Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Abby

Stran: [1] 2 3 ... 45
1
Po dnešní aktualizaci (bez jádra, ani ovladače grafiky nebyly nové, jen software) nejde PC spustit, po chvíli se objeví kernel panic, bez jakéhokoliv kódu. Vybrání staršího jádra nepomůže a k Time Shift se nemůžu dostat. Nějaká rada jak to rozběhnout nebo bude snazší prostě formát a instalovat načisto? Děkuji.

2
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Nemám slov
« kdy: 18 Prosinec 2020, 18:26:55 »
Žádné oblbování, ale fakta. Nevím kde jsi vyhrabal tohle, nicméně při aktivaci nového Macu a iPhonu si můžeš přečíst to, co jsem napsala. Dál se k tomu vyjadřovat nebudu, je na tobě, jestli chceš používat šmejdy nebo kvalitu od tzv. "globalizátora". Já volím tu kvalitu, mám u něj totiž jistotu, že o svá data nepřijdu, což u mnou zmíněného šmejdu fakt reálně hrozí a stalo se to. Za 26 let, co používám Mac resp. Apple, jsem nepřišla o jediný bit, zato za cca 8 let, co se snažím používat Linux se to stalo už po několikáté. A nikdy ne mojí vinou, naštěstí mě ten zlý globalizátor naučil zálohovat a dávat si na svá data pozor, což Bohužel v Linuxu dost dobře nejde, protože na to neexistuje kvalitní program. Každopádně mám svá data natolik ráda, že s Linuxem na jakémkoliv počítači, který potřebuji používat (což jsou aktuálně všechny), prostě končím. Je to všechno o kompromisech a neustálém řešení problémů, což ani ty zatracované Windows 10 nedokážou (na herním PC mi běží momentálně přes rok a dvě velké aktualizace, vlastně od té doby, co jsem z něj vyhodila Linux a prostě jsem ho začala používat na to, na co je určený).

I nadále budu sledovat, jak (jestli) se Linux vyvíjí do použitelnosti, ale pouze ve virtuálu a bez přístupu k mým datům. Třeba se jednou dočkám, že to bude alternativa pro Mac a Windows, ale obávám se, že se současným přístupem to nehrozí 🙁

3
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Nemám slov
« kdy: 18 Prosinec 2020, 17:43:23 »
Já to vím, že se záruka neposkytuje. Nicméně zrovna na iCloud je záruka poskytnuta i v případě free verze a u placené je ta záruka větší. Nicméně že ti neztratí data Apple garantuje i u free verze. A proto také jsou iPhony a iPady už tuším že 8 let šifrované bez možnosti to vypnout (myslím, že u iP 5 s tím přišli) a na Macu ti ve výchozím stavu zapnou FileVault (který můžeš vypnout) a při prvotním nastavení ti doporučují nastavit Time Machine.

Každopádně tohle fakt neřeší debilitu tvůrců KOrganizeru, že vůbec něco takového umožní. A fakt jsem ráda, že jsem podle některých "vendor lock in", protože kdybych nebyla, měla bych nenávratně po kalendáři a datech v něm. Ani nevím už po kolikáté jsem fakt ráda, že jsem měla chytré rodiče, kteří mi jako první počítač koupili Macintosh a ne PC (ani nevím, jak na to přišli, dodnes jsou počítačově nepolíbení, každopádně ten kdo jim to poradil si zaslouží být velebený několikrát denně 😊 ).

4
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:loading initial ramdisk...
« kdy: 18 Prosinec 2020, 17:36:52 »
Záleží i na velikosti RAM? V tom smyslu, že čím větší, tím je potřeba více průchodů? Nebo se testovaná oblast zvětšuje s celkovou velikostí RAM?

5
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Re:Nemám slov
« kdy: 18 Prosinec 2020, 15:15:00 »
Ono to smazalo ze SERVERU!!! Prostě ten kalendář přestal existovat. Zkusila jsem to smazat z nativní aplikace Kalendář na Macu a dvakrát se mě to zeptalo, jestli opravdu chci, to samé iPhone. A KOrganizer mi to smazal bez otázky, bez potvrzení (to je tak, když GUI dělá programátor a ne specialista na GUI).
Jak mi v tomhle případě pomůže zálohování /home nebo zálohování počítače obecně, které navíc probíhá přes Time Shift a /home přes rsync... Ale server fakt zálohovat nedokážu. Naštěstí Apple má velice inteligentní programátory, kteří zjevně předpokládají, že lidé nebudou jejich služby používat jen s jejich bezpečnými programy a zálohování je u nich, je tam několik verzí a vždycky se vytvoří záloha, když se udělá změna, týká se to nejen kalendářů, ale i kontaktů a ještě dvou věcí, moc jsem to nezkoumala, byla jsem ráda, že to jde obnovit.

regine: nepochopil, mě to ten KOrganizer smazal na serveru a přitom mělo jít jen o odstranění odkazu na kalendář. Prostě přidáš si kalendář, odebereš kalendář. Ale KOrganizer zjevně obsahuje chybu (minimálně v tom, že se nezeptá, jestli opravdu chci odstranit kalendář ze serveru, když už to umožní takhle jednoduše). Nedokážu si představit, co bych dělala u Googlu, který to nezálohuje (resp. nevím o tom, že by to zálohoval a když jsem to hledala, i když u nich kalendář nepoužívám, tak jsem to nenašla).

edit: jinak samozřejmě zálohuju, na Macu přes geniální Time Machine, na Windows přes nepříliš geniální, ale relativně funkční Acronis (akorát kvůli neustálému narůstání velikosti zálohy a nefunkčnímu odmazávání starých záloh to musím čas od času pořešit ručně, přeci jen jsou to tři počítače a místo na NASu není nafukovací) a Linux má Time Shift, který je ještě méně geniální než Time Machine, ale lokálně funguje. A rsync, který je úplně na 💩 ale v zásadě funguje taky, jen nemá žádné pokročilé funkce. Nechápu, že někdo prostě nezkopíruje Time Machine, tak geniální věc, která se jednou nastaví a víc se o to člověk nestará, jen jednou za spoustu let to využije při přechodu na novější Mac případně když si něco nechtěně smažu, tak to mám za chvíli zpátky (a jednou jsem to využila na stejný Mac, když mi nefungovala korektně Public Beta, nešla mi wifi na MBP). Moje nejstarší historie existuje celkem 9 let, postupně jsem to obnovila na dva novější Macy a stále to funguje a stále se vejdu do 800 GB, prostě se staré věci odmažou když dojde místo. Když už jsme u toho zálohování, proč tohle nikdo neudělal pro Linux? Na rozdíl od Windows Linux nepoužívá žádné přiblblé registry a obnovení zálohy na libovolný počítač musí být stejně jednoduché jako obnovení z Time Machine na libovolný Mac.

6
Otevřená diskuze kolem Linuxu a OSS / Nemám slov
« kdy: 18 Prosinec 2020, 00:37:02 »
KOrganizer mi normálně bez jakéhokoliv potvrzení smazal celý kalendář. Ne jen jednu položku, ale prostě celý kalendář. A já miluju Apple ještě víc než dřív, protože je tak inteligentní, že předpokládá, že se to může stát a na iCloudu se dělá záloha, takže na dvě kliknutí to mám zpátky. Nepochopím, jak může být nějaký program tak debilní, že klidně něco smaže, aniž by se nejdřív zeptal. Všechno na Macu i ve Windows se mě ptá, jestli to opravdu chci udělat, v Linuxu až dosud taky, ale tohle, prostě nemám slov... Tak nějak si říkám, proč se vlastně s Linuxem trápím... Ale stejně to budu zkoušet znova, jsem prostě asi nepoučitelná...

7
Dobře, v pořádku 😊 Asi to nechám normálně na OpenVPN, stejně je to výchozí možnost.

8
Obecná podpora / Re:Prejmenovani disku/oddilu
« kdy: 16 Prosinec 2020, 00:13:12 »
Proč to nemůže být všude stejně? Proč to je v terminálu trochu jinak a v nano úplně jinak? Na Macu je stejný terminál a funguje tam standardní cmd+c, cmd+v, cmd+option+v jako v celém systému. Nano tam je taky, ale tam nemám potřebu ho používat.

9
Co se mě týče, MS Teams funguje skvěle a funguje všude, dokonce i na více či méně podivných systémech :D Každopádně funguje na 100% spolehlivě. Z mého okolí ho používá několik rodičů a dětí pro školu, vysokoškolský profesor pro online výuku, nadnárodní společnost pro firemní komunikaci a všechno je bez problémů, většina používá Windows 10, o něco menší většina Mac, jeden člověk Linux a pak asi v poměru 60:40 je to Android a iOS a nikde není nejmenší problém. A že to není open source? A co jako? Důležité je, že to funguje a že Microsoft Bůhvíproč udělal i verzi pro Linux (opravdu nechápu proč, vzhledem k procentuelnímu zastoupení, ale asi vědí, proč to dělají) a funguje stejně bezproblémově jako všude jinde.

10
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:loading initial ramdisk...
« kdy: 15 Prosinec 2020, 22:11:30 »
Zkusila jsem ještě jednou ten OCCT na Hiren's a nastav to následovně, podle fotek:

OCCT
Large Data Set, Auto, SSE

https://i.imgur.com/VKXr0Gv.jpg
https://i.imgur.com/ojICgQI.jpg

A nastav to na 1 hodinu. Pokud to vyhodí chybu, znamená to, že je problém nejspíš v CPU, možná v chipsetu.
A za další, udělej test RAM, tam nech výchozí nastavení a nastav test pro začátek na 1 hodinu, pokud to projde, nastav test na 12 hodin a nech to žít svým životem, akorát občas jukni, co to dělá :) Pokud tohle projde bez chyby, nebude memtest potřeba, OCCT testuje lépe, víc do hloubky.

https://i.imgur.com/xaQShB6.jpg

Nic jiného z Hiren's nepůjde, protože chybí ovladače, ostatně to je i důvod, proč nejde AVX test, takže případně test grafiky nebo právě AVX musíš spustit z NAINSTALOVANÝCH Windows. Koneckonců tak se testuje nejlépe, protože tam máš všechny potřebné ovladače, testování z live je jen taková nouzovka, když není jiná možnost.

11
Hledala a nenašla. Ten příkaz opravdu funguje? Pokud ano, tak si píšu 👍🏻

12
Obecná podpora / Re:Prejmenovani disku/oddilu
« kdy: 15 Prosinec 2020, 19:19:54 »
Copak o to, to já taky 😂 Svoje soukromí si chráním možná až extrémně, ale co by se asi tak mohlo stát, když si spustím jako root správce souborů nebo textový editor? Maximálně to, že se nebudu vztekat u terminálu a všechno si pohodlně naklikám... Kdyby radši vyřešili, proč nejde přehrát video soubor ze síťového disku, který se připojí přes Dolphin a třeba v Thunaru to stejným postupem normálně funguje... Kdyby radši vyřešili, proč po každé aktualizaci grafických ovladačů a/nebo jádra musím restartovat příkazem reboot v konsoli, protože možnost restartu/vypnutí v nabídce Start buď nefunguje nebo pro jistotu úplně zmizí... Obojí jsem samozřejmě hlásila a to několikrát a nejsem sama, kdo to řeší...

13
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:loading initial ramdisk...
« kdy: 15 Prosinec 2020, 19:08:18 »
OCCT že padá je divné, neměl by padat. Zkus tam nastavit test OCCT 1 hodinu, bez AVX a počet vláken tolik, kolik máš fyzických i logických jader (tedy třeba čtyřjádro s HT znamená 8 vláken) a množství paměti dej small a sleduj i teplotu, napětí a tak. Pokud je všechno v pořádku, tak to dojede až do konce a řekne ti to, že to dojelo. Pokud tam je problém, tak test nedojede.

A ten memtest jako doporučuje Ventero nech nejlépe běžet přes noc, alespoň 12 hodin. Já jsem měla jednou problém, že mi jednou za čas natvrdo se restartoval Mac s hláškou kernel panic, někdy po dvou měsících, někdy dvakrát za týden, ale naprosto náhodně a vestavěná diagnostika nic neodhalila, všechno bylo v pořádku. A teprve po 14 hodinách testu pamětí se najednou objevila chyba a na základě screenshotu mi paměť vyměnili. A to jsem ho měla dvakrát v servisu a v obou případech se prý závada neprojevila.

14
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:loading initial ramdisk...
« kdy: 15 Prosinec 2020, 17:07:44 »
Mě jak na notebooku tak na desktopu testy proběhly bez problémů, takže evidentně tam máš nějaký problém. Nepřehřívá se ti třeba?

15
Obecná podpora / Re:Prejmenovani disku/oddilu
« kdy: 15 Prosinec 2020, 17:05:27 »
Bože, proč to nemůže jít normálně, tak jak to šlo dřív. K čemu tedy potom je "kdesu"? Byla jsem zvyklá stisknout ALT+F2, napsat kdesu kate, vyskočilo mi okýnko, kam jsem zadala heslo a pak jsem dala "Otevřít", našla jsem co chci upravit, upravila, uložila a bylo hotovo. Pak někoho nepříliš chytrého napadlo, že je to bezpečnostní riziko a už to hezky dlouho nefunguje. Nebo to šlo v Dolphinu kliknout pravým tlačítkem, vybrat si root akce a v nich si zvolit, co chci dělat, třeba spustit novou instanci Dolphin jako root nebo právě přímo ten editor. Fakt nechápu, proč je to zakázané, mě to neskutečně zlobí. Nemám ráda terminál a tohle mu teda na oblibě fakt nepřidá, mám radši pohodlné a přehledné GUI, kde si všechno hezky naklikám a kde fungují standardní klávesové zkratky (proč třeba v nano CTRL+O neotevírá jak je zvykem kdekoliv jinde, ale ukládá a CTRL+X je pro odchod? Kdo si to má pamatovat a proč? Pamatuju si z donucení tyhle dvě zkratky, ale třeba jak zkopírovat nebo vložit text fakt nemám nejmenší tušení, nicméně standardní CTRL+C/CTRL+V nefunguje, tak to řeším myší, ta aspoň zatím funguje normálně).

Ventero: v Manjaro to taky nejde, netuším proč, když v jiných OS to jde bez nejmenšího problému. Asi zase nějaký "bezpečnostní" problém nějakého paranoika 😂

16
Já se ale ptám jestli je lepší IKEv2 nebo OpenVPN.

17
Obecná podpora / Kmail a související
« kdy: 14 Prosinec 2020, 20:55:59 »
Ahojky všem 😊 Tak jsem rozběhla e-maily v Kmail a zdá se vyhovující. Ale potřebovala bych ještě dvě věci - kontakty a kalendář, oboje je na Apple iCloud, kontakty jsou carddav a kalendář caldav, kalendáře jsou dva, soukromý a rodinný. Kontakty jsem našla, že se asi nastavují v Kontacts, ale tam to umožňuje jen jakýsi LDAP či co, ani nevím co to je, každopádně carddav se mi tam přidat nepodařilo. Na kalendář jsem nenašla nic. Poradíte prosím?

PS: Mailspring by byl prima, kdyby fungoval, ale polovina e-mailů vůbec nedorazí adresátovi a některé kontakty vůbec nejde vybrat, jsou to ty, které obsahují pouze křestní jméno. Výrobce nereaguje, což u programu, za který chce $8 USD měsíčně je nepřijatelné a jen tím odrazuje potenciální zákazníky.

18
Instalace, aktualizace a spouštění / Re:loading initial ramdisk...
« kdy: 14 Prosinec 2020, 20:50:38 »
OCCT je pouze portable verze a na Hiren`s Boot CD mi jde spustit bez problémů, nahrála jsem ho na flashdisk, kde mám i ISO HBCD (spouštím přes Ventoy).

19
Obecná podpora / Re:Prejmenovani disku/oddilu
« kdy: 14 Prosinec 2020, 15:52:00 »
Takže v Live je aktivní alespoň volba pro změnu návěstí. Nicméně v instalovaném OS je ta volba neaktivní i když spustím gparted jako sudo z terminálu. Nechápu, kam až zacházejí ti vývojáři s tou bezpečnostní politikou, že si ani není povoleno změnit jméno svazku - to by asi mohlo někomu vykrást konto nebo zničit PC ...
Verze je 0.30

To je teda dobře přehnané. Já si v Diskové Utilitě můžu přejmenovat klidně připojený systémový disk a co se týče flashdisku, tak to jde samozřejmě i normálně z Finderu, není důvod, proč by to nemělo jít. Ve Windows to samé. Jestli si vývojáři myslí, že je nebezpečné přejmenovat flashdisk tak se teda silně pletou. To je stejná blbost jako znemožnit spustit správce souborů jako root. Fakt nestačím zírat...

edit: dají se tyto nesmyslné restrikce nějak obejít? Já to klidně risknu, prostě chci standardní chování a opravdu bych radši upravovala např. /etc/fstab v Kate nebo v nano (i když s nano umím a mám ho i na Macu, ale jde mi o princip).

20
Hardware / Re:iMac 27 2010 - BlackScreen
« kdy: 12 Prosinec 2020, 17:48:19 »
S tou novější, já se obávám, že u iMacu je nutné vybírat z kompatibilních s daným modelem. U Mac Pro můžeš použít libovolnou podporovanou v macOS, klidně u Mac Pro z roku 2008 můžeš použít nejnovější Radeon Pro a fungovat to bude, ale iMac je integrovaný do monitoru a počítá se s tím, že si tak maximálně rozšíříš RAM a vyměníš disk. Sice tam je grafika v tom notebookovém MXM slotu, ale mám takový pocit, že jsem někde četla, že v dané řadě je možné použít jen grafiky použité v dané řadě. Základně to nějak fungovat bude i jiný model, ale jak je vidět, není to zrovna stoprocentní.

Jinak bych zkusila Manjaro (vím že to opakuji dost často 😊 ), to má dobře propracovanou instalaci ovladačů, je to na jedno kliknutí. Nebo ten MX, ale s ním jsem měla problémy já ohledně RTX...

21
Ahojky, poraďte nebo se podělte o svůj názor prosím, nejlépe ale i s důvody proč to tak je, děkuji 😊

Který protokol pro VPN je lepší? Mám na výběr OpenVPN UDP nebo TCP (rozdíl mezi TCP a UDP vím, tak prosím protokol obecně) a IKEv2 a příliš se mi nedaří najít rozdíly a výhody jednoho či druhého řešení. Prosím, není nutné rozebírat jiné protokoly, protože Proton jiné neumí a já poskytovatele měnit nebudu. Zkoušela jsem několik poskytovatelů VPN a Proton mi vyhovuje nejvíc, i když je nejdražší.

Moc díky 👍🏻 😊

22
Hardware / Re:iMac 27 2010 - BlackScreen
« kdy: 12 Prosinec 2020, 10:51:32 »
Gratulka 👍🏻

Ad původní problém, ten i po PRAM a SMC resetu trvá? V tom případě se vsadím, že to je kvůli jinému typu grafiky, resp. že tuhle Linux asi ne úplně správně detekuje. Jestli jsou jiné AMD ovladače, zkus je místo defaultních.

23
Hardware / Re:iMac 27 2010 - BlackScreen
« kdy: 10 Prosinec 2020, 23:58:38 »
Ano, je to prozatím na FAT, macOS neumí naformátovat na linuxové formáty, pak se to při instalaci prostě jen naformátuje na požadovaný formát. Nevím kolik má RAM, proto jsem psala o swapu.

ESP je EFI, ten se formátovat nesmí, jen se připojí.

24
Hardware / Re:iMac 27 2010 - BlackScreen
« kdy: 10 Prosinec 2020, 22:30:11 »
Ventero: psala jsem to výše, je to EFI oddíl ve FAT32. A co se týče přípravy, tak na Macu je předpisová příprava jak jsem napsala já, funguje na 100%.

25
Hardware / Re:iMac 27 2010 - BlackScreen
« kdy: 10 Prosinec 2020, 22:22:45 »
Ten 200 MB oddíl můžeš vymazat taky, instalátor macOS si ho umí vytvořit taky. Jedná se o oddíl EFI, který macOS tvoří na každém GPT disku, takže já ho mám i na flashce 😂

Každopádně jestli máš nainstalovaný macOS, tak vypni iMac, zapni ho a drž CMD+R, dostaneš se tak do recovery konsole (pokud nepůjde, tam CMD+Option+R, to je internetová recovery, 2010 model by ji měl už umět), kde spusť diskovou utilitu, vyber si daný disk, odstraň všechny oddíly a dej vytvořit znova macOS HFS+ journaled. Až to budeš mít, tak stále v Diskové utilitě dej disk rozdělit a vytvoř si dva nové oddíly, které naformátuj na FAT, jeden pro Linux a druhý pro swap (velikost dej podle sebe, psal jsi, že instalovat umíš, tak tohle jistě zvládneš, pokud ne, tak se zeptej a já ti to kdyžtak nafotím, i když z novější verze, ale ono je to vlastně stále stejné).

Až tohle budeš mít hotové, tak na HFS+ nainstaluj macOS, normálně to dokonči a až se dostaneš do macOS a budeš ho mít nastavený, tak iMac vypni, vlož flashdisk s linuxovou instalačkou vytvořenou v režimu UEFI a tabulka GPT, zapni iMac, drž Option a v nabídce si vyber daný flashdisk a z něj spusť Linux. Nainstaluj ho na ty dva vytvoření oddíly (větší zformátuj na ext4/btrfs, podle sebe, menší jako swap a připoj ten 200 MB oddíl do /boot/efi a pokud to Ubuntu takhle má, tak to označ jako bootovací (Manjaro to potřebuje). A mělo by to normálně jít.

Stran: [1] 2 3 ... 45