Prosíme přihlašte se nebo zaregistrujte.

Přihlašte se svým uživatelským jménem a heslem.
Vaše pomoc je stále potřeba!

Zobrazit příspěvky

Tato sekce Vám umožňuje zobrazit všechny příspěvky tohoto uživatele. Prosím uvědomte si, že můžete vidět příspěvky pouze z oblastí Vám přístupných.


Příspěvky - tovog

Stran: [1]
1
Moc děkuji zejména Singularisovi. Zdá se, že už to slouží, jak potřebuji. Pomohl jsem si GUI utilitkou DISKY. V /etc/fstab mám:
Kód: [Vybrat]
/dev/disk/by-uuid/0E360A57360A4067 /mnt/0E360A57360A4067 ntfs nosuid,nodev,nofail,users,x-gvfs-show 0 0Poslední problém byl, že manželka stále musela zadávat moje heslo, i když byl použit parametr users. To jsem vyřešil (nepochopitelně?) vynecháním parametru noauto. Domníval jsem se, že tento parametr tam musí být, když disk po startu PC nebývá zapnutý, ale nyní vidím, že se připojí automaticky  kdykoliv ho fyzicky zapnu. Nevím proč když jsem se o něco takového pokoušel v adresáři /media, počítač nešel spustit.

Disk je klasický plotnový SATA, mám jich tam víc. Zapínám a vypínam je dle potřeby takovým vypínači (zapíná/vypíná se jim 5 a 12 V napájení)
https://www.aliexpress.com/item/32883011585.html
Mám tam napájená ještě relátka; díky nim vypínače nezapínám, ale jen cvrnknu, jako tlačíko, relé sepne a drží do vypnutí nebo uspání PC. Má to pro mne výhodu, že disk nezapomenu vypnout a dítě mi ho nemůže vypnout za chodu.

2
Počítač slouží celé rodině zejména k internetu. Svoje a rodinná data chráním fyzicky tak, že jsou na zvláštním disku, který se zapíná tlačítkem. Po uspání nebo restartu počítače je disk opět vypnutý, díky relé.

Diskový oddíl se namontuje, když na něj kliknu ve správci souborů, do /media/<uživatel>/<disk>. Jenže k disku se dostane jen ten, kdo se k počítači po zapnutí přihlásí jako první; kdo se přehlásí z prvního jako druhý, už ne. Pokud ten první nejsem já, je třeba ještě zadat moje heslo správce. V GUI pro oprávnění disku vidím, že všichni mají "Vytváření a mazání souborů".

Zkoušel jsem ten oddíl disku dle UUID zapsat do /etc/fstab (aby se namontoval do /media/SHARE/<disk>), jenže pak nastalo buď, že při vypnutém tomto disku Ubuntu vůbec nenaběhl, nebo naopak tento řádek ignoroval (příkazem mount řádek neignoruje, ale každý chce jen klikat samozřejmě).

Předem děkuji, máme Ubuntu 16.04 LTS, typ oddílu je NTFS.

3
Pracovní prostředí / Omezit účet pro dítě
« kdy: 11 Března 2019, 22:42:08 »
Potřebuji omezit uživatelský účet pro dítě, hlavně aby nemohlo na internet (např. spustit browser). Účet bude sloužit pro pouštění pohádek z disku.
Příklad: na ploše by nebyl přítomný launcher, nebo by byl prázdný (i bez Dashe) se zamčenou konfigurací.
Jak na to?

UBUNTU 16:04 LTS

Stran: [1]

Provoz zaštiťuje spolek OpenAlt.