Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - Jahodník

Stran: [1]
1
Obecná podpora / Re:občas nebootuje 18.04
« kdy: 27 Červen 2019, 20:13:27 »
Autor tvrdil, ze se u Win nikdy nestalo, ze neco MS pusti a nejede to, coz prokazetelne neni pravda a tedy ani tvoje mylna interpretace nic nemeni na tom, ze autor NEMA PRAVDU.

To jsem netvrdil - tvrdil jsem, že MNĚ se to nestalo (u MS Vista). Zakyslo to mnohokrát: modrá/bílá/černá smrt, vytuhnutí, zakousnutý antivirák, ransomware, hacknutý prohlížeč, přetopené procesory ze zbytečných nekonečných procedur - to všechno bylo časté, ale to všechno byly buď dlouhodobé chronické problémy, nebo malware, které nebylo od MS a které jsem tam natáhnul vlastní neopatrností. Nevzpomínám si, že by notebook někdy nechtěl nastartovat po záplatě od MS.

2
Obecná podpora / Re:občas nebootuje 18.04
« kdy: 21 Červen 2019, 11:10:12 »
To je jednoznačně záležitost driverů = kernelu.  Vrať se na ten předchozí (= to snadné - přes reboot).  A zase ti bude vše fungovat jako dříve. 

A poznámku o "natáhnutých blechách" neberu. Protože jedině ty sám rozhoduješ o tom, co se bude a nebude instalovat/upgradovat.   Update-manager ti to ostatně vždy "dává ke schválení"...

P. S.:  Systém si pravidelně zálohuj, pak budeš řešit tyto "potíže" levou zadní (= návratem k předchozímu snapshotu = v podstatě jeden restart...).  ;)

Už bootuje v pořádku. Ještě se porozhlídnu, co se dá dělat s tím USB portem.

Mimochodem, nevím proč to Canonical pořád převrtává, co funguje se má nechat na pokoji.

A ještě něco. U Woken (Vista) se mi nikdy nestalo, že kvůli updatu nepojedou, u Ubuntu už dvakrát (poprvé loni někdy zhruba touhle dobou, kolem Metoděje). Windows jsou sice hrozný systém, ale Microsoft nikdy nepustí ven neotestované sr..ky.

3
Obecná podpora / Re:občas nebootuje 18.04
« kdy: 19 Červen 2019, 16:56:01 »
Dneska mě to taky zlobí, poslední update tam natáhnul nějaké blechy. Nejde jeden ze 3 USB portů, ve kterém mívám připojenou myš, a občas nechce bootovat.

4
Mám takovou záhadu.

Používal jsem neomezený širokopásmový mobilní internet Ufon (později Nordic Telecom), rychlost nic moc, ale stačilo. Když skončili, přešel jsem k O2. U Ufona jsem měl měsíční spotřebu dat cca 3,5 GB (nikdy přes 4 GB), tak jsem si myslel, že balíček 5 GB bude bohatě stačit, jenže se nestačím divit. Každý měsíc mi účtují překročení limitu a já tomu nemohu přijít na kloub. Na videa jsem koukal už tenkrát, styl surfování jsem nezměnil. Tehdy denně max 200 MB, dnes večer přes 900 MB jen to hvízdlo. Nechápu. Jak se mám dostat zpátky na původní spotřebu?

5
Obecná podpora / Re:Ubuntu 18.04 blikání monitoru a řešení
« kdy: 04 Září 2018, 20:49:48 »
Dělá to hardware. Monitor je překlápěcí s detekcí polohy. Stačí to naklopit a vrátit zpátky, a uklidní se to. Kupodivu největší potíže jsou, když stojí v klidu na stole, když ho mám na klíně, tak nikdy nezlobí.

6
Já tak nějak moc nechápu, proč lidi doma tolik používají Windows. Nostalgické staré hry jedou v DosBoxu nebo ve Wine celkem dobře. To všichni chtějí pařit ty nejnovější hry? Existuje spousta náhražek, jak zabít čas. A málokdo potřebuje doma používat speciální pracovní komerční software, ke kterému není v linuxu obdoba. Ale je to dobře, aspoň pro linux nevzniká tolik virů.

Zjistil jsem, že linux je mnohem šetrnější k procesorům. Windows vždycky časem nabobtnaly a zahlcovaly operační paměť spoustou nevyžádaných úloh, takže počítač neúnosně zpomalily, a procesory topily jako kamna, že větráky nestíhaly. Navíc se mi několikrát ošklivě zablešily, ačkoliv antivirák pořád stahoval další a další aktualizace. Jednou jsem je dokonce musel odblešovat ručně. Teď mám doma v Ubuntu vše, co potřebuju: LibreOffice, Mozillu, Thunderbird mail, Remminu na připojení do práce, Calibre na e-book, MuseScore 2 na hudební pokusy, Audacity na záznam a editaci zvuků, GIMP na obrázky, VLC na DVD filmy,  jednu hru v Javě, pár starých her pro DosBox, dvě hry, co jedou pod Wine (remake Dungeon Mastera Return to Chaos a Heroes III) a dvě hry nativní v linuxu (Freeciv a Dune Legacy). Pravda, jednu hru jsem nerozchodil (XIII Century: Death or Glory), což bylo nejspíš tím, že hra měla moc vysoké požadavky na systémová oprávnění a mně se nechtělo se v tom vrtat, protože mi to zas tak moc nechybí.

7
Tak už mám celý bývalý harddisk na flešce a starý počítač šel do sběrného dvora.

Chci se ještě zeptat na jednu věc. Některé staré dokumenty jsou z AmiPro, přípona .SAM, a ubuntový LibreOffice je neumí otevřít. Existuje nějaký způsob, jak s nimi pracovat, třeba je převést na .DOC, .RTF nebo .ODT?

8
Obecná podpora / Re:Ubuntu 18.04 blikání monitoru a řešení
« kdy: 13 Srpen 2018, 21:04:58 »
Jo, je to půlroční Saarloosův vlčák.  :D

Problém je (asi) vyřešený, i když tak nějak mimoděk. Byla nejspíš někde chybka v instalaci. Chtěl jsem zkusit Mint Mate 19, ale instalace se zadrhla, nějaký problém s Grub nebo co, musel jsem instalovat zpátky Ubuntu 18.04 LTS, no a teď to jede normálně. Akorát stejně uvažuju, že si tam časem dám Mate místo Gnome, ale zatím to nechci pokoušet.

Ten starý politý notebook je Acer Aspire V5-122P a už je opravený. Sloužil dobře. Uvažuju, že ho dám neteři, je na něm Ubuntu 14.04 LTS 32 bit, chtěl jsem ho přeinstalovat něčím novějším 64 bit (Mint nebo Ubuntu 18.04), ale nešlo to. Je tam nějaký starší BIOS, co se nedomluví s instalační flashkou. O víkendu si s tím ještě pohraju, jestli půjde nastavit UEFI boot. Rozhodně jí tam nebudu vracet Windows 8 ani tam nenechám stávající zahnojený Linux s mým účtem.

9
Díky za tipy. Předběžně jsem se domluvil s jedním technikem, co má IT firmu, že mu to dovezu a on to udělá, prý nebude problém. Sám se do toho pouštět asi nebudu.

10
Obecná podpora / Re:Ubuntu 18.04 blikání monitoru a řešení
« kdy: 08 Srpen 2018, 22:32:46 »
Omlouvám se za mystifikaci.  :-[

Zdá se, že to dělá HW, konkrétně připojení myši. Nový notebook mi spadnul na zem (taky kvůli psovi, zamotal se do šňůry) a jeden USB port, kam jsem připojoval myš, se viklá. Asi za něj škubla šňůra a teď tam zlobí kontakt, takže se připojení myši neustále resetuje (záleží na pozici), což způsobuje blikání na monitoru.

11
Dobrý den,

rád bych přetáhnul data z prastarého počítače, který potřebuje vyhodit. Je to jakési pra-pentium, fakticky první co navazovalo na PC486, s Win95, takže zastaralo už před 20 lety. Je samozřejmě off-line, nemá USB porty, jen ďouru pro DIN-kolík a disketovou mechaniku, která už pravděpodobně nefunguje. Kromě toho má CD, ale jenom na čtení. Na téhle vykopávce mám kromě gamesek a čuňačinek i svoji starou diplomku a data k nedotažené disertaci, a nechci o to přijít.

Představuju si to takhle: Předpokládám, že se dá koupit převodní redukce DIN -> USB. Starý stroj spustím a propojím s notebookem s Ubuntu. Oběma mašinkám domluvím, abych v Ubuntu viděl starý harddisk, z něhož si překopíruju, co potřebuju. Jenže nevím, jak a co konkrétně udělat, neboť jsem jen prostý BFU a počítače jsem nikdy nespojoval, navíc tady je přes 20 let časový rozdíl, takže se obávám, že si mašinky nebudou rozumět.

Takže jak to vidíte? Mám starým datům dát sbohem, nebo je nějaká naděje?

12
Obecná podpora / Re:Ubuntu 18.04 blikání monitoru a řešení
« kdy: 21 Červenec 2018, 11:23:22 »
Tak jsem to nepatrně přechválil. Je to podstatně lepší, ale mrknutí se ojediněle objeví i teď, hlavně když současně běží něco nesourodého, např. hra v Javě a Firefox.

13
Obecná podpora / Ubuntu 18.04 blikání monitoru a řešení
« kdy: 19 Červenec 2018, 18:24:09 »
Stala se mi následující věc. Svůj starší notebook jsem si polil čajem s medem (pes převrhl hrníček) a on chcípnul (notebook, ne pes, ale ten pak málem taky). Pořídil jsem si nový Acer Spin 3 (Spin-SP314-51) v Electroworldu, ale s Win10. Z mnoha důvodů nemám rád Windows, tak jsem je odpáral a instaloval Ubuntu 18.04 LTS jako samotný systém. A objevil se, drobný sice, ale nepříjemný, problém. Nepravidelně, zhruba každou půlminutu, monitor zamrkal, při zátěži i častěji. Hledal jsem řešení a našel jsem tohle:

https://askubuntu.com/questions/1029517/amd-rx480-screen-flicker-after-update-to-18-04

(první post, editace grub)

A zatím je to dobré. Kdyby se dělo něco nepatřičného, tak se ozvu.

Stran: [1]