem používat ntb jako hlavní stanici s ext.monitorem a tak. Plně mi dostačuje na vše co dělám včetně FullHd videa .

9
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:instalace lubuntu 16.04
« kdy: 03 Červen 2016, 18:50:38 »
Zdravím , ale je potřeba říct , že v "live" režimu není ještě Ubuntu 100% počeštěné a celkově je to jen náznak jak to asi funguje. Jinak teprve po instalaci může uživatel opravdu začít nastavovat a přizpůsobit si Ubuntu k obrazu svému a bude nejspíše velmi příjemně překvapený . Já začínal teprve na 14.04 a nyní jsem přešel na 16.04 , nešlo mi to podle návodu na povýšení systému jak se všeobecně uvádí , tak jsem zálohoval věci a ve win jsem zrušil  / uvolnil / místo po 14.04 a se stáhnutého cd jsem instaloval . Oproti "live" verzi jsem opravdu velmi příjemně překvapený stejně jako oproti 14.04 . Zlepšila se čitelnost , odezvy , barvy na displeji i když na první pohled se zdá že je vše při starém , není , je to o hodně lepší . Vše co mi šlo v 14.04 mi jde i nyní s vyjímkou ,  ( ale nesnažil jsem se ještě moc ) winq , celkově bude lépe se obejít bez prg. pro win v Ubuntu. Tiskárnu jsem rozchodil hned , webku taky jen zápasím trochu se scanerem , to se ale dořeší , ovladače jsou jen nejsem nijak zběhlý . Potěšila mě podpora Pitivi , ale moc mi to s ním ještě nejde .... . Prohlížeč obráků doznal změny , musím si zvyknout nechci ještě hodnotit .Classicmenu nainstalovat jde a to je pro mě docela zásadní věc .Všiml jsem si zjednodušení aktualizací prg. ( libreoffice aj ) - hodnotím jak super krok se kterým jsem zápasil přes synaptic dříve.K tomu jak jsem psal výše , tohle je řeč o disku kde používám souběžně Ubuntu a w7 .... .
Jo a 16.04 mám na Hp6710b a vše gunguje ok  stejně jako s 14.04 .

10
Zatím se ještě nedaří , ale navadí přijdu na to a když ne , tak si udělám novou instalaci . windows jsem takhle přeinstalovával co 3 měsíce . Tady ještě prozatím ne , moc se mi do toho nechce , budu si muset poznačit prg které používám , nemám je ještě zažité a potom instalace skeneru a tiskárny , nad tím jsem seděl dobrou hodinu :) , alespoň si to trochu osvěžím . Momentálně tam ten trojuhelník s výstrahou nemám objeví se až později po restartu . Pokud ale nemám systém nějak ohrožený zvenčí tak jinak vše funguje jak má. Taky jsem si zvykl že je t o dost rychlejší než w7 které mám na jiném hdd  video dělám pod w7 ale už s nimi moc nechodím na internet . Je možné prosím v ubuntu když je mám v pořádku jako novou instalaci  jen s prg si udělat identickou kopii  na jiný hdd a nebo čas od času zálohovat tak , že v případě pádu systému vypnu pc , odpojím hdd , napojím ten druhý a zase jedu dál .


11
Zdravím , tu druhou reakci jsem ještě neviděl hned se na ni mrknu , ale už jsem začal psát tak to dokončím . Zatím jsem moc úspěch neměl , ale je možné že jsem se spletl někde . Připojuji printscreen a hlavně děkuji za pomoc . Jsem tak nějak samouk něco si najdu no a něco ne , něco mi trvá déle asi no nevadí , alespoň je to zajímavé . :) 

12
Zdravím a děkuji za reakci . Neumím zkopírovat ten text , tak jsem udělal printscreen .To co to vypisuje jsem se taky pokusil udělat ale asi jsem to neudělal správně protože se mi to nepovedlo .

13
Zdravím , mám úplně stejný problém . Zadám-li sudo apt-get update vyhodí se mi hláška "Některé indexové soubory se nepodařilo stáhnout. Jsou ignorovány, nebo jsou použity starší verze" sudo apt-get upgrade rovněž nepomůže . Pročetl jsem kde co a nedaří se mi to vyřešit . Mám Ubuntu  14.04 LTS .Jo a ještě mi vždy po chvíli když zapnu pc se rozsvítí výstražný trojhelník nahoře v liště . Jsou tam volby o aktualicazi atd , ale ty nepomáhají taky . Jinak systém funguje jak má , jen mám nepříjemný pocit že proč a co  nejde aktualizovat .

14
Možnost bez os je dobrá . Pokud koupím a je tam win , tak udělám záložní kopii kdybych někdy ten win k něčemu potřeboval a formátuji disk a je tam Ubuntu . Teprve asi půl roku jsem naplno na 100% v Ubuntu a spokojenost / dříve jsem střídal systémy nebo HD se systémy / Nyní když musím pro některé věci které neumím v Ubuntu přehodit  na HD s win tak jsem s toho docela rozmrzelý.i když mám win v dobrém stavu tak stejně, je to pomalé a už jsem se dostal do stádia rychle to dodělat - tedy práci ve win a rychle to přehodit zpět do normálu , to je nyní pro mě Ubuntu. Zvykl jsem si na něj a vyhovuje mi ! Taky je fakt že s win jsem byl od verze 95 do verze 7 a zkusmo 8 a 10. Ty desítky tam byly asi jeden půlden , to byl moment kdy jsem se rozhodl to začít měnit i kdyby mě to stálo nějaké větší úsilí a šlo to nad očekávání dobře a jednoduše . Trochu teď ale přemýšlím jak udělat identickou kopii toho co mám pro případ , co já vím třeba selhání disku .

15
Pracovní prostředí / Odkazy programů na plochu - spouštění
« kdy: 13 Listopad 2015, 18:58:34 »
Zdravím , je prosím nějaká možnost si na plochu v Ubuntu 14.04 dát zástupce programů? Mám clasic menu indicator kde vše mám , ale přece jen jsou věci které je fajn mít na očích a jak se říká "po ruce" mám taky nějaké prg. které nespouštím každý den a časem zapomenu jejich jméno pro vyhledání .Taková normální věc logiky :)

16
Nějaký Lenovo

17
Multimédia / Re:Napálenie hudobného cd
« kdy: 07 Listopad 2015, 14:43:31 »
Přes Brasero , je perfektní . Kolik já zkazil CD / DVD pod windows , používal jsem od dob xp po w7 Ashampoo a v Ubuntu s Brasero zatím ani jedno. Sice točící se  placky už používám málo , ale občas si zálohuji nějaké fotky nebo video s kamery .
Vypálit mp3 normálně , zadat datové CD .

18
Multimédia / Re:automatická úprava fotek
« kdy: 07 Listopad 2015, 14:37:18 »
Sám jsem s tím zápasil a nakonec používám přes win FastStone viewer a na retuš Photofiltre. Prohlížeč obrázků mi vyhovuje ten vestavěný a pro rychlý ořez třeba zachycení obrazovky používám vestavěný Shotwell Viewer .

19
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Virtuální tiskárna pdf ?
« kdy: 04 Listopad 2015, 00:31:37 »
....jj jsem za v....a  :P
díky - zblblý z windows a hledal jsem furt něco jako pdf creator a ono je to takhle jednoduché ....
Nejste za v...a já si doinstaloval doplněk ukládání do pdf /ve firefoxu / :) a teď tady hledám jestli se někde nedočtu o nějaké virtuální tiskárně kde bych ukládal do pdf :) no a díky i Vám už to taky vím . Ono je to trochu zavádějicí , mě se nabídne moje tiskárna fyzická a tisk do souboru a na ten jsem neklikal teď  jsem kliknul a  zjistil to co vy předloni :) Mám Ubuntu teprve chvíli ale jinak bezva , jen některé věci objevuji , ale to je normální. Každopádně pro běžnou práci kancelář / internet mě vyhovuje Ubuntu mnohem více . Jsou věci kvůli kterým pouštím zatím hdd s win , ale už se mi do toho vůbec nechce . Měl jsem kdysi rád w95,w98 a xp pak už to šlo postupně od desíti k pěti a tohle se mi zase líbí .

20
Chtěl bych se zeptat v čem je taková výhoda v 64bit. Můj stroj může jet na 64bit , ale s 32 je to lepší a třeba ségra má 64bit a pořád má více problémů a ani hloupý prohlížeč ji nejede tak dobře jako mě pod 32bit .Mám v podvědomí že 64bit má lépe pracovat s pamětí ram , ale výsledky nic moc , právě naopak. Tedy v tomhle případě píši o zkušenostech s os win. V ubuntu jsem  sáhl hned pro verzi 32bit . Momentálně píši s w7.

21
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:Nepřístupný disk
« kdy: 24 Říjen 2015, 18:12:02 »
Nevím jestli moje reakce je dostatečně přínosná , ale sám mám více HDD které připojuji pomocí USB vše funguje USB 1,0 2,0 USB 3,0 esata , ale nefunguje mi připojení prehistorického disku někdy z roku 2000 který jsem si někde vymontoval s notebooku a mám k němu nóbl rámeček hliníkový , pod win mi ještě jede ale s ubuntu už mi nefachá , neřeším to je to prehistorický produkt .Vůbec se mi nezobrazí , ale vzhledem k tomu že má nějakých 15GB to neřeším a nahradím jakoukoliv fleškou . Odkládal jsem si na něj nějaké drobnosti udělané v LO a ještě zálohoval. Je to ještě ide .

22
Pokud to bios neumožňuje  / o čemž trochu pocybuji / tak aasi nijak a nebo pomocí DVD mechaniky . Kriste pane .

23
Zaktualizování Firefox do JČ postupně s aktualizacemi . Doinstaluje se jazyková podpora a potom tuším ještě jedna aktualizace a vše je ok .Taky jsem začátečník .

25
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:výběr ntb.
« kdy: 23 Říjen 2015, 21:50:45 »
Kluci a moje pořadí je Lenovo , Lenovo potom nějaké HP a Toshiba . Prostě mám takové zkušenosti a nejhorší moje zkušenost byla Fujitsu Siemens.Ten přežil záruku asi o měsíc . Naopak třeba takové HP6710 frčí jako nové snad od roku 2008 a dobře včetně fullHD občasného střihu videa s videokamery 1080 ! No s toho křemíkového halaburdí co mívám kolem prostě tvrdím Lenovo , Lenovo a potom třeba HP , ale žádné ořezávátko , musí to být stroj zátěžový to u Lenova fungují lépe i ty levnější a hlavně něco vydrží.

Stran: [1] 2