Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Mario Hlas

Stran: [1]
1
Obecná podpora / Re:Skype for Linux na 32 bit Ubuntu
« kdy: 14 Duben 2018, 07:57:21 »
Ad Ventero : ATOM RTC je opravdu zajímavá služba. Ale těžko přemluvím všechny svoje skypové kontakty (~25), aby na tuhle alternativu přešli.

2
Obecná podpora / Re:Skype for Linux na 32 bit Ubuntu
« kdy: 25 Březen 2018, 01:07:16 »
Zkoušel jsem snad vše, co jsem kde vygoogloval, ale Skype na Ubuntu 16.04 32bit jsem rozběhal až podle postupu popsaného zde => https://www.youtube.com/watch?v=phvaIdoA0Hs . To video je rozvláčné, popíšu stručněji : Nainstaloval jsem Chromium a do jeho adresního řádku zapsal "web.skype.com". Skype se otevřel, zapsal jsem své Skype jméno a heslo a zatrhl "přihlašovat automaticky". Skype se otevírá se všemi mými kontakty (Skype oznámení jsem NEpovolil a přepnul jsem na CZ) a je plně funkční = hovory, videohovory, chat, posílání textovek, souborů, vyhledávání kontaktů. Provozuji ~14 dnů ; zatím žádné vnucování aktualizace - snad to vydrží ... (Poněvadž Chromium k ničemu jinému nepoužívám, dal jsem si Skype [jako jedinou webovou stránku] mezi Oblíbené, takže otevírání Skype je rychlé [Chromium / Oblíbené].) 

3
Internet a sítě / Re:sdílení a přesouvání dat
« kdy: 31 Leden 2018, 12:35:13 »
Asi to s otázkou příliš nesouvisí - já sdílím a upravuji soubory a celé složky mezi Ubuntu, Win8.1 a mobilem s Androidem pomocí úložiště MEGA ; lze jej na linuxu a Win snadno provozovat na kterémkoliv webovém prohlížeči (já používám Firefox), pro Android existuje bezplatná aplikace MEGA. MEGA přiděluje jedné emailové adrese 50 GB zdarma (chytrému napověz ...).Do MEGA mohu vstoupit z kteréhokoliv místa na světě, stačí znát 2 údaje (emailovou adresu a heslo). Co do úrovně bezpečnosti dat je MEGA na špičkové úrovni : data se kódují i dekódují u uživatele, už zakódovaná se přepravují do úložiště na Novém Zélandě, tam ukládají, a odtud přepravují do PC.

4
Obecná podpora / Re:Instalace Skype - vyjasnění, shrnutí prosím.
« kdy: 27 Červenec 2017, 22:35:15 »
Zkoušel jsem instalaci Skype do Ubuntu 16.04 podle různých návodů, všechny zklamaly kromě tohoto :
https://sysads.co.uk/2016/05/16/how-to-install-skype-4-3-in-ubuntu-16-04-ubuntu-15-10-ubuntu-15-04/
Install Skype 4.3 in Ubuntu 16.04, Ubuntu 15.10, Ubuntu 15.04
Step 1: Remove previous version
sudo apt-get remove skype skype-bin:i386 skype:i386
sudo apt-get install sni-qt:i386
Step 2: Install Skype
32bit OS
sudo apt-get install gdebi
wget download.skype.com/linux/skype-ubuntu-precise_4.3.0.37-1_i386.deb
sudo gdebi skype-ubuntu-precise_4.3.0.37-1_i386.deb
64bit OS
sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update
sudo apt-get install gdebi
wget download.skype.com/linux/skype-ubuntu-precise_4.3.0.37-1_i386.deb
sudo gdebi skype-ubuntu-precise_4.3.0.37-1_i386.deb

5
Internet a sítě / Re:Ub16.04 WiFi náhle nepoužitelná
« kdy: 06 Červenec 2017, 17:13:30 »
Všem děkuji za snahu, ale povolily mně nervy, reinstaloval jsem Ubuntu 16.04 - vše běží jak má. Takže jsem se přiklonil k názoru, že za tu nefunkčnost může některá aktualizace (měl jsem nastaveno "automaticky ...") a aktualizace jsem zakázal. (Jako BFU jsem lepší řešení nevymyslel.)

6
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Zaněřáděné ubuntu
« kdy: 09 Červen 2017, 18:23:52 »
Ještě malá diskuze "o linuxu" pro pobavení. Já se docela zasmál. :D
http://www.emimino.cz/diskuse/linux-nebo-unbutu-124896/
Zajímavé, že si nikdo ze zde diskutujících nevšinl na emimino toho smailíku, který úplně mění smysl ...

7
Po přechodu na Ub 16.04 jsem nedokázal FreeRapid downloader rozchodit, pak mně pomohl admin tong2short na http://wordrider.net/forum/7/17593/18334/_subject_#msg-18334 , a vše se tím vyřešilo (kopíruji) :
@mariohlas: Have you tried the instruction in the webupd8.org link I gave above?
Here is the excerpt:
sudo add-apt-repository ppa:webupd8team/java
sudo apt-get update
sudo apt-get install oracle-java8-installer
sudo apt-get install oracle-java8-set-default
Můj dodatek (jsem BFU, promiňte můj způsob vyjadřování) : Je však nutno otevírat frd.jar a vybrat Otevřít pomocí "Oracle Java 8 Runtime". 

8
Internet a sítě / Ub16.04 WiFi náhle nepoužitelná
« kdy: 06 Červen 2017, 00:53:36 »
Náhle nemohu pracovat s WiFi : WiFi se sice zobrazuje na liště, správně oznamuje, ke které síti jsem připojen, ale indikuje nulový signál WiFi, i když se notebookem přiblížím až k routeru. Došlo k tomu po nedávné aktualizaci, ale podle mého názoru ta porucha s aktualizací Ubuntu vůbec nesouvisí.
WiFi router je perfektním stavu (ověřil jsem to vypůjčeným notebookem s Windows). Před chvílí jsem se připojil kabelem, vše funkční, ale nesvobodné ovládače jsem ani pak nikde nenašel, abych se mohl pokusit o jejich reinstalaci.
Podle mého nekvalifikovaného odhadu došlo pravděpodobně k hardwarové poruše WiFi přijímače v notebooku, ale neumím to ověřit. Proto prosím o pomoc : Jak (jakou utilitou) lze ověřit, že WiFi přijímač v notebooku s Ubuntu 16.04 je plně funkční (=nejen detekuje WiFi vysílače a jejich parametry, ale také posílá jejich signál dál k dalšímu softwarovému  zpracování) ? Budu velmi vděčný za jakýkoliv hint, protože bez funkční WiFi je pro mne tento notebook prakticky nepoužitelný (a už pro něj nejsou k dispozici náhradní díly, proto je nikdo neopravuje). Hrozí mně : sepsat nainstalované software, důležité dokumenty překopírovat na extHDD a pak koupit nový notebook, udělat čistou instalaci U16.04, postupně doinstalovat programy, které byly v tom stávajícím, a z HD do něj přenést dokumenty. A to by bylo hodně pracné.

9
O fóru / Re:ZALOŽIT ZDE "KOUTEK" PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY ?
« kdy: 05 Leden 2016, 03:37:13 »
Vkládám příklad, jak si představuji příspěvky do koutku pro začátečníky - pokud by se otevřel. (Doporučuji také uvážit, zda by se onen koutek měl zaměřit výhradně na aktuální LTS nebo též na 1 předchozí.) Zpočátku - než by se začaly objevovat dotazy, by asi do něj bylo vhodné vkládat srozumitelné jednoduché návody [pokud možno bez použití Terminálu] - zde jsem se o jeden pokusil a předkládám jej..
JAK KOMPRIMOVAT SLOŽKU (PŘÍPADNĚ JI ZAHESLOVAT, PŘÍPADNĚ JI I ROZDĚLIT NA MENŠÍ DÍLY) - pro Ubuntu 14.04.
0. Proč komprimovat – protože ze složky je soubor, ten se snáze přepravuje. | Proč někdy zaheslovat (učeně „zakryptovat“) - protože některé dokumenty jsou ryze osobní. | Zvolit  zip nebo 7z ? Podle potřeby : zip pracuje (podobně jako PDF) ve všech operačních systémech (Windows, Linux, MacOS), v této utilitce umí i zaheslovat, ale neumí rozdělit na více dílů, kdežto 7z ano. | Proč je někdy zapotřebí dělit – protože většina free mailových služeb přepravuje jakékoliv přílohy, pokud je součet velikostí příloh k 1 mailu < 10 MB. (Výjimkou je Gmail, který kvůli bezpečnosti uživatelů nepřepravuje poštu se spustitelnými soubory [*.exe] a kontroluje a často vyřazuje z provozu i zabalené soubory [formáty *.zip, *.tar, *.tgz, *.taz, *.z, *.gz] – a zaheslované soubory nepřepravuje vůbec.)
1. Na složku, kterou chceš komprimovat a zaheslovat, případně i rozdělit, klepni pravou myší.
2. Rozbalí se roletka – na ní klepni levou na „Komprimovat“.
3. Vyskočí nové malé okno s nabídkami „Název souboru:“. (Jde o původní název složky, kterou chceš komprimovat, ale název té složky po její komprimaci si můžeš zvolit sám => zcela jiný.)
4. Klepni vpravo nahoře na rozbalovací okénko, které Ti umožní zvolit typ komprimovaného souboru. Pokud nepotřebuješ komprimovaný soubor rozdělit, zvol „.zip“, pokud ano, zvol „.7z“. | „Umístění“:  zvol si sám nějakou složku, kam má být komprimovaný soubor umístěn (vytvoř si ji raději předem).
5. Kdybys teď klepl na „Vytvořit“, vytvořila by se komprimovaná (ale nezaheslovaná) složka – pro zaheslování klepni na „Další volby“ - zapiš heslo a klepni na „Vytvořit“ - je hotovo. (Pokud potřebuješ rozdělit soubor na díly s volitelnou velikostí, musíš si v bodě 4. zvolit komprimaci do 7z – v ní si kromě hesla můžeš zvolit i velikost dílů.)
Hotovo.

10
O fóru / Re:ZALOŽIT ZDE "KOUTEK" PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY ?
« kdy: 28 Prosinec 2015, 19:27:38 »
Můžu se o to pokusit, ale budu potřebovat radu, v čem to dělat (raw HTML, Wiki, Markdown, ...), a pak mnoho lidí, kteří ten můj výtvor prověří.
Mám pár známých, kteří na můj návh zkoušejí Ubuntu (z flešky, aby byla jistota, že budou fungovat všechny ovládače), ale sami zatím neumějí ani přesně formulovat svou otázku / problém, a proto nechodí na fóra ani pasivně a obracejí se na mne. Cítím se jako mírně pokročilý BFU, a když si vzpomenu na své tvrdé začátky (vlastní neschopnost přesně formulovat otázku | častý nešvar mnoha fór : vysvětlování pomocí pro začátečníka nesrozumitelných jiných pojmů nebo postupů | na některých fórech [zde naštěstí ne] zesměšňování otázky a tím i tazatele), jsem ochoten otázky svých známých formulovat sem, než se sami trochu otrkají. A věřím, že takových pomocníků se najde víc.
Ale jestli takový koutek vznikne, považuji pro jeho úspěšnost za nejdůležitější maximální reklamu všemi dostupnými prostředky na všech místech, kam by mohl potencionální zájemce o "nějaký OS zadarmo" zabloudit. (Těžko by se našel někdo ochotný přispívat někam, kam jen občas někdo zabloudí.)
A jsem přesvědčen, že o potencionální zájemce o nějakou linuxovou distribuci málo pečujeme - příklad : Nejbezpečnější vyzkoušení Ubuntu je nesporně jeho spuštění z flešky - propaguje se to na mnoha místech, ale ještě jsem neviděl jediný snadno "vygooglovatelný" návod, který by byl srozumitelný běžnému uživateli Windowsů. Když tohle doporučuji někomu já, tak jej obvykle odkazuji na soukromý web (ale i tak musím leccos dovysvětlit) http://www.kdosiodjinud.cz/linux-na-usb-flash-disku-elegantni-reseni.a191.html .
Nakonec : Po víceméně nuceném upgrade Win7 respektive Win8 na Win 10 se stalo třem BFU známým, že jim něco nefunguje, downgrade je nemožný, vydání chybějícího ovládače v nedohlednu - oba už spokojeně jedou na Ubuntu 12.04 z flešky, kterou jsem jim připravil, včetně zvukovky, WiFi, ... . Oba jen mailují, prohlížejí webové stránky, vytvářejí jednoduché dokumenty, občas si přehrají nějaké video nebo něco stáhnou (i to jde přes NetVideo Hunter ve Firefoxu nebo rychleji přes FreeRapid Downloader [hint jsem na tomto fóru již uveřejnil]). Proto si myslím, že právě teď je vhodný čas pro propagaci Linuxu.

11
ad Milhouse : Respektuji, budu se snažit aktualizovat nebo aspoň upozorňovat, když se setkám s něčím, co už neplatí.

12
Pracovní prostředí / Re:indicator-weather
« kdy: 27 Prosinec 2015, 20:31:20 »
to zdeans : Jestli "My-Weather-Indicator", tedy to, co jsem doporučil pro Ubuntu 14.04, existuje i pro Xubuntu, si snadno zjistíte sám. Podívejte se do "Centrum softwaru pro Xubuntu" (jestli existuje) nebo do repozitářů Xubuntu. Jestli jej tam najdete (pod stejným názvem !) - pak snad lze založit účet Ubuntu One i pro uživatele Xubuntu (což nevím) a budete moci použít můj hint, jak "My-Weather-Indicator" nainstalovat.
Pokud ne, doporučuji Vám, abyste založil nové téma - z názvu by mělo být jasné, že hledáte pro Xubuntu applet pro počasí.

13
Pracovní prostředí / Re:indicator-weather
« kdy: 25 Prosinec 2015, 17:57:26 »
Mám též U 14.04, používám My-Weather-Indicator - zcela bez problémů. (Problém byl jej nainstalovat, protože balíček lze sice snadno najít v Centrum softwaru pro Ubuntu, ale před stažením jsem si musel založit účet na Ubuntu One, a pokus o stažení jsem musel několikrát opakovat [stahování padalo s hláškou zcela mimo mísu "Skontrolujte si své internetové připojení !"]. ;D)
Po instalaci si můžete vybrat ze 4 meteoslužeb - já používám Yahoo (při porovnávání s finskou lookr.com, v Evropě pravděpodobně nejlepší [pro Prahu, Plzeň, Ostravu aktuální odchylky max. +/- 2°C], se aktuální údaje Yahoo docela dobře shodují, v předpovědi na další dny se liší ještě přijatelně), ale můžete vyzkoušet i zbývající 3. Jen varuji před worldweatheronline.com - po nervy drásající registraci zjistíte, že free verze udává jen aktuální stav, navíc s nezanedbatelnou odchylkou od reálu (občas až +/- 5° C !). >:(

14
O fóru / ZALOŽIT ZDE "KOUTEK" PRO ÚPLNÉ ZAČÁTEČNÍKY ?
« kdy: 03 Prosinec 2015, 19:24:15 »
PROČ TAKOVOU ANKETU NAVRHUJI ? Z VLASTNÍ ZKUŠENOSTI.
O přechodu na některou liuxovou distribuci jsem začal uvažovat, když havarovaly WinXP Home Edition ULCPC na CompaqMini a obě kompetentní organizace [H&P, Microsoft] se k jakékoliv možnosti nápravy včetně nové licence, zaslání 'někam' k placené reinstalaci, ... , postavily [velmi slušně řečeno] bokem.)
Začal jsem na U 10.04, dnes jsem na U 14.04 velmi spokojen - má mnoho aplikací minimálně srovnatelných s Win8.1 (např. Radio Tray oproti Screamer Radio apod.- zatím mně chybí jen "obojživelné" adresáře a vícefunkční diáře, který by se daly přenášet na flešce mezi Win8 a Ub14 - našel jsem jen prastarý AddressBook, jejž v Ub otevře Wine). A když zarytým windousákům ukážu Dash nebo  Přepínač pracovních ploch, závidí.
Už jsem dvěma zájemcům nainstaloval Ub 14.04 jako dual boot ve Win8. Našel jsem na to perfekní a ucelený postup až na itsfoss.com (včetně všech možností, např. instalace z flešky. (Kdybych ty informace hledal jinde, musel bych je skládat z dílčích návodů,)
Oni se už oba probíjejí samostatně, ale občas mně položí otázku, kterou jim neumím zodpovědět, a jsem na rozpacích, kam je nasměrovat, aby tam našli odpověď nebo mohli položit otázku.

15
Pracovní prostředí / Re:14.04 - automatické odhlašování vypnout
« kdy: 03 Prosinec 2015, 15:33:44 »
to pema01 : Velký dík za hint, zadařilo se.

16
Omlouvám se za dvojí vložení článku - čekal jsem dlouho na odezvu, a proto jsem jej odeslal znovu (a smazat jej není autoru příspěvku dovoleno ...  :-X

17
       K článkům není přiřazena diskuze, jako je tomu na mnoha populárních webech. (Pravděpodobně se admin obával zahlcení diskuze bláboly, příspěvky mimo mísu a vzájemným napadáním až i vulgaritami). To chápu - ale považuji za důležitější, aby články byly buď aktualizovány nebo (pokud to nemá smysl) mazány. Mělo by to být především morální povinností autorů, mělo by to být obsaženo v etickém kodexu autorů návodů a dokumentací (pokud takový kodex existuje), měla by na to dohlížet nějaká skupinka kolem redakční rady, čtenářům by mělo být umožněno hodnocení relevantnosti článků. Za minimum péče o čtenáře bych považoval u starších článků aspoň vyvěšovat upozornění, že "Článek byl naposledy aktualizován .... - některé údaje v něm obsažené už nemusí být platné.".
      U lidí, zabývajících se softwarem (a tedy i u zdejších správců) lze předpokládat vysokou úroveň logického myšlení. Ale nevidím logiku v tom, když správcové kvůli množství spamu pozastaví registraci, ale na druhé straně se nestarají o to, zda se z publikovaných článků časem nestaly mystifikace - nefungující návod snad mystifikací je - či ne ?
      Jedním z více příkladů je článek "FreeRapid Downloader" (poslední úprava: 2013/04/04 17:05) s hraběcí radou "FreeRapid není možné spouštět se svobodnou OpenJDK verzí Javy, ujistěte se proto, že máte nainstalovanou „originální“ Javu od firmy Sun. Případně se ujistěte, že máte java-6-sun vybránu jako výchozí." Autor tohoto článku překopíroval starý originální Help autora FRD - přitom se nepřesvědčil, zda java-6-sun je stále dostupná v repozitářích Ubuntu nebo vůbec někde. Ona totiž zmizela brzy potom, kdy Oracle v r. 2010 koupil firmu Sun a překopal distribuce Javy. Nevím přesně kdy, ale pro Ubuntu 10.04 ještě návod autora FRD (jehož překopírovaná část týkající FRD v debianních klonech vyzdobená obrázky dodnes visí zde) platil, ale v U. 12.04 už ne, protože v jeho repozitářích už java-6-sun nebyla a nedala se najít ani jinde.
      Nedávno jsem si všiml, že problém "v U. mně nechodí FRD" je na ubuntu.cz stále ještě živý, a tak jsem tam dnes vložil hint, jak tento problém obejít (přišel jsem na něj metodou pokus-omyl, a je v licenci Copyleft) - ale to už by bylo o něčem jiném.
      Opakuji doporučení : Už neplatné články jsou zavádějící, otravují ty, kteří se jimi řídí. Zvažte, zda by pověsti Ubuntu.cz prospělo, kdyby jich bylo co nejméně.

18
Pracovní prostředí / 14.04 - automatické odhlašování vypnout
« kdy: 12 Listopad 2015, 04:07:58 »
Rád bych úplně vypnul automatické odhlašování roota po nečinnosti X minut - týká se Ub 12.04 (právě jsem tam přešel z 12.04 <=tam to nebylo)

Stran: [1]